• WITAMY NA STRONIE SZKOLNEGO KOŁA LOP

    • Na kolejnych podstronach szkolne koło LOP będzie zamieszczało relacje z realizowanych zadań.

       Dokarmianie ptaków zimą to obowiązek każdego miłośnika przyrody. Szczególnie podczas siarczystych mrozów ptakom grozi głód, a nawet śmierć. Dlatego pomoc  ze strony ludzi jest im niezwykle potrzebna.

      Do naszego  karmnika sypiemy: ziarna słonecznika, maku, siemię  lniane, proso. Jednak  największym przysmakiem są dla  naszych  skrzydlatych przyjaciół są  rozdrobnione orzechy i kawałki słoniny.

       Przybywają  tu sikorki- bogatki i modraszki. Stałymi bywalcami są dzwońce, które panoszą się wśród innych prowokując  niebywałe „ptasie walki” Od pewnego czasu pojawiły się szczygły i mazurki. Wielką radość sprawiło nam pojawienie się grubodzioba. To bardzo rzadki ptak, choć tak,  jak wszystkie pozostałe jest pod ochroną. No i oczywiści sójka – nie bacząc na nic kilka razy dziennie zagląda do karmnika siejąc postrach wśród innych , mniejszych ptaków. Cięgle czekamy na gile,  które są bardzo płochliwe i choć przesiadują na drzewach w sąsiedztwie, to do karmnika nie odważyły się jeszcze zajrzeć.

       Wielka to uczta dla oka i ucha  miłośnika przyrody- te ptasie zloty przy karmniku. Nie dość, że ciekawych obserwacji zachowań ptaków nigdy nie ma końca, to jeszcze ten piękny śpiew i świergot, którym odpłacają się za pozostawione im pożywienie.

                                                    ZACHĘCAMY DO NAŚLADOWANIA! 

     Link do galerii 

     1 zdj. Dwa dzwońce w koronie drzewa

     2 Sikory bogatki na kawłku słoninki

     3 sikory bogatki

     4 Sójka kroczy pod drzewem szukając opadłych z karmnika resztek

     5 Dzwońce w karmniku

     6 Sikory na słonoince i dzwońce w karmniku 

     7 Sójka z kawałkiem orzecha w dziobie  -- zdj. 200

     8 Z przodu po prawo - sikorka modra, po środku i na górze dwa szczygły     -- zdj 203

     9 Dzwońce i jeden - po prawo maurek zbierają resztki pod drzewem  -- zdj. 204

     10Ptasia uczta w karmniku i na jego daszku  zdj 205

      

      DOŚWIADCZENIA PRZYRODNICZE

      Uczennice klasy VIC: Weronika Rosiak i Maja Leśniewska postanowiły zaprezentować swoim koleżankom i kolegom z klasy  ciekawostki o tej właśnie grupie zwierząt.  Opowiadały o niezwykle rzadkich i chronionych gatunkach takich, jak: orzeł bielik, dzięcioł olbrzymi, bocian czarny, kowalik puszczyk, żuraw. Zwróciły także uwagę na najpiękniej ubarwione ptaki, które występują w naszym kraju, a więc kraskę, zimorodka i żołnę. Dziewczynki opowiedziały o „ptasim dniu”, a więc o tym jak ptaki planują sobie zdobycie pokarmu, odpoczynek, opiekę nad potomstwem i wreszcie obronę przed drapieżnikami.  Weronika i Maja przedstawiły także naszych skrzydlatych „ przyjaciół zza okna”: gawrona, kawkę, srokę i wróbla, tłumacząc  przy tym ile zagrożeń czeka na te ptaki w tym jakże pozornie przyjaznym miejskim środowisku. Warto zauważyć, że dziewczynki swoją prezentację wzbogaciły „odgłosami ptaków”, które na koniec były elementem podsumowania i uczniowskich rozgrywek w rozpoznawaniu poszczególnych gatunków. Ptasie opowieści -  ciekawe opowieści, tym bardziej w „uczniowskim wydaniu”!

     Bądź na pTak

        Szkolne koło Ligi Ochrony Przyrody przystąpiło do  projektu edukacyjnego „ Bądź na pTak”.

        Jest to ogólnopolska akcja poświęcona przyrodzie, a w szczególności ptakom. Jej celem jest poszerzanie wiedzy o biologii, zagrożeniach i ochronie tej grupy kręgowców.

        Szkoła na pTAK! to  zajęcia, spotkania, warsztaty, wykłady i prelekcje, rozmowy  o ptakach i Przyrodzie, które realizowane będą na zajęciach LOP.
     To wycieczki przyrodnicze czy krótkie spacery ornitologiczne, poznawanie Przyrody z bliska.
     To występy artystyczne, konkursy, działania chroniące Przyrodę.
     To również szereg innych działań, poprzez które uczniowie mają poznać, zrozumieć i nauczyć się chronić najbliższe środowisko i jego mieszkańców – w tym ptaki.

        Na jednym z grudniowych spotkań  LOP dzieci korzystały z gier edukacyjnych załączonych do pakietu edukacyjnego „ Bądź na pTAK”.  Dzięki temu udało się im poznać cztery gatunki gęsi przebywających w naszym kraju, ich zwyczaje i trudności jakie napotykają podczas odlotów na czas nastającej u nas zimy. 

     Mamy laureatki!
      

        Już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły należący do koła Ligi Ochrony Przyrody uzyskali tytuł laureatów w ogólnopolskim konkursie przyrodniczym  dla młodzieży szkolnej „Mój Las”.

     W tegorocznej, już XXVIII edycji tego konkursu ogłoszonego przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa Zarząd Główny oraz  Zarząd Główny Ligi Ochrony Przyrody, są nimi:

     Anna Krasowska z klasy Vc oraz Agata Barańska z klasy VIa.

        W II kategorii wiekowej nasze uczennice przygotowały prace indywidualne na temat „ Co wiem o pracy leśnika”. Prace w formie opisowej uzupełnione były licznymi opisami, rysunkami i zdjęciami, które warto podkreślić, zostały samodzielnie wykonane przez dziewczynki w pobliskich, okolicznych lasach.

        Nasze uczennice, jak podkreśliło jury konkursowe, zostały dodatkowo wyróżnione za szczególną wartość merytoryczną swoich  prac, formę opracowania, samodzielność oraz oryginalność ujęcia tematu.

     Gratulujemy i załączamy zdjęcie naszych laureatek.

     „ Szkiełko i oko”

     Dzieci z klasy IV B  uczestniczyły w lekcji – wycieczce, podczas której w pobliskim lesie,  za pomocą przyrządów: lupy i lornetki prowadziły obserwacje przyrodnicze. Podziwiały nie tylko różnorodność kształtów i barw liści widzianych „gołym okiem” i przez lupę, ale także sroki  na gnieździe i przelatujące nieopodal sójki. Odnalazły przy tym kilka okazów grzybów, wśród których nie wszystkie były gatunkami jadalnymi, ale to dzieci wiedziały!

     ZDJĘCIA

      

      

     6 października 2014 roku w SP 2 w Brzezinach nastąpiło podsumowanie w ramach realizowanego programu „Trzymaj formę” międzyklasowego konkursu na warzywno – owocowe przebranie. Uczniowie klas IV-VI mieli za zadanie przygotować strój, który  promuje zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia. Wśród przygotowanych  nie brakowało pietruszek, selerów i porów ale dominowały marchewki i winogrona. Jury konkursowe w składzie : p. dyrektor A. Mrówka, p. B. Kucharska oraz p. G. Kozieł przyznała I miejsce klasie VB, za przygotowane przebrania: A. Krasnowska – jako marchewka, W. Kujawiak – jako winogrono oraz B. Łącki – jako dynia. Nagrodą główną w rozstrzygniętym konkursie jest wyjazd do kina w Łodzi w całości sfinansowany z środków przeznaczonych przez Urząd Miasta Brzeziny na realizację programu „Trzymaj formę’.

     Gratulujemy !!!!! ZDJĘCIA

      

      

      

     ZDJĘCIA

     Czy istnieje DNA?

     Czy istnieje DNA? – o tym przekonali się uczniowie należący do szkolnego koła Ligi Ochrony Przyrody!

     Na ostatnich zajęciach udało nam się wyizolować ten właśnie kwas – nośnik informacji genetycznej- z materiału roślinnego, a ściślej rzecz ujmując z brokułów. Przy użyciu prostych, dostępnych, a zarazem bezpiecznych odczynników min. takich jak płyn do mycia naczyń i stężony alkohol etylowy wytrąciliśmy z komórek roślinnych kwas dezoksyrybonukleinowy- DNA. Zamieszczamy zdjęcia uczniów, którym ten eksperyment się uda ł- gratulujemy wytrwałości i dociekliwości! Przedstawiamy roztwory, gdzie DNA widoczne jest jako mleczno-białe „zmętnienie” na tle zielonego roztworu z brokułów. No cóż! Gdyby mieć jeszcze mikroskop……elektronowy…. to przekonalibyśmy się jak DNA jest zbudowane. Na razie pozostają nam…… podręczniki biologii!!!

      LOP i recycling!

     W piątek 7 lutego zakończyła się szkolna zbiórka zużytych telefonów komórkowych prowadzona w naszej szkole w ramach akcji Ekoszkoła. Udało nam się zebrać 50 zepsutych i bezużytecznych aparatów telefonicznych i kilkanaście ładowarek, które przekazaliśmy firmie Greenfone, zajmującej się ich recyklingiem. Dzięki temu te, jak wszyscy wiemy te „ toksyczne” dla środowiska odpady nie trafiły na wysypisko, a my wszyscy po raz kolejny przekonaliśmy się o tym co znaczy RECYCLING!

     Szkolne laboratorium”

     Na zajęciach koła Ligi Ochrony Przyrody uczniowie badali zawartość składników mineralnych w różnych rodzajach wód min. w wodzie wodociągowej z ze studni głębinowej w Brzezinach, w wodzie źródlanej ( z pojemnika znajdującego się na szkolnym korytarzu) oraz w wodzie z rzeki Mrożycy. Jak się okazało „BRZEZIŃSKA KRANÓWKA” jest tak dobra, że niewiele odbiega swoją jakością od wody źródlanej. Dzieci przekonały się również, że woda w naszej rzece pod względem zanieczyszczeń znajduje się w II klasie czystości.

      

     JAK PRZEKONAĆ SIĘ O FOTOSYNTEZIE?

     Przekonali się o tym uczniowie wykonując na ostatnich zajęciach LOP doświadczenie z wykorzystaniem rośliny – moczarki kanadyjskiej.

     Dzieci obserwowały i liczyły pęcherzyki tlenu wydzielane przez tę wodną roślinę w różnych warunkach: przy mniejszej i większej ilości światła, w warunkach ograniczonej i zwiększonej zawartości dwutlenku węgla.

     Wnikliwym obserwatorom udało się wyciągnąć wnioski, że intensywność procesu fotosyntezy rośnie wraz ze wzrostem stężenia dwutlenku węgla w wodzie oraz ze wzrostem ilości światła.

     Cieszy nas wszystkich, że udało nam się po raz kolejny potwierdzić wiadomości teoretyczne zdobyte na lekcji metodą doświadczalną!

     CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE!

     Ta maksyma nie dotyczy uczniów naszej szkoły!

     Na ostatnich zajęciach LOP dzieci uczestniczyły w prelekcji przeprowadzonej przez pracownika Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich na temat walorów przyrodniczo – krajobrazowych tego miejsca.

     Udało nam się ugruntować dotychczasową wiedzę o tym najbliżej nas położonym parku, a także dowiedzieć się wielu ciekawostek dotyczących szaty roślinnej i zwierzęcej.

     My, a przede wszystkim nasza Pani, byliśmy dumni, gdy pytani o to „ co to są grądy, łęgi i olsy?” czy „zimorodek rodzi się zimą?” czy chociażby „ kiedy żaba moczarowa jest niebieska?” potrafiliśmy od razu odpowiedzieć na te pytania! Jak to mówią „ NAUKA NIE IDZIE W LAS!”.


      

      

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Brzezinach
   • sp2brzeziny@o2.pl
   • 30przemekzbrz@gmail.com
   • 046 874 23 72 DYREKTOR - ANNA MRÓWKA WICEDYREKTOR - ELŻBIETA PIOTROWSKA
   • Brzeziny 95-060 ul. Sienkiewicza 17
 • Galeria zdjęć

   brak danych