• Z TEKI BIBLIOTEKI

    • ROK SZKOLNY 2020/2021

      

     Zasady korzystania z biblioteki w czasie pandemii

          

          

     Harmonogram wypożyczeń zbiorów dla poszczególnych klas

     Poniedziałek
     klasa IVa      godzina 9.00-9.10, 9.55-10.05
     klasa Va       godzina 10.50-11.05, 11.50-12.00
     klasa VIIIc  godzina 13.40-13.55, 14.40-14.50
      
     Wtorek 
     klasa VIb      godzina 9.00-9.10, 9.55-10.05
     klasa VIIc    godzina 10.50-11.05, 11.50-12.00
     klasa VIIIa   godzina 13.40-13.33, 14.40-14.50
      
     Środa
     klasa VIc      godzina 9.00-9.00, 9.55-10.05
     klasa VIIb    godzina 10.50-11.05, 111.50-12.00
     klasa VIIa    godzina 12.45-12.55, 13.40-13.55  
      
     Czwartek
     klasa IVb      godzina 9.00-9.10, 9.55-10.05
     klasa VId      godzina 10.50-11.05, 11.50-12.00
     klasa VIa      godzina 13.40-13.55, 14.40-14.50
      
     Piątek
     klasa IVc       godzina 9.00-910, 9.55-10.05
     klasa VIId    godzina 10.50-11.05, 11.50-12.00
     klasa VIIIb    godzina 13.40-13.55, 14.40-14.50 
      
     Klasy I - III  czwartek, piątek -przychodzą z wychowawcą na wcześniej umówioną godzinę  
      
      
     BIBLIOTEKA ZDALNIE
      
      
     Z okazji Świąt Bożego Narodzenia
     życzę wszystkim czytelnikom zdrowia, spokoju
     i ciepła rodzinnego
     oraz wciągającej lektury każdego dnia
     i mnóstwa czytelniczych przygód w Nowym Roku.
      
      
      
     Wychowanie przez czytanie
              W ramach projektu " Wychowanie przez czytanie" 10 grudnia dzieci z klasy "0" usłyszały opowiadanie pod tytułem " Sąsiedzi z drugiego piętra". Po jego przeczytaniu miała miejsce rozmowa o ocenianiu ludzi po pozorach i o życzliwości. W świątecznej atmosferze, przy słuchaniu kolęd dzieci kolorowały Świętego Mikołaja.
      
     Biblioteka poleca:
     Książki dla dzieci na Mikołajki
      
      
             „Na dalekiej hen północy, gdzie mróz srogi szczypie w oczy, gdzie prezentów leży fura, elfia jest manufaktura…”
     Wszystkie prezenty są już zapakowane i cierpliwie czekają, by ruszyć w drogę do dzieci. Jednak nagła grypa reniferów sprawia, że elfy muszą znaleźć nowy pojazd dla Świętego Mikołaja! Czy im się to uda? 
      
                
                       Pan Patyk żyje sobie spokojnie wraz z ukochaną żoną oraz trójką uroczych patycząt. Lecz do czasu, do czasu, gdyż pewnego ranka wychodzi z dziupli rodowej, żeby rozruszać trochę gałązki, i zostaje… PORWANY! A zły los nie patyczkuje się z nieszczęsnym ojcem rodziny, wręcz przeciwnie. Czy zapłakane patyczki spędzą tę Gwiazdkę bez taty? Czy stęskniona Pani Patykowa ujrzy jeszcze swojego małżonka?
      

                           Wyjątkowy dziennik, osadzony w świecie Krainy Lodu, w którym Anna notuje to, co ważne, zabawne i ciekawe w codziennym życiu mieszkańców Arendelle, a także wkleja dawne zapiski swojej mamy, królowej Iduny. Ta pięknie wydana książka pozwoli fankom i fanom filmu wkroczyć do świata bohaterów animacji i poznać go od podszewki.

      

         Czy zdarzyło ci się kiedyś pomyśleć, że Boże Narodzenie mogłoby wyglądać inaczej?
     Kolędy, prezenty, zimne ognie – wszystko to już nieco... trąci nudą.
              Cóż więc powiesz na wielkie eksplodujące ciasto świąteczne, na paskudnego oswojonego bałwana śniegowego albo sympatyczną gadającą kuropatwę w koronie gruszy? A gdyby tak Święty Mikołaj zatrudnił się w zoo, narozrabiał w sklepie z zabawkami albo nawet został… aresztowany za włamanie?!  Jedenaście opowiastek sprawi, że najpierw parskniesz, potem zakwiczysz, a wreszcie popłaczesz się ze śmiechu i już nigdy nie pomyślisz o Bożym Narodzeniu tak jak dawniej.

      

     MIŁEJ LEKTURY wink

      

      

      
      
     25 listopada-Święto Pluszowego Misia                  
      
             

     Pluszowy miś – historia niezwykłej maskotki                     

     Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka symbol z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie.

        Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.

        Miś Pluszowy, a szczególnie ten nasz, wyjątkowy i ukochany, nie jest zwykłą, pluszową zabawką. Nie, nie! Taki Miś, po to misiem jest, żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz. Ma duże uszy, żeby mieć coś do targania i kochania. W końcu Miś ma bardzo miękkie łapki, za które możemy trzymać, kiedy tylko chcemy.

        Z okazji jego święta biblioteka przygotowała prezentcję dla dzieci z klas I przedstawiając w niej najbardziej znane misie z bajek.

      

      

      
     Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
                                   
      
     Janusz Korczak już blisko sto lat temu napisał :
     "Nie ma dzieci – są ludzie."
     20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Data ta upamiętnia podpisanie najważniejszego dokumentu gwarantującego prawa wszystkim dzieciom – Konwencji o prawach dziecka.
      
      
      
     Książki dla dzieci o prawach człowieka i prawach dziecka

              

                                  

      
      
      
     Lektura dla rodziców
                                                           
        W „Wychowaniu przez czytanie” autorki skupiają się przede wszystkim na tym, co rodzice mogą zrobić we własnym zakresie, by zapewnić swemu dziecku możliwie najlepszy start, bowiem najważniejsze, decydujące o zdrowiu i przyszłości dziecka rzeczy dzieją się w domu, w rodzinie.
             Książka Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej jest kopalnią praktycznych rad, podpowiadających rodzicom (i nauczycielom), jak wychować dzieci szczęśliwe, zdrowe emocjonalnie, ciekawe świata, twórcze, wykształcone, wrażliwe i dobre. Autorki umiejętnie i rzeczowo przekonują, że w zwykłym głośnym czytaniu tkwi niezwykła moc. Podpierają się przy tym licznymi wynikami badań i fachową literaturą. Omawiają kryteria wyboru książek do czytania dzieciom i polecają konkretne pozycje, przeznaczone dla różnych grup wiekowych. Jeden z rozdziałów poświęcają chłopcom, którzy w dzisiejszej rzeczywistości czują się szczególnie zagubieni. Zwracają też uwagę, że we współczesnym pozbawionym zasad i chaotycznym świecie to właśnie książki są doskonałym narzędziem do nauczania wartości, takich jak szacunek, uczciwość, odpowiedzialność, właściwie pojmowana odwaga, samodyscyplina, pokojowość, sprawiedliwość, szczęście, optymizm i humor, przyjaźń i miłość, solidarność, piękno, mądrość. Serdecznie polecam .
      
      
     Ogólnopolski Dzień Biblioterapi

     14 listopada obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Biblioterapii, w rocznicę zarejestrowania Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego, które rozpoczęło działalność w 1997 roku. Święto zostało zainicjowane w 2016 roku, a hasłem przewodnim było: „Czytanie pomaga”. Kolejnym edycjom towarzyszyły hasła: „Książka kluczem do zrozumienia siebie i innych” (2017) i „Otwórz książkę, otwórz umysł” (2018),  „Kto czyta – rozumie”(2019).

     Tegoroczny, V Ogólnopolski Dzień Biblioterapii, przebiega pod hasłem:

     „Czytanie łączy”.

             Odmianą biblioterapii dla dzieci jest bajkoterapia, którą nieświadomie stosuje wielu rodziców i dziadków czytając najmłodszym przed snem. Badania wykazały, że czytając dziecku pewne historie, można mu pomóc w wielu trudnych do zrozumienia sytuacjach emocjonalnych.
     W zbiorach naszej szkolnej biblioteki mamy książki adresowane do dzieci i młodzieży pozwalające oswoić im lęki, uczące codzienności i „życia”.     

     Jak ogromna siła jest w książkach zapewne nie trzeba Was przekonywać. Jedne z nich jest właśnie moc łączenia ludzi. Gdy czujesz się samotny, zawstydzony czy smutny, gdy się boisz, gdy dopada Cię melancholia… Czy jesteś mały czy duży – sięgnij po książkę!

     Dzielcie się z innymi swoimi wrażeniami i przeżyciami, potem dyskutujcie albo przelejcie na papier swoje myśli, bo CZYTANIE ŁĄCZY

      

     11 listopada
           Z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w bibliotece została przygotowana gazetka i wystawka książek mówiących o naszej historii, sławnych ludziach oraz wiersze i piosenki patriotyczne.
      
       
      
      
     Lektury online

     Czy wiecie, że na stronach lektury.gov.pl oraz wolnelektury.pl możecie znaleźć różne książki, w tym część lektur szkolnych? 
     Książki dostępne są w różnych formatach począwszy od wersji do czytania w przeglądarce, poprzez formaty PDF, MOBI, TXT, FB2 po audiobooki do pobrania lub odtwarzania na kanale YouTube.

     “Brzydkie kaczątko” Andersena, “W pustyni i w puszczy” Sienkiewicza, “Pan Tadeusz” Mickiewicza oraz wiele innych utworów jest dostępne od ręki w waszych domach. 

     Warto dodać do ulubionych – baza jest stale powiększana o nowe pozycje. 

     Wolne Lektury  https://wolnelektury.pl/
     Lektury  https://lektury.gov.pl/
     Kanał na YouTube https://www.youtube.com/channel/UC8tQ54NHy56gWhlwMmOZwbA
     Wychowanie przez czytanie

         „Czytanie dzieciom wartościowych książek, rozmowa o ich treści, kształtowanie potrzeby i nawyku czytania jest warunkiem rozwoju krytycznego myślenia, mądrości życiowej, wyobraźni i wrażliwości moralnej. To droga do uczestnictwa w kulturze i jej współtworzenia. Umiejętność korzystania z tekstów pozwala radzić sobie z koniecznością wielokrotnej zmiany naszych dróg zawodowych i życiowych. .”
     prof. Zbigniew Kwieciński, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego

                     W październiku biblioteka rozpoczęła akcję " Wychowanie przez czytanie" Jest ona skierowana do uczniów klas "0".          Polega na czytaniu dzieciom raz w miesiącu opowiadań, bajek, wierszy. Wybierając je bibliotekarz bierze pod uwagę to, aby lektura miała najlepszy wpływ na zdolność percepcji, empatii, rozwijała umiejętności interpersonalne i kształtowała charakter dziecka.W październiku i listopadzie dzieci miały okazję posłuchać bajek mówiących o inności, odrzuceniu przez rówieśników. Zajęcia kończyły się  pracą plastyczną.

      

          

                                              

      

      

      

     ROK SZKOLNY 2019/2020


     W tym tygodniu nasza wirtualna propozycja dla młodszych czytelników to blog Bajkowy Tata Marta Opaski. Znajdziecie tam darmowe audiobooki, humorystyczne rymowanki terapeutyczne oraz krótkie bajki o przeróżnej tematyce - o marzeniach, o emocjach, o tęczowych zebrach, o latających naleśnikach. Są również bajki i wierszyki pomocne w nauce języka angielskiego, opowiadania motywacyjne, edukacyjne rymowanki, które odpowiadają na trudne dziecięce pytania.Jeśli macie ochotę na chwilę relaksu po całym tygodniu edukacji zdalnej zapraszamy na stronie:
     https://bajkowytata.com/audiobooki/

     Dzień Dziecka nie dla mugoli ;)


     W tym tygodniu polecamy przygody Harry'ego Pottera w nieco innej formie niż tradycyjna książka. Dla wszystkich zabieganych proponujemy audiobooki: 
      Harry Potter i Kamień Filozoficzny ROZDZIAŁ 1 https://www.youtube.com/watch?v=lleelgGZasc&list=PLrvc2K51P8VteBN-I8FB0KYHcvj8UaLhB
     Po otworzeniu strony pojawią się następne rozdziały.
     Harry Potter i Komnata Tajemnic Rozdział 1 https://www.youtube.com/watch?v=IEJo6DdB1mk
     Po otworzeniu strony pojawią się następne rozdziały.
     Harry Potter i Więzień Azkabanu
     https://www.youtube.com/watch?v=-EyR4muNGS8&list=PLwnBFj3KRdJvoAXYCDIxuj7t2oa3AdJXs

     COTYGODNIOWA POLECAJKA smiley

     Dziś coś dla młodszych czytelników.  Proponujemy kilka klimatycznych i ciekawych bajek do słuchania i czytania
     Seria bajek do słuchania:
     Słuchaj audiobooków i przenieś się do świata baśni. Każdy audiobook to inna opowieść i wyjątkowa przygoda.
     1. Elfka Kapryśka - Bajka o tym jak niegdyś wylękniony i bardzo bojaźliwy elf stał się najodważniejszym bohaterem w całej wiosce.
     https://www.elfibajka.pl/audiobook/elfka-kapryska.html

     2. Elf Ziółko -Deptanie i niszczenie to największa zabawa naszego bohatera. Czy Królowa Ziół przekona go do zmiany nastawienia?
     https://www.elfibajka.pl/bajka-do-czytania/elf-leniuchello.html
     3. Elf Pasibrzuszek - Mały łakomczuszek przez swoją słabość popada w poważne tarapaty. Wyciąga jednak z tej historii bardzo przydatne lekcje https://www.elfibajka.pl/bajka-do-czytania/elf-narzekajlo.html
     Seria bajek do czytania:
     Czytaj bajki o przygodach elfów, rozwijaj wyobraźnię i przenieś się do magicznego świata latających prezentów i czekoladowych domków.
     1. Elf Trzęsiportek - Elf Trzęsiportek bał się wszystkiego. Na szczęście jego spryt i poczucie humoru pomogło mu wyjść z opresji.
     https://www.elfibajka.pl/bajka-do-czytania/elf-trzesiportek.html
     2. Elf Leniuchello - Elf Leniuchello nigdy nie miał chęci do tego by zająć się czymś pożytecznym. Wolał leniuchować całymi dniami. Dostrzegł jednak że warto czasem zrobić coś pożytecznego.
     https://www.elfibajka.pl/bajka-do-czytania/elf-leniuchello.html
     3. Elf Narzekajło - Elf Narzekajło zawsze marudził. Nic mu się nie podobało. Przygoda z zaginięciem listów od Mikołaja zmieniła jego podejście https://www.elfibajka.pl/bajka-do-czytania/elf-narzekajlo.html     8 maja – Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

     Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, organizowany od 2004, stał się symbolem determinacji i kreatywności w promowaniu unikalnych wartości kulturowych, edukacyjnych i społecznych bibliotek. Dziś obchodzimy go w zaciszu domu, w wirtualnej przestrzeni. W obecnej sytuacji zamknięcia i izolacji nie zapominajmy o wartości jaką jest książka sama w sobie, pamiętajmy o inicjatywach krzewiących czytelnictwo i rozpalających miłość do literatury najmłodszego pokolenia.  To w sieci odbywają się dziś spotkania autorskie, dyskusje, prezentacje nowości czytelniczych. Coraz więcej jest możliwości (audiobooki na youtubie, dostęp do darmowych ebooków) stałego obcowania z książką. Jednak nam, bibliotekarzom brakuje kontaktu z czytelnikiem, tej szczególnej więzi i pasji. W dniu naszego święta, życzę sobie i Wam, byśmy za rok spotkali się w innych okolicznościach…

      

     O bibliotece z przymrużeniem oka ;)

     Zdradzamy w tajemnicy, że w bibliotece dosyć często zdarzają się sytuacje komiczne, po których cały dzień chodzimy uśmiechnięte. Uczniowskie gafy, dziwne pytania, prośby o wyimaginowane książki… Przykład? Proszę bardzo – kilka autentycznych sytuacji z życia bibliotekarki wink

     - Poproszę „Diabła z siódmej klasy”

     - Czy są dzieci z budy?”

     - Mogę prosić o książkę „Nasza konica” (tak chodzi o szkapę)

     - Proszę pani, wczoraj tam była taka zielona książka i chciałabym ją wypożyczyć

     - Jest Pani najlepszą biblioteczanką! heart

     - A pani biblioteczka prosi o kredę (w sekretariacie)

      - Proszę Pani, co ja wypożyczyłem?  - zaczepiona przez ucznia na korytarzu

     - Proszę Pani, chciałbym przedłużyć książkę – zaczepiona przez ucznia w sklepie spożywczym


     Są takie dni, kiedy gdy czytelnik pyta: Czy mógłbym sobie przedłużyć książkę? Mamy ochotę odpowiedzieć: A o ile centymetrów? ;)

     Oj tak! Nie możemy narzekać na nudę.

     W innych szkołach jest równie wesoło. Kilka przykładów znalezionych w sieci:


     • Siedmiolatek w bibliotece:
     - Poprosę ksiąskę dla Janusa (starszego brata), bo Janus chory...
     - A jaką książkę - pyta bibliotekarka.
     - Jakoś tak... "Kolorowa bitwa"...
     - Aha, to na pewno "Barwy walki".


     Proszę o jakąś książkę dla chorego.
     - Coś poważnego?
     - Struł się lodami.


     Poproszę o "Mały Księżyc".
     - ???


     Spragniony wiedzy czytelnik wpada do biblioteki:
     - Ja poproszę jeszcze raz tę książkę z fizyki, którą ostatnio pożyczałem.
     - A jaka to była książka?
     - No...taka gruba z zieloną okładką...


     Uczeń oddaje książki w bibliotece:
     – Czy mogłaby pani sprawdzić czy jestem czysty? – zwraca się do bibliotekarki.
     – Proszę bardzo… Zechcesz pokazać swoje ręce, uszy i szyję?

     Uczeń w bibliotece:

     - Czy jest „Pan… Pan…”

     - „Pan Tadeusz – podpowiada bibliotekarka”

     - A może. To poproszę książkę „Pan Tadeusz Wołodyjowski”.

      

     Dzięki Wam, czytelnikom, za te wszystkie gafy i pomyłki, które rozjaśniają nam dzień i na pewno zapamiętamy je na długo.  A przede wszystkim dziękujemy za wszystkie miłe słowa, wyjątkowe chwile, które sprawiają, że czujemy sens naszej pracy heart

      

     Cotygodniowa biblioteczna polecjka!

     Jak co tydzień, przedstawiam kilka propozycji czytelniczych. Zachęcam do odwiedzenia poniższych stron.
     ZŁOTA KSIĄŻECZKA CZ. 1 – Bajkowisko.pl – słuchowisko – bajka dla dzieci (audiobook): https://.youtube.com/watch?v=9AcYPpzCwy0
     GRZEŚ NIEDORAJDA - Bajkowisko.pl – słuchowisko – bajka dla dzieci (audiobook): https://www.youtube.com/watch?v=gdp20xHH8zk&t=42s
     CHATKA PUCHATKA A. A. Milne ebook i audiobook : https://www.legimi.pl/ebook-chatka-puchatka-a-a-milne,b126533.html
     WAKACJE Z DUCHAMI Adam Bahdaj ebook i audiobook : https://www.legimi.pl/ebook-wakacje-z-duchami-adam-bahdaj,b365993.html
     DZIEWCZYNKA, KTÓRA WYPIŁA KSIĘŻYC Kelly Barnhill ebook i audiobook: https://www.legimi.pl/ebook-dziewczynka-ktora-wypila-ksiezyc-kelly-barnhill,b226301.html
     KRONIKI JAARU Czarny Amulet Adam Faber ebook: https://www.legimi.pl/ebook-czarny-amulet-adam-faber,b190578.html

      

     Książka na majówkę!

     Propozycja ciekawych książek na długi weekend!
     Majówka to dla wielu z nas okazja do odpoczynku w rodzinnym gronie, krótkiego wyjazdu za miasto(w tym roku jest to niemożliwe) i... nadrobienia czytelniczych zaległości. Pogoda sprzyja - można więc czytać wszędzie: na balkonie, w parku, w ogrodzie... Po jakie książki jednak sięgnąć? Polecamy 5 tytułów, (dla  małych i dla tych starszych) z którymi warto zapoznać się w czasie majówki!
     Jaka jest idealna książka na majówkę? Dość lekka, a jednocześnie błyskotliwa i koniecznie z pozytywnym przesłaniem, by majówka upłynęła pod znakiem radości.


     Klasy I-II
     1. CZARNA OWIECZKA- Jan Grabowski
     Opis wydawcy: Osierocona owieczka wychowuje się razem ze szczeniakiem. Wynika z tego mnóstwo zabawnych sytuacji. Metka sypia w psiej budzie, obszczekuje gości, służy, a nawet biega po podwórku z kością w zębach!
     Fragment Książki można przeczytać na https://liblink.pl/Q7940MRGl1
     2. CUDACZEK WYŚMIEWACZEK  (cz.1)
     Opis wydawcy: Cudaczek Wyśmiewaczek, licho malusie i cieniutkie jak igła, mieszkał w tym domku, co to nie był ani duży, ani mały, tylko w sam raz. Nie jadł i nie pił, tylko śmiechem żył. Śmiał się i śmiał do rozpuku, a brzuszek pęczniał mu i pęczniał, aż napęczniał jak ziarnko grochu. Wtedy Cudaczek był syty i zadowolony.
     można wysłuchać na Bajkowisko.pl - bajki do słuchania po polsku na stronie: https://liblink.pl/3xAsDkQB8J

      

     Klasy III - VI
     3. MYSIA  WIEŻA Agnieszka Fulińska,  Aleksandra Klęczar
     Opis wydawcy: Przeszłość skrywa tajemnice, o których nie śniło się archeologom. Dwunastoletni Igor i jego rówieśniczka Hanka przypadkiem spotykają się na wakacjach nad jeziorem Gopło. Nie wiedzą, że lato w cichym zakątku koło Kruszwicy przyniesie im nieoczekiwane przygody. Któż by się bowiem spodziewał w takim miejscu gadających myszy, duchów pradawnych królów, hologramu czarodzieja i jak najbardziej żywych wieszczek i guślarzy? Tajemnice i dramaty czające się w przeszłości bohaterów też okażą się ważniejsze, niż którekolwiek z nich mogło przypuszczać. Kim była matka Igora, o której nigdy nie mówi się w domu chłopca? Jak rozprawić się z lichem? Gdzie szukać sposobów na pokonanie króla ducha i jego upiornej małżonki? Odpowiedzi czekają w Mysiej Wieży, pierwszym tomie serii Dzieci Dwóch Światów, powieści przygodowej z mitologią słowiańską w tle. Jeśli podoba ci się seria Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy, to polubisz też Igora, Hankę i ich przyjaciół.
     W ofercie jest przez 14 dni za darmo na https://liblink.pl/dtguL6qxS6
     4.BYŁ SOBIE SZCZENIAK. ELLIE W. Bruce Cameron
     Opis wydawcy:Ellie to bardzo mądra suczka, z bardzo odpowiedzialnym zadaniem. Od szczeniaka była trenowana na psa ratownika i potrafi teraz odszukać zagubione w lesie dziecko albo wskazać zasypanego przez gruzy człowieka. Ta psina ma nosa! Znajduje ludzi. Ratuje ich. To jej misja. Jednak Ellie ma też bardzo ważne zadanie w domu. Jej opiekunowie - Jakob, który stracił żonę i bardzo samotna Maya - również są zagubieni. Jednak w zupełnie inny sposób niż ktoś, kto chciał sprawdzić, co jest po drugiej stronie placu zabaw. Teraz Ellie musi wykorzystać wszystkie swoje sztuczki, aby dotrzeć do swoich opiekunów i ich uratować. Historia Ellie to piękna opowieść dla młodych miłośników zwierząt, a urocze czarno-białe ilustracje, sprawiają, że jej przygody ożywiają na Twoich oczach!
     Darmowy fragment publikacji można przeczytać na: https://liblink.pl/NQrAKCgVf9

     Klasy VII- VIII
     5. KRONIKI  JAARU - KSIĘGA  LUSTER  Adam Faber
     Opis wydawcy: Kate Hallender jest typową nastolatką, mieszka u swojej ciotki w Londynie i wiedzie spokojne życie, jednak pewnego dnia trafia do tajemniczego sklepu pełnego czarodziejskich przedmiotów, od właścicielki którego otrzymuje Księgę Luster. Nastolatka rzuca miłosny urok na przystojnego Jonathana, jednak czar skutkuje zupełnie inaczej, niż by tego oczekiwała. Dziewczyna trafia do Jaaru, krainy zamieszkanej przez magiczne stworzenia. Fion jest ferem, baśniową istotą, a jego stosunki z ojcem nie są za dobre, więc w akcie buntu opuszcza dom, by odnaleźć czarownicę, z którą się połączy. Trafia w ręce nikczemnej nimfy Errato i przez swoją naiwność wprowadza do świata magii wielki zamęt. Tymczasem w Londynie ciotka dowiaduje się, że ze sklepu pani Selene zniknął magiczny kamień o potężnej mocy. Czy uda się go odnaleźć? Jak Kate, początkująca wiedźma, poradzi sobie w świecie Jaaru, mając u boku ekscentrycznych ferów i wyniosłego jednorożca? I co tak naprawdę skrywa plan nikczemnej Errato?
     Książkę można przeczytać przez 14 dni za darmo na https://liblink.pl/bKTMxbQ5HX

     Kochani czytelnicy!

     Nastały smutne czasy, ale mamy nadzieję, że książki umilają Wam czas kwarantanny.  Postanowiłyśmy co tydzień proponować Wam ciekawe tytuły, które dostępne są w formie ebooków i audiobooków.

     Na początek proponujemy książki polecane przez Waszych rówieśników - ciepłe wzruszajace opowieści o tolerancji, przyjaźni i ciekawości świata.
     R.J. Palacio Cudowny chłopak- https://liblink.pl/49gdFqkVi0
     Recenzja wydawcy: To niezwykle wzruszająca opowieść o walce z przeciwnościami losu. Książka przedstawia historię Augusta - chłopca, który z powodu mutacji genu ma zdeformowaną twarz. Przeszedł już 27 operacji, jednak teraz czeka go zupełnie nowe wyzwanie... August idzie do szkoły, gdzie musi zmierzyć się z ostracyzmem i uprzedzeniami.
     T. S. Easton Chłopaki nie dziergają- https://liblink.pl/GFOPlWndYd
     Recenzja wydawcy.:To dowcipna i wciągająca książka, która zadaje kłam o stereotypach dotyczących męskich i kobiecych zajęć. Gdy Ben musi poddać się resocjalizacji, staje przed ograniczonym wyborem zajęć pozalekcyjnych. Ze względu na atrakcyjną nauczycielkę zapisuje się na naukę robienia na drutach i... odkrywa w sobie prawdziwy talent. Co na to jednak jego rodzina i znajomi?
     Rafał Kosik Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi. Tom 1- https://liblink.pl/qPMHxy59pq
     Opis wydawcy: To pierwsza powieść z bestsellerowego cyklu Felix, Net i Nika autorstwa Rafała Kosika. Opowiada o przygodach trójki przyjaciół z jednego z warszawskich gimnazjów. W stolicy grasuje Gang Niewidzialnych Ludzi, a nastolatkowie przypadkowo odkrywają ich tajemnicę... Powieść Rafała Kosika jest pełna niezwykłych wydarzeń. Znalazło się tu miejsce i dla duchów, i dla zaginionych skarbów, i dla sztucznej inteligencji... A to dopiero początek przygód!

     ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄZKI I PRAW AUTORSKICH

     23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To szczególne święto wszystkich czytelników, bibliofilów i miłośników książek.
     Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
     Pamiętajcie:
     Książki są oknem na nasze wewnętrzne życie, a także bramą do wzajemnego szacunku i zrozumienia między ludźmi. W tych burzliwych czasach książki ucieleśniają różnorodność ludzkiej pomysłowości, nadając kształt bogactwu ludzkich doświadczeń, wyrażając poszukiwania sensu i ekspresji, które wszyscy dzielimy, a które napędzają każde społeczeństwo do przodu. Książki pomagają spleść ludzkość w jedną rodzinę, zawierają wspólną przeszłość, historię i dziedzictwo, by stworzyć wspólne przeznaczenie, w którym wszystkie głosy są słyszane w wielkim chórze ludzkich aspiracji. Książki są naszymi sojusznikami w rozpowszechnianiu edukacji, nauki, kultury i informacji na całym świecie.
     Zachęcam w tym dniu do przeczytania ze swojej biblioteczki, chociaż jednej króciutkiej książeczki. Życzę przyjemnych chwil z lekturą.

     ROZMOWY BRZEZIŃSKO-BERLIŃSKIE

     W piątek 7 lutego jednodniową uczennicą naszej szkoły została Oliwia - dziewczynka mieszkająca w stolicy Niemiec. Postanowiliśmy zaprosić ją do biblioteki i porozmawiać o różnicach kulturowych i edukacyjnych miedzy szkołą polska i niemiecką. Zebraliśmy wiele ciekawych informacji, które opublikujemy w kolejnym numerze gazetki szkolnej "Dwójka". Jest na co czekać!

     PASOWANIE NA CZYTELNIKA

     Tuż po feriach zorganizowano wyjątkowy dzień, zarówno dla pierwszaków, jak i dla całej społeczności bibliotecznej. Do grona czytelników dołczączyli najmłodsi uczniowie. Z tej okazji bibliotekarki przygotowały dla dzieci wiele atrakcji. Jak co roku nie zabrakło konkursów, zagadek i zabaw, związanych z ulubionymi bajkami. Dzieci dowiedziały się jak należy dbać o wypożyczane książeczki, dlaczego warto czytać i jak rozpoznać książkę z biblioteki szkolnej. Następnie uczniowie złożyli uroczystą przysięgę i wybrali swoje pierwsze lektury.

      

     AKTYW BIBLIOTECZNY

      

     DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W SP 2

      

     DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

     5 listopada czyli w Miedzynarodowy Dzień Postaci z Bajek bibliotekę odwiedzili uczniowie wraz z opiekunką świetlicy szkolnej. Dla dzieci przygotowano atrakcje - wspólne odczytywanie znanych bajek, zagadki, gry i konkursy związane z baśniowymi postaciami. To był miło i kreatywnie spędzony czas. 

      

     DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

     czyli spotkanie z zerówkowiczami 

      

     Rok szkolny 2019/2020

     WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW

     Nasze perełki w etapie wojewódzkim!

     Test półfinałowy był trudny i żmudny, ale zdobyli bardzo dużo punktów, i choć nie zawalczą w finale, jesteśmy z nich dumni!

      

      

     JESTEŚMY W PÓŁFINALE!

     Filip Zieliński Wiktoria Krawczyk oraz Aleksandra Barańska zawalczą o finał!

     Do etapu wojewódzkiego przysąpią już 28 marca. Cała szkoła trzyma za nich kciuki!

        

     Pogratulować też należy uczniom klas młodszych, którzy zdobyli aż 125 punktów na 150 możliwych!

      

     Wielka Liga Czytelników

     ETAP POWIATOWY

     Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników” to ponad 100 tysięcy przeczytanych książek i przeszło 50 tysięcy aktywnych, młodych czytelników w całym kraju! Ma on na celu zachęcenie młodego pokolenia do czytania książek.  Misją wydarzenia jest promowanie czytelnictwa jako ciekawej i rozwijającej formy spędzania czasu wolnego. Celem konkursu jest również wyłonienie najlepszych czytelników.

     28 lutego w Bibliotece Pedagogicznej w Brzezinach odbył sie kolejny etap zmagań, w którym uczniowie musieli wykazać się wiedzą, dobrą pamięcią i zaangażowaniem.

      

      

      

     Pasowanie na czytelników uczniów klasy I

     Jak co roku przed feriami zimowymi w poczet czytelników szkolnych włączeni zostali uczniowie najmłodszych klas.

     Po uroczystości pasowania na czytelnika dzieci wypożyczyły z biblioteki swoją pierwszą książeczkę. 

     Życzymy zaczytanych ferii :)

      

      

     Szkolny etap konkursu

     "Wielka Liga Czytelników"

     Blisko 40 uczestników przystapiło do drugiej częście etapu szkolnego, znanego juz w całej Polsce, konkursu czytelniczego. Uczniowie musieli wykazać się znajomością lektury, zdobyć jak najwięcej punktów i pokonać rywali. Do etapu wojewódzkiego mogli przejść tylko najlepsi. I oto oni:

     Maja Lipska II a

     Mateusz Misiak II c

     Martyna Kaźmierczak III a

     Aleksandra Barańska V b

     Wiktoria Krawczyk VIII c

     Filip Zieliński VIII c

     Zapraszamy do udziału w ogólnopolskim konkursie czytelniczym! Szczegóły na stronie https://wielka-liga.pl/ mailsmiley

      

     DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

     W Dzień Pluszowego Misia niespodzianek nie brakowało. Uroczystość przygotowana przez uczniów klasy III oraz uczennice z Koła bibliotecznego wprowadziła widzów w odświętny, urodzinowy nastrój. W trakcie imprezy rozstrzygnięto również konkurs biblioteczny "Pluszowy miś - mój przyjaciel". W konkursie uczestniczyło aż 38 uczniów z klas 0 - III. Przygotowane prace to popis kreatywności, zaangażowania i talentu. Komisja w składzie: pani dyrektor Anna Mrówka, pani vicedyrektor Elżbieta Piotrowska, nauczycielka Beata Rubaszewska oraz  bibliotekarka Katarzyna Rosiak zdecydowała, że wszyscy zasłużyli na pierwsze miejsce. Ogromne gratulacje dla wszystkich zwycięzców!

     DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

     Królewna Śnieżka, Pinokio, Kot z butach, Roszpunka czy Czerwony Kapturek także mają swoje święto. 
     5 listopada w Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. 

     Warto o tym pamiętać, gdyż bajki to esencja dzieciństwa. Aby upamiętnić ten szczególny dzień  w bibliotece odbyły się zajęcia dla dzieci młodszych. Nasi kochani zerówkowicze, wystrojeni w kostiumy ulubionych bajkowych postaci, odwiedzili bibliotekę, by wysłuchać opowieści, porozmawiać o znanych baśniach czy obejrzeć wystawę najpiękniejszych książek naszego dzieciństwa. Część atrakcji czekała na nich również w sali. Bajkowe konkursy, rebusy i zagadki  - oto zadania, z którymi musiały zmierzyć się dzieci. Dzień zakończyliśmy balem postaci z bajek. 

      

     Bibliotekę odwiedziły również uczniowie pod opieka nauczyciela świetlicy. Dla nich również przygotowano baśniową opowieść, wystawę, łamigłówki i quizy.

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

      

     Dzień Głośnego Czytania

      

     Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzimy już po raz trzeci. To wyjątkowe święto każdego czytelnika przypada 29 września. O walorach głośnego czytania coraz częściej mówi grono psychologów, pedagogów i nauczycieli. Wspólne, głośne czytanie nie tylko wspaniale stymuluje rozwój ale też buduje i umacnia więzi rodzinne, wprowadza małe, nieczytające jeszcze dzieci w świat literatury i rozbudza zamiłowania czytelnicze.

     Z tej okazji bibliotekę szkolną odwiedziły dzieci z klas Ia i Ib. Uczniowie wysłuchali opowieści o chłopcu, który nie lubił czytać… Na szczęście pewna zaczarowana księga i niezwykle przygody przyczyniły się do tego, że bohater bajki pokochał czytanie.  Rozmawiano też o ulubionych  książkach, były rebusy i łamigłówki, a także… praca domowa! Dzieci miały za zadanie zachęcić domowników do wspólnego odczytania bajki czy opowiadania!

      

      

     KONKURS RECYTATORSKI W BIBLIOTECE!

      

     22 października w bibliotece odbył się konkurs recytatorski zatytułowany „Ojczyste krajobrazy”. W konkursie wzięło udział aż 53 uczniów z klas IV – VIII. W otoczeniu książek, w miłej atmosferze jury wysłuchało pięknych utworów o miłości do ojczyzny, o poświęceniu i o tęsknocie. Nie obyło się bez łez wzruszenia! Warto o niej mówić, warto przypominać, warto uczyć się tej miłości do ojczyzny, a spotkania poetyckie są ku temu doskonałą okazją .

      

     ROK SZKOLNY 2017/2018

      

     ZWYCIĘZCY W KONKURSIE

     BIBLIOTECZNYM

     Klasa 0 - III - Natasza Bączyńska, Anna Chachuła, Roksana Król

     klasy IV -VII - Filip Gola, Adam Żurek, Wiktor Budziewski, Kacper Ławski

     Gratulujemy!

      

     KONKURS

     Biblioteka szkolne ogłasza konkurs plastyczny pt.

     KOCHAM CZYTAĆ!

     Cel: propagowanie czytelnictwa i miłości do książek.

     Zadanie konkursowe: praca plastyczna (np. plakat) dotycząca wybranego tytuły lub serii książek dla dzieci i młodzieży.

     Technika: dowolna (liczy się pomysł, orygialne wykonanie, starannośc i samodzielne wykonianie). 

     Uczestnicy: wszyscy uczniowie szkoły, szczególnie zapraszamy klasy 0 - III.

     Termin: pracę nalezy składać w bibliotece do końca maja!

      

     DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

      

     Jak co roku biblioteka przyłączyła sie do obchodów Dnia Języka Ojczystego  (21 lutego). Aby podkreślić rolę języka polskiego na tle jezyków europejskich, zwrócic uwage na tradycję i tozsamość językową oraz propagować dbałość o poprawność językową przygotowano wystawę książek popularnonaukowych oraz słowników i leksykownów jęzukowych.

     ZIMA W BIBLIOTECE

     DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA!

     Mały, duży, bury, biały, z klapniętym uszkiem, czy w kubraczku... Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku! To nieodłączny przyjaciel dziecięcych zabaw!

     W tym roku pluszowy miś ma swoje 115 urodziny!!! Z tej okazji najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli okazje wsłuchać historii zabawki oraz  dowiedzieć się w jakich bajkach i książkach można spotkać niedźwiadki. Dziewczynki z Koła Bibliotecznego pod kierunkiem bibliotekarki przygotowały między innymi znane piosenki o misiach, quiz multimedialny oraz zabawę taneczną! 

     DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

     Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby przypomnieć sobie część z nich. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe.

     Z tej okazji do biblioteki szkolnej zawitali uczniowie klasy II oraz dzieci „świetlicowe”. Zajęcia dla klasy II to rozmowa o ulubionych, bajkowych postaciach, rozwiązywanie mulimedialnego quizu czy bajkowa pantonima.

     Również dzieci przebywający w świetlicy gościnnie odwiedzili bibliotekę. Głośne czytanie, zagadki na temat bohaterów baśni i bajek czy konstruktywne zabawy zagwarantowały miło spędzony czas.

      

     Dzień Głośnego Czytania

     29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Czytanie na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

     Święto stało się znakomitą okazją do zaproszenia dzieci do biblioteki. Przedszkolaki z "0" oraz najmłodsi uczniowie z naszej szkoły mieli okazję wysłuchać  opowiadania Zofii Staneckiej pt. „Basia i telewizor. Opowieść o rezolutnej dziewczynce  nasunęła refleksję o tym, co naprawdę w życiu ważne. Nie to co materialne, ale rodzina z którą wspólnie spędza się czas! 

      

     DROGI RODZICU!

     Czytanie książek to sposób na mądry kontakt z dzieckiem i jedna z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, jakie do tej pory wymyślono. Psychologowie oraz nauczyciele często podkreślają, że to właśnie głośne czytanie szczególnie rozwija wyobraźnię dziecka, pozytywnie wpływa na jego wrażliwość i rozwój emocjonalny, pomaga w skupieniu, rozbudowuje słownictwo oraz wzmacnia więzi rodzinne. Poza tym czytanie jest fantastycznym pomysłem na spędzenie wolnego czasu. A gdy już zasiądziemy z książką, przytulimy nasze dziecko i będziemy czytać na głos, sprawimy, że zapamięta te chwile na zawsze i skojarzy je z poczuciem bezpieczeństwa i przyjemnością.

     AKTYW BIBLIOTECZNY 2017/2018 :)

     Rok szkolny 2017/2018

     Zapraszamy do biblioteki od 18 września!

     "Książki kochają każdego, kto je otwiera, dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń,

      niczego w zamian nie żądając..."

     Cornelia Funke

      

     Podróże w czasie

      

        

        

        

      

      

     Maraton Czytania

     20 marca w naszej bibliotece odbył się Maraton Czytania. Uczniowie klas piątych , przebrani za starogreckich bogów i herosów, czytali książkę Ricka Riordana " Greccy herosi według Percy'ego Jacksona". Celem Maratonu było propagowanie czytelnictwa. Opiekunkami przedsięwzięcia były: Beata Rubaszewska- bibliotekarka i polonistki- Anna Gołąbek i Jolanta Sasin.

        

                                                    

        

                                                 

      

      

     Czytam nie klikam- rozstrzygnięcie konkursu

     Zachęcając uczniów do poznania świata książki i konstruktywnego spędzania czasu świetlica
      i biblioteka Dwójki zorganizowały kolejny konkurs plastyczny przeznaczony dla uczniów 
     klas I-III pt.: „Czytam nie klikam”. Konkurs ten został zorganizowany również po to, aby zwrócić 
     uwagę na sposób spędzania wolnego czasu przez dzieci i problem uzależnienia od komputera.
      Zadaniem uczestników konkursu było samodzielne stworzenie plakatu, opatrzonego hasłem 
     promującym czytelnictwo. W odpowiedzi do biblioteki szkolnej wpłynęło bardzo dużo interesujących
      prac zachęcających do czytania książek. Wybierając najciekawsze prace jury poddało ocenie estetykę 
     wykonania pracy, różnorodność wybranych materiałów, oryginalność i pomysłowowść. Po burzliwych
      naradach wybrano laureatów: 
     Klasa IA:
     1. miejsce: Gabriela Budziewska
     2. miejsce: Aleksandra Nowak
     3. miejsce: Martyna Szczepocka
     Klasa II
     1. miejsce : Hanna Trejbsza klasa IID
     2. miejsce: Oliwia Żaba klasa IIC
     3. miejsce: Natalia Szczechowicz klasa IIE
     
     Klasa III
     1. miejsce: Aleksandra Rosiak klasa IIIB
     	    Barbara Stańczyk klasa IIIB
     	    Maja Gruchała klasa IIIB
     2. miejsce: Weronika Karlińska klasa IIID
       	    Bartłomiej Budziewski klasa IIIC
     3. miejsce: Kacper Ławski klasa IIIC
       	    Filip Gola klasa IIIC
     Wyróżnienia: Oliwier Turski klasa IIC
     		Kacper Hrowatić klasa IIIC
     		Zuzanna Sobczak klasa IIID
     		Paweł Michalak klasa IIB
     		Katarzyna Kielich klasa IIA
     		Alan Wiśniewski klasa IIC
     		Nadia Wosińska klasa IIID
     		Aleksandra Barańska klasa IIIB
     		Klaudia Rojek klasa IIIB
     		Zuzanna Szurek klasa IIID
     		Martyna Kaźmierczak klasa IA
     Wszystkim serdecznie gratulujemy!

          

          

             

      

     Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

      21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji w bibliotece szkolnej została zorganizowana wystawa książek polskich autorów. Poza tym biblioteka szkolna wraz z Kołem języka polskiego przygotowały wystawę okolicznościową, na której można było zapoznać się z różnymi słownikami m. in. słownikiem frazeologicznym, synonimów, antonimów, terminów literackich i słownikiem ortograficznym. Wystawie towarzyszył pokaz najładniej prowadzonych zeszytów przedmiotowych.    

      

     Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

      

     Nasza szkoła przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa .Celem tego projektu jest popularyzacja czytelnictwa oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych przez uczniów. W ramach projektu zakupione zostały do naszej biblioteki nowe, atrakcyjne książki. Zapraszamy do biblioteki!

      

                       

                                                               

      

       

     Konkurs plastyczny

     dla uczniów klas I- III

     na plakat

     CZYTAM NIE KLIKAM !

     Organizatorzy: świetlica i biblioteka szkolna

      

     Zadaniem uczestników konkursu jest samodzielne stworzenie plakatu w dowolnym formacie, opatrzonego hasłem promującym czytelnictwo.

      

     Ocenie podlegać będą:

      

     - estetyka wykonania pracy

      

     - różnorodność wykorzystanych materiałów

      

     - oryginalność, pomysłowość

      

     Podpisane prace należy składać w świetlicy lub w bibliotece

     do dnia 24 lutego 2017 roku.

      

     Dla autorów najciekawszych prac przewidziane są nagrody książkowe.

      

     Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.

      

     PASJA DO KSIĄŻEK CZYTANIA

     SKUTECZNIE PRZED UZALEŻNIENIEM OD KOMPUTERA CIĘ OCHRANIA

      

      

      

      

     Pasowanie na czytelnika

     Pasowanie  na  czytelnika  to  oficjalne  przyjęcie  najmłodszych  uczniów  do  grona czytelników  biblioteki  szkolnej. Organizowane  co  roku,  weszło  na  stałe  do  kalendarza  szkolnych  wydarzeń.                                                                    W tym roku szkolnym miało ono miejsce dnia 12.10.2017. Najważniejszymi gośćmi naszej biblioteki byli uczniowie  klasy I a. Pierwszoklasiści zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych, regulaminem biblioteki i sposobem wypożyczania książek. Zanim jednak zostali pasowani na czytelników, musieli rozwiązać różne zagadki oraz prawidłowo odpowiedzieć na zadane pytania.                                                                                                       Podczas ślubowania młodzi czytelnicy przyrzekli, że będą szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.                                                                                                                               Uroczystość zakończyło wręczenie dyplomu upamiętniającego ten ważny dzień.

      

      

     wystawa książek o tematyce świątecznej

             Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia w bibliotece szkolnej przy współpracy z Biblioteką Pedagogiczną została zorganizowana wystawa książek o tematyce świątecznej. Zapraszamy do oglądania wystawy i do lektury.

             

     Goście z Biblioteki Pedagogicznej

       Na zaproszenie biblioteki szkolnej, dnia 9 XII odbyły się zajęcia edukacyjne w klasie Ia przygotowane przez

     p. Małgorzatę Siucińską i p. Małgorzatę Bartnicką z Biblioteki Pedagogicznej. Zajęcia rozpoczęła krótka prezentacja multimedialna na temat tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Następnie uczniowie wysłuchali świątecznych bajek oraz samodzielnie wykonali piękne karty świąteczne.

      

             

      

      

     Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

     "Życzliwość
     jest pragnieniem szczęścia drugich."                               
     Tolmann Pesch

         Dzień 21 listopada upłynął w naszej szkole pod hasłem "Światowego Dnia Życzliwości". Pomysł zorganizowania tego święta narodził się w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych i był odpowiedzią na konflikt pomiędzy Egiptem i Izraelem.  Główną ideą obchodów Dnia Życzliwości jest uzmysłowienie i przypomnienie ludziom o tym, iż tylko wzajemna życzliwość może stać się podstawą do zbudowania pokoju i pomyślnych relacji międzyludzkich na całym świecie. Taki dzień jak ten przypomina wszystkim, że warto jest zatrzymać się na chwilę, zastanowić nad własnym życiem, uczynić drobny gest życzliwości w stronę drugiego człowieka poprzez ciepły uśmiech, miłe słowo, uprzejmość, okazanie empatii, czy przyjazne nastawienie.

     Z okazji Dnia Życzliwości powstała w naszej bibliotece "Tablica życzliwości i pozdrowień". Można na niej zamieścić pozdrowienia lub napisać po prostu kilka miłych słów.  Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w tej przyjemnej akcji, która potrwa do piątku 25 listopada.   

           

      

                                           

      

      

     Święto Niepodległości

     11 listopada to ważna data dla wszystkich Polaków. Tego dnia Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów. Dzień Niepodległości świętowaliśmy także w naszej szkolnej bibliotece organizując wystawę:    Nasza Ojczyzna w literaturze pięknej".

      

      

     GRA MIEJSKA

     27 października  Biblioteka Pedagogiczna w Brzezinach zorganizowała zabawę czytelniczą, której celem była popularyzacja literatury Henryka Sienkiewicza (rok 2016 został ogłoszony Rokiem  Henryka Sienkiewicza), ale  zadania dotyczyły także postaci patronów szkół biorących udział w zabawie. Uczniowie prawie wszystkich brzezińskich szkół wędrowali po mieście i odpowiadali na pytania. Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny:

     I DRUŻYNA: kl. VI a                                                  II DRUŻYNA: kl. VIb

     Mateusz Grzegorczyk                                                   Maciej Miazek

     Adam Jasiorowski                                                         Wiktor Durański

     Bartosz Szymczyk                                                        Julia Góralczyk

      

      

     PAŻDZIERNIK 2016

     W październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto to zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 roku. Z tej okazji nasza biblioteka zorganizowała akcję: "Czytamy bajki" - w świetlicy szkolnej dzieci słuchały ulubionych bajek w interpretacji nauczycieli naszej szkoły. Akcji tej towarzyszyła wystawa książek najczęściej wypożyczanych przez uczniów. 

      

      

     KONKURS BIBLIOTECZNY "PIĘKNIE CZYTAM"

     Konkurs "pięknego czytania" stał sie majową tradycją naszej szkoły. Co roku kolejni trzecioklasiści czekają, by wziąć w nim udział.  W tym roku poprzeczka ustawiona była bardzo wysoko, ponieważ uczniowie doskonale proradzili sobie z zadaniem konkursowym  i niemal bezbłędnie odczytali przez rówieśnikami wybrane bajki terapeutyczne. Komisja (w składzie wicedyrektor Elżbieta Piotrowska, bibliotekarka Katarzyna Rosiak i nauczyciel wspomagający Marta Jasińska) oceniała tempo czytania, interpretację oraz poprawność merytoryczną. Na zwycięzki laur zasłużył Wiktor Żabczyński z klasy III c. Wszystkim nagrodzonym i uczestnikom należą się ogromne gratulację!

     Zdjecia:https://sp2brzeziny.edupage.org/album/?

      

     WYNIKI KONKURSU „POCZTÓWKA DO ULUBIONEGO PISARZA”

     „Pocztówka do ulubionego pisarza” to tegoroczny konkurs biblioteczny, przeznaczony dla wszystkich czytelników biblioteki szkolnej. Uczniowie do 3 marca (czyli Międzynarodowego Dnia Pisarza) przynosili swoje prace – pięknie wykonane kartki pocztowe z życzeniami lub pozdrowieniami dla ulubionych autorów wierszy, bajek i opowiadań. Do biblioteki wpłynęło ponad 100 prac. Oceniała je komisja w składzie: vicedyrektor  Elżbieta Piotrowska,  bibliotekarka  Katarzyna Rosiak, wychowawca świetlicy Beata Rubaszewska, wychowawca świetlicy Weronika Sikorska, nauczycielka klas III Agnieszka Miecznik- Marczuk, polonistka Anna Gołąbek.

     Wytypować zwycięzcę było bardzo trudno. Komisja musiała ocenić wkład pracy własnej, wykonanie, pomysłowość oraz poprawność językową. W końcu zdecydowano laur zwycięzcy przyznać Aleksandrze Rdesińskiej z klasy II a, na II miejsce zasłużyła Adrianna Urbańska z klasy I d. Dziewczynki otrzymają dyplomy i nagrody książkowe. Nagrodą za III miejsce jest dyplom i słodka niespodzianka. Ponieważ było wiele pięknych i wyróżniających się prac komisja postanowiła „brązowy medal” przyznać następującym uczniom: Ada Świerczyńska, Paulina Barańczyk, Jakub Chruzimski, Natalia Fijałkowska, Gabrysia Rubacha, Zuzanna Rubacha, Amelia Nolbrzak, Joanna Płocka oraz Kacper Ławski.

     Wręczenie nagród obyło się w maju w bibliotece szkolnej. Pamiątkowy dyplom otrzymały również wszystkie osoby, których praca znalazła się na wystawie bibliotecznej. 

     Zdjęcia: https://sp2brzeziny.edupage.org/album/

     WYBORY KSIĄŻEK

     W związku z perspektywą dofinansowania książek dla bibliotek szkolnych, dyskusji o atrakcyjności kanonu lektur i wskaźnikach czytelnictwa wśród uczniów, w wielu szkołach organizowane są tzw. Wybory książek. Również nasi czytelnicy mieli okazję dołączyć do akcji.

     W dniu 25 marca uczniowie wrzucili do urn karty do głosowania, na których wpisali tytuły od 1 do 3 najciekawszych książek, które czytali w ostatnim czasie. 

     W wyborach wzięło udział okolo 150 uczniów naszej szkoły.

     Wybory zostały przeporowadzone w celach konkursowych (nasza szkoła wzięła udział w konursie ogólnopolskim) oraz poglądowych (aby sprawdzic co czytają uczniowie). Najciekawsze pozycje z listy mają szansę na znalezienie sie w księgozbiorze biblioteki szkolnej. 

     Patronat nad wyborami objęła pani minister Edukacji Narodowej, Joanna Kluzik-Rostkowska.

     Oto wykazy typowanych najpopularniejszych książek:

     W klasach I - III

     1

     Koszmarny Karolek

     Francesca Simon

     2

     Dzieci Bullerbyn

     Astrid Lindgren

     3

     O psie, który jeździł koleją

     Roman Pisarski

     4

     Przygody Mikołajka

     René Goscinny

     5

     Zaopiekuj się mną (cykl)

     Holly Webb

     6

     Emi i Tajny Klub Superdziewczyn

     Agnieszka Mielech

     7

     Anaruk, chłopiec z Grenlandii

     Czesław Centkiewicz, Alina Centkiewicz

     8

     Karolcia

     Maria Krüger

     9

     Wiersze

     Julian Tuwim

     10

     Franklin - seria

     Paulette Bourgeois

      

     W klasach IV -VI

     1

     Harry Potter

     Joanne Kathleen Rowling

     2

     Wilken -cykl

     Di Toft

     3

     Opowieści z Narnii

     Clive Staples Lewis

     4

     Gwiazd naszych wina

     John Green

     5

     Hobbit, czyli tam i z powrotem

     John Ronald Reuel Tolkien

     6

     Dziennik cwaniaczka

     Jeff Kinney

     7

     Igrzyska śmierci - trylogia

     Suzanne Collins

     8

     Magiczne drzewo

     Andrzej Maleszka

     9

     Percy Jackson

     Rick Riordan

     10

     Pamiętnik księżniczki

     Meg Cabot

      

     Przeprowadzenia wyborów podjęła sie klasa III c. Uczniowie z zadania wywiązali się celująco.

     Dokumentacja fotograficzna wyborów: https://sp2brzeziny.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=154

      

     NOWY NUMER "DWÓJKI"

     W nowym numerze gazetki przeczytacie :                       

     -wywiady z przyrodniczkami oraz panem od historii

     -wiosenne porady

     -informacje z życia szkoły

     - rady jak rozwiązywać testy i jak się uczyć, żeby umieć

     -quizy, ciekawostki

     -co zrobić, aby poczuć się szczęśliwym                                             

     i wiele, wiele innych…

     Gazetka dostępna będzie w sklepiku szkolnym już w połowie marca!!!

     DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

     21 lutego przypadał  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dzień ten został ustanowiony przez UNESCO w roku 1999 dla podkreślenia wyjątkowej roli języków ojczystych dla narodów świata. Obchody Dnia Języka Ojczystego są  też okazją, by zwrócić uwagę na konieczność ochrony dziedzictwa językowego, gdyż jak podaje UNESCO ponad połowie z 6 tys. istniejących języków grozi zniknięcie w przeciągu kilku następnych pokoleń.

     Dla każdego pokolenia, dla każdego z nas, język ojczysty oznacza zupełnie coś innego.

     Dla Polaków ma on szczególne znaczenie, ponieważ na wiele lat utraciliśmy „wolność językową”. Pomimo zaborów był szanowany, stanowił o naszej tożsamości narodowej. W czasie II wojny światowej dla wielu oznaczał śmierć (niemieccy żołnierze zabijali inteligencję, pisarzy czy artystów), z drugiej utrwalany w ukryciu, stwarzał nadzieję na ocalenie.

     Współczesny język polski nieustannie zmienia się, co związane jest z rozwojem techniki i mediów. Młodzi ludzie często kaleczą go, wprowadzając coraz więcej kolokwializmów i błędów językowych w swojej codziennej wymowie.  Często nawet  politycy czy artyści nie dbają o poprawność językową. Dysleksja i dysfunkcja językowa dotyka coraz większą liczbę osób. Jesteśmy niepewni tego co piszemy i tego o czym mówimy. Środowisko językoznawców i nauczycieli od lat próbuje to zmienić. W wielu szkołach organizowane są akcje popularyzujące język ojczysty, konkursy językowe i inne uroczystości, mające na celu uświadomienie uczniom, że o nasz język ojczysty powinniśmy dbać codziennie, a nie tylko od święta.

     Również w naszej szkole uczniowie z koła bibliotecznego i klasy VI b przyłączyli się do ogólnopolskiej już akcji propagowania wartości językowych. Pod okiem bibliotekarki i nauczycielki języka polskiego – p. Krystery – powstała wystawa  słowników i  leksykonów językowych oraz najpiękniejszych uczniowskich zeszytów. Wystawa cieszyła się dużym powodzeniem, zwłaszcza zeszyty były chętnie oglądane. Uczniów zaciekawiła też gazetka ścienna przygotowana specjalnie na tę okazję.

     Zdjęcia:https://sp2brzeziny.edupage.org/album/?

     Kilka cytatów o języku

     Zaczął .....

     Mikołaj Rej:

     A niechaj narodowie wżdy postronni znają,

     Iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.

     Nie milczał ...

     Cyprian Kamil Norwid:

     Gromem bądźmy pierw niźli grzmotem,

     Oto tętnią i rżą konie stepowe,

     Górą czyny!... a słowa ? a myśli ? ... potem !...

     Wróg pokalał już i Ojców mowę" -

     Energumen tak krzyczał do Lirnika

     I uderzał w tarcz, aż się wygięła.

     Lirnik na to:

     "Nie miecz, nie tarcz - bronią języka,

     Lecz - arcydzieła"

     Pisał również o języku lirnik wioskowy...

     Władysław Syrokomla (Ludwik Kondratowicz):

     Jakie rozkosze, jakie rozkosze !

     Umieć wypisać słowo po słowie,

     Co marzę w myślach, co w sercu noszę,

     Karta zrozumie, pióro wypowie.

     Zdecydowanie ostrzegał...

     Franciszek Morawski:

     Depce z wzgardą przodków kości,

     Już jest w duszy niewolnikiem,

     Nurzy się w błocie podłości,

     Kto mówi wrogów językiem. (...)

     Póki w polskich komnat ściany

     Gwar obczyzny nie zawita,

     Póty próg wasz nie skalany,

     Póty Polska nie zdobyta.”

     Sentymentalnie podszedł do sprawy...

     Stanisław Wyspiański:

     „O mowo polska, ty ziele rodzime,

     Niechże cię przyjmę w otwarte ramiona;

     Ty będziesz kwieciem tych pół ubarwiona,(...)

     O mowo polska, ty czujny odzewie

     serdecznych żalów, utrwalony w śpiewie.”

     Patetycznie zaś wypowiedział się...

     Leopold Staff:

     „Bądź z serca pozdrowiona,

     Ojczysta święta mowo !

     Niby łańcuchem złotym

     Wiąże nas twoje słowo.(...)

     Tyś nasza twierdza, tarcza,

     Opieka i obrona,

     Ojczysta święta mowo,

     Bądź z serca pozdrowiona !”

      

     CZYTELNICTWO W I SEMESTRZE

     Semestr I już za nami i czas, by go podsumować! Oto wyniki czytelnictwa w poszczególnych klasach. Najlepsza okazała się klasa II c, a największym fanem książek (jak do tej pory) jest Jakub Karbowiak. Pamiętajcie, że konkurs dalej trwa i dopiero w czerwcu okaże się, kto został „Czytelnikiem roku”. Na zwycięzcę czeka nagroda!

     Klasa

     2a

     2b

     2c

     3a

     3b

     3c

     Liczba wypożyczeń

     179

     347

     431

     218

     101

     140

     Średnia na ucznia

     9,9

     12,4

     15,4

     8,4

     4,4

     5,8

      

     Klasa

     4a

     4b

     4c

     5a

     5b

     5c

     6a

     6b

     6c

     Liczba wypożyczeń

     126

     81

     222

     94

     348

     178

     129

     167

     206

     Średnia na ucznia

     6,0

     3,9

     10,1

     3,9

     15,1

     6,8

     6,8

     6,4

     7,1

     PASOWANIE NA CZYTELNIKA

     27stycznia w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Celem uroczystości jest wprowadzenie małych czytelników w świat książek oraz stworzenie przyjaznej i serdecznej atmosfery podczas kontaktów dzieci z biblioteką. Na tę okazję członkowie koła bibliotecznego przygotowali inscenizację „Czerwonego kapturka”. Brawurowo odegrana bajka bardzo podobała się pierwszoklasistom. Oprawa muzyczna podkreśliła niezwykły charakter spotkania. Po bajce przyszli czytelnicy musieli wykazać się umiejętnością czytania, wiedzą na temat znanych baśni oraz znajomością zasad poszanowania książek. Następnie uczniów zapoznano z regulaminem biblioteki. Na koniec pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować wszystkie książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Rozdano pamiątkowe dyplomy i dzieci wybrały pierwszą lekturę.

     ZDJĘCIA: http://sp2brzeziny.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=141

     DUŻY SUKCES NASZYCH UCZENNIC!!!

     W piątek 12 grudnia odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu „MIŚ PLUSZOWY – MÓJ PRZYJACIEL”. Wydarzenie to miało miejsce w Łodzi w Muzeum Animacji SE-MA-FOR. Na uroczystość zaproszono 2 uczennice z naszej szkoły – Oliwię Krychniak i Aleksandrę Rdesińską z klasy II a. Praca wykonana przez dziewczynki wyróżniała się oryginalnością i starannym wykonaniem. W nagrodę otrzymały one zaproszenie na warsztaty plastyczne dla całej swojej klasy oraz piękne kalendarze ze zdjęciami prac konkursowych (miś dziewczyn reprezentował miesiąc grudzień).

     Dodatkowo wszystkie nagrodzone prace wystawione zostały na aukcję, z której dochód przeznaczono na rzecz Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci. Najpiękniejsze misie (w tym również „nasz”) podziwiano w muzeum,  podczas specjalnie zorganizowanej wystawy, która trwała do 13 grudnia    

     Warto podkreślić, iż do konkursu zgłosiły się niemal wszystkie szkoły z województwa łódzkiego oraz niektóre spoza regionu, gdyż były to zmagania o zasięgu ogólnopolskim.

     Zdjęcia: http://sp2brzeziny.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=135

     DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

     25 listopada w naszej szkole (tradycyjnie już) odbyła się uroczystość z okazji bardzo ważnego święta. Ważnego zwłaszcza dla naszych milusińskich. Były to bowiem 113 urodziny pluszowego misia. Z tej okazji uczniowie z koła bibliotecznego oraz dzieci z klasy IIa przygotowały przedstawienie dla najmłodszych. W tym roku to przyjaciele Kubusia Puchatka borykali się z wyborem prezentu dla misia. Na szczęście nie od dzisiaj wiadomo, że misie to duże łakomczuchy, a ich przysmakiem jest wytwór pszczelej pracy, czyli pyszny miód. I to właśnie miód był tematem przewodnim uroczystości. Dzieci podkreśliły jego walory smkowe i zdrowotne oraz przypomniały o innych zdrowych przekąskach i o tym, jak ważna jest zdrowa dieta bogata w witaminy. Było oczywiście też dużo zabawy, piosenki, konkursy, gry, a na koniec poczęstunek, w postaci kanapeczki z pysznym miodem. Zdjęcia zobacz tutaj:

     https://sp2brzeziny.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=134 

     GAZETA SZKOLNA "DWÓJKA"

     Niedawno ukazał się nowy numer gazetki szkolnej „Dwójka”! Ogromnie cieszymy się, że przypadł do gustu zarówno rodzicom, jak i uczniom naszej szkoły. Koło biblioteczne dokłada wszelkich starań, aby sprostać waszym wysokim wymaganiom i sprawić, aby „Dwójka” z każdym numerem była jeszcze ciekawsza oraz pełna inspiracji i pomysłów. Już niedługo archiwalne numery gazety ukażą się na stronie naszej szkoły. A tymczasem czekamy do marca – na kolejny numer naszej „Dwójki”!

     ARCHIWALNY NUMER NASZEJ GAZETKI

     gazetka_sp2_nr2.pdf

     NOWOŚCI W BIBLIOTECE

     Oto lista najnowszych książek, które dołączyliśmy do księgozbioru biblioteki szkolnej. Większość z nich została podarowana przez uczniów naszej szkoły. Za wszystkie książki bardzo dziękujemy i zachęcamy do udziału w kolejnej akcji „Książka od serca”

      

     Piasecki Jerry „Tajemnica akwarium”

     Wyjątkowo zimny luty”

     „Pierwsze czytanki” wydanie zbiorowe

     Szklarski Alfred „Tomek w krainie kangurów”

     Price Willard „Przygoda nad Amazonką”

     L. M. Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”

     Lewis C. S. „Opowieści z Narnii.  Lew, czarownica i stara szafa”

     Landry Leo „Morska niespodzianka”

     Frances Hodgson Burnett „Mała księżniczka”

     „Ostatnia księżniczka Sparks”

     Gehm Franziska „Siostry wampirski – pełnokrwiste przygody”

     Bajki pomagają dzieciom. Opowieści, które uzdrawiają, pocieszają i dodają odwagi.

     „Księga dinozaurów i prehistorii”

     Natalia Usenko „Puchatkowe zaklęcie”

     Vaclav Suplata „Miś Pako”

     Wanda Chotomski „Martynka wsiada na konia”

     Wanda Chotomski „Martynka i arka Noego”

     Wanda Chotomski „Martynka uczy się pływać”

     Wanda Chotomski „Martynka i przygody od środy”

     H. Ch. Andersen, J. i W. Grimm „Mała syrenka. Duch w butelce”

     Najwybitniejsi malarze

     P. Bourgeois, B. Clark „Franklin i święto duchów”

     P. Bourgeois, B. Clark „Franklin zaprasza misia”

     P. Bourgeois, B. Clark “Franklin i złoty interes”

     R. Troiano „Marzenia się spełniają”

     A. Sommer-Bodenburg „Wampirek i kronika rodzinna”

     U Muhr „Najpiękniejsze bajki o zwierzętach”

     J. Brzechwa „Siedmiomilowe buty i inne wiersze”

     Sempe,Gościnny „ Mikołajek ma kłopoty ‘

     Elvira Lindo „Głupek i ja Mateuszek „

      „Sport. Encyklopedia dla dzieci”

     „Pierwsze czytanki” wydanie zbiorowe

      

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Brzezinach
   • sp2brzeziny@o2.pl
   • 30przemekzbrz@gmail.com
   • 046 874 23 72 DYREKTOR - ANNA MRÓWKA WICEDYREKTOR - ELŻBIETA PIOTROWSKA
   • Brzeziny 95-060 ul. Sienkiewicza 17
 • Galeria zdjęć

   brak danych