12 maja odbyły się Mistrzostwa Polski konkursu Wielka Liga Czytelników. Tym razem nasi Mistrzowie Powiatu i Województwa walczą o najwyższe podium. Zmagania konkursowe są wyjątkowo trudne i wymagające. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą i doskonałą pamięcią. Ogromne gratulacje dla naszych reprezentantów: Jagody Sadulskiej, Sebastiana Sasina, Karola Budziewskiego, Kariny Kurczewski, Amelii Barteli oraz Martyny Domańskiej. Podziękowania dla koordynatora powiatowego - pani Małgorzaty Bartnickiej. Trzymamy kciuki, ogłoszenie wyników już 22 maja.
Wielka Liga Czytelników.
NOC MUZEÓW
Międzynarodowy Dzień Muzeów
18 maja 2023 r.
„Dzisiaj muzeum to już nie jest zbiór przedmiotów, ale wielka opowieść. To potężne medium, które kształtuje wyobraźnię o przeszłości”
Rafał Wnuk
18 maja świętujemy Międzynarodowy Dzień Muzeów, zwany również Dniem Muzealnika.
Święto zostało ustanowione w 1977 roku przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO.
Jego celem jest ukazanie roli i podkreślenie wartości muzeów w rozwoju społeczeństwa, a także zachęcenie do wspierania muzealnictwa.
Pierwsza Noc Muzeów była zorganizowała w w Berlinie w 1997. Olbrzymie powodzenie imprezy spowodowało zainteresowanie innych miast, a następnie państw. Obecnie Noc Muzeów organizuje kilkanaście tysięcy placówek kulturalnych w ponad 120 miastach Europy.
W związku ze zbliżającym się świętem uczniowie klasy VI b wraz z wychowawczyniami odwiedzili Muzeum Regionalne w Brzezinach, aby z tej okazji życzyć Muzealnikom wielu ciekawych projektów, oddanej i zaangażowanej publiczności, rozwijających wyzwań i satysfakcji z pracy! Dzień Muzeów związany jest z Nocą Muzeów,podczas której muzea oraz instytucje kultury na całym świecie otwierają swoje podwoje dla zwiedzających, organizując liczne atrakcje : wystawy, warsztaty artystyczne, wykłady, koncerty, programy edukacyjne.
Noc Muzeów jest świetną okazją, by odwiedzić liczne muzea, galerie i inne instytucje kultury w nocnej odsłonie:)
Tegoroczna edycja Nocy Muzeów w Polsce odbędzie się 13 maja.
Do łódzkich instytucji kultury zapraszają :
Muzeum Kinematografii
Muzeum Tradycji Niepodległościowych
Muzeum LalkiMuzeum Archeologiczne i Etnograficzne
Centralne Muzeum Włókiennictwa
Miejska Galeria Sztuki
Teatr Powszechny
Akademia Sztuk Pięknych
Muzeum Komputerów i Gier
Centrum Nauki i Techniki EC1
Muzeum Fabryki
Międzynarodowy Dzień Muzeów i Noc Muzeów stanowią jedne z najciekawszych wydarzeń kulturalnych w roku.
Jeśli nie możecie wybrać się do muzeum osobiście, podsyłamy inspirujący link do wirtualnego zwiedzania muzeów całego świata
https://artsandculture.google.com/partner?tab=mapW wirtualnym świecie kultury można zwiedzić m.in. Kopalnię Soli w Wieliczce, przenieść się do Warszawy do Muzeum Powstania Warszawskiego i Zamku Królewskiego. Fanom awiacji polecamy Muzeum Lotnictwa.
Warto skorzystać i, bo… historia ma przyszłość!
Dlaczego warto odwiedzać muzea? Już odpowiadamy:
* to przyjemna, a przede wszystkim „żywa” lekcja historii
* możemy poszerzyć swoje horyzonty i lepiej zrozumieć świat
* uczymy się nowych rzeczy, a nawet słów
* miło spędzamy czas, integrując się rodziną lub znajomymiZapraszamy do galerii prac „Muzelnym szlakiem. Muzea w naszym regionie” w wykonaniu uczniów klas : Va, VIa i VIb :)
13
Spotkanie z Panią Judith Silver
W dniu 10 maja w naszej szkole odbyło się spotkanie z Panią Judith Silver . Pani Silver chciała podziękować młodzieży za posprzątanie cmentarza żydowskiego na którym leżą jej przodkowie . W sali gimnastycznej, która była odpowiednio zaaranżowana na potrzeby wizyty odbyła się interaktywna lekcja o dawnym żydowskim życiu miasta i o tym, czego możemy się dowiedzieć z historycznych dokumentów i nagrobków. Podczas wizyty w szkole Pani Judith podzieliła się z nami wspomnieniami o swojej rodzinie, która w XIX w. wyemigrowała do Walii. Mimo iż całość spotkania odbywała się w języku angielskim, uczniowie bardzo aktywnie i z dużym zaangażowaniem brali w nim udział. Padły ciekawe pytania zarówno ze strony młodzieży jak i naszego gościa. Dzieci wykazały się dużą znajomością kultury żydowskiej oraz biegłością w posługiwaniu się językiem angielskim. Spotkanie zwieńczył pamiątkowy wpis do Księgi Gości naszej szkoły oraz zdjęcia . W podziękowaniu za wizytę w murach naszej szkoły Pani Silver poczęstowała uczestników tradycyjną angielską herbatą i ciasteczkami . Na ręce naszego gościa został przekazany album z dedykacją, który, mamy nadzieję, będzie miłą pamiątką naszego spotkania.
20
3B spotkanie w Bibliotece z policjantką
Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE Uczniowie klasy 3b po raz kolejny uczestniczyli w zajęciach zorganizowanych przez pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Juliana Tuwima w Brzezinach. Tym razem na spotkanie zaproszono panią policjantkę, która przybliżyła dzieciom specyfikę wykonywanego przez nią zawodu. Przypomniała także najważniejsze zasady bezpiecznego poruszania się po drogach oraz sposoby reagowania w sytuacji różnych zagrożeń.
9
.
Wycieczka klas piątych na warsztaty w Pracowni Aktywnego Korzystania z Technologii
Wycieczka klas piątych na warsztaty w Pracowni Aktywnego Korzystania z Technologii w Zatoce Sportu Politechniki Łódźkiej.
Wycieczka klas piątych na warsztaty w Pracowni Aktywnego Korzystania z Technologii
3
WARSZTATY Z ROBOTYKI PAKT
W dniu 4 maja ponownie gościliśmy Pana Tarasa Panskiy’ego, który w ramach warsztatów Pracowni Aktywnego Korzystania z Technologii (PAKT) - nowatorskiej pracowni cyfrowej w formie mobilnej, przeprowadził w klasach pierwszych zajęcia rozwijające kompetencje cyfrowe. Uczniowie zapoznali się z dostosowaną do ich wieku robotyką. Programowali pojazdy Codey Rocky i tworzyli programowalne konstrukcje z klocków Lego Spike. Codey Rocky to inteligentny robot do nauki programowania STEAM i Internetu Rzeczy dla dzieci, posiadający łączność bezprzewodową z tabletem, na którym pisany jest program sterujący. Robocik posiada wiele czujników, dzięki czemu rozbudza kreatywność i pozwala realizować wiele pomysłów. Sympatyczny robot bawił i uczył, pokazując dzieciom, że w świecie nowoczesnych technologii, każdy może być programistą. Klocki Lego Spike to idealny zestaw do nauki robotyki. Cechują się kolorowymi elementami do budowy, łatwym w użyciu sprzętem elektronicznym oraz intuicyjnym, opartym na Scratchu, językiem programowania. Dzieci były bardzo zainteresowane zajęciami, co przełożyło się na duże zaangażowanie i świetną zabawę. Budowaliśmy interaktywne konstrukcje z klocków Lego Spice. Dzisiejsze warsztaty wprowadziły pierwszoklasistów w fascynujący świat robotyki, a nawet sztucznej inteligencji.
33
WARSZTATY - MOBILNE LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI
W czwartek 4 maja odwiedziła nas ekipa Mobilnych Laboratoriów Przyszłości, aby wspierać proces wykorzystywania tych rozwiązań w naszej szkole. Instruktorki poprowadziły warsztaty dla klas szóstych. Uczniowie mogli zapoznać się z możliwościami wykorzystania druku 3D, zaprogramować roboty i poszerzyć wiedzę z zakresu nowoczesnych technologii.
Warsztaty były okazją do poznania sposobów uzupełnienia tradycyjnego modelu edukacyjnego o najnowocześniejsze rozwiązania edukacyjne z obszaru STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka), co pozwoli lepiej przygotować uczniów na wyzwania przyszłości.
#LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci @LaboratoriaPrzyszlosci
19
PALAKTY - KONSTYTUCJA 3 MAJA
Zeróweczka w Baśniowej Kawiarence w Łodzi
AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA
"Rozpłynęła się już pieśń radosna,
głośnym echem po ojczystym kraju,
- Witaj, witaj, Majowa Rocznico, pamiętny Trzeci Maju...”
W coroczny kalendarz uroczystości w naszej szkole wpisany jest apel z okazji rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Chcąc przybliżyć uczniom naszej szkoły to ważne wydarzenie z historii naszego kraju, klasy Va i Vb wraz z chórem i solistami przygotowali montaż słowno-muzyczny. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed 232 lat, do pielęgnowania patriotyzmu wśród najmłodszych oraz do przeżycia dumy z tego, że jest się Polakiem.
Wycieczka klas 8c i 8d
27 kwietnia klasy 8 c i 8 d uczestniczyły w wycieczce - Memento mori. Odwiedziliśmy oddział muzealny Stacja Radegast w Łodzi . Niecodzienną lekcję historii poprowadziła pani przewodnik.Złożylismy kwiaty pod pomnikiem Pękniętego serca w parku Szarych Szeregów. Oddaliśmy hołd dzieciom polskim z obozu pracy na ul.Przemysłowej. Wielu wrażeń dostarczył nam spektakl Balladyna na scenie Teatru Małego w Manufakturze.Przy skromnej scenografii obejrzeliśmy fascynująca grę aktorską
24
W KRAINIE BAŚNI
Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy "W krainie baśni". Uczniowie klas II i III zaprezentowali umiejętność czytania na przykładzie znanych i lubianych baśni z różnych zakątków świata. Pięknych opowieści wysłuchali pierwszoklasiści. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców: Kl. II I miejsce – Miszko Karpiński i Gabriela Wysocka II miejsce - Natalia Krysztofiak III miejsce – Julia Skwarka i Antonio Pavoni Kl. III I miejsce – Natan Rydlewski i Krystian Cierplikowski II miejsce – Mikołaj Związek III miejsce - Filip Loba Wyróżnienie Hordiy Shcherbina Vsevolad Shabaiew
19
ROZDANIE NAGRÓD W KONKURSIE MATEMATYCZNYM
26.04.2023 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Brzezinach odbyło się podsumowanie
I Powiatowego Konkursu Matematycznego „Liczby rządzą światem”. Tego dnia na zaproszenie organizatorów konkursu przybyli do naszej szkoły wyłonieni laureaci i finaliści wraz z nauczycielami. Pani Dyrektor Ilona Bieńkowska na uroczystym wręczeniu nagród powitała wszystkich zgromadzonych gości i poprosiła Burmistrz Brzezin Panią Ilonę Skipor o wręczenie laureatom dyplomów i nagród, które zostały ufundowane przez Urząd Miasta w Brzezinach. Tytuł laureata otrzymali:Wojciech Feja uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach,
Aleksandra Andrzejewska uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 w Brzezinach,
Jan Łuczyński uczeń Szkoły Podstawowej w Dmosinie,
Oliwier Niźnikowski uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 w Koluszkach,
Borys Owczarek uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 w Koluszkach,
Alessandro Papa uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach.
Organizatorki konkursu Pani Katarzyna Hyża – Malczak, Pani Marzena Gilewicz, Pani Agnieszka Wrońska wręczyły dyplomy i nagrody uczniom, którzy uzyskali tytuł finalisty. Następnie nauczycielom przygotowującym uczniów do konkursu zostały wręczone podziękowania w formie listów gratulacyjnych. Laureatom i finalistom serdecznie gratulujemy wiedzy matematycznej, a nauczycielom tak zdolnych uczniów z przedmiotu, który nazywany jest królową nauk.
9
ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA W GETTCIE WARSZAWSKIM
19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.
SP2 przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji społeczno – edukacyjnej Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN . Uczniowie przez cały tydzień uczestniczyli w warsztatach prowadzonych w bibliotece szkolnej i zajęciach tematycznych na lekcjach historii, języka polskiego czy godzinie wychowawczej. Filmy edukacyjne w tym „Zdążyć przed Panem Bogiem" i słuchowiska skłaniały do refleksji nad smutną historią. Najmłodsi poznali teksty literackie odwołujące się do idei tolerancji. Żonkile tworzono w czasie zajęć koła plastycznego i świetlicy. Uczniowie wykonali plakaty, które zaprezentowano w holu głównym szkoły. Przygotowano również wystawę książek o tematyce wojennej. W szkole trwały pogadanki na temat tragicznych losów społeczności żydowskiej.
Pamiętamy!
67
Wizyta Pani adwokat w klasach pierwszych
W poprzednim tygodniu klasy pierwsze gościły Panią adwokat, która przybliżyła w przystępny sposób dzieciom funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Dzieci wysłuchały bajki pt: "Leśne sprawy misia adwokata". Poznały różne pojęcia prawnicze i dowiedziały się kim są: świadek, oskarżony, prokurator, adwokat czy sędzia.
MIEJ SERCE DLA PRZYRODY !
Pod takim hasłem najmłodsi uczniowie Dwójki obchodzili Światowy Dzień Ziemi. W trosce o czystość środowiska naturalnego człowieka Mali Ekolodzy z klas trzecich podjęli się wykonania prac porządkowych terenów zalesionych okolicy Brzezin. Dzieci klas drugich w ramach projektu "Dzień Drzewa "odkryły, jak ważną rolę odgrywają drzewa w życiu każdej istoty żyjącej na naszej planecie. Wielu uczniów postanowiło też wykonać prezent dla Matki Ziemi. Z surowców wtórnych powstały zachwycające dzieła sztuki.
20
Rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim
19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.
SP2 przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji społeczno – edukacyjnej Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN . Uczniowie przez cały tydzień uczestniczyli w warsztatach prowadzonych w bibliotece szkolnej i zajęciach tematycznych na lekcjach historii, języka polskiego czy godzinie wychowawczej. Filmy edukacyjne w tym „Zdążyć przed Panem Bogiem" i słuchowiska skłaniały do refleksji nad smutną historią. Najmłodsi poznali teksty literackie odwołujące się do idei tolerancji. Żonkile tworzono w czasie zajęć koła plastycznego i świetlicy. Uczniowie wykonali plakaty, które zaprezentowano w holu głównym szkoły. Przygotowano również wystawę książek o tematyce wojennej. W szkole trwały pogadanki na temat tragicznych losów społeczności żydowskiej.
Pamiętamy!
Kwiecień miesiącem autyzmu
Dzień Autyzmu to coroczne święto, które obchodzimy 2 kwietnia na całym świecie. Jego celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu, a także poprawa jakości życia osób z tym schorzeniem i ich rodzin. Autyzm jest zaburzeniem neurologicznym, które wpływa na rozwój komunikacji, społecznych interakcji i zachowania. Chociaż autyzm może mieć różne formy i nasilenie, to osoby z tym schorzeniem często mają trudności w nawiązywaniu kontaktów społecznych i komunikacji werbalnej i niewerbalnej. Wszelkie działania, które pomagają zwiększyć świadomość na temat autyzmu i poprawić jakość życia osób z tym schorzeniem, są niezwykle ważne. Dlatego też Szkoła Podstawowa nr 2 zdecydowała się dołączyć do obchodów Dnia Autyzmu. Nasi uczniowie i nauczyciele wzięli udział w tej inicjatywie, wykonując piękne niebieskie serca, które następnie złożyliśmy w łańcuch serc. Ten łańcuch serc został przekazany do Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Brzezinach, gdzie klasa VIII A uczestniczyła w warsztatach na temat autyzmu. Dzięki temu działaniu, nasi uczniowie mieli okazję nauczyć się czegoś nowego o autyzmie, a także zobaczyć, jak ich mały gest może przyczynić się do zwiększenia świadomości na temat tego schorzenia. Jesteśmy dumni z takich inicjatyw i cieszymy się, że możemy wspierać osoby z autyzmem i ich rodziny. Dzień Autyzmu przypomina nam o potrzebie zwiększenia empatii i zrozumienia dla osób z tym schorzeniem. Wszystkie działania, które pomagają w tej kwestii, są ważne i potrzebne. Dlatego też, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego będzie dalej angażować się w takie inicjatywy i promować świadomość na temat autyzmu.
.
Archiwum Aktualności