Nagłówek
2024/2025
W klasie 2a zamieszkały Ciszaki
Są to małe,delikatne i wesołe stworki,które mają za zadanie pomóc dzieciom w wyciszeniu i skupieniu uwagi podczas pracy. Jest to jedna z wielu metod aktywizujących wykorzystywanych w naszej klasie.
Uczniowie klasy 2a poznali już jesienne warzywa, dowiedzieli się jakie są rodzaje korzeni i które części warzyw są jadalne. Nie mogło więc zabraknąć na naszym wspólnym stole sałatki jarzynowej, którą samodzielnie przygotowali-była przepyszna!
2023/2024
Szkoła promująca zdrowie tworzy warunki i podejmuje działania, które sprzyjają dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej, podejmowaniu przez jej członków działań na rzecz zdrowia własnego i innych ludzi oraz tworzeniu zdrowego środowiska.
25 października 2023 roku w auli Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Łodzi odbyła się uroczystość wręczenia Wojewódzkich Certyfikatów „Przedszkole i Szkoła Promujące Zdrowie”.
Szkoła Podstawowa im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Brzezinach dostąpiła ogromnego zaszczytu odbioru Wojewódzkiego Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie. Uroczyste wręczenie Certyfikatu przez Łódzkiego Kuratora Oświaty Pana Waldemara Flajszera na ręce Pani Dyrektor Ilony Bieńkowskiej, koordynatorki ds. promocji zdrowia Pani Małgorzaty Charążka i przedstawicielek zespołu ds. spraw promocji zdrowia Pani Ewy Pawlik oraz Pani Barbary Góralczyk potwierdziło, że nasza szkoła podejmuje systemowe działania na rzecz poprawy zdrowia całej społeczności szkolnej.
To prestiżowe wyróżnienie przyznano na podstawie rekomendacji udzielonej przez Kapitułę nadającą Wojewódzki Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie i Przedszkola Promującego Zdrowie, w dowód:
- uznania i docenienia długofalowych, systemowych działań przedszkoli i szkół, zgodnych z przyjętą w Polsce koncepcją i standardami Przedszkola Promującego Zdrowie (PPZ) i Szkoły Promującej Zdrowie (SzPZ),
- upowszechniania doświadczeń, osiągnięć PPZ i SzPZ oraz przykładów dobrej praktyki na terenie województwa oraz inicjowanie współpracy między przedszkolami i szkołami w zakresie promocji zdrowia.
Od wielu lat w naszej szkole kształtujemy przyjazny klimat szkoły poprzez różnorodne działania prozdrowotne. Dotyczą one nie tylko zdrowego odżywiania, aktywności fizycznej, poczucia bezpieczeństwa, ale przede wszystkim zdrowia psychicznego. Podejmujemy szereg przedsięwzięć, które mają na celu budowanie dobrego samopoczucia i zadowolenia z życia. Na szkolnym profilu Fb i internetowej stronie szkoły zamieszczamy działania naszej szkoły w ramach promocji zdrowia.
Sukces naszej szkoły nie byłby możliwy, gdyby nie zaangażowanie wielu osób odpowiedzialnych za promocję zdrowia w latach 2019-2023. To również efekt długofalowej i systemowej współpracy całej społeczności szkolnej i lokalnej.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu: wychowawcom klas, nauczycielom, pracownikom szkoły, uczniom, rodzicom oraz Koordynatorce Rejonowej Łódzkiej Regionalnej Sieć Szkół i Przedszkoli Promujących Zdrowie, Pani Joannie Grzesiak.
Przyznanie certyfikatu jest potwierdzeniem, że Szkoła Podstawowa im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Brzezinach pracuje zgodnie z modelem SzPZ oraz wyrazem uznania dotychczasowych osiągnięć, będących wynikiem wieloletniej i systematycznej pracy. Jest dowodem, że w naszej szkole miało miejsce dużo dobrych działań, które warto zauważyć, docenić i kontynuować. To nasz kapitał na kolejne lata.
szkolna koordynatorka SzPZ Małgorzata Charążka
Koncepcja promocji zdrowia
Promocja zdrowia jest rozwijaną na świecie od lat 80. XX w., strategią działań dla umocnienia zdrowia ludzi – jednostek i społeczności. W 1986 r. w Karcie Ottawskiej Promocji Zdrowia, promocję zdrowia zdefiniowano jako proces umożliwiający ludziom zwiększenie kontroli nad własnym zdrowiem i jego poprawę przez podejmowanie wyborów i decyzji sprzyjających zdrowiu, kształtowanie potrzeb i kompetencji do rozwiązywania problemów zdrowotnych oraz zwiększanie potencjału zdrowia.
Całościowe podejście do promocji zdrowia w naszej szkole:
Zdrowie uwzględnione jest w koncepcji szkoły – nasza szkoła podejmuje działania dla umacniania zdrowia i dobrego samopoczucia uczniów i pracowników.
Środowisko społeczne szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów i pracowników – dobre relacje, współpraca i pozytywny klimat społeczny to podstawa.
Środowisko fizyczne szkoły –teren szkoły i jej otoczenie, budynek, jego pomieszczenia i wyposażenie, mikroklimat, organizacja zajęć, posiłków, sprzęt do rekreacji i aktywności fizycznej – sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów i pracowników.
Szkoła rozwija umiejętności dbałości o zdrowie i kompetencje do działania uczniów i pracowników – realizuje działania z zakresu edukacji zdrowotnej adresowane do uczniów i pracowników, motywuje ich do podejmowania działań dla zdrowia.
Szkoła tworzy związki społeczne – współpracuje z rodzinami uczniów, licznymi organizacjami i instytucjami, poszukuje sojuszników i wsparcia.
Szkoła współpracuje z pracownikami medycznymi – pielęgniarką szkolną i innymi osobami sprawującymi opiekę zdrowotną nad uczniami i pracownikami.
Definicja szkoły promującej zdrowie
Szkoła promująca zdrowie to szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną:
• systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej,
• wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie.
Model szkoły promującej zdrowie
W modelu zostały uwzględnione trzy poziomy:
-
Warunki dla tworzenia SzPZ.
-
Główne obszary działań.
-
Oczekiwane efekty.
Standardy szkoły promującej zdrowie
-
Koncepcja pracy szkoły, jej struktura i organizacja sprzyjają uczestnictwu społeczności szkolnej w realizacji działań w zakresie promocji zdrowia oraz skuteczności i długofalowości tych działań.
-
Klimat społeczny szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz rodziców uczniów.
-
Szkoła realizuje edukację zdrowotną uczniów, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych oraz dąży do poprawy jej skuteczności.
-
Warunki oraz organizacja nauki i pracy sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz współpracy z rodzicami.
Zespół do spraw promocji zdrowia:
-
Małgorzata Charążka (szkolny koordynator) – nauczyciel techniki, informatyki i edukacji dla bezpieczeństwa
-
Ilona Bieńkowska (dyrektor szkoły) – nauczyciel biologii i chemii
-
Anna Kmieć – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej
-
Elżbieta Loba – pedagog szkolny
-
Barbara Góralczyk – psycholog szkolny
-
Adam Koralewski – nauczyciel wychowania fizycznego
-
Dorota Sneka-Płatek - nauczyciel wychowania fizycznego
-
Krzysztof Sienkiewicz - nauczyciel wychowania fizycznego
-
Joanna Janczak – rodzic
-
Beata Brejnak – pielęgniarka szkolna
-
Oliwia Krakowiak – uczennica
-
Lena Wosik - uczennica
Zalacznik_A_i_Zalacznik_B_-SP2_Plan_pracy_naprawczy_2023-2024.docx
Raport_koncowy_autoewaluacji_SP2_Brzeziny.docx
Szanowni Rodzice!
Drodzy Uczniowie !
Nasza szkoła, od wielu lat, prowadzi działania prozdrowotne. Pragniemy jednak, aby te działania były rozszerzone i ukierunkowane, we współpracy z Wami.
Dlatego przystępujemy do ogólnopolskiego programu „SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE”. Jego celem jest dbałość o zdrowie fizyczne, psychiczne i dobre samopoczucie uczniów w szkole i w domu. Szkoła będzie podejmowała szereg działań w tym zakresie, m.in.: kształcenie nawyków zdrowego odżywiania, rozwijanie aktywności fizycznej, tworzenie klimatu sprzyjającego dobremu samopoczuciu ucznia.
Liczymy na zaangażowanie Uczniów!
Zachęcamy Państwa do współpracy!
Liczymy na Państwa życzliwość i wsparcie naszych działań!
Zespół ds. promocji zdrowia
SP nr 2 w Brzezinach
Uczniowie Szkolnego Koła Teatralnego zaprezentowali społeczności „Dwójki” spektakl profilaktyczny promujący zdrowy styl życia. Zaakcentowali w ten sposób swoje stanowisko w ramach akcji niwelującej zagrożenia nałogami i używkami wśród dzieci
i młodzieży. Młodzi aktorzy wspólnie z opiekunem koła, p. Grażyną Krysterą i p. pedagog Elżbietą Lobą zaprosili do obejrzenia przedstawienia pt. „Sąd nad papierosem”. W rolę sędziego wcieliła się Natasza Bączyńska, prokuratora zagrała Malwina Hoffman, natomiast postać adwokata przybliżyła Aleksandra Krystera. Na sali rozpraw pojawiali się kolejno świadkowie, którzy starali się udowodnić papierosowi (Joanna Rosiak) winę za świadome niszczenie zdrowia ludzi. Największe zainteresowanie publiczności zdobyli odtwórcy policjantów (Maja Kaźmierczak i Wiktoria Sadowska) i sam oskarżony.Szkolny teatr to wyjątkowy świat dający dzieciom możliwość doskonalenia swoich talentów, poruszania różnorodnych zagadnień w sposób twórczy i ciekawy dla młodego człowieka. To miejsce, w którym przy dobrej zabawie można rozwijać pasje i odkrywać siebie, a także zrozumieć trudne aspekty rzeczywistości i dokonywać właściwego wyboru. Spektakl z pewnością przybliżył uczniom istotne zagadnienia dotyczące zdrowia oraz asertywności. W nieco humorystycznej formie aktorzy biorący udział w rozprawie potępili używki. Mogliśmy podziwiać grę Chemików – p. Apolonii Amoniak i jej pomocnika (Roksana Król i Alex Stankiewicz), Pielęgniarki – p. Klementyny Krwinki (Martyna Skutecka), Kosmetyczki (Marysia Olszyńska). Wszyscy jednogłośnie orzekli, że sięganie po używki nie sprzyja ani zdrowiu ludzi, ani ich atrakcyjnemu wyglądowi. Ważne kwestie zawierające rzeczowe informacje i konkretne argumenty przekazali także Dziecko palaczy (Oliwia Trejbsza), Lekarz (Kuba Kozłowski), Serce ( Anna Chachuła) oraz Płuca (Hubert Jakubowski, Adam Bodek). Iga Kaźmierczak i Adam Miazek, potrząsając sakiewką pełną monet, przekonali zebranych, że można lepiej spożytkować pieniądze. Z pewnością gdyby ludzie przeznaczali pieniądze na sadzonki drzew zamiast na papierosy, świat byłby dżunglą.
Zabawa w teatr to nie tylko prezentacja uzdolnień dzieci, popis ich gry aktorskiej, ale także scenografia, odpowiednio dobrane do postaci stroje i rekwizyty. Najważniejsze jednak jest przesłanie skierowane do widzów – dbajmy o zdrowie i stanowczo rezygnujmy z nałogów. Największym bogactwem jest zdrowie.
DZIEŃ DZIECKA POD HASŁEM „PRZEPIS NA ZDROWIE”
1 czerwca to najważniejsza data w kalendarzu dzieci. Uczniowie „Dwójki” rozpoczęli świętowanie Dnia Dziecka od przygotowania i degustacji sałatek owocowych lub warzywnych wspólnie z
wychowawcami, w klasach. Opracowali również plakat zawierający informacje o wartościach odżywczych składników, z których sporządzono zdrowe przekąski. ...
30 maja 2023 r. pod patronatem Urzędu Miasta w Brzezinach oraz Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brzezinach odbył się happening zorganizowany pod hasłem „Młodość wolna od papierosów, alkoholu i narkotyków ”. Obchodom Światowego Dnia Bez Papierosa towarzyszył także konkurs plastyczny oraz przedstawienie.
"Dzień Wody"
"Zdrowe życie bez używek".
SP 2 zorganizowała zawody do których zaprosiła inne sąsiednie placówki.
24 listopada drużyna chłopców młodszych której reprezentantami byli Wiktor Zalewski i Adam Miazek wzięła udział w rozgrywkach tenisa stołowego objętych harmonogramem Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Po zaciętych meczach gdzie decydowały tak naprawdę detale a o końcowej klasyfikacji zadecydowały małe punkty ostatecznie nasza drużyna "przywiozła" srebro.
W klasie IIb jemy smacznie, zdrowo i kolorowo.
ZDROWE ŚNIADANIE W 2A
ZERÓWKA i ŹRÓDŁA WITAMINY C
Zerówiaki przygotowują się do zimy-sok z pigwy i kiszona kapusta gotowe
ŚWIATOWY DZIEŃ OWOCÓW I WARZYW w IIIB Uczniowie klasy IIIB po raz kolejny włączyli się w obchody Światowego Dnia Owoców i Warzyw. Święto poprzedzone zostało cyklem zajęć na temat zdrowego odżywiania. W trakcie wspólnych zabaw i różnych działań uczniowie poznawali walory odżywcze wybranych warzyw i owoców oraz możliwe formy ich spożywania. Przyjrzeli się także uważnie piramidzie żywienia oraz wykonali kukiełki z udziałem których w TEATRZYKU "WARZYWKO " odgrywali różne scenki zachęcające do spożywania warzyw i owoców. Wspomniane wyżej święto stało się również okazją do zaplanowania wycieczki na teren ogródków działkowych. Zwieńczeniem prowadzonych w klasie zajęć było wykonanie przez uczniów plakatów zachęcających do rezygnacji ze słodyczy na rzecz zdrowych, chrupiących przekąsek oraz przygotowanie owocowych szaszłyków. BYŁO SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO!
ZAWODY W BIEGACH - SZTAFET29 września 2022 r na linii startu do indywidualnych biegów przełajowych w Uniejowie stanęło 369 rywalizujących w tym szczególnym gronie znaleźli się 4 chłopcy i 6 dziewcząt z SP nr 2 Brzeziny,reprezentujący Powiat. Nasza czołowa trójka zwycięzców to Nadia Gulej, Adam Miazek i Zuzanna Drożdż.Awans na zawody województwa łódzkiego musiał zostać poprzedzony biegami w Parku Miejskim w Brzezinach. W zawodach międzyszkolnych w dniu 22 września startowali uczniowie ze szkół SP1 i SP3 Brzeziny,Jeżowa, Dąbrówki, Bogdanki, Rogowa. Nasza drużyna liczyła 29 uczniów, aż 11 wywalczyło awans na zawody wojewódzkie. W kat. dziewcząt starszych Zuzanna Drożdż,Nadia Gulej, Małgorzata Budziewska. Chłopcy starsi - Mateusz Grzelak. Dziewczęta młodsze - Malwina Hoffmann , Maria Zimnica,Patrycja Dąbrowska,Hoffmann Iga. Chłopcy młodsi - Adam Miazek, Filip Liśkiewicz, Franek Hak. Jednym słowem NASZA SZKOŁA górą!!!Gratulacje dla wszystkich zawodników!
Witaminkowy kramik.
Fotobudka uczniów klasy 2b.
Pierwszy dzień wiosny na sportowo.
Szkolne mistrzostwa w skakance
Link do filmu Szkolne mistrzostwa w skakance
Moda na zdrowie wśród uczniów kl.II b.Moda na zdrowie wśród uczniów kl.II b. Zdrowe odżywianie to temat, który zyskuje ciągle na znaczeniu. Odsetek dzieci z nadwagą i otyłością z roku na rok wzrasta. Mając na uwadze powagę tego problemu dzieci z klasy II b realizowały zadania projektu edukacyjny ,, Kto je owoce i warzywa, ten nigdy chory nie bywa. Bohaterami zajęć były oczywiście przyniesione do klasy jesienne plony z naszych ogródków i sadów. Uczniowie w formie zabawowej i praktycznej poznawali walory smakowe i zdrowotne warzyw i owoców. Wykonane zaś przez dzieci kukiełki posłużyły im do zabawy w teatr. Wyreżyserowane przez uczniów przedstawienia z zainteresowaniem obejrzały dzieci z klasy zerowej. Naszym miłym gościom wręczone zostały też skromne upominki w postaci książeczek do malowania.
Miesiąc październik upłynął uczniom kl.II b pod hasłem,,zdrowia ". Po zrealizowaniu zadań projektu ,,Kto je owoce i warzywa, ten nigdy chory nie bywa "przyszedł czas na wycieczkę. Tym razem udaliśmy się do Biblioteki Pedagogicznej na warsztaty poświęcone zdrowemu odżywianiu. Program przygotowanych dla nas zajęć okazał się bardzo interesujący. Uczniowie mieli okazję przyjrzeć się bliżej piramidzie żywienia, a także skosztować smacznych i zdrowych szaszłyków owocowych. Dziękujemy pani Małgorzacie Siucinskiej i pani Małgorzacie Bartnickiej za ciekawe zajęcia oraz serdeczne przyjęcie. Liczymy na dalszą współpracę. Uczniowie kl.II b z wychowawcą. .
Uczniowie klas 1-3 są aktywni ruchowo, nawet podczas pandemii!
Najmłodsi uczniowie naszej szkoły, za namową swoich wychowawców, postanowili podzielić się swoimi pomysłami, jak być aktywnymi nawet podczas pandemii.
Te dzieci wiedzą, że aktywność fizyczna ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Liczy się każdy ruch, zwłaszcza teraz, gdy radzimy sobie z ograniczeniami spowodowanymi pandemią COVID-19. Wszyscy musimy się ruszać każdego dnia.
Swoje pomysły prezentują: z klasy 1a Zuzanna Makowska, z klasy 3b: Natasza Bączyńska, Maria Zimnicka oraz Hubert Jakubowski.
Indywidualnie i zespołowo - klasa 3a włącza się w promocję aktywności fizycznej". Rolki, hulajnoga czy trampolina. Skakanka, bieg czy wyścigi z czworonogiem- ważne, że chętnie i dla przykładu, słowem - na sportowo!
Ruch na świeżym powietrzu to samo zdrowie i wspaniała zabawa ! Propozycja prostych ćwiczeń ruchowych w wykonaniu Krystiana - ucz.1b.
ZDJĘCIA - 2 A ZAJĘCIA SPORTOWE
SZKOLNA AKCJA: „DBAJ O KRĘGOSŁUP – TRZYMAJ SIĘ PROSTO”’
Szkoła promująca zdrowie nie „zawiesiła” swoich działań także w czasie pandemii koronawirusa!
Nauczyciele wychowania fizycznego prowadzili zajęcia z tego przedmiotu w formie ćwiczeń fizycznych przed kamerą.
Ćwiczenia na zdrowy kręgosłup prowadzone były systematycznie, z zaangażowaniem uczniów, dużą dozą humoru i co najważniejsze… z korzyścią dla zdrowia!
Szkolna „Moda na ruch w październiku….”
W październiku 2020 roku, w ramach profilaktyki prozdrowotnej Szkoły Promującej Zdrowie, przeprowadzona została akcja: „Dbaj o kręgosłup – trzymaj się prosto”. Wychowawcy każdej z klas przeprowadzili lekcję dotyczącą właściwej postawy ciała podczas nauki, pracy przy komputerze, a także obciążania pleców i ramion szkolnym plecakiem.
Uczniowie klas 4-8 przygotowali plakaty nt. znaczenia aktywności fizycznej oraz właściwej diety w budowie i funkcjonowaniu aparatu ruchu człowieka.
Na lekcjach wychowania fizycznego nauczyciele wykonywali wraz z uczniami ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa oraz klatki piersiowej, a wychowawcy klas młodszych każdego dnia prowadzili ćwiczenia śródlekcyjne.
Zamknięcie szkół uniemożliwiło prezentację prac uczniowskich w szkole, ale zdjęcia najciekawszych z nich zamieszczamy w galerii .
Zdjęcia plakatów wykonanych przez uczniów klasy 5a pt. „ Dbaj o kręgosłup – trzymaj się prosto”. Prace wykonali: Alan Jóźwik, Zofia Borowińska, Aleksandra Nowak, Igor Nowak, Eryk Abel, Mikołaj Pałyga, Jakub Szubert, Martyna Szczepocka, Julia Zielińska.
29 października 2019 roku odbyło się Święto Patrona Szkoły, podczas którego uczniowie poznawali wartości prozdrowotne warzyw i owoców.
Szkoła nosi imię Andrzeja Frycza Modrzewskiego, dlatego nawiązując do klimatu epoki renesansu uczniowie klas piątych przygotowywali sałatki i surówki z warzyw przywiezionych do naszego kraju przez królową Bonę. „Sałatki i surówki od królowej Bony”. Na stolikach gościły więc nie tylko marchewki, pietruszki i pory, ale znalazły się także potrawy przygotowane z kalafiora czy brokułów.
Dzieci z klasy czwartej chcąc na słodko, ale jednocześnie zdrowo umilić sobie czas podczas gier i zabaw stolikowych, przygotowały koreczki , które zostały zatytułowane „Owoce z całego świata”.
Degustacje poprzedziły pogadanki na temat wartości zdrowotnych przygotowanych przekąsek.
Pogłębiamy wiedzę uczniów na temat chorób ich kolegów i koleżanek ze szkoły, wzbudzamy wyrozumiałość i empatię.
Do szkoły uczęszczają dwie dziewczynki chore na mukowiscydozę. Chcąc pogłębić wiedzę uczniów na temat tej choroby, a jednocześnie uświadomić, jak wygląda codzienne życie osoby chorej w szkole została przeprowadzona kampania informacyjna. Miało to miejsce 21 listopada w dniu osób chorych na mukowiscydozę. Uczniowie klas trzecich wraz z wychowawcami i nauczycielami wspomagającymi rozdawali ulotki informacyjne na temat tej choroby, do przeczytania książek na ten temat, a następnie przygotowali gazetkę tematyczną na holu szkolnym.
Rozpoczął się tydzień zdrowego odżywiania pod hasłem „ Jem zdrowo i ubieram się kolorowo”.
W poniedziałek gospodarzem dnia była klasa 4a, która zaprezentowała wartości odżywcze mleka i jego przetworów. Na panelach informacyjnych znalazły się informacje , zaś na stolikach liczne przekąski „ z udziałem serów i serków”, napoje mleczne, kanapki, twarożki i serowe koreczki. . Nie zabrakło też słodkości. W „Roli głównej” wystąpił sernik i budyń. Dużą popularnością cieszyły się jogurty. Wszystko podane z dużą dozą uśmiechu przez uczniów i rodziców klasy 4a. Tym bardziej dziękujemy, że ta klasa jako jedyna czwarta w naszej szkole musiała samodzielnie sprostać tak trudnemu zadaniu, jakim było zorganizowanie degustacji dla wszystkich pozostałych starszych klas. Serdecznie dziękujemy Uczniom i Rodzicom!
Mamy nadzieję, że pozostałe klasy okażą się równie dużą inwencją twórczą i pomysłowością. Jutrzejszy dzień należy klas szóstych, a tematem przewodnim będzie: „Witaminy i minerały na talerzu”.
DZIEŃ 2
Wtorek w naszej szkole upłynął pod hasłem: WITAMINY I MINERALY NA TALERZU
„ Kompozycje ze świeżych i suszonych owoców i nasion”, a kolorem dnia była zieleń.
Pod egidą swoich wychowawców zdrowe dania i przekąski zaprezentowały cztery klasy szóste. Było w czym wybierać i smakować: owocowe sałatki i szaszłyki, talerze pełne suszonych owoców, nasion i orzechów. Kruche jabłka, soczyste pomarańcze, słodkie winogrona, banany, kiwi znalazły uznanie na wielu uczniowskich podniebieniach. Ku radości wielu smakoszy słodkości były ciasteczka bakaliowo - orzechowe. Znalazł się też miód na „pajdzie chleba” na zakwasie. Trzeba też wspomnieć o pestkach słonecznika, dyni, różnego rodzaju orzechach, suszonych morelach i daktylach, których można było popróbować. Jednym słowem różnorodność, która jest podstawą prawidłowego odżywiania.
Tego właśnie dzisiaj chcieliśmy się nauczyć i mamy nadzieję, że tak się stało.
Jednym słowem: Zdrowo - znaczy smacznie i kolorowo!
DZIEŃ 3
ZDROWE WĘGLOWODANY! - TRZECI DZIEŃ akcji „Jem zdrowo – ubieram się kolorowo”.
Tym razem prezentowały się cztery klasy piąte, które dla swoich koleżanek i kolegów przygotowały przekąski, przystawki i desery na bazie produktów zbożowych z pełnego przemiału. Wszyscy uczniowie mogli degustować kolorowe kanapki na bazie pełnoziarnistego pieczywa, zdrowe musli, granole , owsianki, ciasteczka zbożowe. Był tez poczęstunek z pop – corn’u , jak przystało przygotowanego na zdrowym oleju roślinnym, bez dodatku soli.
Na panelach informacyjnych znalazły się informacje o rodzajach węglowodanów, ich wartościach odżywczych oraz roli w organizmie. Warto zwrócić uwagę ,że uczniowie zachęcali swoich kolegów do spożywania produktów bogatych nie tylko w przyswajalne węglowodany: skrobię obecną w pieczywie, ryżu czy ziemniakach, ale także węglowodany nieprzyswajalne, a wśród nich gównie błonnik pokarmowy, jakże cenny dla naszego zdrowia.
Jak widać na zdjęciach na pewno wszystkim smakowało.
Mamy nadzieję, że w przyszłości to razowy, ciemny chleb lub bułka graham staną się podstawą szkolnej kanapki!
DZIEŃ 4
DALSZY CIĄG ZDROWEGO ODŻYWIANIA – CZWARTEK: „ Mniej słodyczy, więcej warzyw”!
Jak to uczynić ? Odpowiedź jest prosta- „ Marchewka lepsza niż cukierek”. Tego starali się dzisiaj dowieść uczniowie trzech klas siódmych. Dlatego przygotowali szereg przekąsek, a w roli głównej wystąpiła oczywiście… marchewka: soki, sałatki, koreczki, ciastka, ciasteczka, a nawet chipsy przygotowane na bazie tego warzywa miały wyjątkowy smak. Pomocne przy tym okazały się inne jarzyny: sałata, pomidory i ogórek pozwoliły wzbogacić różnorodność „ karotkowych” przysmaków.
Wszyscy zaczęliśmy się już przyzwyczajać, do tego, że długa przerwa w naszej szkole, to czas wspólnego degustowania rożnych przysmaków, zdrowych przysmaków! Czas nabywania wiedzy o tym, jak się odżywiać, aby zachować zdrowie, urodę i siły witalne!
DZIEŃ 5
Piątek: „Woda i spółka”.
Zadaniem dnia dzisiejszego, było zwrócenie uwagi na to, co pijemy. Tym razem gospodarzami byli najstarsi uczniowie naszej szkoły – klasy ósme. Mogliśmy się dowiedzieć, że bez nawadniania organizmu nie istniejemy, bo każdy element naszego ciała składa się w dużej mierze z wody. Woda jest niezbędnym składnikiem pożywienia. Mimo, że nie dostarcza energii należy do najważniejszych składników pokarmowych. Z tego powodu uczniowie częstowali swoich kolegów wodą - nie smakową i słodką, lecz wzbogaconą o cząstki różnych, świeżych owoców. Porcję witamin, minerałów i zdrowych węglowodanów zapewniły wszystkim świeżo wyciskane soki. Jak przekonywali uczniowie owocowe herbaty, kefiry i napoje mleczne powinny być alternatywą dla słodkich, gazowanych napojów.
To już ostatni dzień naszej wspólnej akcji „Tydzień : Jem zdrowo i ubieram się kolorowo”. Jak mogliśmy zauważyć cieszyła się ona zaangażowaniem i uznaniem nas wszystkich: uczniów, rodziców i nauczycieli. Każdy poziom klas był gospodarzem jednego dnia. Wszyscy uczniowie klas IV-VI uczestniczyli co dzień w poczęstunkach, zapoznawali się z informacjami na panelach wystawowych. Wszystkiemu towarzyszył uśmiech i … pełen brzuch - zdrowych, bo nieprzetworzonych produktów. Mamy nadzieję, że udało nam się nie tylko zwrócić uwagę na to, co jemy i pijemy, ale nauczyć zasad prawidłowej diety. Przysłowie „ Głowa pusta jak kapusta”, nie będzie od dziś maksymą ucznia „Dwójki”, a słowa „ Każdy sobie rzepkę skrobie” z pewnością nie odnoszą się już do nas!
Zespół ds. Szkoły Promującej Zdrowie
-