• ŚWIĘTO PATRONA

          •  

            Wyjątkowy Dzień – Święto Patrona Szkoły

            Szkoła jest miejscem, w którym wspólnie spędzony czas, kultywowane tradycje i zwyczaje dają poczucie wspólnoty. Dzieje się tak między innymi za przyczyną obchodzonych przez społeczność szkolną uroczystości.

            W  Szkole Podstawowej nr 2 w Brzezinach  jedną z nich jest  Dzień Patrona Szkoły.

            Patron to osoba, której życie i działalność służą pokoleniom. To autorytet reprezentujący treści i wartości bliskie dzieciom i młodzieży.

            Andrzej Frycz Modrzewski jest uznawany za jednego z pionierów nowożytnej nauki europejskiej o państwie i prawie. Autorowi dzieła „O poprawie Rzeczypospolitej”, naszemu zacnemu Solenizantowi, złożylismy serdeczne życzenia i kwiaty.

            W obchody Dnia Patrona włączyła się cała społeczność szkolna. Uczniowie zadbali   o odświętny wystrój sal lekcyjnych i korytarzy. Pod kierunkiem wychowawców przygotowali gazetki tematyczne i galerie prac plastycznych, nawiązując do klimatu renesansu.

            Najważniejszym wydarzeniem Święta Patrona był uroczysty apel. W części oficjalnej byliśmy świadkami ceremoniału szkoły: wprowadzono sztandar, odśpiewano hymn państwowy i szkolny. Akademię rozpoczęła p. Dyrektor Ilona Bieńkowska, która wygłosiła okolicznościowe przemówienie. W uroczystości wzięła udział p. Joanna Janczak- Przewodnicząca Rady Rodziców oraz p. Grzegorz Kozieł - Naczelnik Wydziału Zarządzania Jednostkami.

            Dzięki uprzejmości pracowników Muzeum Regionalnego w Brzezinach wysłuchaliśmy interesującej prelekcji na temat życia w epoce Andrzeja Frycza Modrzewskiego i jego związków z naszym miastem. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną, przybliżającą sylwetkę Patrona wzbogaconą o pełen ciekawostek komentarz p. Bogusławy Tyralskiej.

            Program słowno - muzyczny poświęcony życiu i działalności Patrona Szkoły przygotowali uczniowie klasy VII a pod kierunkiem p. J. Brodziak i p. M. Ozimińskiej. Myślą przewodnią były słowa : „Verba volant, scripta manent”– „Słowa ulatują, pismo pozostaje”.

            Do serdecznych życzeń dla Solenizanta dołączyli artyści muzyczni, którzy pod kierunkiem p. J. Bartosiak zaprezentowali swoje zdolności wokalne. Klimatyczne dźwięki przeniosły nas w epokę, w której żył i tworzył Andrzej Frycz Modrzewski. Pani M. Bykowska i  p. A. Dubicka zadbały o piękną dekorację.

            Młodzi artyści podkreślili, że wzorując się na naszym Patronie, mamy na co dzień obowiązek pielęgnować i rozwijać w sobie takie cechy, jak mądrość, odwaga i dobroć.  Była to dla nas wszystkich prawdziwa lekcja wychowawcza.

            Na ten dzień zaplanowano również szereg działań  aktywizujących całą społeczność szkolną. Były to rozmaite konkurencje indywidualne i zespołowe, które koncentrowały się wokół postaci Andrzeja Frycza Modrzewskiego i jego czasów.

            Uczniowie rozwiązywali quizy, zagadki o życiu w renesansie, wykazując się przy tym imponującą wiedzą i spostrzegawczością.  Chętni mogli sprawdzić nie tylko swoją wiedzę o Patronie i jego epoce, ale także wyobraźnię oraz zdolności manualne w zajęciach artystycznych. Efekty zajęć plastycznych, wspólnego malowania, szkicowania węglem można było podziwiać w „Renesansowej galerii”. Zorganizowano także pokaz mody renesansowej, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Nie zabrakło również zajęć rekreacyjno – sportowych, a nawet kulinarnych. Uczniowie pod kierunkiem wychowawców przygotowali smaczne i zdrowe „Lunchboxy bakałarza” z warzyw i owoców, które były dostępne w Polsce w czasach renesansu. Zadbano nie tylko o wartości odżywcze przekąsek, ale i estetykę ich podania.

            Uczniowie z wielkim zaangażowaniem brali udział w przygotowanych konkurencjach. Dlatego też trudne zadanie miały komisje konkursowe, wybierając najciekawsze, oryginalnie wykonane prace.

            Po dokładniej analizie wszystkich prac i zadań  konkursowych wyłoniono laureata. Zwycięzcami okazali się uczniowie klasy VI c, którzy w nagrodę pojadą do kina na wybrany przez siebie film.

            Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie wspaniałej nagrody dla zwycięskiej klasy.

            Wszystkim uczniom gratulujemy ciekawych pomysłów i pięknych prac! 

            Kolejny raz mogliśmy się przekonać, że uczniowie naszej szkoły mają wiele pasji, posiadają liczne zdolności, nieograniczoną wyobraźnię, a przede wszystkim chęć działania twórczego.

            Ten dzień dostarczył nam wielu pozytywnych emocji. Mamy nadzieję, że Patron też jest z nas zadowolony...

            ŚWIĘTO PATRONA

          • 2B 3A GOŚCIE Z LO

          • Rady żaby czyli wolontariusze z brzezińskiego LO w SP2. 21 i 29 listopada czworo młodych wolontariuszy z brzezińskiego L.O. odwiedziło uczniów klasy 2b i 3a naszej szkoły. Licealna młodzież w formie wspólnej zabawy, tańca, pracy plastycznej, układania puzzli zachęcała młodsze koleżanki i kolegów do czytania książek. Nasi uczniowie  wysłuchali historyki pt. Dlaczego kot Prążek nie lubi czytać książek? z której dowiedzieli się jak dużą moc ma uśmiech skierowany do innej osoby lub postaci oraz jak wiele zależy od naszej postawy. Przekaz zawarty w historii kota Prążka oraz atmosfera panująca podczas dwóch spotkań z całą pewnością zachęci młodych czytelników do przeczytania kolejnych historii pozostałych bohaterów książki pt.  Rady żaby.Dziękujemy za miłe spotkania.

            2B 3A GOŚCIE Z LO

          • 2B ANDRZEJKI

          • Andrzejkowe spotkanie klasowe 2b było pełne atrakcji - kubeczki przyszłości, rzut monetą do wody, serca przebijane szpilką , zaczarowane koło, wyścig butów , a wszystko po to, by zerknąć w przyszłość- oczywiście z przymrużeniem oka. Zabawa była też okazją do poznania tradycji i obrzędów ludowych. Całość dopełnił mały słodki poczęstunek i wesoły taniec.

            2B ANDRZEJKI

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Brzezinach
      • admin strony - sp2brzeziny@gmail.com (to nie jest mail szkoły)
      • 046 874 23 72
      • Brzeziny 95-060 ul. Sienkiewicza 17 Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych