• Współpraca z wolborską szkołą o wspólnym patronie.

          • Śladami patrona naszej szkoły

            24 października br. delegacja klas siódmych wraz z nauczycielami pojechała do Wolborza i Małcza. Celem tego wyjazdu było nawiązanie współpracy z Zespołem Szkół Kształcenia Ustawicznego im. A. Frycza Modrzewskiego w Wolborzu oraz poszerzenie wiedzy na temat życia naszego patrona.

            Uczniowie zwiedzili szkołę, która znajduje się w zabytkowym XVIII-wiecznym zespole pałacowym, dawnej siedzibie biskupów kujawskich. Mieli okazję podziwiać izbę pamięci i sztandar szkoły. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty szkolne; miejsce, w którym uczniowie zdobywają przyszły zawód.

            Drugim przystankiem naszej wycieczki była wizyta w Urzędzie Miasta Wolbórz. Pan Burmistrz Wolborza – Andrzej Jaros zaprosił nas do zwiedzenia miasta.

            Warto wiedzieć, że Wolbórz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Pierwsze wzmianki pochodzą z roku 1065. Prawa miejskie otrzymał w 1273r. W 1503r. w Wolborzu urodził się Andrzej Frycz Modrzewski. W latach 1553-1567 pełnił tu urząd wójta. Dla uczczenia pamięci naszego patrona wolborzanie w 1978r. odsłonili pomnik na placu Władysława Jagiełły.

            Pan Burmistrz, pasjonat historii Wolborza oraz życiorysu Andrzeja Frycza Modrzewskiego powiedział, że nasz patron był prekursorem strażaków i pożarnictwa. Jako wójt wydał dekret dla wszystkich mieszkańców Wolborza, w którym nakładał obowiązek posiadania w każdym domu skrzyni z piaskiem, bosaka i tłumicy. W ówczesnych czasach pożary były najstraszniejszymi plagami miast i wsi, niszcząc je doszczętnie.

            W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Małczy. Prawdopodobnie w tej miejscowości Andrzej Frycz Modrzewski spędził ostatnie lata życia i tu został pochowany. Z inicjatywy mieszkańców wsi Małecz w 2018r. na terenie Domu Ludowego zainstalowano ławeczkę Andrzeja Frycz Modrzewskiego.

            Było to pierwsze tego typu spotkanie i mamy nadzieję, że kontakty ze społecznością Wolborza na stałe wpiszą się w nasz szkolny kalendarz.

            Najciekawsze fragmenty z wyjazdu będzie można zobaczyć na tegorocznej akademii z okazji Dnia Patrona Szkoły Podstawowej nr 2 w Brzezinach.

          • A CÓŻ TE WIATRY WYPRAWIAJĄ?ZABAWY JĘZYKIEM POLSKIM.

          • A cóż te wiatry wyprawiają? Zabawy językiem polskim. Jeszcze jest pogodnie i wieje ciepły wiatr. Powietrze pachnie i orzeźwia. Uroda świata nie pobudza nas do myślenia o tym, że już niedługo będzie inna pogoda. O dwóch wiatrach słowami poety Juliana Tuwima opowie uczennica klasy 5b Natasza Hajduk.

          • PANI JESIEŃ

          •  ,,PANI JESIEŃ” 

            TO TEMAT ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW DZIECI Z ODDZIAŁU

            PRZEDSZKOLNEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2 W BRZEZINCH

            przeprowadzonych przez wychowawczynię - Bogusławę Frydrych

            ,,Kiedy jesień jest wokoło,wtedy wszystkim jest wesoło. 

            Gdzieś wysoko lecą ptaki, a w przedszkolu- przedszkolaki!

            Tańczą, bawią się, malują i rytmicznie podskakują.

            O pięknej jesieni mówią i śpiewają oraz radośnie ją pozdrawiają!”

                  Taką rymowanką rozpoczęły się zajęcia, których celem  było rozszerzanie i pogłębianie wiedzy o aktualnej porze roku. Dzieci poznawały popularne gatunki drzew, krzewów  rosnących w parku, lasie i sadzie oraz ich liści i owoców. Wzbogacały słownictwo oraz rozwijały umiejętności muzyczne poprzez udział w zabawach dydaktycznych, muzyczno-tanecznych oraz rozwiązywanie zagadek słownych. Wyobraźnię twórczą, poczucie estetyki oraz umiejętność współdziałania i współpracy w zespole miały możliwość rozwijania przy realizacji zadania plastycznego. Polegało ono na wykonaniu stroju dla ,,Pani Jesieni” z darów jesieni, wykonanych wcześniej przez dzieci tj. kasztany, żołędzie, liście, grzyby, jarzębina. Dzieci pracowały w grupach czteroosobowych. Sprawność manualną rozwijały poprzez wycinanie, malowanie, lepienie, wyklejanie. Chętnie i aktywnie brały udział w zabawach i z wielkim zaangażowaniem podjęły się pracy plastycznej. Zajęcia przebiegały w miłej atmosferze, dzieci były otwarte, śmiałe oraz odczuwały dumę i zadowolenie z wykonanej pracy. Z wielką radością prezentowały swoje wytwory plastyczne przed zgromadzonymi gośćmi.

            Rodzice mieli możliwość obserwacji zachowań swoich dzieci w trakcie zabawy i pracy w grupie. Nie kryli swojego zadowolenia oraz satysfakcję z umiejętności dzieci.

            Na zajęcia zaproszona była pani Dyrektor oraz Wicedyrektor, które chętnie włączyły się do pomocy dzieciom przy realizacji zadań muzycznych oraz plastycznych.

            Na zakończenie dzieci otrzymały w nagrodę za pilną i sumienną pracę laurki z życzeniami od wychowawczyni, a od rodziców piękne pamiętniki i słodycze. 

            Wychowawczyni podziękowała dzieciom za aktywny udział w zajęciach, rodzicom, pani dyrektor i wicedyrektor  za obecność, za wsparcie i pomoc przy realizacji zadania edukacyjnego.

          • OD ELIZY DO ELIZABETH

          •    4 pażdziernika 2019r. całą klasą VIIb pojechaliśmy do Teatru Wielkiego w Łodzi.Chodziaż premiera odbyła się w 2009 r. to nadal bawi widzów.

               Po raz pierwszy mieliśmy okazję pojechać do teatru wieczorem i być wśród dorosłych.Motywem przewodnim operetki jest zakład Profesora Higginsa z Pułkownikiem o to ,że z prostej dziewczyny,ulicznej kwiaciarki zrobi salonową damę.Aleksandra Borkiewicz w roli Elizy doskonale zagrała.Reżyser w sposób przemyślany połączył w przedstawieniu chór,balet-tancerzy i orkiestrę teatralną ,a tym samym powstało niezwykle piękne widowisko.

                Operetka uczy i bawi.Ta pozornie lekka historia niesie ze sobą przesłanie , że warto uczyć się dobrych manier.Szczęśliwi i pełni emocji wróciliśmy do Brzezin

          • AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA EDUKACJI NARODOWEJ

          • W październiku uroczyście obchodziliśmy kolejne Swieto Edukcji Narodowej. Uczniowie klas 6c i chór szkolny pod opieką nauczycieli- Małgorzaty Wojdal i Iwony Pobralskiej-Szutowicz, przygotowali akademię wraz z oprawą muzyczną. Akademię rozpoczęły serdeczne życzenia pod adresem nauczycieli i pracowników oświaty. Następnie uczniowie recytowali wiersze a chór szkolny i soliści odśpiewali utwory nawiązujące do ważnego zadania, kształcenia młodych ludzi i dużej roli wszystkich, którzy im to umożliwiają. Oczywiście nie zabrakło też kwiatów. Był podniosły nastrój, życzenia ... Takie chwile integrują naszą szkolną społeczność i uświadamiają, że Wszyscy mamy wspólny cel.

          • WYCIECZKA KLAS ÓSMYCH DO SEJMU

          • W dniu 8 października 2019 roku grupa 39 ośmioklasistów pod opieką p. P. Piestrzyńskiego, p. M. Kacprzyk i p. M. Bykowskiej  wybrała się na wycieczkę  do Sejmu RP w Warszawie i Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach. Pierwszym punktem wyprawy  był budynek Parlamentu, w którym  mieliśmy w szczególności okazję  obejrzeć Salę Obrad. Podczas zwiedzania Sejmu uzyskaliśmy wiele interesujących informacji dotyczących długoletniej historii i tradycji polskiego parlamentaryzmu. Następnie odwiedziliśmy  Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach, gdzie mogliśmy  m. in. zobaczyć replikę Stara 66, który pełnił rolę papamobile podczas pierwszej pielgrzymki  Jana Pawła II do Polski w 1979 roku, samochody używane przez Bolesława Bieruta, Władysława Gomułkę, premiera Cyrankiewicza czy prezydenta  Lecha Wałęsę oraz wejść do czołgu T-34 wykorzystywanego podczas kręcenia serialu „Czterej pancerni i pies”. Dla każdego miłośnika historii motoryzacji wizyta w muzeum była niesamowitym przeżyciem.

          • BohaterON - włączyliśmy historię.

          • 27 września klasa 7B pojechała na wycieczkę patriotyczną do Warszawy. Najpierw zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego. To naprawdę wyjątkowe miejsce pozwoliło nam  zrozumieć, co zawdzięczamy powstańcom. Wizyta w tym muzeum prybliżyła nam historię życia Polaków, bohatersko walczących
            o wolność i honor w czasie okupacji. Dzięki takim ludziom Polska odzyskała wolność. Mieliśmy okazję obejrzeć film o wielkim zniszczeniu Warszawy. Niektórzy weszli do kanału, gdzie powstańcy ukrywali się przed Niemcami. Słyszeliśmy jak 63 razy biło serce Warszawy, bo tyle dni trwało powstanie. W muzeum były rozmieszczone kartki z datami dni powstań. Byliśmy także w Muzeum Wojska Polskiego, gdzie widzieliśmy samoloty i czołgi z czasu II wojny światowej.
            Ważnym punktem naszej wycieczki był spacer szlakiem Małego Powstańca.
              Ta wycieczka na długo zostanie nam w pamięci. O swoich wrażeniach z Muzeum Powstania Warszawskiego opowiedzieliśmy pani Hannie Stadnik- sanitariuszce z czasów powstania, do której wysłaliśmy list.W ten sposób kontynuujemy ogólnopolską akcję BohaterON.

          • SAMORZĄD UCZNIOWSKI

          • Tegoroczny skład SU.

            przewodnicząca - Patrycja Kubiak kl. 8b

            zastępca przewodniczącej - Maja Olejnik kl. 8c

            sekretarz - Zosia Ziółkowska - kl. 7b

            skarbnik - Zuzia Gadomska kl. 8b

          • Ruszają projekty z historii

          • Powoli ruszają prace przy tegorocznych projektach z historii. Grupy już się wyłoniły, tematy są wybrane. Powodzenia!

            Poniżej film z ubiegłorocznego projektu Wiktorii i reszty ekipy.

          • WOLONTARIAT

          • Dzisiaj w naszej szkole na wszystkich drzwiach pojawiły się plakaty zachęcające do pomagania innym przygotowane przez Szkolny Klub Wolontariatu. A więc pomagajmy!!!

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Brzezinach
        • admin strony - sp2brzeziny@gmail.com (to nie jest mail szkoły)
        • 046 874 23 72
        • Brzeziny 95-060 ul. Sienkiewicza 17 Poland
    • Galeria zdjęć

        brak danych