Konkurs biblioteczny "Pięknie czytam".
Więcej w zakładce "Biblioteka"!
Konkurs biblioteczny "Pięknie czytam".
Więcej w zakładce "Biblioteka"!
Konkurs matematyczny dla klas trzecich w SP nr 2 w Brzezinach
„Matematyka jest to królowa wszystkich nauk,
jej ulubieńcem jest prawda, a prostość i oczywistość jej strojem”.
Jan Śniadecki
Matematykę w edukacji człowieka należy zaliczyć do jednego z najważniejszych przedmiotów , ale często i najtrudniejszych. Obserwując można dostrzec, iż nastręcza ona uczniom kłopotów – jednym mniej, drugim więcej.
Nauka matematyki na szczeblu wczesnoszkolnym kształtuje wszechstronny rozwój oraz rozwija zdolności poznawcze, samodzielne, logiczne myślenie jak i przyczynia się do rozumienia podstawowych pojęć matematycznych oraz opanowania umiejętności i sprawności rachunkowych. Matematyka jest tym przedmiotem, który wymaga umiejętności logicznego myślenia, gdyż od poziomu sprawności myślowej zależą osiągnięcia matematyczne uczniów. Stąd fundamentalne znaczenie ma pierwszy etap systematycznej nauki szkolnej, kiedy kształtują się podstawowe pojęcia, umiejętności będące podstawą dalszego kształcenia. By można było kształtować pojęcia matematyczne uczniów, doprowadzić ich do określonych umiejętności i sprawności, należy przedtem zdać sobie sprawę z tego, jakim poziomem myślenia dysponują dzieci w młodszym wieku szkolnym. Aby korzystnie wpływać na rozwój dziecka niezbędne jest uwzględnianie kolejności etapów rozwoju i stopniowe przygotowanie dziecka do przejścia na wyższy poziom. Problem ten odnosi się w szczególności do kształtowania procesów myślowych.
Dzieci bardzo chętnie biorą udział w różnorodnych konkursach szkolnych , gdyż sprawdzając swoje możliwości rywalizują nie tylko w swojej klasie i w klasach równoległych, ale także wśród rówieśników z innych szkół. Jednym z konkursów w SP nr 2 w Brzezinach jest coroczny konkurs matematyczny „Podróże z królową matematyką”. Do finału przystąpiło 17 uczniów klas trzecich, których umiejętności matematyczne są najwyżej ocenione przez wychowawców. Celem konkursu jest: rozwijanie zainteresowań matematycznych, dostarczenie dzieciom możliwości wykazania się swoimi wiadomościami i umiejętnościami matematycznymi oraz sprawdzenie umiejętności posługiwania się w życiu metodami matematycznymi. Konkurs finałowy wyłonił zwycięzców. „Mistrzami matematyki” w bieżącym roku szkolnym zostali: Adam Michalski z klasy III a i Wiktor Żabczyński z klasy III c. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, natomiast „Mistrzowie matematyki” nagrody książkowe. Gratulujemy zwycięzcom!
Konkursy wyzwalają aktywność uczniów, rozbudzają większe zainteresowanie proponowaną problematyką, mobilizują nauczycieli do wytężonej pracy, której wymiernym efektem stają się zasłużone sukcesy wychowanków. Jednym z ważnych zadań w edukacji wczesnoszkolnej jest stwarzanie warunków rozwijania samodzielności i zainteresowań. Nastawienie na doskonalenie umiejętności myślenia dziecka stwarza mu warunki do pracy twórczej.
Społeczeństwo bez wątpienia potrzebuje ludzi utalentowanych, gdyż dzięki nim w przyszłości możliwy jest postęp. Jako pedagodzy musimy dać szansę uczniowi na uaktywnienie jego zdolności. Nie możemy przy tym oczekiwać, że musimy mieć dobrych muzyków, rysowników, matematyków - genialnych uczniów. Na pewno nie wolno pozostawiać uczniów zdolnych własnemu losowi, gdyż wiąże się to nie tylko ze stratą dla nich, ale i dla całego społeczeństwa.
Organizator konkursu
Anna Korzeniowska
Wyniki Konkursu matematycznego dla klas III
„PODRÓŻE Z KRÓLOWĄ MATEMATYKĄ”
Rok szkolny 2014/2015
Klasa III a |
Klasa III b |
Klasa III c |
1. Michalski Adam 70 pkt./70 pkt. |
1. Kubiak Patrycja 61/70 pkt. |
1. Żabczyński Wiktor 70/70 pkt. |
2. Gulej Wiktoria 66/70 pkt. |
2. Kuzmecka Klaudia 55/70 pkt. |
2. Sikora Michał 65/70 pkt. |
3. Susmaga Wiktoria 62/70 pkt. |
3. Grodzki Kacper 48/70 pkt. |
3. Grzelak Kamila 64/70 pkt. |
4. Duicka Zofia 59/70 pkt. |
4. Ciesielska Julia 45/70 pkt. |
4. Olejnik Maja 63/70 pkt. |
5. Glonek Sebastian 52/70 pkt. |
5. Duda Adam 35/70 pkt. |
5. Kamiński Szymon 62/70 pkt. |
|
6. Niźnikowska Natalia 35/70 pkt. |
6. Kasprzak Sonia 58/70 pkt. |
|
|
|
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii LAUREACI KONKURSU PITAGORAS.
25 maja odbył się trzeci – już ostatni etap Szkolnego Konkursu Przyrodniczego dla klas piątych.
Konkurs rozgrywany był trójfazowo.
W pierwszym etapie test pytań zamkniętych z wiedzy i umiejętności zawartych w podstawie programowej z przyrody pisali wszyscy uczniowie klas piątych.
Do drugiego etapu zakwalifikowało się szesnastu uczniów, którzy w sprawdzianie, składającym się z zadań otwartych i zamkniętych musieli wykazać się znajomością przyrody Polski i naszego regionu, umiejętnością „czytania” map i obliczania odległości na podstawie skali. Dziesięcioro uczniów, którzy uzyskali najlepsze rezultaty zakwalifikowało się do trzeciego etapu tego konkursu.
Zmagania finalistów podczas etapu trzeciego obserwowali wszyscy uczniowie klas piątych zgromadzeni na szkolnym holu, w obecności swoich wychowawców, nauczycieli przyrody i Pani Dyrektor.
Uczestnicy odpowiadali w dwóch rundach na wylosowane pytania, a w rundzie trzeciej musieli wykazać się umiejętnościami praktycznymi : rozpoznawaniem roślin, nazywaniem typów ich liści, kwiatów, kwiatostanów.
Ostatecznie, po zaciętej rywalizacji, z elementami „dogrywki” wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce: Jakub Stańczyk klasa VB
II miejsce: Magdalena Raczyńska klasa VA
III miejsce: Aleksandra Perdas klasa VC
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii WYCIECZKA KL VC I VI A - KARPACZ.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii WYCIECZKA KL V C I VI A - SKLNE MIASTO ADRSZPACH.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii WYCIECZKA V C I VI A - SAFARI ZOO W DVUR KRALOVE.
„Pocztówka do ulubionego pisarza” to tegoroczny konkurs biblioteczny, przeznaczony dla wszystkich czytelników biblioteki szkolnej.
(Relacja z tego wydarzenia - w zakładce "Biblioteka").
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii WYCIECZKA KLAS V C I VIA DO KOTLINY JELENIOGÓRSKIEJ DZIEŃ PIERWSZY :).
Tradycją szkoły Podstawowej nr 2 są obchody Dnia Ziemi połączone ze Świętem Zdrowego Odżywiania. Również w tym roku dzieci wspólnie ze swymi wychowawcami przygotowały się do takich uroczystości.
Wszystkie dzieci obejrzały przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy VIc pt. „SOS dla Ziemi”, połączone z prezentacją multimedialną i utworami muzycznymi.
Jak przypomnieli wszystkim zebranym koledzy, Dzień Ziemi został po raz pierwszy obchodzony w 1970 w USA i od tego czasu do dnia dzisiejszego jest już rozpowszechniony na całym świecie. Jest on wyrazem powszechnego protestu, przeciwko degradacji naszej planety, rabunkowej gospodarce zasobami przyrody, a przy tym promuje postawy proekologiczne.
Jak nam przypomnieli uczniowie w zaprezentowanej „ Sprawie dla Ekologa”, w Polsce wytwarzanych jest 130 mln ton śmieci rocznie. Niektóre odpady „żyją” dziesiątki, a nawet setki lat, jak na przykład plastikowe butelki nie ulegają biodegradacji przez kolejne 450 lat, a szkło jest zupełnie niezniszczalne.
Są jednak rady na odpady” w postaci segregacji, recyklingu i przemyślanych zakupów.
Jak wszyscy wiemy lepiej jest wybrać się do sklepu z własną torbą, niż wrócić z kilkoma torebkami jednorazowymi. W trosce o Ziemię, a przy tym własny budżet, warto wyłączyć zbędną żarówkę lub zakręcić kran.
Podczas przedstawienia szóstoklasiści zaprezentowali wszystkim zebranym, na kolejnych slajdach prezentacji multimedialnej „Ekologiczny pokaz mody”. Pół żartem-pół serio mogliśmy się przekonać jak okazałe może być „ nie moherowe lecz gazetowe nakrycie głowy”, „ torba gazetowa – na drobiazgi zawsze gotowa” czy „ korale z nakrętek”.
Na koniec dzieci wykonały piosenkę SOS dla Ziemi i podsumowały swoje wystąpienie słowami:
„Czy jesteś duży czy mały dbaj o swoje otoczenie”.
Na koniec zostały wręczone nagrody książkowe i dyplomy: Annie Krasowskiej z klasy VB oraz Agacie Barańskiej z klasy VIa , które uzyskały tytuł laureatek XXVIII edycji ogólnopolskiego konkursu „Mój Las” organizowanego przez Zarząd Główny Ligi Ochrony Przyrody.
W drugiej części uroczystości przeniosły się na szkolne hole, gdzie uczniowie klas 0-6 wraz ze swoimi wychowawcami, oczywiście z ogromną pomocą swoich rodziców, przygotowali stoiska ze zdrową żywnością.
Wszyscy mogliśmy więc degustować wyśmienite surówki, sałatki owocowe i warzywne, a także smaczne i zdrowe ciasta i słodkie przekąski.
Taka promocja zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia ma miejsce w SP 2 przez cały rok szkolny. Na godzinach wychowawczych, zajęciach kół przedmiotowych, lekcjach wychowania fizycznego propagowane jest zdrowe odżywianie i dbałość o rozwój fizyczny, w ramach realizowanego przez szkołę ogólnopolskiego programu „Trzymaj formę’.
Jest nam niezmiernie miło, że takie, połączone działania nauczycieli, uczniów i ich rodziców spotkały się z miłym odbiorem, co widać było na zadowolonych, uśmiechniętych twarzach dzieci.
.
Już po raz drugi nasza szkoła brała udział w wojewódzkim konkursie matematyczno-informatycznym InfoM@t organizowanym przez Gimnazjum nr 1 w Koluszkach.
Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym etapie wzięło udział 9 uczniów naszej szkoły (wszystkich uczestników było 130). Dwóch najlepszych z każdej placówki kwalifikowało się do drugiej części zmagań konkursowych. Z Dwójki byli to Marcel Wieczorek z Va i Marcel Wawrzyniak z VIc.
Finał odbył się 13 kwietnia w Koluszkach. Wzięło w nim udział 24 najlepszych matematyków i informatyków z 12 szkół.
Część finałowa konkursu składała się z dwóch etapów: matematyki (dzieci rozwiązywały zadania otwarte o treściach matematycznych) i informatyki (konkursowicze poddali byli testowi o zagadnieniach informatyczno-matematycznych i praktycznym zadaniom do wykonania na komputerze).
Po podsumowaniu punktów z obydwu części nasza szkoła jako zespół zajęła I miejsce! W konkursie indywidualnym również możemy poszczycić się wysokimi notami. Marcel Wieczorek uplasował się na III miejscu ( z bezbłędnie rozwiązaną częścią matematyczną konkursu), a Marcel Wawrzyniak zajął II miejsce!
Młodym naukowcom serdecznie gratulujemy !
ŚWIĘTO PATRONA
SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 2 W BRZEZINACH
Dwudziesty pierwszy dzień kwietnia był jednym z bardziej uroczystych dni w kalendarzu roku szkolnego. Miały wówczas miejsce obchody święta patrona szkoły – Andrzeja Frycza Modrzewskiego.
Cała społeczność szkolna przygotowała się do tego w sposób szczególny, co podkreślone zostało odświętnym strojem szkolnym wszystkich uczniów, dekoracją sal lekcyjnych oraz uroczystym nastrojem , jaki dało się odczuć podczas wszystkich zajęć.
Ten wyjątkowy dzień rozpoczął się wysłuchaniem przez dzieci montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez uczniów klasy VA i chór szkolny.
W doniosłej oprawie muzycznej z epoki renesansu dzieci przedstawiły życie oraz działalność A. Frycza Modrzewskiego – niezwykłego reformatora czasów odrodzenia.
Ponadczasowe myśli i poglądy głoszone przez naszego patrona w jego największym dziele: „O naprawie Rzeczypospolitej” : „ równość wszystkich obywateli wobec prawa”, „powszechny dostęp do wiedzy”, „umiłowanie Ojczyzny”- to nowatorskie, jak na tamte czasy tezy.
Duże zainteresowanie widowni wzbudził zaprezentowany przez „młodych aktorów” rytuał „otrzęsin” młodego Frycza przed przyjęciem na Akademię Krakowską. Kandydat na żaka otrzymał w czasie uroczystego pasowania : pióro, kałamarz, pergamin oraz kubek l(akurat ten rekwizyt był dla wszystkich dużym zaskoczeniem).
Niezwykle duży nacisk w przedstawieniu położony został na kształcenie postawy patriotyzmu – w odniesieni do Małej i Dużej Ojczyzny.
Słowom prozy, wierszom i piosenkom towarzyszyła bardzo nowatorska oprawa graficzna – prezentacja multimedialna przygotowana przez wychowawców klasy VA.
Dzieci mogły podziwiać przedstawiane na kolejnych slajdach zdjęcia zabytkowych i historycznych miejsc Krakowa – także te, z czasów, gdy bywał tam nasz patron. Prezentowane były najpiękniejsze dzieła sztuki symbolizujące dzieje państwa polskiego, obrazy, księgi, wizerunki „wielkich” Polaków –twórców kultury i bohaterów: F. Chopina, A. Mickiewicza, J. Matejki, H. Sienkiewicza, J. Piłsudskiego.
Zwrócono szczególną uwagę na wagę symboli i barw narodowych.
Całe przedstawienie i towarzysząca mu oprawa muzyczno- graficzna uzmysłowiło dzieciom, w jak bogatym w historię, tradycję i kulturę kraju wszyscy żyjemy.
24 marca dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 podejmowali w swych progach przyszłych Dwójkowiczów i ich rodziców. Na dzieci czekało wiele atrakcji i niespodzianek. Rodzice zostali zapoznani z ofertą edukacyjno- wychowawczą szkoły. Dni Otwarte to również doskonała okazja do poznania nauczycieli oraz bazy dydaktycznej i sportowej placówki.
Tradycją szkoły stało się rozpoczęcie Dni Otwartych przedstawieniem teatralnym. Tym razem był to " Czerwony Kapturek" w ujęciu kabaretowym, przygotowany przez koło biblioteczne.
Później dzieci mogły odbyć swoisty rajd po szkolnych klasach i korytarzach. Starsi koledzy zapraszali ich do wspólnych gier i zabaw. Dzieci i ich rodzice zostali zaproszeni do angielskiej kawiarenki na prawdziwe english toasts. W każdej sali lekcyjnej prezentowane było to , co najatrakcyjniejsze. Dzieci bawiły się w muzyków, mając do dyspozycji cały zasób instrumentów muzycznych. Rysowały plakaty, oglądały wystawy książek i modeli samolotów, korzystały z tablicy interaktywnej, rozwiązywały trudne zadania matematyczne i grały w scrable. Atrakcją był dla nich ludzki fantom i doświadczenia przyrodnicze prowadzone pod kierunkiem starszych kolegów. Największą popularnością cieszył się jednak sportowy tor przeszkód. Podczas slalomu maluchy udowodniły swą niezwykłą sprawność fizyczną i energię.
Przyszli uczniowie i ich rodzice poznali również ofertę zajęć pozalekcyjnych. Podczas ich wizyty w szkole swą działalność prezentowały szkolne koła zainteresowań- Młodego Odkrywcy, fotograficzne, modelarskie, dziennikarskie, LOP, plastyczne, teatralne.
W ramach akcji Otwarte Dni z zaproszenia do brzezińskiej Dwójki skorzystała duża grupa dzieci i rodziców. Największą satysfakcję organizatorom sprawiła jednak nie wysoka frekwencja, a promienne uśmiechy na twarzach dzieci.
25 marca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji "Wybory książek".
Więcej informacji w zakładce "Biblioteka"
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii DNI OTWARTE W SP 2.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii 1-SZY DZIEŃ WIOSNY - LEKCJE.
20 marca Samorząd Szkolny zorganizował dla wszystkich uczniów naszej szkoły ciekawe i wesołe obchody „Pierwszego Dnia Wiosny”. Wprawdzie ta kalendarzowa, zaczyna się następnego dnia, ale w związku z tym, że jest to sobota, w naszej szkole wiosnę przywitaliśmy już w piątek.
Szkolne „zmagania” uczniowie rozpoczęli w klasach pod okiem swoich koleżanek i kolegów, którzy wcielili się w rolę belfrów. Wszystkie lekcje odbywały się zgodnie z planem, również w klasach młodszych . Prowadzonym „z humorem” zajęciom towarzyszył śmiech i zabawa, a wszystko pod okiem nauczycieli, którzy tym razem zajęli szkolne ławy.
Dzieci i nauczyciele z klas I-III dodatkowo w tym dniu przygotowali wiosenne akcenty na swoich ubraniach. W tym dniu było w szkole zielono i żółto, co dodatkowo podkreśliło charakter tego święta.
Po trzeciej lekcji uczniowie klas IV-VI zgromadzili się wraz ze swoimi wychowawcami, panią dyrektor i nauczycielami na boisku szkolnym. Czekały tu na nich przygotowane przez nauczycieli wychowania fizycznego rozgrywki sportowe na wesoło. Był bieg z jajkiem na łyżce, sztafeta z szarfą, wyścigi z obręczą , przeciąganie liny i tzw. Pociąg czyli okrążenia wokół pachołków z przyłączaniem się kolejnych uczniów z danej klasy. Rywalizacja w poszczególnych kategoriach była zacięta i towarzyszył jej głośny doping. Zwycięskie zespoły nagradzane były przez panią dyrektor słodyczami ufundowanymi z budżetu Rady Rodziców.
Zimę pożegnaliśmy zatem z „przytupem”!
Mamy nadzieję, że taki sposób zorganizowania obchodów Pierwszego Dnia wiosny okaże się dobrą alternatywą dla tzw. Święta Wagarowicza, a dodatkowo wpłynie na integrację zespołów klasowych, uczniów i wychowawców.
13 marca 2015r. w Łasku odbyła się II runda Mistrzostw województwa łódzkiego klas III w pływaniu. Klasą samą w sobie jest Ola Kaźmierczak z klasy IIIa, która powtórzyła sukces z pierwszej rundy i po raz drugi wywalczyła złoty medal. Potwierdziła, że jest najszybszą pływaczką województwa na prestiżowym dystansie 50m kraulem, uzyskując czas 36,25s. Dodatkowo zdobyła również II miejsce na dystansie 50m stylem klasycznym (żabką) czas 48,24s. Do tego poziomu dorównał Kacper Płoszka, który zdobył srebrny i brązowy medal odpowiednio na 50 kraulem(35,08s) i 25m delfinem (18,33). Szymon Ciemięs był IV na 50 stylem klasycznym (51,38), Wiktoria Gulej VII miejsce na 50 żabką 54,45s. Dodatkowo dziewczęta (Ola Kaźmierczak, Wiktoria Gulej, Nikola Działak, Oliwia Zalewska) w sztafecie zajęły 6 miejsce, a chłopcy (Kacper Płoszka, Dominik Jaszczyk, Szymon Ciemięs) 3 miejsce wśród 16 drużyn. Należy dodać, iż indywidualnie w punktacji Ola zajmuje 3 miejsce, a Kacper 2 miejsce, natomiast drużynowo nasi uczniowie zajmują 4 lokatę po dwóch rundach. SERDECZNE GRATULACJE
Powered by aSc EduPage