SPOTKANIE Z POLICJANTEM
BEZPIECZNE FERIE - SPOTKANIE Z POLICJANTEM
KLOCKI W SZKOLE
Ostatni dzień semestru spędzaliśmy w luźniejszej atmosferze. Można było zaprezentować swoje ulubione zestawy z klocków, można był też złożyć coś nowego:)
19
FORUM MŁODYCH PISARZY
Forum Młodych Pisarzy
25 stycznia 2024 r. uczniowie klasy VIII a wraz z polonistką Beatą Krysterą zostali zaproszeni na Forum Młodych Pisarzy, które miało miejsce w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Brzezinach. Wśród wybitnych gości znaleźli się p. Marta Motyl, p. Julia Śliwkiewicz, p. Hubert Enerlich , p. Michał Krawczyk, którzy opowiedzieli o swej twórczości, inspiracjach oraz przygodzie z literaturą. Każdy z nich podkreślał, że najważniejsze w pracy pisarza są wyobraźnia i przeżycia, które można przełożyć na fabułę książki. Podpatrywanie rzeczywistości przez pryzmat własnych wartości, a także … otwartości na świat i ludzi to gwarancja sukcesu na rynku wydawniczym. Twórca zostawia bowiem cząstkę siebie i swego świata na kartach pisanych utworów.
Uczniowie brali również udział w warsztatach literackich: „Raz dwa trzy… pisarzem możesz zostać i ty”, podczas których redagowali opowiadania twórcze. Uczestnicy spotkania postawili na opowieści kryminalne i sensację. Zaproszeni na forum goście chętnie dzielili się z uczniami wiedzą na temat sztuki pisarskiej. Jednym z punktów programu był wykład dr. A. Kępy – Brzuski z UŁ na temat nurtów współczesnej literatury dla młodzieży. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, jak przebiega proces wydawania i promocji książki. Czas spędzony w gronie literatów umilał poczęstunek przygotowany przez uczniów szkoły gastronomicznej.
Prelekcja wzbudziła zainteresowanie literaturą, a niektórych z pewnością zainspirowała do przygody z pisarstwem.
16
EKO PRZEDSZKOLAKI DOKARMIAJĄ ZIMĄ PTAKI !
LEKCJA Z POLICJANTEM
W poniedziałkowy poranek uczniów kl. 2a odwiedził Pan policjant młodszy aspirant Piotr Kłosiński Referat Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Brzezinach. Celem spotkania było poznanie przez uczniów ścieżki edukacyjno-zawodowej do uzyskania zawodu policjanta oraz specyfiki pracy w policji. W związku z nadchodzącymi feriami policjant przypomniał również dzieciom zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Policjant podkreślił ważną rolę elementów odblaskowych, które każdy uczeń powinien posiadać. Przypomniał również zasady jakie należy stosować w kontaktach z obcymi. Na zakończenie spotkania uczniowie dostali w prezencie odblaski. W tym dniu uzniowie mieli również możliwość usiąść za kierownicą samochodu policyjnego. LEKCJA Z POLICJANTEM
15
3B NA DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Naszym kochanym...
Babcia i Dziadek to bez wątpienia bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka. Ich święto obchodzimy w styczniu, miesiącu pełnym chłodnych, szarych dni, ale w dniach 21 i 22 stycznia zawsze ogarnia nas pogodny nastrój, ponieważ właśnie wtedy Babcie i Dziadkowie otrzymują od swoich kochanych wnucząt wyjątkowe dowody miłości, które sprawiają im ogromną przyjemność. W ramach przygotowań do tego święta uczniowie klasy IIIb wybrali się do Miejskiego Domu Kultury, aby własnoręcznie przygotować mały upominek dla Babć i Dziadków. Z dużym zaangażowaniem wszyscy pracowali nad niespodzianką, którą obdarują swoich kochane Babcie i Dziadków.
7
Spotkanie z pisarką
22 stycznia uczniowie klasy VIB w ramach lekcji języka polskiego odwiedzili Bibliotekę Miejską w Brzezinach, aby spotkać się z p. Julią Śliwkiewicz, która zadebiutowała thrillerem psychologicznym
„Open mind”. Spotkanie miało formę wywiadu z autorką, która opowiedziała nie tylko o dziecięcych marzeniach związanych z pisaniem i wydaniem książki, warsztacie pracy pisarza, wyborze tytułu oraz okładki, ale także o latach spędzonych w murach Dwójki. Pani Julia jest bowiem absolwentką naszej szkoły. Wyjawiła, skąd czerpie inspiracje do swej książki, kto był jej pierwszym czytelnikiem, kiedy jeszcze miała ona formę rękopisu. Po pamiątkowych zdjęciach i autografach zachęciła uczniów do realizowania marzeń i czytania, które wzbogaca nas i otwiera drzwi do sukcesu. Jak sama wyznała od dziecka jest miłośniczką literatury.
Wywiad z utalentowaną, młodą pisarką, studentką psychologii będzie można wkrótce przeczytać na łamach gazetki szkolnej „Niecodziennik”.
6
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
Tradycją jest, że w styczniu odbywa się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Zanim dzieci złożyły uroczyste przyrzeczenie, obiecując m.in. szanować książki, poznały regulamin i wykazały się wiedzą i umiejętnością czytania. Wszystkie zgodnie stwierdziły, że czytanie, nie tylko poszerza horyzonty i rozwija wyobraźnię, ale też jest dużą przyjemnością. Uczniowie wypożyczyli pierwsza książeczkę i otrzymali wyjątkowy prezent - książkę Justyny Bednarek "Wnuczka antykwariusza" w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek".
4
KUBUŚ PUCHATEK W ZERÓWCE
KUBUŚ PUCHATEK W ZERÓWECZCE
18 stycznia obchodzony jest na świecie Dzień Kubusia Puchatka. Ten sympatyczny miś o małym rozumku zagościł również w oddziale przedszkolnym. Przygody miłośnika miodku zamieszkującego Stumilowy Las stały się inspiracją do zorganizowania wielu ciekawych zajęć i zabaw. Dzieci miały również okazję skosztować największego przysmaku Kubusia. Było smacznie, zdrowo i bardzo...., bardzo słodko!
12
.
Kochane dzieci nie zabijamy planety elementami elektrośmieci!
Każda bateryjka, myszka zepsuta czy klawiatura dawno zapomniana,
może dla dobra planety być oddana.
Będący jednością i wspólną siłą,
możemy coś dobrego zrobić,
by Ziemia była miłą.
Dlatego we wspólnej mobilizacji
będziemy czynnikiem wielkiej kreacji:
oczyśćmy swoje otoczenie z elektrosprzętu,
które są wspomnieniem.
Oddajmy to, co nam zalega,
bo może komuś innemu tego potrzeba…
Kochani,
zadbajmy o siebie i nasze otoczenie.
Zachęcamy do oddawania niepotrzebnych elektrosprzętów.
Zbiórka będzie odbywać się do dnia 31 maja 2024 r.
Przyjmowane będą śmieci różnego rozmiaru.
Mniejsze elektrośmieści można przynosić do gabinetu psychologa,
a większe po wcześniejszym kontakcie telefonicznym i ustaleniu szczegółów dostarczenia.
Pamiętajmy, że wszyscy pracujemy, dla dobra planety.
Osoba do kontaktu:
Koordynator
Katarzyna Szcześniewska
tel. 511 201 940
Psycholog
Barbara Góralczyk
tel. 515 145 886
DZIEŃ DZIADKA I BABCI
DZIEŃ BABCI I DZIADKA W ZERÓWECZCE
21 i 22 stycznia to wyjątkowe daty w kalendarzu - święto wszystkich Babć i Dziadków. Mimo styczniowego mrozu to zawsze dni pełne uśmiechu, radości, wzruszeń i ciepła. ,,Dzień Babci i Dziadka to dopiero gratka. Wnuki pięknie są ubrane, mają buzie roześmiane !"Takimi oto słowami dzieci z oddziału przedszkolnego przywitały swoje babcie i dziadków. Mali artyści z przejęciem prezentowali swoje umiejętności. Pięknie wiersze, tańce i piosenki, które zaprezentowały przedszkolaki były przeplatane wspólnymi zabawami z Dziadkami. Mali artyści nagrodzeni zostali głośnymi brawami. Gdy wnuki rozdawały swoim babciom i dziadkom własnoręcznie zrobione upominki wzruszeniom i uściskom nie było końca. Piękna sceneria oraz fantastyczna atmosfera sprawiły, że ta jakże wzruszająca uroczystość na długo zapadnie w pamięci zgromadzonych gości.
16
KOLĘDOWANIE
W dniu 16.01.2024r. delegacja uczniów z chóru szkolnego, po raz drugi, udała się do Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Brzezinach. Chórzyści wspólnie wykonali znane polskie kolędy, pojawiły się także występy solowe i w duecie. Wspólne kolędowanie jest pięknym staropolskim zwyczajem, który przetrwał do dziś i łączy pokolenia. Warto pielęgnować ten polski zwyczaj i przekazywać go dzieciom. Dziękujemy za zaproszenie i wspólne kolędowanie.
2
ZAWODY SIATKÓWKA CHŁOPCY
4 stycznia w czwartek nasza szkoła wzięła udział w Rogowie w rozgrywkach objętych Harmonogramem Igrzysk Młodzieży Szkolnej mini piłki siatkowej chłopców młodszych. Na miejscu zameldowało się pięć drużyn. Gospodarze z Rogowa szkoła z Gałkówka oraz wszystkie trzy szkoły podstawowe z Brzezin. Turniej rozgrywany został systemem każdy z każdym do dwóch wygranych setów
W pierwszym meczu przyszło nam zmierzyć się z gospodarzem SP Rogów i ten mecz po zaciętym pojedynku przegraliśmy w tie-breaku 2:1.
W kolejnym spotkaniu pokonaliśmy kolegów z Gałkówka bez straty seta 2:0.
W trzecim meczu znowu doszło do wyrównanego pojedynku w którym "wojnę nerwów "tym razem wygraliśmy i pokonaliśmy drużynę SP3 Brzeziny 2:1
Turniej ułożył się w taki sposób że ostatni mecz który przyszło nam rozegrać ze SP nr 1 z Brzezin decydował o zwycięstwie. WIEDZIELIŚMY ŻE W PRZYPADKU ZWYCIĘSTWA 2:0 WYGRYWAMY TURNIEJ W PRZYPADKU ZWYCIĘSTWA ZE STRATĄ SETĄ 2:1 ZAJMUJEMY DRUGIE MIEJSCE NATOMIAST JEŚLI ULEGLIBYŚMY RÓWIEŚNIKOM Z BRZEZIN ZAJĘLIBYŚMY CZWARTE MIEJSCE. Chłopcy stanęli na wysokości zadania wygraliśmy mecz bez straty seta i ostatecznie zwyciężyliśmy w turnieju. Barwy naszej szkoły reprezentowali Adam Miazek 6b Alex Stankiewicz 6b Wiktor Żabczynski 6b Adam Gruchała 6a Bartek Kamiński 5b Kuba Kozłowski 6b Kuba Rogulski 6b Dawid Michalik 6b Wiktor Zalewski 6a Oskar Gralec 6a
14
ZAWODY SIATKÓWKA DZIWCZYN
5 stycznia w Rogowie odbyły się zawody powiatowe w mini piłce siatkowej dziewcząt klas 4-6.
Do rywalizacji zgłosiły się cztery drużyny,, Gałkówek Kolonia, Szkoła podstawowa nr 1, Rogów i oczywiście nasza szkoła. System rozgrywek przewidywał grę każdy z każdym. Nasze dziewczyny wygrały wszystkie mecze 2:0 i zajęły pierwsze miejsce w turnieju. Naszą szkołę reprezentował
Roksana Król, Malwina i Iga Hoffmann, Martyna Skutecka, Natasza Bączyńska Patrycja Dąbrowska, Lena Nyk, Karolina Beta, Marta Szurek,. Weronika Nyk, Marysia Olszyńska
8
Nowoczesna technologia na zajęciach czytelniczych i psychologicznych (Okulary VR)
PRZYGOTOWANIE DO ZAWODÓW
Przerwa międzyświąteczna na sportowo . W ramach zbliżających się zawodów piłki siatkowej objętych harmonogram rozgrywek IMS uczniowie i uczennice młodsi (IV-VI) szkół SP1 i SP2 rozegrali serię gier towarzyskich . Dla uczniów była to doskonała okazja do sprawdzenia nabytych umiejętności technicznych w realiach meczowych.
7
WIGILIA 4B
- 19
Światowy Dzień Walki z AIDS
W grudniu obchodzimy Światowy Dzień Walki z AIDS. Na całym świecie odbywają się wtedy spotkania, konferencje, akcje edukacyjne oraz happeningi. Jest to czas walki z uprzedzeniami i próby zrozumienia problemów osób borykających się z tą chorobą. Społeczność Naszej szkoły miała okazję dowiedzieć się więcej na temat zakażenia wirusem HIV i oraz choroby AIDS. Uczniowie z koła biologicznego, pod kierunkiem p. Marioli Gorzki, przygotowali krótki apel z tej okazji. W kilku scenach przedstawili najważniejsze informacje dotyczące pojęć AIDS, HIV, dróg zakażenia i problemów dotykających osoby chore na AIDS. W trakcie apelu przedstawiona została przygotowana przez młodzież, prezentacja multimedialna, która zawierała wiele cennych informacji o HIV/AIDS. Pamiętajmy osoby zakażone wirusem HIV oraz chore na AIDS oczekują od nas pomocy i akceptacji, a tolerancja jest miarą naszego człowieczeństwa.
9
Lekcja wychowawcza w 5A
"Moja i Twoja perspektywa, czyli o empatii" Lekcja wychowawcza w 5A
#LaboratoriaPrzyszlosci
3B GRY
28 grudnia Gry Karciane obchodzą swój dzień, ... ale czy na lekcjach można grać w karty?
Okazuje się, że tak. Tak właśnie w środę 21 grudnia uczyli się uczniowie 3b.
Gra w karty rozwija umiejętność logicznego myślenia, pamięć oraz jest dla dzieci bardzo atrakcyjnym sposobem nauki przez zabawę np. reguł ortograficznych, znajomości flag różnych państw, szybkiego przeliczania. Wydaje się, że z tego powodu gry karciane ciągle nie tracą na popularności. Są one również doskonałym sposobem spędzania czasu wolnego, alternatywą dla telewizji i komputera czy smartfona. Zapewniają dobrą zabawę, ale nie tylko, w jednakowym stopniu rozwijają wyobraźnię oraz uczą – przewidywania, podejmowania decyzji i ponoszenia odpowiedzialności za nie. Rozwijają umiejętności społeczne i interpersonalne, czyli uczą właściwego funkcjonowania w grupie. Mając na uwadze powyższe walory gier karcianych korzystajmy z nich możliwie jak najczęściej.
Archiwum Aktualności