W dniu 4 maja ponownie gościliśmy Pana Tarasa Panskiy’ego, który w ramach warsztatów Pracowni Aktywnego Korzystania z Technologii (PAKT) - nowatorskiej pracowni cyfrowej w formie mobilnej, przeprowadził w klasach pierwszych zajęcia rozwijające kompetencje cyfrowe. Uczniowie zapoznali się z dostosowaną do ich wieku robotyką. Programowali pojazdy Codey Rocky i tworzyli programowalne konstrukcje z klocków Lego Spike. Codey Rocky to inteligentny robot do nauki programowania STEAM i Internetu Rzeczy dla dzieci, posiadający łączność bezprzewodową z tabletem, na którym pisany jest program sterujący. Robocik posiada wiele czujników, dzięki czemu rozbudza kreatywność i pozwala realizować wiele pomysłów. Sympatyczny robot bawił i uczył, pokazując dzieciom, że w świecie nowoczesnych technologii, każdy może być programistą. Klocki Lego Spike to idealny zestaw do nauki robotyki. Cechują się kolorowymi elementami do budowy, łatwym w użyciu sprzętem elektronicznym oraz intuicyjnym, opartym na Scratchu, językiem programowania. Dzieci były bardzo zainteresowane zajęciami, co przełożyło się na duże zaangażowanie i świetną zabawę. Budowaliśmy interaktywne konstrukcje z klocków Lego Spice. Dzisiejsze warsztaty wprowadziły pierwszoklasistów w fascynujący świat robotyki, a nawet sztucznej inteligencji.
WARSZTATY Z ROBOTYKI PAKT
- 33
WARSZTATY - MOBILNE LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
W czwartek 4 maja odwiedziła nas ekipa Mobilnych Laboratoriów Przyszłości, aby wspierać proces wykorzystywania tych rozwiązań w naszej szkole. Instruktorki poprowadziły warsztaty dla klas szóstych. Uczniowie mogli zapoznać się z możliwościami wykorzystania druku 3D, zaprogramować roboty i poszerzyć wiedzę z zakresu nowoczesnych technologii.
Warsztaty były okazją do poznania sposobów uzupełnienia tradycyjnego modelu edukacyjnego o najnowocześniejsze rozwiązania edukacyjne z obszaru STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka), co pozwoli lepiej przygotować uczniów na wyzwania przyszłości.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci @LaboratoriaPrzyszlosci
19
PALAKTY - KONSTYTUCJA 3 MAJA
Zeróweczka w Baśniowej Kawiarence w Łodzi
AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA
"Rozpłynęła się już pieśń radosna,
głośnym echem po ojczystym kraju,
- Witaj, witaj, Majowa Rocznico, pamiętny Trzeci Maju...”
W coroczny kalendarz uroczystości w naszej szkole wpisany jest apel z okazji rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Chcąc przybliżyć uczniom naszej szkoły to ważne wydarzenie z historii naszego kraju, klasy Va i Vb wraz z chórem i solistami przygotowali montaż słowno-muzyczny. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed 232 lat, do pielęgnowania patriotyzmu wśród najmłodszych oraz do przeżycia dumy z tego, że jest się Polakiem.
Wycieczka klas 8c i 8d
27 kwietnia klasy 8 c i 8 d uczestniczyły w wycieczce - Memento mori. Odwiedziliśmy oddział muzealny Stacja Radegast w Łodzi . Niecodzienną lekcję historii poprowadziła pani przewodnik.Złożylismy kwiaty pod pomnikiem Pękniętego serca w parku Szarych Szeregów. Oddaliśmy hołd dzieciom polskim z obozu pracy na ul.Przemysłowej. Wielu wrażeń dostarczył nam spektakl Balladyna na scenie Teatru Małego w Manufakturze.Przy skromnej scenografii obejrzeliśmy fascynująca grę aktorską
24
W KRAINIE BAŚNI
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy "W krainie baśni". Uczniowie klas II i III zaprezentowali umiejętność czytania na przykładzie znanych i lubianych baśni z różnych zakątków świata. Pięknych opowieści wysłuchali pierwszoklasiści. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców: Kl. II I miejsce – Miszko Karpiński i Gabriela Wysocka II miejsce - Natalia Krysztofiak III miejsce – Julia Skwarka i Antonio Pavoni Kl. III I miejsce – Natan Rydlewski i Krystian Cierplikowski II miejsce – Mikołaj Związek III miejsce - Filip Loba Wyróżnienie Hordiy Shcherbina Vsevolad Shabaiew
19
ROZDANIE NAGRÓD W KONKURSIE MATEMATYCZNYM
26.04.2023 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Brzezinach odbyło się podsumowanie
I Powiatowego Konkursu Matematycznego „Liczby rządzą światem”. Tego dnia na zaproszenie organizatorów konkursu przybyli do naszej szkoły wyłonieni laureaci i finaliści wraz z nauczycielami. Pani Dyrektor Ilona Bieńkowska na uroczystym wręczeniu nagród powitała wszystkich zgromadzonych gości i poprosiła Burmistrz Brzezin Panią Ilonę Skipor o wręczenie laureatom dyplomów i nagród, które zostały ufundowane przez Urząd Miasta w Brzezinach. Tytuł laureata otrzymali:Wojciech Feja uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach,
Aleksandra Andrzejewska uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 w Brzezinach,
Jan Łuczyński uczeń Szkoły Podstawowej w Dmosinie,
Oliwier Niźnikowski uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 w Koluszkach,
Borys Owczarek uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 w Koluszkach,
Alessandro Papa uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach.
Organizatorki konkursu Pani Katarzyna Hyża – Malczak, Pani Marzena Gilewicz, Pani Agnieszka Wrońska wręczyły dyplomy i nagrody uczniom, którzy uzyskali tytuł finalisty. Następnie nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursu zostały wręczone podziękowania w formie listów gratulacyjnych. Laureatom i finalistom serdecznie gratulujemy wiedzy matematycznej, a nauczycielom tak zdolnych uczniów z przedmiotu, który nazywany jest królową nauk.
9
ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA W GETTCIE WARSZAWSKIM
19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.
SP2 przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji społeczno – edukacyjnej Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN . Uczniowie przez cały tydzień uczestniczyli w warsztatach prowadzonych w bibliotece szkolnej i zajęciach tematycznych na lekcjach historii, języka polskiego czy godzinie wychowawczej. Filmy edukacyjne w tym „Zdążyć przed Panem Bogiem" i słuchowiska skłaniały do refleksji nad smutną historią. Najmłodsi poznali teksty literackie odwołujące się do idei tolerancji. Żonkile tworzono w czasie zajęć koła plastycznego i świetlicy. Uczniowie wykonali plakaty, które zaprezentowano w holu głównym szkoły. Przygotowano również wystawę książek o tematyce wojennej. W szkole trwały pogadanki na temat tragicznych losów społeczności żydowskiej.
Pamiętamy!
67
Wizyta Pani adwokat w klasach pierwszych
W poprzednim tygodniu klasy pierwsze gościły Panią adwokat, która przybliżyła w przystępny sposób dzieciom funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Dzieci wysłuchały bajki pt: "Leśne sprawy misia adwokata". Poznały różne pojęcia prawnicze i dowiedziały się kim są: świadek, oskarżony, prokurator, adwokat czy sędzia.
MIEJ SERCE DLA PRZYRODY !
Pod takim hasłem najmłodsi uczniowie Dwójki obchodzili Światowy Dzień Ziemi. W trosce o czystość środowiska naturalnego człowieka Mali Ekolodzy z klas trzecich podjęli się wykonania prac porządkowych terenów zalesionych okolicy Brzezin. Dzieci klas drugich w ramach projektu "Dzień Drzewa "odkryły, jak ważną rolę odgrywają drzewa w życiu każdej istoty żyjącej na naszej planecie. Wielu uczniów postanowiło też wykonać prezent dla Matki Ziemi. Z surowców wtórnych powstały zachwycające dzieła sztuki.
20
Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim
19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.
SP2 przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji społeczno – edukacyjnej Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN . Uczniowie przez cały tydzień uczestniczyli w warsztatach prowadzonych w bibliotece szkolnej i zajęciach tematycznych na lekcjach historii, języka polskiego czy godzinie wychowawczej. Filmy edukacyjne w tym „Zdążyć przed Panem Bogiem" i słuchowiska skłaniały do refleksji nad smutną historią. Najmłodsi poznali teksty literackie odwołujące się do idei tolerancji. Żonkile tworzono w czasie zajęć koła plastycznego i świetlicy. Uczniowie wykonali plakaty, które zaprezentowano w holu głównym szkoły. Przygotowano również wystawę książek o tematyce wojennej. W szkole trwały pogadanki na temat tragicznych losów społeczności żydowskiej.
Pamiętamy!
Kwiecień miesiącem autyzmu
Dzień Autyzmu to coroczne święto, które obchodzimy 2 kwietnia na całym świecie. Jego celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu, a także poprawa jakości życia osób z tym schorzeniem i ich rodzin. Autyzm jest zaburzeniem neurologicznym, które wpływa na rozwój komunikacji, społecznych interakcji i zachowania. Chociaż autyzm może mieć różne formy i nasilenie, to osoby z tym schorzeniem często mają trudności w nawiązywaniu kontaktów społecznych i komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Wszelkie działania, które pomagają zwiększyć świadomość na temat autyzmu i poprawić jakość życia osób z tym schorzeniem, są niezwykle ważne. Dlatego też Szkoła Podstawowa nr 2 zdecydowała się dołączyć do obchodów Dnia Autyzmu. Nasi uczniowie i nauczyciele wzięli udział w tej inicjatywie, wykonując piękne niebieskie serca, które następnie złożyliśmy w łańcuch serc. Ten łańcuch serc został przekazany do Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Brzezinach, gdzie klasa VIII A uczestniczyła w warsztatach na temat autyzmu. Dzięki temu działaniu, nasi uczniowie mieli okazję nauczyć się czegoś nowego o autyzmie, a także zobaczyć, jak ich mały gest może przyczynić się do zwiększenia świadomości na temat tego schorzenia. Jesteśmy dumni z takich inicjatyw i cieszymy się, że możemy wspierać osoby z autyzmem i ich rodziny. Dzień Autyzmu przypomina nam o potrzebie zwiększenia empatii i zrozumienia dla osób z tym schorzeniem. Wszystkie działania, które pomagają w tej kwestii, są ważne i potrzebne. Dlatego też, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego będzie dalej angażować się w takie inicjatywy i promować świadomość na temat autyzmu.
.
AKCJA WOLONTARIATU
Szkolne Koło Wolontariatu w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi i ogólnopolskiej społeczno edukacyjnej akcji #ŁączyNasPamięć przyłączyło sie do akcji sprzątania i odnowy starych opuszczonych nekropolii. Akcja została zorganizowana dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Ochrony Zabytków i Rozwoju Brzezin. 20 kwietnia w popołudniowych godzinach wolontariusze SKW wyruszyli na cmentarz żydowski w Brzezinach (Kirkut) w celu uporządkowania terenu. Zabrali ze sobą worki, rękawice i ogromny zapał do pracy. Wykazali sie zaangażowaniem i pracowitością przy zbieraniu śmieci, wyrywaniu trawy i chwastów. Radością napawa fakt, że potraktowali czwartkowy wolny czas na sprzątanie cmentarza jako lekcję szacunku i pamięci o przodkach. Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu-panie: Beata Rubaszewska i Marzena Bykowska dziękują serdecznie wolontariuszom za poświęcony czas i zaangażowanie. Była to nie tylko doskonała okazja do bezpośredniego poobcowania z tą historyczną nekropolią, ale przede wszystkim możliwość dołożenia własnej cegiełki do dzieła jej odnowy.
20
SPRZĄTAMY DLA POLSKI
W dniu 21.04 klasy 5a i 5b brały udział w akcji Sprzątamy dla Polski 2023 w Nadleśnictwie Tadzin. Cała akcja zakończyła się wspólnym ogniskiem. Był to bardzo miło spędzony czas na świeżym powietrzu.
KONKURS MATEMATYCZNY
20.04.2023 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Brzezinach zorganizowano oraz przeprowadzono II etap I Matematycznego Konkursu Powiatowego „Liczby rządzą światem” pod patronatem Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. Konkurs został przygotowany przez nauczycielki matematyki Szkoły Podstawowej nr 2 w Brzezinach: Panią Katarzynę Hyżą – Malczak, Panią Marzenę Gilewicz oraz Panią Agnieszkę Wrońską.
W matematycznych zmaganiach wzięło udział 27 uczniów z 9 szkół: SP w Gałkówku, SP w Dmosinie, SP w Kołacinie, SP w Rogowie, SP nr 1 w Brzezinach, SP nr 2 w Brzezinach, SP nr 3 w Brzezinach, SP nr 1 w Koluszkach oraz SP nr 2 w Koluszkach.
Zadania konkursowe obejmowały zakres materiału z matematyki dla klasy szóstej szkoły podstawowej.
Uczestnicy otrzymali do rozwiązania 19 zadań, w tym 15 zamkniętych i 4 otwarte.
Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Brzezinach Ilona Bieńkowska zadbała nie tylko o wysoką jakość i prawidłowy przebieg Konkursu, ale także o słodki poczęstunek i miłą atmosferę podczas spotkania.
Teraz z niecierpliwością oczekujemy na wyniki !!!
1
Ogólnopolskiej Akcji Siania Nasionek Czytelnictwa
Przedszkolaki z SP2 biorą udział w Ogólnopolskiej Akcji Siania Nasionek czytelnictwa. Dzieciaki nie tylko zasiały nasionka w specjalnej doniczce "obleczonej w słowa", ale także stworzyły ekologiczną zakładkę oraz drzewko czytelniczych życzeń #nasionkaczytelnictwa #wypożyczalniaskrzydeł #PBWLublin
OGÓLNOPOLSKA AKCJA SIANIA NASION CZYTELNICTWA
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich oraz Światowego Dnia Ziemi w bibliotece szkolnej przeprowadzono Ogólnopolską Akcję Siania Nasion Czytelnictwa. Chętni uczniowie (a tych nie brakowało) z klas V i VI zasiali nasionka w doniczkę "owiniętą w słowa". W tym celu wykorzystaliśmy zniszczone już książki, które otrzymały drugie życie. Ponadto dzieci przygotowały ekologiczną zakładkę z nasionkami, a swoją ulubioną propozycję książkową umieściły na drzewku czytelniczym. #nasionkaczytelnictwa #wypożyczalniaskrzydeł #PBWLublin
SZKOLNE PRZEDSTAWIENIE - MIT O SYZYFIE
Szkolne Koło Teatralne zaprasza do Grecji
19 kwietnia 2023 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Brzezinach uczniowie zaprezentowali spektakl
mitologiczny oparty na motywach mitu o Syzyfie. Młodzi artyści należący do Szkolnego Koła
Teatralnego pod kierunkiem p. Beaty Krystery wcielili się w postacie greckich bogów i herosów, aby
społeczności szkolnej przybliżyć literaturę i kulturę śródziemnomorską. Dekoracje nawiązujące do
antyku, stroje oraz atrybuty bohaterów sprawiły, że przenieśliśmy się do starożytnej Grecji – kolebki
kultury europejskiej. Prezentacja multimedialna przygotowana przez Mateusza Misiaka umożliwiła
widzom wyobrażenie sobie Olimpu, Koryntu, Hadesu, rzeki zapomnienia – Styksu. Z pewnością oddała
klimat antycznej Hellady, podobnie jak wykonana przez Karinę Kurczewską i Wiktorię Sadowską
scenografia.
Przedstawienie przeniosło widzów do korynckiego pałacu Syzyfa, który swoją przebiegłością i
sprytem starał się przechytrzyć bogów olimpijskich. Za wyjawienie ważnej tajemnicy Zeusa został on
okrutnie ukarany. Musiał wtaczać ogromny głaz na szczyt stromej góry. Jednak tuż przed wierzchołkiem
kamień wymyka mu się z rąk i władca Koryntu rozpoczyna swą pracę od początku. W postać tytułowego
Syzyfa wcielił się Jakub Kozłowski, natomiast Meropę zagrała Martyna Skutecka. Podróżując z Syzyfem
po Helladzie, uczniowie mogli zrozumieć przesłanie mitów i wierzeń starożytnych Greków, a także
poznać sylwetki greckich bogów – Zeusa (Adam Miazek), Herę (Natasza Bączyńska), Hadesa (Hubert
Jakubowski), Persefonę (Marta Szurek), Demeter (Anna Chachuła), Afrodytę (Oliwia Trejbsza), Atenę
(Iga Kaźmierczak), Thanatosa (Roksana Król), Charona (Maria Olszyńska), Cerbera (Adam Bodek),
Amora (Patrycja Dąbrowska), Hebe (Maria Zimnicka). Przygoda z teatrem to rozwijanie pasji młodych
ludzi, ich ciekawości poznawczej, indywidualnych zdolności, zainteresowań oraz aktywności twórczej.
Istotnym aspektem zajęć teatralnych jest uwrażliwianie na piękno słowa mówionego, wzbogacanie
słownictwa i wiedzy. Przygotowanie się do przedstawienia wymagało od dzieci dobrej pamięci, aby
opanować swoje kwestie, a także zaangażowania i systematycznego udziału w spotkaniach koła
teatralnego, które odbywają się co tydzień. Fascynacja teatrem i literaturą to ważne założenia projektu,
jednak radość dzieci z występów na scenie to największa satysfakcja pracy nauczyciela.
Zaprezentowany spektakl to pokaz talentów – zdolności artystycznych uczniów „Dwójki”, którzy
dali się oczarować magii teatru.
Archiwum Aktualności