• OTWÓRZ SIĘ NA KULTURĘ

• 20.09.2022 23:14
      • .

Otwórz się na kulturę ”

Sztuka jest po to, aby wyzwolić w nas,

uruchomić pokłady przeżyć,

które spowodują tęsknotę za pięknem człowieczym”

Ks. Mieczysław Maliński

NARODOWE CZYTANIE 2022

Uczniowie klasy VI b wraz z wychowawczyniami dołączyli do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania popularyzującej czytelnictwo, bogactwo rodzimej literatury oraz wzmacniającej poczucie wspólnej tożsamości.

W tegorocznym Narodowym Czytaniu lekturą były „Ballady i romanse" Adama Mickiewicza, zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza ROK ROMANTYZMU POLSKIEGO, ogłoszony w 2022 roku z okazji  200-lecia wydania zbioru.

Miłośnicy literatury spotkali się w Bibliotece Pedagogicznej w Brzezinach, która na moment zamieniła się w „Karczmę Rzym”. Można tu było spotkać sprytnego pana Twardowskiego, który droczył się i przekomarzał z Mefistofelesem.

Wspaniałe dekoracje i oprawa muzyczna pozwoliły nam poznawać fascynyjącą lekturę wielozmysłowo.

Wspólnie z uczniami Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych

w Brzezinach czytaliśmy najpiekniejsze ballady wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności.

Warto wspomnieć, że spotkanie było to dla nas okazją do integracji społecznej,

wspólnych rozmów i doświadczenia pozytywnej energii.

Okazało się, że i dziś teksty Mickiewicza mogą budzić emocje – bawić i wzruszać.

Serdecznie dziękujemy za wspaniały czas przy wspólnej lekturze :)

Fotografia jako sztuka współczesna

Klasa VI b miała okazję zapoznać się z pracami Czesława Czaplińskiego, wybitnego polskiego artysty fotografa, dokumentalisty i filmowca.

Zgromadzone w Muzeum Regionalnym w Brzezinach fotografie to niewielki fragment bogatego dorobku artystycznego Czaplińskiego.

Artysta fotografował najbardziej znane na świecie osobistości kultury, polityki, sportu. Tematem ekspozycji jest także wielkomiejska architektura.

LEKCJE MUZEALNE

„Lecz aby drogę mierzyć przyszłą

Trzeba nam pomnieć, skąd się wyszło”

1.

C.K. Norwid

Uczniowie klasy VI b chętnie korzystają z gościnności Muzeum Regionalnego w naszym mieście i jego bogatej oferty edukacyjnej.

Lekcje muzealne są źródłem wiedzy o „małej ojczyźnie” przez poznanie najbliższego środowiska i specyfiki regionu.

Prowadzona w oryginalny sposób edukacja regionalna przyczynia się do kształtowania tożsamości uczniów.

Uczniowie uczestniczyli w lekcji poświęconej historii miasta, poznawali sylwetki ciekawych ludzi regionu.

Podczas lekcji muzealnej w terenie poznali brzezińskie zabytki – perełki architektury sakralnej i ich bogatą, pełną ciekawostek, historię.

Jednym z nich był Kościół Podwyższenia Świętego Krzyża - zabytek o wybitnych wartościach historycznych i architektonicznych, który łączy harmonijnie elementy stylowe gotyku, renesansu i baroku. Udało się również zobaczyć podziemną kaplicę- mauzoleum rodowe Lasockich.

Nastepnie uczniowie mogli poznać bliżej uroczy kościółek modrzewiowy św. Anny, która to spogląda na wiernych przybywających do świątyni jako patronka miasta.

W kościele podziwiać można  cenne wyposażenie, np. wbudowaną w korpus belkę tęczową i późnogotycki krucyfiks.

Kościół św. Anny to nie tylko miejsce kultu religijnego, ale również materialne dziedzictwo kultury i historii Brzezin.

Możliwość bezpośredniego doświadczania historii pozwala rozwijać postawę szacunku młodych ludzi wobec dziedzictwa „małej ojczyzny” oraz zainteresowania lokalną kultura i sztuką.