Po szachach przyszła kolej na warcaby. Któż z nas nie umie w nie grać? Gry planszowe, w które grali nasi dziadkowie, czy rodzice na nowo zostają odkryte przez nas, dzieci. Dlatego chętnie wzięliśmy udział w klasowym turnieju warcabowym. Walka była zacięta. Kilku zawodników grało do ostatniego pionka, tak było, np. w drużynie Marcela i Sebastiana. Dzielnie walczyła Kinga Bartłomiejczyk, prawie nie mając sobie równych. Ostatecznie po 3 rundach wyłonili się mistrzowie. I miejsce zdobył Jakub Stańczyk, a II Kinga Bartłomiejczyk. Takie klasowe spotkania dostarczają nam wielu emocji, uczą koleżeńskich zachowań. Dzięki nim lepiej się poznajemy.
TURNIEJ WARCABOWY W KLASIE V B
OSTATKI 2015 .
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii OSTATKI 2015 ..
OSTATKI 2015
OSTATKI 2015
Słowo „ostatki” inaczej „zapusty” oznacza ostatni dzień karnawału, w którym według tradycji urządza się bale i huczne zabawy. Zwyczajem tego święta jest przygotowywanie barwnych, często śmiesznych strojów. W taki sposób również uczniowie naszej szkoły włączyli się w podtrzymywanie tego zwyczaju. W ostatni wtorek przed Środą Popielcową spotkać można było w salach i na korytarzach szkoły barwne korowody wróżek, królewien cyganek. Pojawił się Spiderman, Batman, Zorro tuż obok Jasminy, Pocahontas, czy uczennicy w oryginalnym stroju „lata 20-te, lata 30-te”. W przebraniach tych brylowali uczniowie klas młodszych, wśród których szczególną uwagę i zainteresowanie wzbudziły dzieci z klasy 0B. Młodzież z klas IV-VI bawiła się na zorganizowanej w tym dniu dyskotece!
Pasowanie na czytelnika
27stycznia w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych! Więcej w zakładce Biblioteka.
Karnawał w DWÓJCE
23 stycznia 2015 roku, w naszej szkole odbyła się zabawa noworoczna dla uczniów klas młodszych i starszych, na stałe już wpisana w kalendarz imprez. Najwcześniej rozpoczęły ją dzieci z klas przedszkolnych i uczniowie klas I-III. Już o godzinie 14.00 na sali gimnastycznej pojawiły się wróżki, królewny, pszczółki, motylki, groźni piraci, królewicze, supermani i wiele innych bajkowych postaci. Licznie przybyli rodzice i dziadkowie bawili się wspólnie z naszymi uczniami przy największych przebojach tegorocznego karnawału. Dużą atrakcją cieszyły się konkursy organizowane przez DJ’ Pawła. Pląsom i korowodom nie było końca, a walczyk odtańczony z babcią i dziadkiem poprawił wszystkim humory. Można było podziwiać wspaniałe stroje przygotowane przez rodziców i pięknie zaprezentowane przez dzieci. O godzinie 17.00 rozpoczęła się dyskoteka dla uczniów klas IV - VI. Do zabawy przy dźwiękach ulubionej muzyki zapraszał DJ’ Paweł. Ponad trzygodzinny maraton tańca i śmiechu dostarczył uczestnikom niezapomnianych wrażeń i emocji. Wszyscy świetnie się bawili, było kolorowo i odblaskowo.
Chwilami wytchnienia dla roztańczonych dzieci i uczniów były przerwy na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców w stołówce szkolnej. Coroczna zabawa noworoczna jak zwykle była wielkim przeżyciem dla wszystkich jej uczestników. Dyrektor szkoły składa serdeczne podziękowania dla rodziców za pomoc w organizacji zabawy i poczęstunku.
KLASY V C, VI A, VI B ZWIEDZAJĄ KSIĘŻY MŁYN - WŁOŚCI KAROLA SCHEIBLERA
SUKCESY UCZNIÓW W PIERWSZYM SEMESTRZE TEGO ROKU SZKOLNEGO!
Starania nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 2 w Brzezinach o jak najlepszą wiedzę i umiejętności uczniów mają swoje potwierdzenie w wynikach osiągniętych przez uczniów w różnorodnych konkursach – zarówno w wojewódzkich jak i regionalnych!
Możemy się poszczycić sukcesem Mai Hrowatić, która w konkursie literacko-plastycznym „Odkrywanie Tuwima” organizowanym przez Instytut Filologii Polskiej UŁ oraz Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi za swój wiersz inspirowany twórczością poety znalazła się w gronie wyróżnionych uczniów spośród ponad dwóch tysięcy prac przygotowanych przez dzieci z całego naszego województwa.
W konkursach przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Łodzi uczniowie, którzy na szczeblu szkolnym uzyskali najlepsze wyniki zakwalifikowali się do eliminacji rejonowych. Są to: z języka polskiego: M. Hrowatić, Z. Jagiełlo; z języka angielskiego: J. Kotecka, J. Tyralski, K. Olejnik, K. Gola, Z. Jagiełło ; z matematyki: M. Wawrzyniak, A. Raczyńska.
Niebagatelne są też zdolności plastyczne naszych uczniów! W ogólnopolskim konkursie „Miś Pluszowy- Mój przyjaciel” dwie uczennice naszej szkoły: O. Krychniak i A. Rdesińska uzyskały nagrodę w postaci wystawy swojej pracy w Muzeum Animacji SE-MA-FOR w Łodzi oraz zdobyły dla całej swojej klasy udział w warsztatach plastycznych. Tym bardziej jest to godne uznania, gdyż dziewczynki są uczennicami dopiero drugiej klasy, a ich plastyczne umiejętności zostały już docenione przez tak czcigodne grono jurorów, jakimi są łódzccy rysownicy i filmowcy.
Trwa dobra passa naszych matematyków!
W I etapie Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki najlepsze wyniki, a tym samym kwalifikację do etapu II – rejonowego uzyskali: M. Wawrzyniak, M. Wieczorek, i A. Raczyńska.
Dzięki systematycznej pracy i zainteresowaniu przedmiotami ścisłymi dzieci z naszej szkoły odniosły też sukces w kolejnym konkursie matematycznym „ Z Pitagorasem na Ty”. Do etapu rejonowego zakwalifikowali się M. Wieczorek, K. Olejnik i M. Wawrzyniak.
Potwierdzenie znajduje także wiedza i umiejętności przyrodnicze uczniów naszej szkoły.
W łódzkim wojewódzkim konkursie przyrodniczym „Mój las” dwie uczennice: A. Barańska i A. Krasowska uzyskały tytuł laureata XXVIII edycji tego konkursu, a prace dziewcząt, jak podkreśliło jury, cechowały się bogactwem i oryginalnością przekazanych wiadomości.
Sukcesy naszych uczniów w tak różnych dziedzinach wiedzy są powodem do dumy dla wszystkich nauczycieli. Potwierdzają one nie tylko wysoką jakość kształcenia w „Dwójce”, ale dowodzą, że pasje i zainteresowania uczniów należy rozwijać już od najmłodszych lat!
MAJA NA UNIWERSYTECIE
Maja Hrowatić uczennica kl. VIc SP nr 2 w Brzezinach wzięła udział w uroczystym podsumowaniu konkursu literacko-plastycznego ,, Odkrywanie Tuwima”, które odbyło się 19 grudnia na wydziale filologicznym Uniwersytetu Łódzkiego. Spośród ponad dwóch tysięcy prac tworzonych przez dzieci i młodzież z całego województwa łódzkiego jury składające się z profesorów i doktorów Instytutu Filologii Polskiej UŁ oraz Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi doceniło najlepszych z najlepszych. W wyniku tej niezwykle żmudnej pracy powstała książka ,,Odkrywanie Tuwima. Wiersze i ilustracje inspirowane twórczością Poety”. Tym większą dumą napawa fakt, że wśród 35 wyróżnionych utworów znajduje się wiersz Mai Hrowatić. Ta niezwykła książeczka, jak mówią organizatorzy konkursu, służyć będzie promocji miasta Łodzi i województwa łódzkiego, a tym samym także naszej szkoły.
Zachęcamy do lektury inspirujących wierszy pisanych przez młodych twórców.
Książkę można czytać w naszej szkolnej bibliotece.
JASEŁKA SZKOLNE
19 grudnia w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy święta Bożego Narodzenia. Dla wielu z nas to ulubione święta. Kochamy ich niezwykłą atmosferę, pełną ciepła, spokoju i szczęścia. O dziwo, na szkolnych korytarzach i w salach lekcyjnych tak było- spokojnie, radośnie i uroczyście.
Dzień ten rozpoczęliśmy od wigilii klasowych. Ich przebojem były słodkie wypieki przygotowane przez nasze mamy. Śpiewaliśmy z wychowawcami kolędy i rozdawaliśmy przygotowane przez nas upominki. Królowały wśród nich maskotki, gry i...akcesoria piłkarskie.
Później z uwagą obejrzeliśmy dwie szkolne wersje pięknych jasełek. Pierwszą w języku angielskim zaprezentowały dzieci z klasy V C pod opieką anglistki – pani Martyny Zemła. Drugą, już tradycyjną, przygotowaną przez klasę IV A i panią katechetkę Katarzynę Wójcicką. Wysłuchaliśmy również koncertu kolęd w wykonaniu chóru. Opiekę nad szkolnymi śpiewakami roztoczyła niezawodna jak zawsze nasza pani od muzyki - Iwona Pobralska-Szutowicz.
Do domów rozeszliśmy się przepełnieni wzniosłym poczuciem, że najważniejsza w życiu każdego jest miłość. Tego właśnie życzyła nam nasza pani dyrektor Anna Mrówka.
Zatem Wesołych Świąt Bożego Narodzenia. Do zobaczenia w przyszłym roku - już 2015!!!
Podsumowanie konkursu "MIś pluszowy -mój przyjaciel"
O sukcesie dziewczyn z naszej szkoły przeczytać można w zakładce "Biblioteka".
DZIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNYCH
W czwartek 11 grudnia w szkole Podstawowej nr 2 odbyło się wyjątkowe przedstawienie, będące lekcją tolerancji i wrażliwości.
Uczniowie klasy Va, w której uczą się dzieci zdrowe i te ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, zaprosili swoje koleżanki i kolegów na apel przygotowany z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Prezentacja miała nie tylko przybliżyć tematykę niepełnosprawności i sytuację życiową osób niepełnosprawnych, ale przede wszystkim podkreślić konieczność ich integracji z resztą społeczeństwa. Dzieci wskazywały, że osoby nie w pełni sprawne fizycznie lub psychicznie maja prawo do spełniania nie tylko swoich potrzeb, ale do realizacji własnych marzeń, dążeń i pragnień. Mają prawo do szczęścia!
W przedstawieniu wzięli udział wszyscy uczniowie z grupy integracyjnej. Należy podkreślić, że wady wymowy, niedosłuch czy trudności w zachowaniu nie przeszkodziły występującym w przedstawieniu uczniom w realizacji powierzonych im zadań. Wręcz przeciwnie, byli oni dumni z powierzonych im ról.
Uczniowie w swych wystąpieniach zachęcali, by nie tylko rozmawiać o ludziach niepełnosprawnych lecz rozmawiać z nimi. „ …bo każdy z nas w czymś jest bardzo sprawny, w czymś innym niekoniecznie”, ale najważniejsze, by nam nie zabrakło wrażliwości i chęci zrozumienia drugiego człowieka.
W Szkole Podstawowej nr 2 obok typowych klas znajdują się te z oddziałami integracyjnymi, gdzie wspólnie ze zdrowymi uczą się dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. W historii szkoły było już sześć takich klas. Obecnie klasą integracyjną jest klasa Va i IIa.
„Pod okiem” nauczyciela wspomagającego dzieci niepełnosprawne zdobywają wiedzę i umiejętności na miarę własnych możliwości , a dzieci zdrowe uczą się wrażliwości i szacunku do drugiego człowieka, zgodnie z mottem : „Ludzie choć inni, razem być powinni”!
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Zapraszamy do lektury w zakładce "Biblioteka".
MIKOŁAJKI W DWÓJCE
W poniedziałek 8 grudnia w brzezińskiej Dwójce hucznie obchodzono mikołajki. Wszyscy uczniowie przebrali się w mikołajkowe czapeczki. Wielu pokusiło się o wystylizowanie na prawdziwych Mikołajów.
Rada Rodziców ufundowała słodycze dla uczniów, które rozdawały Panie Dyrektorki wraz z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego. W klasach odbywało się mikołajkowe rozdawanie prezentów. Podsumowaniem ulubionego święta dzieci były wspólne fotografie.
ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH
W piątek odbyło się ślubowanie klas pierwszych. Dzieci zaprezentowały publiczności piosenki i wesołe wierszyki. Przed mianowaniem piękną mowę wygłosiła Pani Dyrektor. Dzieci z uśmiechem czekały na swoją kolej pasowania na ucznia. Po przedstawieniu głos został oddany rodzicom. Byli oni fundatorami wspaniałych gimnastycznych i zabawek. Później mianowani dwójkowicze dostali dyplomy i upominki. Szkoła zyskała nowych uczniów i grono wiernych fanów swych pociech – rodziców.
PRZYGOTOWUJEMY NASZYCH UCZNIÓW DO NOWEJ FORMUŁY SPRAWDZIANU SZÓSTOKLASISTY!
Tegoroczni szóstoklasiści po raz pierwszy przystąpią do nowej formuły sprawdzianu na zakończenie szkoły podstawowej!
Sprawdzian w klasie szóstej szkoły podstawowej obejmuje wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach podstawy programowej w odniesieniu do trzech kluczowych przedmiotów nauczanych na dwóch pierwszych etapach edukacyjnych, tj. języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Co istotne, podstawę dla wielu zadań z języka polskiego i matematyki będą stanowiły teksty lub informacje z zakresu historii lub przyrody.
Sprawdzian składa się z dwóch części:
• część pierwsza – obejmuje zadania z języka polskiego i z matematyki,
• część druga – obejmuje zadania z języka angielskiego. Sprawdzian ma formę pisemną. Część pierwsza trwa 80 minut, a część druga – 45 minut.Poszczególne części sprawdzianu rozdzielone są przerwą.
W trosce o jak najlepsze wyniki naszych uczniów w szkole podejmowanych jest szereg działań. Nauczyciele systematycznie utrwalają wiedzę i rozwiązują z uczniami zadania testowe według nowej formuły. Sprzyjają temu zajęcia kół przedmiotowych i zajęcia wyrównawcze. Ich oferta została jeszcze poszerzona wraz z rozpoczęciem realizacji w naszej szkole projektu unijnego„ Równy start”. Dzięki temu chętni uczniowie mogą nie tylko systematyzować, ale i rozwijać własne wiadomości oraz umiejętności.
W przygotowaniu do sprawdzianu istotne są testy próbne. Dwa z nich organizowane przez dyrektora szkoły ( tj. 24listopada, 8 grudnia) już się odbyły, dwa jeszcze przed nami ( w styczniu i marcu). Ten najważniejszy sprawdzian próbny przygotowany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną odbędzie się 17 grudnia. W sumie będzie pięć próbnych testów.
Duże znaczenie w przygotowaniu uczniów do sprawdzianu ma ich nieustanne motywowanie: pochwała, dobra rada czy wskazówka do rozwiązania trudnego zadania. Dlatego tez zawsze po kolejnym teście próbnym analizujemy wspólnie z uczniami jego wyniki, dając rady i wskazówki w rozwiązaniu trudnych czy kłopotliwych zadań.
Ważną informacją zwrotną o jakości kształcenia w naszej szkole są wyniki osiągane przez uczniów w konkursach przedmiotowych. Dają one nie tylko możliwość porównania wyników poszczególnych uczniów, ale także porównania pracy naszej szkoły z innymi placówkami w naszym województwie. Dlatego też w tym roku szkolnym przystąpiliśmy do ogłoszonych przez Kuratorium Oświaty w Łodzi konkursów przedmiotowych.
Konkursy te są kierowane do uczniów szczególnie uzdolnionych, wykazujących zainteresowanie wybranym przedmiotem tj. językiem polskim, matematyką lub językiem angielski. Ich pierwszy etap na szczeblu szkolnym odbył się w listopadzie. Uczniowie, którzy uzyskali minimum 75% punktów możliwych do uzyskania zakwalifikowali się do eliminacji rejonowych. Są to: z języka polskiego: M. Hrowatić, Z. Jagiełlo; z języka angielskiego: J. Kotecka, J. Tyralski, K. Olejnik, K. Gola, Z. Jagiełło ; z matematyki: M. Wawrzyniak, A. Raczyńska. Udział w tych konkursach ma dla uczniów dodatkowo takie znaczenie, że ci spośród nich którzy zakwalifikują się do etapu wojewódzkiego, a następnie uzyskają tytuł laureata zostaną zwolnieni z tej części sprawdzianu, z zakresu której organizowany był konkurs wojewódzki.
Mamy nadzieję, że tak właśnie się stanie!
„Trzymamy kciuki” za wszystkich naszych szóstoklasistów.
ANDRZEJKI 2014
W piątek nasza szkoła zapełniła się wróżkami, cygankami i innymi postaciami przepowiadającymi przyszłość;
Pozostali z entuzjazmem ustawili się w kolejkac i cierpliwie czekali, aby dowiedzieć się co ich czeka. Najpopularniejsze były arkusze przewidywanych testów i pytania ze sprawdzianów
ANDRZEJKI 2014.
UCZYMY SIĘ OSZCZĘDNOŚCI, SEGREGACJI ODPADÓW I ZASAD RECYKLINGU - ZBIERAMY MAKULATURĘ!!!
Już po raz kolejny w naszej szkole zorganizowana została przez szkolne koło LOP zbiórka makulatury. Przez tydzień czasu uczniowie klas IV-VI w ramach miedzyklasowej rywalizacji dostarczali do szkoły ten jakże ważny surowiec wtórny. Były więc stare gazety i czasopisma, niepotrzebne już zeszyty ćwiczeń i wycofane ze szkół podręczniki, a przede wszystkim mnóstwo ”zalewających” nas wszystkich folderów reklamowych i ulotek. Każda, nawet najmniejsza paczka makulatury była ważona i dopisywana do ogólnej puli zebranej przez daną klasę.
Po podliczeniu zebranej makulatury, okazało się że zwycięstwo w tej międzyklasowej rywalizacji odniosła klasa VIA, a drugie miejsce przypadło klasie VB. Wszystkie wyniki przedstawiają się następująco:
Lp
klasa
kg makulatury
1
VIA
241
2
VB
217
3
VIB
160
4
VC
119
5
VIC
105
6
IVB
102
7
IVC
87
8
VA
60
9
IVA
49
SUMA: 1140 kg zebranej makulatury!
Nagrodą dla zwycięskiej klasy będzie dofinansowanie do uroczystości klasowej , zaś wszyscy uczniowie klas IV-VI w ramach podziękowania za zaangażowanie otrzymają słodkie upominki.
Jeszcze raz uczniom, ich rodzicom oraz nauczycielom, którzy zechcieli włączyć się w akcję serdecznie dziękujemy!
Mamy nadzieję, że ponad współzawodnictwem i międzyklasową rywalizacją przyświecał nam wszystkim cel nadrzędny: OCHRONA ŚRODOWISKA! Trzeba bowiem wiedzieć, że 1 tona makulatury to 17 drzew uratowanych przed wycięciem. I jeszcze pamiętajmy o jednym: liczy się nie tylko segregacja i zbiórka surowców wtórnych, ale jeszcze ich przetworzenie. Dlatego „nasza” makulatura trafiła do firmy recyklingowej, skąd zostanie przetransportowana do zakładów papierniczych, a później trafi do naszych domów jako piękny, biały papier! Oczywiście z RECYKLINGU!
Załączamy zdjęcia klasy VIB, która pomagała przenosić makulaturę ze szkolnych pomieszczeń do samochodu odbierającego od nas makulaturę.Tym dzieciom , dziękujemy szczególnie za wysiłek włożony w tę ciężką pracę!
Jesienna wyprawa do parku miejskiego w Brzezinach.
„ Coś za oknem nam się zmienia
Zieleń w złoto się przemienia,
To jesień kolorowa lato zastępuje,
Różdżka po drodze wszystko nam czaruje.”
Aby zachęcić dzieci do prowadzenia jesiennych zabaw badawczych na świeżym powietrzu oraz korzystając z pięknej jesiennej pogody uczniowie z klasy I d wybrali się w październiku na wycieczce do parku miejskiego. Spotkania na łonie natury uczą dokładnego i usystematyzowanego obserwowania przyrody i odkrywania jej w różnych kolorach. Celem wycieczki było znalezienie oznak jesieni. Piękna pogoda dawała możliwość bezpośredniej obserwacji przyrody: jesienne liście, drzewa, kaczki pływające w stawie. Pierwszoklasiści obserwowali przyrodę używając lup i lornetek. Rozpoznawali drzewa i krzewy rosnące w parku, mierzyli je, słuchali odgłosów ptaków. Później bawili się wykorzystując dary przyrody. Udało nam się zrozumieć zmiany powstałe jesienią w przyrodzie, zachęcić do czynnego obcowania z przyrodą, ale przede wszystkim ukształtować u uczniów przyjazne postawy wobec niej. Kolorowe, jesienne obserwacje dzieci postanowiliśmy zabrać do szkoły, aby wykorzystać je jako inspiracje do tworzenia prac plastycznych o tematyce jesiennej, które można podziwiać na korytarzu szkoły i klasowej gazetce. Dodatkową atrakcją była wspólna zabawa na placu zabaw oraz możliwość wypróbowania wszystkich urządzeń edukacyjnych i rekreacyjnych jakimi może pochwalić się Park. Są wśród nich m.in. wstęga Möbiusa, łamigówka logiczna, „koło młyńskie”, gry plenerowe: mega szachy, mega chińczyk, unihokej, minigolf, tor do kręgli, strzelnica, a nawet stoły do ping-ponga.
Myślę, że dzieci zabrały do domu wiele niezwykłych wrażeń oraz pozytywnych emocji. Dużo radości sprawiło dzieciom zbieranie różnokolorowych liści na bukiety. Uczniowie z wyprawy wrócili bardzo zadowoleni i obdarowani jesiennymi skarbami. Obserwacja parku jesienią wzbogaciła wiedzę uczniów, kształtowała postawy proekologiczne oraz miała walory prozdrowotne. Pierwszaki spędziły miło czas na świeżym powietrzu, w otoczeniu pięknej, malowniczej przyrody parku miejskiego. Była to super nauka przez zabawę.
nasze różne zdjęcia KLASA ID
Nowoczesny patriotyzm
Tak nazywa się program edukacyjno- kulturalny realizowany przez 4 muzea- Rezydencje Królewskie- we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Cztery muzea to cztery opowieści o dziejach Polski, jej sztuce i kulturze. Po raz kolejny, w listopadzie 2014r. nasza klasa Vb pojechała na taką lekcję. Tym razem zwiedzaliśmy królewski Kraków, poznając wiele zabytków. Niezapomnianych wrażeń dostarczyły nam m.in. : zamek na Wawelu, katedra wawelska, dzwon Zygmunta. Warto było jechać, by zobaczyć także kościół Mariacki, wysłuchać hejnału z wieży, zobaczyć okno papieskie i pospacerować Plantami w ciepły dzień. Wycieczka na pewno na długo zostanie nam w pamięci, zwłaszcza, że była to żywa lekcja historii i patriotyzmu. Wiele z niej zapamiętaliśmy.
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI.
Archiwum Aktualności