• AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI


          • „Ja to mam szczęście, że w tym momencie,

            żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą”

            Dzień 12 listopada w Szkole Podstawowej nr 2 w Brzezinach miał niecodzienny charakter. Obchody Święta Odzyskania Niepodległości przygotowali uczniowie klas ósmych. Wzruszający montaż słowno-muzyczny wprowadził widownię w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918r . W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju. Recytowane wiersze i wyśpiewane pieśni patriotyczne pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Ducha narodu polskiego w walce o wolność Ojczyzny przedstawiono w szczególnie podniosły i wzruszający sposób - teatrem cieni. Uczniowie wykorzystując grę świateł i cieni oraz wzniosłą muzykę ukazali losy powstańca, który symbolizował drogę Polski do uzyskania wolności. Ta lekcja patriotyzmu i historii odbywała się w pięknej scenerii z narodowymi symbolami w tle. Dekoracja komponowała się z nastrojem, jaki panował na sali, a hasło wiodące powtarzali uczniowie w swych wierszach; „Pieśń, czyn, wspomnienie – to jedno - TO POLSKA”. Stroje galowe uczniów ozdabiały symboliczne biało- czerwone kotyliony. Ten dzień połączył wszystkich, którym bliska jest historia i tradycje naszej Ojczyzny. Po akademii nastąpiła cisza i tylko cienie … cienie, a w uszach brzmiały słowa;

            „Co to jest niepodległość,
            teraz wiem już na pewno.
            Każde dziecko dziś woła,
            to polska wieś, polska szkoła.”

          • Prezentacja na zajęciach koła plastycznego

          • W dniu 06.11.2019r na zajęciach koła plastycznego odbyła się prezentacja przygotowana przez Karolinę Bielak z klasy 8c i Zuzannę Nyk z klasy 6b. Uczennice przedstawiły znane techniki plastyczne wraz z potrzebnymi narzędziami i przyborami. Przygotowały galerię prac stworzonych przez Karolinę. Poprzez zaprezntowanie swoich dawnych jak i obecnych prac plastycznych, pokazały w jaki sposób zmieniały się ich umiejętności i jaki wielki progres wykonały. Cała prelekcja przebiegała w miłej atmosferze. Głownym celem prezentacji było zachęcenie młodszych kolegów do dalszej pracy na zajęciach koła plastycznego.

          • Dzieci dzieciom - pomagamy.

          • Minął październik - nasz pierwszy miesiąc pomagania i wspierania podopiecznych Domu Dziecka dla Dzieci Chorych Fundacji "Dom w Łodzi". W tym miesiącu zbiórkę prowadziły klasy VIII.  Udało nam się uzbierać:

            • 202 słoiczki obiadków i deserków dla dzieci
            • 76 paczek chrupek i biszkoptów (w tym 7 dużych)
            • 41 zeszytów
            • 21 taśm klejących
            • 4 ryzy papieru

            Wszystkim, którzy okazali serce serdecznie dziękujemy!!!

            Kolejny raz nasza szkoła pokazała, że warto pomagać!!!

            W listopadzie zapraszamy do wspierania naszej akcji klasy VII. 

          • Współpraca z wolborską szkołą o wspólnym patronie.

          • Śladami patrona naszej szkoły

            24 października br. delegacja klas siódmych wraz z nauczycielami pojechała do Wolborza i Małcza. Celem tego wyjazdu było nawiązanie współpracy z Zespołem Szkół Kształcenia Ustawicznego im. A. Frycza Modrzewskiego w Wolborzu oraz poszerzenie wiedzy na temat życia naszego patrona.

            Uczniowie zwiedzili szkołę, która znajduje się w zabytkowym XVIII-wiecznym zespole pałacowym, dawnej siedzibie biskupów kujawskich. Mieli okazję podziwiać izbę pamięci i sztandar szkoły. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty szkolne; miejsce, w którym uczniowie zdobywają przyszły zawód.

            Drugim przystankiem naszej wycieczki była wizyta w Urzędzie Miasta Wolbórz. Pan Burmistrz Wolborza – Andrzej Jaros zaprosił nas do zwiedzenia miasta.

            Warto wiedzieć, że Wolbórz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Pierwsze wzmianki pochodzą z roku 1065. Prawa miejskie otrzymał w 1273r. W 1503r. w Wolborzu urodził się Andrzej Frycz Modrzewski. W latach 1553-1567 pełnił tu urząd wójta. Dla uczczenia pamięci naszego patrona wolborzanie w 1978r. odsłonili pomnik na placu Władysława Jagiełły.

            Pan Burmistrz, pasjonat historii Wolborza oraz życiorysu Andrzeja Frycza Modrzewskiego powiedział, że nasz patron był prekursorem strażaków i pożarnictwa. Jako wójt wydał dekret dla wszystkich mieszkańców Wolborza, w którym nakładał obowiązek posiadania w każdym domu skrzyni z piaskiem, bosaka i tłumicy. W ówczesnych czasach pożary były najstraszniejszymi plagami miast i wsi, niszcząc je doszczętnie.

            W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Małczy. Prawdopodobnie w tej miejscowości Andrzej Frycz Modrzewski spędził ostatnie lata życia i tu został pochowany. Z inicjatywy mieszkańców wsi Małecz w 2018r. na terenie Domu Ludowego zainstalowano ławeczkę Andrzeja Frycz Modrzewskiego.

            Było to pierwsze tego typu spotkanie i mamy nadzieję, że kontakty ze społecznością Wolborza na stałe wpiszą się w nasz szkolny kalendarz.

            Najciekawsze fragmenty z wyjazdu będzie można zobaczyć na tegorocznej akademii z okazji Dnia Patrona Szkoły Podstawowej nr 2 w Brzezinach.

          • A CÓŻ TE WIATRY WYPRAWIAJĄ?ZABAWY JĘZYKIEM POLSKIM.

          • A cóż te wiatry wyprawiają? Zabawy językiem polskim. Jeszcze jest pogodnie i wieje ciepły wiatr. Powietrze pachnie i orzeźwia. Uroda świata nie pobudza nas do myślenia o tym, że już niedługo będzie inna pogoda. O dwóch wiatrach słowami poety Juliana Tuwima opowie uczennica klasy 5b Natasza Hajduk.

          • PANI JESIEŃ

          •  ,,PANI JESIEŃ” 

            TO TEMAT ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW DZIECI Z ODDZIAŁU

            PRZEDSZKOLNEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2 W BRZEZINCH

            przeprowadzonych przez wychowawczynię - Bogusławę Frydrych

            ,,Kiedy jesień jest wokoło,wtedy wszystkim jest wesoło. 

            Gdzieś wysoko lecą ptaki, a w przedszkolu- przedszkolaki!

            Tańczą, bawią się, malują i rytmicznie podskakują.

            O pięknej jesieni mówią i śpiewają oraz radośnie ją pozdrawiają!”

                  Taką rymowanką rozpoczęły się zajęcia, których celem  było rozszerzanie i pogłębianie wiedzy o aktualnej porze roku. Dzieci poznawały popularne gatunki drzew, krzewów  rosnących w parku, lasie i sadzie oraz ich liści i owoców. Wzbogacały słownictwo oraz rozwijały umiejętności muzyczne poprzez udział w zabawach dydaktycznych, muzyczno-tanecznych oraz rozwiązywanie zagadek słownych. Wyobraźnię twórczą, poczucie estetyki oraz umiejętność współdziałania i współpracy w zespole miały możliwość rozwijania przy realizacji zadania plastycznego. Polegało ono na wykonaniu stroju dla ,,Pani Jesieni” z darów jesieni, wykonanych wcześniej przez dzieci tj. kasztany, żołędzie, liście, grzyby, jarzębina. Dzieci pracowały w grupach czteroosobowych. Sprawność manualną rozwijały poprzez wycinanie, malowanie, lepienie, wyklejanie. Chętnie i aktywnie brały udział w zabawach i z wielkim zaangażowaniem podjęły się pracy plastycznej. Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze, dzieci były otwarte, śmiałe oraz odczuwały dumę i zadowolenie z wykonanej pracy. Z wielką radością prezentowały swoje wytwory plastyczne przed zgromadzonymi gośćmi.

            Rodzice mieli możliwość obserwacji zachowań swoich dzieci w trakcie zabawy i pracy w grupie. Nie kryli swojego zadowolenia oraz satysfakcję z umiejętności dzieci.

            Na zajęcia zaproszona była pani Dyrektor oraz Wicedyrektor, które chętnie włączyły się do pomocy dzieciom przy realizacji zadań muzycznych oraz plastycznych.

            Na zakończenie dzieci otrzymały w nagrodę za pilną i sumienną pracę laurki z życzeniami od wychowawczyni, a od rodziców piękne pamiętniki i słodycze. 

            Wychowawczyni podziękowała dzieciom za aktywny udział w zajęciach, rodzicom, pani dyrektor i wicedyrektor  za obecność, za wsparcie i pomoc przy realizacji zadania edukacyjnego.

          • OD ELIZY DO ELIZABETH

          •    4 pażdziernika 2019r. całą klasą VIIb pojechaliśmy do Teatru Wielkiego w Łodzi.Chodziaż premiera odbyła się w 2009 r. to nadal bawi widzów.

               Po raz pierwszy mieliśmy okazję pojechać do teatru wieczorem i być wśród dorosłych.Motywem przewodnim operetki jest zakład Profesora Higginsa z Pułkownikiem o to ,że z prostej dziewczyny,ulicznej kwiaciarki zrobi salonową damę.Aleksandra Borkiewicz w roli Elizy doskonale zagrała.Reżyser w sposób przemyślany połączył w przedstawieniu chór,balet-tancerzy i orkiestrę teatralną ,a tym samym powstało niezwykle piękne widowisko.

                Operetka uczy i bawi.Ta pozornie lekka historia niesie ze sobą przesłanie , że warto uczyć się dobrych manier.Szczęśliwi i pełni emocji wróciliśmy do Brzezin

          • AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA EDUKACJI NARODOWEJ

          • W październiku uroczyście obchodziliśmy kolejne Swieto Edukcji Narodowej. Uczniowie klas 6c i chór szkolny pod opieką nauczycieli- Małgorzaty Wojdal i Iwony Pobralskiej-Szutowicz, przygotowali akademię wraz z oprawą muzyczną. Akademię rozpoczęły serdeczne życzenia pod adresem nauczycieli i pracowników oświaty. Następnie uczniowie recytowali wiersze a chór szkolny i soliści odśpiewali utwory nawiązujące do ważnego zadania, kształcenia młodych ludzi i dużej roli wszystkich, którzy im to umożliwiają. Oczywiście nie zabrakło też kwiatów. Był podniosły nastrój, życzenia ... Takie chwile integrują naszą szkolną społeczność i uświadamiają, że Wszyscy mamy wspólny cel.

          • WYCIECZKA KLAS ÓSMYCH DO SEJMU

          • W dniu 8 października 2019 roku grupa 39 ośmioklasistów pod opieką p. P. Piestrzyńskiego, p. M. Kacprzyk i p. M. Bykowskiej  wybrała się na wycieczkę  do Sejmu RP w Warszawie i Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach. Pierwszym punktem wyprawy  był budynek Parlamentu, w którym  mieliśmy w szczególności okazję  obejrzeć Salę Obrad. Podczas zwiedzania Sejmu uzyskaliśmy wiele interesujących informacji dotyczących długoletniej historii i tradycji polskiego parlamentaryzmu. Następnie odwiedziliśmy  Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach, gdzie mogliśmy  m. in. zobaczyć replikę Stara 66, który pełnił rolę papamobile podczas pierwszej pielgrzymki  Jana Pawła II do Polski w 1979 roku, samochody używane przez Bolesława Bieruta, Władysława Gomułkę, premiera Cyrankiewicza czy prezydenta  Lecha Wałęsę oraz wejść do czołgu T-34 wykorzystywanego podczas kręcenia serialu „Czterej pancerni i pies”. Dla każdego miłośnika historii motoryzacji wizyta w muzeum była niesamowitym przeżyciem.

          • BohaterON - włączyliśmy historię.

          • 27 września klasa 7B pojechała na wycieczkę patriotyczną do Warszawy. Najpierw zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego. To naprawdę wyjątkowe miejsce pozwoliło nam  zrozumieć, co zawdzięczamy powstańcom. Wizyta w tym muzeum prybliżyła nam historię życia Polaków, bohatersko walczących
            o wolność i honor w czasie okupacji. Dzięki takim ludziom Polska odzyskała wolność. Mieliśmy okazję obejrzeć film o wielkim zniszczeniu Warszawy. Niektórzy weszli do kanału, gdzie powstańcy ukrywali się przed Niemcami. Słyszeliśmy jak 63 razy biło serce Warszawy, bo tyle dni trwało powstanie. W muzeum były rozmieszczone kartki z datami dni powstań. Byliśmy także w Muzeum Wojska Polskiego, gdzie widzieliśmy samoloty i czołgi z czasu II wojny światowej.
            Ważnym punktem naszej wycieczki był spacer szlakiem Małego Powstańca.
              Ta wycieczka na długo zostanie nam w pamięci. O swoich wrażeniach z Muzeum Powstania Warszawskiego opowiedzieliśmy pani Hannie Stadnik- sanitariuszce z czasów powstania, do której wysłaliśmy list.W ten sposób kontynuujemy ogólnopolską akcję BohaterON.

          • SAMORZĄD UCZNIOWSKI

          • Tegoroczny skład SU.

            przewodnicząca - Patrycja Kubiak kl. 8b

            zastępca przewodniczącej - Maja Olejnik kl. 8c

            sekretarz - Zosia Ziółkowska - kl. 7b

            skarbnik - Zuzia Gadomska kl. 8b

          • Ruszają projekty z historii

          • Powoli ruszają prace przy tegorocznych projektach z historii. Grupy już się wyłoniły, tematy są wybrane. Powodzenia!

            Poniżej film z ubiegłorocznego projektu Wiktorii i reszty ekipy.

          • WOLONTARIAT

          • Dzisiaj w naszej szkole na wszystkich drzwiach pojawiły się plakaty zachęcające do pomagania innym przygotowane przez Szkolny Klub Wolontariatu. A więc pomagajmy!!!

          • WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

          • Kandydaci do uzupełnienia składu SU.

            MIchał Sikora kl.8c, Szymon Kamiński kl.8c, Maja Olejnik kl. 8c, Ola Gadomska kl.8c, Zuzia Gadomska kl. 8b, Karina Jaworska kl.7c, Mateusz Zieliński kl. 7c, Wiktor Ferdzyn kl. 7c, Kuba Karbowiak kl.7c, Zosia Ziółkowska kl. 7b, Kuba Środa kl. 6b.

          • NASZA CZWARTA ADOPCJA WIRTUALNA

          • Z radością informujemy, iż w czerwcu nasz pies Sonik znalazł dom i opuścił schronisko. W naszej wirtualnej adopcji mielismy już 3 psy: Tola, Bostona i Sonika. Wszystkie zostały adoptowane. Uczniowie naszej szkoły wybrali kolejnego pieska Kolina. Kolin ma 7 lat i jest w schronisku od lutego 2019r. Utrzymanie miesięczne psa w schroniksu to 40zł. Samorząd szkolny po kiermaszu słodkości w lutym przekazał na utrzymanie Sonika 280zł. Ponieważ Sonik został adoptowany w czerwcu mamy cały czas jeszcze pieniądze na 4 miesiące dla Kolina. Dziękujemy za wspieranie naszych piesków!!! :-)

          • NARODOWE CZYTANIE

          • 9 września br. nasza klasa VII B była w Miejskiej Bibliotece Publicznejw Brzezinach na Narodowym Czytaniu. Wybrane osoby czytały nowelę Henryka Sienkiewicz pt. „ Sachem”. Klasa obejrzała i wysłuchała czytanych przez Parę Prezydencką fragmentów nowel.Na zakończenie były pamiątkowe zdjęcia. Każdy z klasy otrzymał pamiątkowy stempel do zeszytu lub książki. Spędzony w bibliotece czas upłynął w miłej atmosferze.Czytajmy książki, bo warto.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Brzezinach
      • admin strony - sp2brzeziny@gmail.com (to nie jest mail szkoły)
      • 046 874 23 72
      • Brzeziny 95-060 ul. Sienkiewicza 17 Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych