• SUKCES NASZEJ KOLEŻANKI

     • W dniach 7-8 grudnia 2019 w Pruszkowie odbyły się Mistrzostwa Polski Szkółek Kolarskich w kolarstwie torowym. Na zawody zjechały kluby z całej Polski. Na dystansie 250m ze startu lotnego drugie miejsce i tytuł Wicemistrzyni Polski w klasach szóstych zdobyła uczennica klasy 6a Weronika Skrzyńska

      GRATULUJEMY !

     • WARZYWA I OWOCE SAMO ZDROWIE

     • 29 października 2019 roku odbyło się Święto Patrona Szkoły, podczas którego uczniowie poznawali wartości prozdrowotne warzyw i owoców.

      Szkoła nosi imię Andrzeja Frycza Modrzewskiego, dlatego nawiązując do klimatu epoki renesansu uczniowie klas piątych przygotowywali sałatki i surówki z warzyw przywiezionych do naszego kraju przez królową Bonę. „Sałatki i surówki od królowej Bony”. Na stolikach gościły więc nie tylko marchewki, pietruszki i pory, ale znalazły się także potrawy przygotowane z kalafiora czy brokułów.

      Dzieci z klasy czwartej chcąc na słodko, ale jednocześnie zdrowo umilić sobie czas podczas gier i zabaw stolikowych, przygotowały koreczki , które zostały zatytułowane „Owoce z całego świata”.

      Degustacje poprzedziły pogadanki na temat wartości zdrowotnych przygotowanych przekąsek.

     • Klasy VII na Święcie Patrona w Wolborzu

     • 28 listopada 2019 roku delegacje klas VII miały przyjemność odwiedzić Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wolborzu.

      Pojechaliśmy tam na obchody Święta Patrona – Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Z uwagą obejrzeliśmy akademię na cześć Patrona szkoły. Następnie zwiedzaliśmy szkołę. Zobaczyliśmy tam, między innymi: stajnię, internat, stołówkę oraz tor do jazdy konnej. Naszym zdaniem, jednym z najciekawszych miejsc była izba pamięci, umieszczono tam wszystkie wspomnienia związane ze szkołą: stare kroniki, sztandar szkoły, zdjęcia założycieli i wiele innych pamiątek

      Ta przepiękna szkoła z tradycjami wywarła na nas olbrzymie wrażenie.

     • ŚWIĘTO PATRONA W SP 2

     • Święto Patrona Szkoły Andrzeja Frycza Modrzewskiego

          W piątek 29 XI br. nasza szkoła świętowała imieniny Patrona - Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Do tej uroczystości klasy przygotowywały się już od października, wykonując określone zadania. Jak co roku gospodarzami uroczystości były klasy siódme, które zadbały o piękny wystrój szkoły oraz część artystyczną. O godzinie 9:00 odbyła się akademia dla starszych uczniów, a o 11:00 dla młodszej grupy. Na uroczystości gościliśmy panią burmistrz oraz przedstawicieli ze szkoły w Wolborzu. W części artystycznej mogliśmy obejrzeć prezentację multimedialną z wycieczki klas VII-ych do Wolborza oraz poznać wiele ciekawostek z pobytu Modrzewskiego w Brzezinach. Jak się okazało, Patron przybył na naszą akademię i udzielił nam cennych rad, cytując fragmenty z księgi ,,O szkole" swojego wybitnego dzieła ,,O naprawie Rzeczpospolitej". Następnie uczniowie klas piątych złożyli Solenizantowi serdeczne życzenia, do których dołączyli się artyści muzyczni. Zgromadzona publiczność nagrodziła ogromnymi brawami wykonawców: Michała w walcu ,,Masquerade" wykonanym na flecie, Filipa i pana J. Nowańskiego w arii Skołuby oraz Zosię i Maję w piosence na cześć Patrona.
             Gdy starsza publiczność dryfowała między Wolborzem, Krakowem a Brzezinami, wzdłuż szkolnych korytarzy płynął zapach przygotowanych przez młodszych uczniów sałatek owocowych i warzywnych wykonanych z produktów, które do Polski sprowadziła królowa Bona. Mieliśmy okazję skosztować tych pyszności. Nam smakowały wyśmienicie. Sądzimy, że żona króla Zygmunta Starego miałaby czym delektować swoje podniebienie. W tym czasie uczniowie z klas I i II przygotowali imieninowe laurki dla Patrona, które dopełniły całość ekspozycji znajdującej się w holu szkoły. Oglądający z subtelnym wzruszeniem mogli podziwiać piękną szkolną wystawę poświęconą Fryczowi Modrzewskiemu. Ten patriotyczny dzień uzupełniły prelekcje o historii Brzezin i Frycza w Brzezinach przygotowane przez pracowników Muzeum Regionalnego w Brzezinach. Z uwagą mogli ich wysłuchać uczniowie klas VI, VII i VIII oraz goście z Wolborza, którzy później zaprezentowali klasom VIII-ym swoją szkołę średnią, jej profil i możliwości  kształcenia. Wreszcie, gdy listopadowe słońce sięgnęło zenitu, rozpoczęły się andrzejkowe wróżby. Zarówno młodszych jak starszych uniosła tajemnicza egzaltacja podsycana feerią zapachu świec i świateł oraz różnorodnością wróżb. Ten barwny spektakl dostarczył nam wielu emocji, które zabraliśmy do domów. 
         W szkole zapanowała cisza. Patron wrócił do obrazu i rozrzewnieniem wspominał dzisiejsze wydarzenia. Widać było, że się uśmiecha...

     • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

     •  Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień w Szkole Podstawowej nr 2.

      21 listopada obchodzony jest jako dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. 

        Celem popularyzowania tego dnia jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Jest to apel przeciwko problemom i często smutnej rzeczywistości. Przesłanie akcji jest proste – bądźmy życzliwi codziennie, a nie tylko od święta. Pamiętajmy, że pozytywna energia, którą przekazujemy ludziom, wraca do nas nawiązką! Dzięki bezinteresownym dobrym uczynkom i gestom, codzienność staje się łatwiejsza, przyjemniejsza i bardziej kolorowa.

        Od kilku już lat w Szkole Podstawowej nr 2 dzieci z klas młodszych celebrują Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. W tym dniu, podczas zajęć dzieci zastanawiały się- co to jest koleżeństwo, uprzejmość, życzliwość wobec rówieśników i dorosłych oraz jak można je okazywać innym. Rozpoznając i nazywając własne uczucia- dzieci samodzielnie znalazły odpowiedź na pytanie: dlaczego warto być życzliwym i jak ważna w życiu jest życzliwość. Każda klasa demokratycznie wybrała najbardziej życzliwych spośród siebie, których przedstawiła grupie wiekowej „ Skrzaty”. Ponadto każda klasa zaprezentowała hasła- rymowanki promujące pozytywne zachowania wobec rówieśników, którymi udekorowała szkolny hol. Hasłem wiodącym w tym dniu było „Życzliwość podaj dalej!" dlatego też uczniowie klas drugich odwiedziły pracowników zaprzyjaźnionych placówek: Komendy Policji, Przedszkola nr 1, Szkoły Podstawowej nr 3, władz miasta, władz starostwa, Centrum Promocji i Kultury. Oczywiście pamiętały też o pani dyrektor i wicedyrektor naszej szkoły oraz szkolnej pani pedagog. Obdarowały wszystkich własnoręcznie wykonaną kartką z życzeniami. Dzieci zachęcały do czynienia dobra, dzielenia się życzliwością i do uśmiechania się do siebie- mimo jesiennej, czasem ponurej, aury za oknem. 

      Koordynatorki projektu-

      -Ewa Pawlik, Urszula Klim.

       

     • SIĘGNĄĆ MARZEŃ

     • 18 listopada w naszej szkole odbyła się pierwsza edycja warsztatów poprowadzonych przez panią Martę Libiszowską z fundacji Dom w Łodzi. Jest to fundacja, która prowadzi dom dziecka, który obieliśmy całorocznym wsparciem i pomocą. Warsztaty "Sięgnąć marzeń" pokazały dzieciom, że nigdy nie można się poddawać i zawsze trzeba dążyć do realizacj swoich marzeń i planów. Każdy jest inny, każdy ma swoje słabości i każdy jest wspaniały. Dziękujemy za  prawdziwą lekcję życia.

     • KONWENCJA O PRAWACH DZIECKA

     • 20 listopada obchodziliśmy w szkole wspólnie z UNICEF 30 rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Z tej okazji uczniowie ubrali się na niebiesko. Uczniowie klasy 8c przygotowali prezentację o prawach dziecka, którą przedstawiali we wszystkich klasach w szkole. Prezentacja nie tylko przedstawiała jakie prawa mają nasze dzieci, ale również zwracała uwagę na dzieci w innych krajach, których podstawowe prawa nie są przestrzegane. Niektóre klasy grały również w gry przygotowane przez UNICEF na platformie Kahoot. Wiele klas na koniec próbowało ze swoich ciał złożyć słowo UNICEF.

     • DZIEŃ WIATRACZKA DLA SŁONYCH DZIECI

     • 21 LISTOPADA 2019

       

       

      Dzień 21 listopada 2019 r. przebiegał w naszej szkole [obok licznych pozdrowień i życzliwości rzecz jasna ;) ]pod hasłem DZIEŃ WIATRACZKA DLA SŁONYCH DZIECI w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Świadomości Mukowiscydozy.

      W tym roku, podobnie jak w poprzednim, uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do tej kampanii i tym samym wyrazili swą solidarność z chorymi na mukowiscydozę.

      Na stan zdrowia osób z mukowiscydozą ( wśród naszej społeczności szkolnej są również tacy uczniowie) wpływ ma bardzo wiele czynników, a zwiększanie świadomości społeczeństwa na temat tej nieuleczalnej jednostki chorobowej ma znaczenie kluczowe. Uczniowie klasy IIIa podczas apelu dla młodszej grupy wiekowej (I – III), a następnie w każdej z klas IV – VIII, przedstawili najistotniejsze informacje dotyczące mukowiscydozy w tzw. "pigułce”. Większości z nas m u k o w i s c y d o z a kojarzyła się jedynie z chorobą układu oddechowego, ale od dziś już wszyscy wiedzą, że jest to choroba genetyczna, ogólnoustrojowa, która najmocniej atakuje układ oddechowy i układ pokarmowy.Najbardziej cechuje ją lepki, gęsty śluz zalegający w płucach i utrudniający oddychanie. Wykonując łatwe ćwiczenie przy wykorzystaniu zwykłej słomki/rurki można było się przekonać – jak trudno jest oddychać przy wciąż zmniejszającej się wydolności płuc. O tym jak istotne jest chronić się przed infekcjami nie tylko siebie, ale i innych, uczniowie prelegenci przekonywali wszystkich m.in. chodząc tego dnia w maseczkach ochronnych.

      Przedstawienie potrzeb i problemów, z jakimi stykają się na co dzień osoby chorujące na mukowiscydozę w dużym stopniu ułatwi ich funkcjonowanie i zapobiegnie wielu niepożądanym sytuacjom. Pomoże zrozumieć, że chory Kolega czy Koleżanka, są tacy sami jak oni (muszą tylko przestrzegać pewnych zasad) i że ich choroba nie stanowi zagrożenia dla innych uczniów. Na zakończenie krótkich prelekcji wszyscy uczniowie klas starszych zostali zaopatrzeni w ulotki informacyjne z linkami do stron dotyczących mukowiscydozy i zachętą do zapoznania się z wyjątkowymi pozycjami książkowymi:

      1. „Jutro jednak nadeszło czyli jak to jest narodzić się po raz drugi”

      M.Piejko wydana przez Fundację Oddech Życia,

      2. „Trzy kroki od siebie”R.Lippincott oraz M.Daughtry i T. Iaconis

      Warto dodać, że obie książki zasiliły księgozbiór naszej szkolnej biblioteki

      Na znak solidarności z chorymi na mukowiscydozę, każda sala lekcyjna w naszej szkole, sekretariat i pokój nauczycielski zostały udekorowane wiatraczkami i zielonymi balonikami przekazanymi dla szkoły przez MATIO Fundację Pomocy Rodzinom i Chorym na Mukowiscydozę. Rekwizyty pozostaną tam, co najmniej przez tydzień, czyli czas trwania europejskiej kampanii.

      W tym ważnym Dniu, dla wszystkich z ”muko”, delegacja uczniów klasy IVa wraz z wychowawczyniami, odwiedziła chorującą Koleżankę, której obecny stan zdrowia uniemożliwia uczęszczać na zajęcia grupowe do szkoły. Oprócz pozdrowień i życzeń zdrowia, nie mogło zabraknąć tradycyjnych laurek i opisywanych wyżej wiatraczków wykonanych samodzielnie przez uczniów klasy do której Muko-Koleżanka uczęszcza .

       

      SERDECZNIE DZIĘKUJEMY jednej z Mam naszej MukoUczennicy za pośrednictwo przy współpracy z Fundacją MATIO .

       

      Iwona Matusiak – Karnowska

      Marzena Bykowska

      koordynatorki szkolnej kampanii

       

       

     • Gratulacje dla Marysi

     • Z wielką radością informujemy, że nasza koleżanka z kl. 7b - Marysia Dmowska - zdobyła 1 miejsce w międzynarodowych zawodach karate. Pokonała rywalki z Polski, Ukrainy, Białorusi, Rosji, Rumunii, Danii, Austrii, Francji, Grecji, Libanu i Iranu. 

      Gratulujemy kolejnego zwycięstwa!

      9 listopada 2019 w hali widowiskowo - sportowej w Siedlcach odbyły się Międzynarodowe Zawody Karate Kyokushin Polish Cup 2019. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Akademia Sztuk Walki Jacek Szymański oraz Klub Karate Kyokushin a współorganizatorem Agencja Rozwoju Miasta Siedlce. W turnieju wzięli udział zawodnicy z Polski, Ukrainy, Białorusi, Rosji, Rumunii, Danii, Austrii, Francji, Grecji, Libanu i Iranu. Marysia Dmowska, uczennica klasy 7, zajęła 1 miejsce w swojej kategorii wiekowej i wagowej. Marysia trenuje karate Kyokushin od 5 lat, godnie reprezentując swój klub Akademię Sztuk Walki Fight and Win na arenie ogólnopolskiej jak i międzynarodowej. Marysia ma na swoim koncie wiele sukcesów. Gratulujemy!

     • ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH


     • Ślubowanie uczniów klas pierwszych w SP nr 2    
      Ślubowanie uczniów to piękna tradycja szkolna. Uroczystość ta odbyła się w Dwójce 8 listopada. W tym wyjątkowym wydarzeniu udział wzięli: Burmistrz miasta Brzeziny pani Ilona Skipor, naczelnik Wydziału Zarządzania Jednostkami Urzędu Miasta Brzeziny pan Grzegorz Kozieł, dyrektor  Przedszkola nr 1 w Brzezinach pani Elżbieta Ostrowska, wychowawca grupy przedszkolnej pani Katarzyna Wosik oraz nauczyciele, rodzice i uczniowie. Wszystkich przybyłych serdecznie przywitała pani dyrektor Anna Mrówka oraz uczennice klas starszych: Michalina Poddemska i Maria Ciesielska.
          Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do społeczności szkolnej musieli zaprezentować swoje umiejętności. Recytowali wiersze, śpiewali piosenki, wykazali się znajomością symboli narodowych, wiedzą jak bezpiecznie poruszać się po drodze. Tego dnia nie zabrakło także tańców. Po każdym występie mali artyści nagrodzeni byli gromkimi brawami. Swoim występem przed zgromadzoną publicznością uczniowie klas pierwszych udowodnili, że gotowi są do uroczystego ślubowania. W niezwykle podniosłej atmosferze, przed pocztem sztandarowym ślubowali wypełniać sumiennie swoje obowiązki, godnie reprezentować dobre imię szkoły, a swoim zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania dyrektor Anna Mrówka dokonała symbolicznego pasowania na ucznia dotykając kolorowym ołówkiem ramion pierwszoklasistów. Niespodzianką dla dzieci były pamiątkowe medale, które wręczyła pani Burmistrz Ilona Skipor wraz z wicedyrektor Elżbietą Piotrowską. Dzieci otrzymały również pomoce dydaktyczne ufundowane przez Klasowe Rady Rodziców. Następnie przyszedł czas na życzenia, podziękowania i uściski. Jako pierwsza gratulacje nauczycielom i rodzicom złożyła pani Burmistrz Ilona Skipor. Życzyła dzieciom sukcesów w nauce i wielu niezapomnianych chwil spędzonych w tej szkole. Również dyrektor Przedszkola nr 1 pani Elżbieta Ostrowska życzyła dzieciom wielu szkolnych sukcesów i obdarowała słodkościami.
      Po zakończeniu uroczystości wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni do klas na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.
      Wszystkim pierwszakom Szkoły Podstawowej nr 2 życzymy dużo radości z codziennej podróży w cudowny świat nauki, niezapomnianych szkolnych przyjaźni oraz samych piątek i szóstek na pierwszym szkolnym świadectwie.

     • AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI


     • „Ja to mam szczęście, że w tym momencie,

      żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą”

      Dzień 12 listopada w Szkole Podstawowej nr 2 w Brzezinach miał niecodzienny charakter. Obchody Święta Odzyskania Niepodległości przygotowali uczniowie klas ósmych. Wzruszający montaż słowno-muzyczny wprowadził widownię w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918r . W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju. Recytowane wiersze i wyśpiewane pieśni patriotyczne pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Ducha narodu polskiego w walce o wolność Ojczyzny przedstawiono w szczególnie podniosły i wzruszający sposób - teatrem cieni. Uczniowie wykorzystując grę świateł i cieni oraz wzniosłą muzykę ukazali losy powstańca, który symbolizował drogę Polski do uzyskania wolności. Ta lekcja patriotyzmu i historii odbywała się w pięknej scenerii z narodowymi symbolami w tle. Dekoracja komponowała się z nastrojem, jaki panował na sali, a hasło wiodące powtarzali uczniowie w swych wierszach; „Pieśń, czyn, wspomnienie – to jedno - TO POLSKA”. Stroje galowe uczniów ozdabiały symboliczne biało- czerwone kotyliony. Ten dzień połączył wszystkich, którym bliska jest historia i tradycje naszej Ojczyzny. Po akademii nastąpiła cisza i tylko cienie … cienie, a w uszach brzmiały słowa;

      „Co to jest niepodległość,
      teraz wiem już na pewno.
      Każde dziecko dziś woła,
      to polska wieś, polska szkoła.”

     • Prezentacja na zajęciach koła plastycznego

     • W dniu 06.11.2019r na zajęciach koła plastycznego odbyła się prezentacja przygotowana przez Karolinę Bielak z klasy 8c i Zuzannę Nyk z klasy 6b. Uczennice przedstawiły znane techniki plastyczne wraz z potrzebnymi narzędziami i przyborami. Przygotowały galerię prac stworzonych przez Karolinę. Poprzez zaprezntowanie swoich dawnych jak i obecnych prac plastycznych, pokazały w jaki sposób zmieniały się ich umiejętności i jaki wielki progres wykonały. Cała prelekcja przebiegała w miłej atmosferze. Głownym celem prezentacji było zachęcenie młodszych kolegów do dalszej pracy na zajęciach koła plastycznego.

     • Dzieci dzieciom - pomagamy.

     • Minął październik - nasz pierwszy miesiąc pomagania i wspierania podopiecznych Domu Dziecka dla Dzieci Chorych Fundacji "Dom w Łodzi". W tym miesiącu zbiórkę prowadziły klasy VIII.  Udało nam się uzbierać:

      • 202 słoiczki obiadków i deserków dla dzieci
      • 76 paczek chrupek i biszkoptów (w tym 7 dużych)
      • 41 zeszytów
      • 21 taśm klejących
      • 4 ryzy papieru

      Wszystkim, którzy okazali serce serdecznie dziękujemy!!!

      Kolejny raz nasza szkoła pokazała, że warto pomagać!!!

      W listopadzie zapraszamy do wspierania naszej akcji klasy VII. 

     • Współpraca z wolborską szkołą o wspólnym patronie.

     • Śladami patrona naszej szkoły

      24 października br. delegacja klas siódmych wraz z nauczycielami pojechała do Wolborza i Małcza. Celem tego wyjazdu było nawiązanie współpracy z Zespołem Szkół Kształcenia Ustawicznego im. A. Frycza Modrzewskiego w Wolborzu oraz poszerzenie wiedzy na temat życia naszego patrona.

      Uczniowie zwiedzili szkołę, która znajduje się w zabytkowym XVIII-wiecznym zespole pałacowym, dawnej siedzibie biskupów kujawskich. Mieli okazję podziwiać izbę pamięci i sztandar szkoły. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty szkolne; miejsce, w którym uczniowie zdobywają przyszły zawód.

      Drugim przystankiem naszej wycieczki była wizyta w Urzędzie Miasta Wolbórz. Pan Burmistrz Wolborza – Andrzej Jaros zaprosił nas do zwiedzenia miasta.

      Warto wiedzieć, że Wolbórz jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Pierwsze wzmianki pochodzą z roku 1065. Prawa miejskie otrzymał w 1273r. W 1503r. w Wolborzu urodził się Andrzej Frycz Modrzewski. W latach 1553-1567 pełnił tu urząd wójta. Dla uczczenia pamięci naszego patrona wolborzanie w 1978r. odsłonili pomnik na placu Władysława Jagiełły.

      Pan Burmistrz, pasjonat historii Wolborza oraz życiorysu Andrzeja Frycza Modrzewskiego powiedział, że nasz patron był prekursorem strażaków i pożarnictwa. Jako wójt wydał dekret dla wszystkich mieszkańców Wolborza, w którym nakładał obowiązek posiadania w każdym domu skrzyni z piaskiem, bosaka i tłumicy. W ówczesnych czasach pożary były najstraszniejszymi plagami miast i wsi, niszcząc je doszczętnie.

      W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Małczy. Prawdopodobnie w tej miejscowości Andrzej Frycz Modrzewski spędził ostatnie lata życia i tu został pochowany. Z inicjatywy mieszkańców wsi Małecz w 2018r. na terenie Domu Ludowego zainstalowano ławeczkę Andrzeja Frycz Modrzewskiego.

      Było to pierwsze tego typu spotkanie i mamy nadzieję, że kontakty ze społecznością Wolborza na stałe wpiszą się w nasz szkolny kalendarz.

      Najciekawsze fragmenty z wyjazdu będzie można zobaczyć na tegorocznej akademii z okazji Dnia Patrona Szkoły Podstawowej nr 2 w Brzezinach.

     • A CÓŻ TE WIATRY WYPRAWIAJĄ?ZABAWY JĘZYKIEM POLSKIM.

     • A cóż te wiatry wyprawiają? Zabawy językiem polskim. Jeszcze jest pogodnie i wieje ciepły wiatr. Powietrze pachnie i orzeźwia. Uroda świata nie pobudza nas do myślenia o tym, że już niedługo będzie inna pogoda. O dwóch wiatrach słowami poety Juliana Tuwima opowie uczennica klasy 5b Natasza Hajduk.

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Brzezinach
   • sp2brzeziny@o2.pl
   • 30przemekzbrz@gmail.com
   • 046 874 23 72 DYREKTOR - ANNA MRÓWKA WICEDYREKTOR - ELŻBIETA PIOTROWSKA
   • Brzeziny 95-060 ul. Sienkiewicza 17
 • Galeria zdjęć

   brak danych