Patriotyzm to umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka ojczystego. Patriotyzm oparty jest na poczuciu więzi społecznej, wspólnoty kulturowej oraz solidarności z własnym narodem i wiedza o przeszłości swojego kraju.
Kształtowanie postaw szacunku do historii i kultury to ważny obowiązek współczesnej edukacji.
28 kwietnia 2017 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Brzezinach odbyła się akademia, upamiętniająca 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Nauczyciel historii – Przemysław Piestrzyński oraz polonista Grażyna Krystera zaprosili młodych Polaków – uczniów „Dwójki” w historyczną podróż po dziejach Polski, której powstanie sięga połowy średniowiecza, kiedy to Mieszko I zjednoczył plemiona słowiańskie, a przyjmując w 966 r. chrzest, dołączył do grona państw kręgu zachodnioeuropejskiego. Istotnym wydarzeniem było uchwalenie konstytucji, która zapoczątkowała nowy etap w historii państwa polskiego. Była ona dziełem determinacji polskich patriotów, walczących o wolność Rzeczpospolitej w czasach upadku. Lekcja historii i patriotyzmu, przedstawiona w efektownej prezentacji multimedialnej, z pewnością pozwoliła zrozumieć najmłodszym Polakom rangę dokumentu, jakim jest konstytucja. Młodzi ludzi mogli zrozumieć wydarzenia związane z genezą utworzenia pierwszej w Europie, w pełni nowoczesnej konstytucji regulującej zasady funkcjonowania państwa, a także prawa i wolności obywateli. Uczniowie „Dwójki” uświadomili sobie, czym w tamtych czasach była dla wszystkich Polaków konstytucja, w jaki sposób udało się ją stworzyć, jakie głosiła przesłanie, jaki wpływ wywarła na dalsze losy kraju. Podczas apelu podkreślono ważną rolę twórców Ustawy Rządowej, która wprowadzała zmiany zgodne z ideami oświecenia.
Prezentację uświetnił koncert szkolnego chóru, który pod kierunkiem Pani Iwony Pobralskiej – Szutowicz zaśpiewał piękne patriotyczne pieśni oraz recytacja wierszy o ojczyźnie w wykonaniu uczniów klasy IV c. Program artystyczny skłonił do refleksji na temat wartości takich, jak wolność i niepodległość, tożsamość narodowa, przywiązanie do ziemi ojczystej oraz konieczność wytrwałej pracy dla niej. Strofy wiersza Jana Pawła II – „Myśląc Ojczyzna” recytowane na zakończenie akademii pozwoliły zdefiniować współczesnemu pokoleniu, czym jest Ojczyzna. „To wyzwanie tej ziemi rzucone przodkom i nam, by stanowić o wspólnym dobru i mową własną jak sztandar wyśpiewać jej dzieje”. Uroczystość ta przybliżyła wszystkim uczniom czasy XVIII-wiecznej Polski, uwrażliwiła na losy własnego kraju, kształtowała postawy patriotyczne oraz poczucie przynależności narodowej.