W tradycję naszej szkoły wpisały się obchody Święta Pluszowego Misia. W piątek 25 listopada wszyscy młodsi uczniowie przyszli do szkoły w towarzystwie swojego pluszowego przyjaciela i cała placówka zamieniła się w Pluszową Krainę. Wyjątkowy klimat stworzyły także piękne dekoracje korytarzy szkolnych, gdzie królowały Misie. W tym wyjątkowym dniu tematem przewodnim Dwójki był Miś. Dzieci, opowiadały o swoich maskotkach, słuchały czytanych przez panie fragmentów książek, bawiły się w starego niedźwiedzia oraz tańczyły z misiami w rytm piosenek. Ogromną niespodzianką dla dzieci okazało się przedstawienie pt. ,,Bal u Misia Uszatka”, przygotowane przez uczniów klasy IIc i IId oraz nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej Anetę Pawlik i Tamarę Machcińską. W tym roku Miś Uszatek na swoje urodziny zaprosił lale, pajace i zwierzątka. Na szczęście w ostatniej chwili Miś przypomniał sobie o zaplanowanej uroczystości i przyjęcie się odbyło, a wszyscy dobrze się bawili. Dzień ten wywołał wśród dzieci mnóstwo pozytywnych emocji, wiele uśmiechów i radości. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie we wspomnieniach dzieci na długi czas.
Święto Pluszowego Misia
MIKOŁAJÓW BYŁO WIELU – W DWÓJCE!
Dzień imienin Mikołaja, przypadający na 6 grudnia, stał się okazją do czynienia sobie niespodzianek i obdarowywania się drobnymi prezentami. Szkolne pracownie i korytarze wypełniły się „świętymi” w czerwonych czapeczkach i niekiedy już długich, siwych brodach… ale jak zawsze uśmiechniętych.
Jak się okazało w SP2 wszyscy Święci Mikołajowie mieli właśnie swoje spotkanie!
Z koszami pełnymi łakoci obdarowali dzieci słodkościami , a na koniec zrobili pamiątkowe zdjęcia. Samorząd Szkolny oraz Dyrekcja we współpracy z Radą Rodziców zadbali o to, aby dzień ten minął szczególnie miło.
Pamięć o Świętym Mikołaju jest wciąż żywa. Choć to odległa postać historyczna, to uczy wrażliwości, dobrego postępowania i rozbudza dziecięcą wyobraźnię.
ANDRZEJKOWE WRÓŻBY W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2!
30 listopada ,podczas długiej przerwy, uczniowie wszystkich klas uczestniczyli we wróżbach i zabawach andrzejkowych przygotowanych przez Samorząd Szkolny. Była to okazja do poznania swojej przyszłości dotyczącej sukcesów szkolnych, przyjaźni, szczęścia. Największym zainteresowaniem, oczywiście wśród dziewcząt, cieszyły się wróżby miłosne. Odbywało się lanie wosku, wróżenie z kart, losowanie przedmiotów o symbolicznym znaczeniu, które świadczyć miały o przyszłej profesji osoby, kartek z imionami dziewcząt lub chłopców oznaczających imię żony lub męża. Wszystko, oczywiście z duża dozą uśmiechu , „chichotania” i radości.
Andrzejki, to ostatni moment na czas śmiechu oraz zabaw przed Adwentem. Dlatego w szkole ta tradycja jest podtrzymywana i przekazywana kolejnym pokoleniom wychowanków.
Tym razem, uczniowie „ lali” wosk na przerwach, a nie „ wodę” podczas lekcji , bo był to ku temu odpowiedni moment!
KARTKI ŚWIĄTECZNE WYSŁANE W ŚWIAT
Nasza szkoła po raz drugi wzięła udział w świątecznym eTwinningowym wysyłaniu listów. Głównym celem projektu "Christmas Card" jest międzynarodowa wymiana kartek światecznych. Uczniowie mogą również oglądać na platformie etwinningu zdjęcia i filmiki przygotowane przez inne szkoły.
W tym roku kartki przygotowywały klasy IVa i Vb z pomocą pani Moniki Borkowskiej i pani Martyny Zemła. Dzięki współpracy i zaangażowaniu pani Jadwigi Borowskiej i wszystkich rodziców z klasy 0a, w projekcie wzięły również udział najmłodsze dzieci z naszej szkoły z klasy 0a.
Wysłaliśmy 34 kartki za granicę i 5 kartek do uczestników projektu z Polski. Każka szkoła i każde przedszkole biorące udział w projekcie otrzyma od nas dwie kartki. Uczniowie wykonali ogółem ponad 70 ślicznych kartek. Każda kartka zawierała życzenia w języku angielskim i w języku polskim. Kraje, w których uczniowie czekają na nasze listy to: Turcja, Rumunia, Francja, Bułgaria, Łotwa, Litwa, Grecja, Włochy, Holandia, Ukraina.
Zdjęcia z naszym przygotowań możesz obejrzeć tutaj
Z niecierpliwością czekamy na świąteczne listy zaadresowane do naszej szkoły!!!
SUKCESY NASZYCH PŁYWAKÓW
24 września zainaugurowaliśmy sezon zawodami ogólnopolskimi w Ciechanowie. Naszą szkołę reprezentował Kacper Płoszka, który zwyciężył na 50m stylem motylkowym z czasem 36,12. Kacper zajął również drugie miejsce na dystansie 50m stylem dowolnym z czasem 32,84. Nie są to może najlepsze wyniki naszego najlepszego zawodnika, ale należy brać pod uwagę fakt, że był to okres przygotowawczy i zawody w Ciechanowie miały być tylko przetarciem, a okazały się dużym sukcesem. Należy nadmienić, iż Kacper zdobył w swoim roczniku najwięcej punktów i zwyciężył w klasyfikacji generalnej.22 października w Warszawie odbyły się ogólnopolskie zawody w pływaniu Od Młodzika do Olimpijczyka, na najnowocześniejszym obiekcie w stolicy. Wystartowało w nich tylko dwóch naszych zawodników tj. Szymon Ciemięs i Kacper Płoszka. Szymon w dwóch swoich występach zanotował rekordy życiowe na 100m żabką(1:46,63) oraz na 100m dowolnym(1:22,70). Kacper natomiast zajął dwa drugie miejsca, przegrywając o niespełna pół sekundy. Na 100m dowolnym ustanowił rekord życiowy 1:08,10. W drugim swoim występie na najtrudniejszym dystansie 100m stylem motylkowym uzyskał czas 1:18,43.
11 listopada odbyły się zawody o zasięgu ogólnopolskim w Sochaczewie. Z naszej szkoły wybrała się reprezentacja 7 zawodników w różnych kategoriach wiekowych. Najmłodszymi była dziewczynka Majka Gruchała z rocznika 2007 oraz Ola Rdesińska oraz Mateusz Bogdański z rocznika 2006. Wszyscy pomimo wielkiego stresu związanego ze startem, zdołali poprawić swoje rekordy życiowe na poszczególnych dystansach. Nie zawiedli nasi faworyci. Ola Kaźmierczak wygrała wyścig na 100m żabką z rekordem życiowym 1:36,19, swój wyścig na 100m stylem motylkowym z ogromną przewagą wygrał Kacper Płoszka ustanawiając rekord na tym dystansie 1:17,28. Kacper zajął również drugie miejsce na 100m dowolnym 1:08,66. Szymon Ciemies również poprawił swoje najlepsze osiągnięcia na 100 kraulem(1:21,86 i żabką(1:45,22) Po długiej przerwie w startach wystąpiła również Iga Sienkiewicz, która poprawiła rekordy życiowe na 100 kraulem i 100 żabką.17 listopada odbył się w Aleksandrowie ogólnopolski sprawdzian wytrzymałości i wszechstronności. Zawody polegają na tym, że wszyscy zawodnicy z całej Polski z rocznika 2005 ścigają się na dwóch dystansach tj. 200m stylem zmiennym i 400m stylem dowolnym. Są to chyba najtrudniejsze zawody dla wszystkich ponieważ trzeba się wykazać wszechstronną techniką oraz dużą wytrzymałością fizyczną i psychiczną. Nasi zawodnicy stanęli na wysokości zadania i z bardzo dobrymi rekordami życiowymi ukończyli zawody. Najlepsze miejsca wywalczył nie kto inny jak Kacper Płoszka, który zajął dwa drugie miejsca 200 zm z czasem 2:49,67 oraz 400 kraulem 5:14,49. Przegrał on jedynie z najlepszym w Polsce zawodnikiem UKS 149 Łódź Kacprem Mochnalem, który na tych zawodach pobił rekord okręgu łódzkiego na 400k.
Ola Kaźmierczak na 200 zm popłynęła w czasie 3:16,00 a 400 k w 6:28,17. Trzecim zawodnikiem był Szymon Ciemies 200zm 3:30,59 i 400k 6:33,29.Serdeczne gratulacje
EKOLOGIA I PRZYRODA W DWÓJCE
W Szkole Podstawowej nr 2 w Brzezinach prowadzone są szerokie działania kształtujące wiedzę, nawyki i działania ekologiczne oraz przyrodnicze.
Od początku istnienia placówki, to jest od ponad już pięćdziesięciu lat, istnieje Koło Ligi Ochrony Przyrody (LOP). Należą do niego starsi uczniowie, którzy podczas cotygodniowych spotkań rozwijają swoją wiedzę o przyrodzie Polski i regionu, uczą się zachowań i postaw mających na celu ochronę środowiska.
Już na początku roku szkolnego wszystkie dzieci, także te z klas młodszych, włączyły się w realizację ogólnopolskiego programu „ Zbieraj baterie”, do którego szkoła przystąpiła. Poprzez praktyczne działania oraz systematyczną edukację ekologiczną uczniowie zachęcani są do właściwego postępowania z odpadami niebezpiecznymi - bateriami i akumulatorami oraz przekonywani do przyjaznych środowisku naturalnemu postaw i nawyków.
W szkole prowadzona była także zbiórka zużytych i zepsutych telefonów komórkowych, które jako elektroodpady nie trafiły na miejskie wysypisko, lecz do specjalnej firmy recyklingowej, zajmującej się ich utylizacją. Uzyskane z tej akcji pieniądze przekazane zostały na cel charytatywny – pomoc na leczenie małego mieszkańca Brzezin – Adasia Kernera. Kwota wprawdzie nieduża, bo 50 złotych, ale liczy się dar serca uczniów „Dwójki” dla młodszego kolegi.
Uwrażliwianie dzieci na krzywdę ludzką, pomoc potrzebującym są na stałe wpisane w program wychowawczy szkoły. Od wielu już lat takie właśnie działania podejmuje szkolne koło Polskiego Czerwonego Krzyża (PCK). Członkowie tego koła angażują się nie tylko w coroczne akcje charytatywne organizowane na terenie miasta , takie jak zbiórka pieniędzy i żywności dla dzieci z najuboższych rodzin. Uczą się zasad tolerancji, współpracy, bezpieczeństwa i udzielania pierwszej pomocy.
Poznawanie ojczystej przyrody, kształcenie wrażliwości młodych ludzi na jej piękno i bogactwo było jednym z celów zorganizowanego w szkole konkursu dla uczniów klas czwartych na najciekawszy zielnik: ” Znam drzewa i krzewy polskich lasów” . Przygotowane i poddane ocenie prace zawierały dwadzieścia zasuszonych okazów liści lub pędów drzew i krzewów leśnych wraz z nazwami gatunkowymi, a także opisem miejsca zbioru i charakterystycznymi cechami budowy.
Marzycielska Poczta
Marzycielska Poczta to ogólnopolska akcja, która polega na wysyłaniu tradycyjnych listów i kartek do chorych dzieci. Wystartowała 12 października 2009 roku i nieustannie tętni życiem.
Uczniowie klas trzecich ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Brzezinach z zaangażowaniem przystąpili do tej szlachetnej akcji. Pod kierunkiem swoich wychowawczyń Justyny Cupryn, Ewy Pawlik, Anny Kmieć oraz Anny Korzeniowskiej zapoznali się z profilami chorych dzieci, umieszczonych na stronie internetowej i dokonali wyboru do kogo chcą napisać list. Nie było łatwo, ale ostatecznie jako adresatów listów wybrali swoich rówieśników: Martynkę Kurek, Kasię Krupę, Krzysia Majkę i Tobiasza Nowickiego. Do nich właśnie napisali o sobie, swoich zainteresowaniach, pasjach, szkole i codziennym życiu. Wyrazili nadzieję, że dostaną odpowiedź i korespondencja nie skończy się na jednym liście. Niektórzy dodali drobne upominki wykonane własnoręcznie albo podarowane ze swoich kolekcji. W listach pojawiły się słowa wsparcia i otuchy dla dzieci i ich rodziców, wzruszające życzenia powrotu do zdrowia i pełni sił.
Mamy nadzieję, że nasze listy sprawią radość i wywołają uśmiech na twarzach dzieci z Marzycielskiej Poczty.
Czas, którym dysponujemy, może mieć bardzo cenną moc jeśli poświęcimy go na budowanie więzi i relacji. Poświecenie uwagi drugiej osobie, pochylenie się nad nią, współodczuwanie, a nie tylko współistnienie, jest najpiękniejszym darem, na który może zdobyć się człowiek. Uczmy tego nasze dzieci od najmłodszych lat.
LEKCJA HISTORII I PATRIOTYZMU – OBCHODY ŚWIĘTA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI W DWÓJCE
„Chcemy Polski niepodległej, abyśmy tam mogli urządzić życie lepsze i sprawiedliwsze dla wszystkich”.
Józef Piłsudski
Takie słowa były przewodnia myślą obchodów 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Szkole Podstawowej nr 2 .
Dzień ten był niezwykle uroczysty dla uczniów, dyrekcji i nauczycieli.
Wszyscy podkreślili doniosły charakter tego święta uroczystym strojem z biało – czerwoną kokardą w kształcie rozety i szkolną tarczą. Na korytarzach rozbrzmiewały z głośników radiowęzła patriotyczne pieśni. Szkolne korytarze udekorowane zostały przygotowanymi przez uczniów plakatami o tematyce niepodległościowej.
Młodsze dzieci z klas 0-III zostały przez swoich wychowawców wprowadzane w poczucie godności i narodowej przynależności poprzez wystawki klasowe, gazetki oraz prace plastyczne z ojczystymi symbolami.
Starszym uczniom drogę do odzyskania niepodległości przedstawił nauczyciel historii w przygotowanej na ten temat prezentacji multimedialnej.
Ukazane zostały dzieje naszego narodu od rozbiorów, poprzez narodowe zrywy w czasie powstań, tworzenie legionów we Włoszech, przeciwstawianie się Polaków rusyfikacji i germanizacji. W tej walce o przetrwanie narodu polskiego uczestniczyli zarówno ci, którzy z bronią w ręku walczyli, jak i ci, którzy budzili ducha narodowego: poeci, pisarze, malarze i artyści. Ich dzieła sprawiły, że Polacy jako naród, w sprzyjających warunkach politycznych 1918 roku mogli rozpocząć walkę o niepodległą Polskę, pod wodzą takich przywódców, jak Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Paderewski.
Prezentacja została uświetniona odśpiewanym na wstępie przez wszystkich zgromadzonych hymnem państwowym oraz wykonaną przez chór „Rotą”. Nastrój towarzyszący tamtym wydarzeniom podkreśliły wykonywane przez dzieci ze szkolnego chóry pieśni „ Białe róże”, „Legiony”, „ Rozmaryn”, „ Ułani”.
11 listopada, to najważniejsze polskie święto narodowe. Szkoła jest miejscem, gdzie postawy patriotyczne, poczucie narodowej tożsamości i dumy są wśród uczniów kształcone już od najmłodszych lat.
W hołdzie bohaterom!
Uczniowie klasy VIb w Dzień Zaduszny udali się na cmentarz parafialny w Brzezinach. Tam, na grobach poległych żołnierzy zapalili znicze i odmówili modlitwy.
Dzieci uhonorowały walczących w kampanii wrześniowej z 1939 roku, a także bezimiennych bohaterów polskich i radzieckich z 1945 roku. Odnalazły również grób dziewięciu mieszkańców Przecławia rozstrzelanych przez hitlerowców w 1941 roku . Obejrzały tablicę honorową ku czci rotmistrza Witolda Pileckiego , poznały historię jego odwagi, męstwa i bohaterstwa .
Symboliczne światełko pamięci zapalone zostało także na mogile powstańców powstania styczniowego1863 roku. jak odczytali z tablicy nagrobnej uczniowie, ufundowali ją strzelcy – żołnierze wolnej Polski w 1928 roku w podzięce swoim poprzednikom walk o niepodległość .
W taki sposób uczniowie dowiedzieli się, że pamięć o bohaterach jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, a poczucie patriotyzmu, miłość do ojczyzny i pamięć o tych, którzy za nią oddali życie nigdy nie zaginie.
„ŚNIADANIE DAJE MOC W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2 W BRZEZINACH”
,,Śniadanie daje moc” to program promujący zasady zdrowego odżywiania, zwiększający świadomość na temat roli pierwszego posiłku w diecie dziecka. Nasza szkoła bierze udział w realizacji tego projektu. Uczniowie klas 0 – III w czasie zajęć dydaktycznych poznają cenne informacje nt. roli prawidłowego żywienia w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania. Klasowe Kluby Śniadanie Daje Moc to wspólne śniadania edukacyjne, w czasie których nauczyciele przekazują najmłodszym cenne wskazówki żywieniowe, to również wspaniała zabawa.
8 listopada to Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania, ustanowiony w 2007 roku przez ówczesnego Komisarza ds. Zdrowia Markosa Kyprianou. Do tej pory dzień ten był obchodzony w kilku krajach Europy Zachodniej, m.in. w Wielkiej Brytanii. Dlatego właśnie
8 listopada w całej Polsce obchodzony był Dzień Zdrowego Śniadania.
Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień! Uczniowie klas 0 – III naszej szkoły włączyli się również do tej akcji . Najpierw przygotowali, a potem wspólnie spożywali najważniejszy posiłek dnia- śniadanie. W przygotowaniach wspierali ich rodzice. Dzięki nim na naszych szkolnych „stolikach śniadaniowych” znalazły się kolorowe kanapki, przeróżne sałatki warzywno-owocowe. Nie zabrakło również soków. Tego dnia przeprowadzono również pogadanki na temat roli śniadania jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Uczniowie dowiedzieli się, że zdrowe odżywianie to nie tylko zdrowa żywność. Ważne jest, by jeść pięć posiłków w ciągu dnia o stałych porach i bez pośpiechu, systematycznie sięgać po nabiał, ryby i mięsa oraz ciemny chleb zamiast bułek. Ważne jest także picie wody czy soków, zamiast szkodliwych napojów gazowanych. Mowa była też o niezbędnym ruchu oraz o unikaniu słodyczy i chipsów, które nie są zbyt zdrowe. Był to dzień bardzo miły, kolorowy i pełny wrażeń.
UCZNIOWIE DWÓJKI W CENTRACH KOPERNIK I PIENIĄDZA NBP W WARSZAWIE
Dnia 13 października 2016 roku grupa 45 uczniów z klas IIIb i IIId pod opieką p. Ewy Pawlik i p. Anny Korzeniowskiej pojechała na wycieczkę do Centrum Nauki Kopernik i Centrum Pieniądza NBP w Warszawie. Organizatorem wycieczki było BP „LAZUR ze Zgierza. Celem tej wycieczki było rozbudzanie ciekawości uczniów, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Wizyta w Warszawie rozpoczęła się od jesiennego spaceru po stolicy z panią przewodnik. Następnym punktem programu wycieczki było przyjście do Centrum Nauki Kopernik.
Centrum Nauki Kopernik – centrum nauki założone w 2005 w Warszawie mieści się na Wybrzeżu Kościuszkowskim nad Wisłą, a celem jego jest promowanie nowoczesnej komunikacji naukowej. Centrum Nauki Kopernik to największe centrum nauki w Polsce i jedna z najnowocześniejszych tego typu placówek w Europie. Misją centrum jest wyjaśnianie zwykłym ludziom skomplikowanych zjawisk przyrodniczych, pobudzanie ich do myślenia i rozbudzanie w nich ciekawości wobec otaczającego świata. Uczniowie mogli przez 3 godziny korzystać z ponad 450 eksponatów w sześciu tematycznych galeriach: Świat w ruch, Człowiek i Środowisko, Strefa Światła, Korzenie Cywilizacji, Re: generacja, Bzzz!, z których każdy można, a nawet trzeba było dotknąć i sprawdzić jego działanie. Zwiedzający mogli też poznawać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Uczniowie testowali, sprawdzali, analizowali, eksperymentowali, poznawali świat wszystkimi zmysłami. Leżeli na gwoździach, grali na laserowej harfie, doświadczyli trzęsienia Ziemi, „rozciągnęli jelito", posłuchali odgłosów dzikich zwierząt, sprawdzili, ile wody zawiera ciało ludzkie, poznali tajniki powstawania tornada i wiele, wiele innych. Każdy znalazł coś dla siebie, ale wszyscy zgodnie stwierdzili, że taka forma poznawania świata jest najciekawsza.
Intensywna nauka zmęczyłaby nawet tych najbardziej zaangażowanych i głodnych wrażeń. Dopiero wizyta w Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego rozbudziła na nowo ciekawość uczniów.
Skąd się wzięły pieniądze? Jak powstają? Czy sztabka złota jest ciężka? - odpowiedzi na te pytania poznali uczniowie klasy III B i III D zwiedzając Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego imienia Sławomira Skrzypka. Centrum to szczególny wehikuł czasu, którym uczniowie mogli dotrzeć do najważniejszych miejsc związanych z historią pieniądza, bankowości polskiej, zadań Banku Centralnego, historii i zadań Giełdy Papierów Wartościowych. Poznali funkcję, jakie pieniądz pełnił na przestrzeni dziejów. Zobaczyli najstarsze i najciekawsze monety odzwierciedlające bogactwo form pieniądza, które powstały na przełomie kilku tysięcy lat. Uczestnicy wycieczki mogli również poznać również nowoczesne systemy płatnicze, rozliczenia międzybankowe, sposoby zabezpieczania banknotów i sprawdzania ich autentyczności oraz wymiany zniszczonych banknotów. Mieli okazję wejść do skarbca bankowego i dotknąć prawdziwej sztaby złota, wejść do wnętrza samochodu transportującego pieniądze, obejrzeli paczki z banknotami oraz zapoznali się ze sposobami zabezpieczenia konwojów bankowych. Celem tej lekcji było poznanie idei nowo otwartego centrum edukacji ekonomicznej w NBP.
Wycieczka do Centrum Pieniądza to niezapomniane przeżycie dla wszystkich uczestników - dzięki pani przewodnik, która w bardzo profesjonalny i atrakcyjny sposób przekazała wiedzę na temat ekonomii i historii pieniądza, przy wykorzystaniu różnorodnych form prezentacji i nowoczesnych technologii. Uczniowie byli zafascynowani sposobami prezentowania wiedzy – magicznym animacjom, inscenizacjom- np. Ulicy Bankowej, Pokoju Numizmatyka, Studnie Wiedzy czy Laboratorium autentyczności. Dzieci poznały również uwarunkowania polityczne i gospodarcze, które w znaczący sposób wpływają na wartość i formę pieniądza i zmieniają je. Centrum Pieniądza NBP to unikalne miejsce w Polsce godne polecenia dla wszystkich osób, które interesuje edukacja ekonomiczna i które chcą poznać historię i rozwój pieniądza. Zajęcia w Centrum Pieniądza to potężny zastrzyk wiedzy ekonomicznej i najbardziej atrakcyjna ze wszystkich lekcja ekonomii.
Dzieci biorący udział w wycieczce do Warszawy wykazały się dużą ciekawością i chęcią poznawania i wyrozumiałością dla nieprzewidzianych wypadków. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z wyjazdu. Entuzjazm i radość nie opuszczały ich w trakcie całej wycieczki.
Lekcja w Bibliotece Pedagogicznej w Brzezinach
Gdzie znajduje się powietrze? Do czego jest potrzebne? Czy można je zobaczyć, poczuć, spróbować, zważyć? Jak należy o nie dbać? Na te i na wiele innych pytań starali się odpowiedzieć 28 października uczestnicy lekcji bibliotecznej, uczniowie klasy III d Szkoły Podstawowej nr 2 w Brzezinach. Dzieci zapoznały się z podstawowymi wiadomościami o powietrzu , sposobach ograniczenia jego zanieczyszczenia. Poprzez pogadankę na temat wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie człowieka, dzieci dowiedziały się jak ważnym problemem jest ochrona powietrza. CZYSTE POWIETRZE TO ZDROWY CZŁOWIEK- mówiła prowadząca zajęcia pani Małgorzata Siucińska. Jednak często oddychamy powietrzem brudnym-zanieczyszczonym pyłami i gazami. Są dla nas niewidoczne, ale dotkliwe dla naszego zdrowia. Wdychane wywołuje kaszel, chrypkę, alergię, chroniczne zapalenie oskrzeli, astmę, choroby układu krwionośnego, nowotwory.
Powietrze zanieczyszcza dym z kominów z domowych pieców grzewczych, gdy spala się w nich złej jakości opał i niepotrzebne przedmioty. Nie wolno ich samodzielnie spalać. Powinny trafić do wyspecjalizowanych zakładów, które zajmują się utylizacją i recyklingiem odpadów, i robią to bez szkody dla środowiska i zdrowia. Mimo to, ludzie nadal samodzielnie spalają śmieci w domowych piecach. Wdychamy więc zanieczyszczone powietrze, narażając się na poważne choroby, a środowisko naturalne na zanieczyszczenie.
Czyste powietrze dostarcza nam miłych wrażeń. Zapach lasu, kwitnących sadów i ogrodów pomaga nam rozkoszować się cudownym pięknem i niepowtarzalnym zapachem. Obyśmy żyli w środowisku pełnym takich pięknych widoków i zapachów. One dobrze wpływają na nasze życie i zdrowie.Po skończonych zajęciach uczniowie doszli do wniosku, że powietrze istnieje, chociaż go nie widać, potrafili już powiedzieć do czego jest nam potrzebne powietrze, w jaki sposób może być zanieczyszczane i jakie to ma znaczenie dla zdrowia roślin, zwierząt i ludzi. są duże szanse, że uczniowie będą pamiętać o tym, że należy segregować odpady. Dzięki temu mniej śmieci trafi na wysypisko, nie będą palone w piecach, a uzyskane zostaną cenne surowce.
Paniom z Biblioteki Pedagogicznej w Brzezinach dzieci podziękowały za przygotowanie bardzo ciekawych zajęć i pomoc w realizacji tematyki dotyczącej czystego powietrza.
Ważna edukacja w SP 2 w Brzezinach – Szkolna Kasa Oszczędności
Dlaczego edukacja ekonomiczna w szkole podstawowej jest ważna? Budowanie świadomości ekonomicznej powinno odbywać się na wszystkich etapach edukacji i rozpoczynać już w szkole podstawowej, a następnie być kontynuowane na kolejnych etapach. Cel, jaki zakłada edukacja ekonomiczna, to rozbudzanie przedsiębiorczości dzieci i młodzieży oraz rozwijanie zainteresowań tą dziedziną. Potrzebę edukacji ekonomicznej, prowadzonej od najmłodszych lat, dostrzega wiele instytucji europejskich i polskich. Panuje powszechne przekonanie, że z dziećmi nie należy rozmawiać o pieniądzach, by nie zrobić z nich materialistów. Zazwyczaj, jeśli już uczy się dzieci czegoś o pieniądzach, to tylko tego, jak je wydawać, oszczędzać, ale już nie tego, jak je zarabiać. Edukacja najmłodszych powinna splatać naukę z zabawą.
W ramach edukacji ekonomicznej, realizacji planu SKO na rok 2016/2017 oraz października jako miesiąca oszczędzania, w klasach 0- III i IV- VI na lekcjach matematyki zostały przeprowadzone ciekawe zajęcia, dzięki którym uczniowie klas starszych mogli dobrze zaplanować dochody i wydatki w budżecie domowym. Musieli wiedzieć, ile wynoszą łączne miesięczne dochody i wydatki członków gospodarstwa domowego. Symulacje dotyczyły wydatków, których mogliby uniknąć rodzice. Do takich należą m.in. karne odsetki od zbyt późno opłaconych rachunków, prowizje za przelewy, które moglibyśmy taniej lub całkowicie bezpłatnie wykonywać w Internecie , ale także koszty niepotrzebnie zużytej energii elektrycznej, wody lub gazu. Zastępując tradycyjne żarówki energooszczędnymi świetlówkami, możemy znacząco obniżyć wysokość rachunków za prąd. Wymieniając okna, drzwi lub ocieplając dom, możemy obniżyć koszty ogrzewania. Wreszcie, biorąc prysznic zamiast kąpieli w wannie, zmniejszamy zużycie i koszty wody.
Natomiast celem zajęć w klasach młodszych było wyjaśnianie własnymi słowami, na czym polega oszczędzanie, rozumienie podstawowych pojęć związanych z bankiem i oszczędzaniem, np. pożyczka, konto, uczniowie uzasadniali dlaczego należy oddać pożyczone pieniądze, wykonywali proste obliczenia matematyczne związane z pieniędzmi, rozwiązywali zadania tekstowe z zakresu praktycznego posługiwania się pieniędzmi (pojęcia długu i oddawania go), dodawania i odejmowania. Organizowane były w klasach zabawy w sklep, kupowanie produktów i zabawek na prezenty. Przygotowane przez nauczycieli rozsypanki z przysłowiami dotyczyły pieniędzy, natomiast plakaty, ulotki, reklamy z gazet traktowały o pożyczkach bankowych i kontach oszczędnościowych.
Na zakończenie cyklu zajęć edukacyjnych o oszczędzaniu uczniowie klas 0 i I wykonali pracę plastyczną pt.” Wesoła moneta”, a klasy III mogły swoje oszczędności gromadzić w zaprojektowanej przez siebie skarbonce. Wszystkie prace zostały zaprezentowane na wystawie szkolnej i docenione, a wyróżnione zostaną nagrodzone przez opiekuna SKO
p. Annę Korzeniowską.
Równolegle z oszczędzaniem pieniędzy uczniowie klas V i VI na zajęciach techniki pod kierunkiem p. M. Charążki wykonywały prace z odpadów pt.” Coś z niczego”. Współczesne czasy obligują nas do ochrony środowiska, działań mających na celu racjonalne korzystanie z zasobów i składników środowiska naturalnego oraz wielokrotnego ich wykorzystywania. Od najmłodszych lat należy rozwijać świadomość potrzeby segregacji śmieci oraz recyklingu z korzyścią dla środowiska, w którym żyjemy. Dlatego też uczniowie mieli za zadanie wykonać prace z materiałów ekologicznych i surowców wtórnych będących odpadami- śmieciami np: puszki aluminiowe, tektura, zużyte przedmioty plastikowe i szklane, szmatki, folia lub materiałów naturalnych: drewno, sznurek, słoma. Wykazali się dużą wyobraźnią i pomysłowością. Wykonali wspaniałe i różnorodne prace, które zostały wyeksponowane na wystawie obok skarbonek i wesołych monet.
„EKOLOGICZNA DWÓJKA”
Jak co roku, w miesiącu wrześniu, w Szkole Podstawowej nr 2 prowadzona była akcja zbiórki surowców wtórnych.
Działanie to było włączeniem się uczniów, rodziców i nauczycieli w tegoroczne obchody Święta Sprzątania Świata pod hasłem „ Drugie życie śmieci”.
Tym razem zbierane były zużyte i zepsute telefony komórkowe, które zamiast trafić na wysypisko śmieci znalazły się w szkole w specjalnym pudełku na odpady niebezpieczne. Stąd trafiły do firmy recyklingowej zajmującej się ich utylizacją.
Drugą tego rodzaju inicjatywą jest zbiórka zużytych baterii, która trwać będzie przez cały rok. Odbywa się ona w związku z przystąpieniem szkoły do ogólnopolskiego programu edukacyjnego
„ Zbieraj baterie”.
Poprzez praktyczne działania oraz systematyczną edukację ekologiczną w SP2 dzieci zachęcane są do właściwego postępowania z odpadami niebezpiecznymi oraz przekonywane do przyjaznych środowisku naturalnemu postaw i nawyków.
Działania mają jeszcze jeden cel – wychowawczy, gdyż środki uzyskane obu tych akcji przekazane zostaną na cel charytatywny – na rzecz fundacji zajmującej się pomocą dla dzieci ciężko chorych .
W taki sposób uczniowie „Dwójki” uczeni są właściwych postaw ekologicznych, a przy tym uwrażliwiani są na potrzeby drugiego człowieka!
WYNIKI WYBORÓW DO SU
.
DZIĘKUJEMY
Z całego serca dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli wspomóc małego Adasia w jego walce o zdrowie i życie. Udało nam się zebrać kwotę
2499 zł i 66 gr.
Jesteście wspaniali !
PREZENTACJE KANDYDATÓW DO ORGANÓW SAMORZĄDU SZKOLNEGO
KANDYDACI DO ORGANÓW SAMORZĄDU SZKOLNEGO
IV A ALEKSANDRA RDESIŃSKA, JAN ŚLIWONIK
IV B WIKTOR BURDKA, ZOFIA ZIÓŁKOWSKA
IV C KARINA JAWORSKA, KUBA URBAŃSKI
V A DAWID SIKORA, WIKTORIA SUSMAGA
V B MAGDA KRYSZTOFIAK, BARTEK DROŻDŻYK
V C MAJA OLEJNIK, ALEKSANDRA GADOMSKA, KAMILA GRZELAK
VI A JULIA GÓRALCZYK, PAULINA STANISZEWSKA, JAKUB BALCERAK
VI B MATEUSZ KRAWCZYK, BARTEK SZYMCZYK
VI C IGA SIENKIEWICZ, WERONIKA URBAŃSKA, RAFAŁ GRALEC, MACIEJ GARNYS
SAMORZĄD UCZNIOWSKI ZWRACA SIĘ Z PROŚBĄ O WSPARCIE DLA MAŁEGO ADASIA
.
ROZPOCZYNAMY NOWY ROK SZKOLNY 2016/2017 Z ŻYRAFKĄ LOKATKĄ
„SKO TO ŚWIETNA SPRAWA- OSZCZĘDZANIE I NIEZŁA ZABAWA" Początek roku szkolnego 2016/2017 to wspaniała okazja do zachęcenia nowych uczniów naszej szkoły do wspólnie już rozpoczętej zabawy z oszczędzaniem pod hasłem „ZIARNKO DO ZIARNKA I ZBIERZE SIĘ MIARKA".
Zapraszamy do oszczędzania. Informacji udziela opiekun SKO
Pani Anna Korzeniowska
NARODOWE CZYTANIE
W sobotę, 3 września uczniowie Koła języka polskiego z p. J. Sasin wzięli udział w akcji ,,Narodowego czytania”, a tym samym odpowiedzieli na zaproszenie Prezydenckiej Pary oraz CPi K w Brzezinach. Tego dnia w Bibliotece Miejskiej w Brzezinach czytaliśmy wybrane fragmenty powieści H. Sienkiewicza pt. ,,Quo vadis”. Książka ta stała się ogromnym sukcesem twórcy, który pisał ją przez rok od 1895 do lutego 1896. Entuzjastycznie rozpisywała się o niej światowa prasa. W 1898r. stała się najpopularniejszą książką w Stanach Zjednoczonych- jej amerykański tłumacz, za honorarium uzyskane z przekładu odbył podróż dookoła świata. To dla nas wielki zaszczyt, że mogliśmy czytać z zaproszonymi gośćmi wspaniałe dzieło H. Sienkiewicza- laureata Nagrody Nobla. Cieszymy się ze wspólnego czytania i razem spędzonego czasu.
Archiwum Aktualności