• PROJEKTY HISTORIA

•             Od 2003 r. jednym z elementów edukacji historycznej w naszej szkole są projekty klas szóstych. Były i są to często projekty nieszablonowe, ciekawie prezentowane, dające dużo satysfakcji przy tworzeniu i wyraźnie podobające się uczniom.  Ciekawe w tej metodzie jest położenie nacisku na samodzielność uczniów oraz inne podejście do roli nauczyciela w tego typu zadaniach. Wielu uczniów jako jeden z elementów projektu wybiera makiety, dioramy czy modele przedstawiające dane zagadnienie z przeszłości. Wśród wykonanych prac były tematy od starożytności do czasów prawie współczesnych. Mieliśmy możliwość przygotowywania do pracy w grupie, pracy metodą projektu, samodzielnego rozwiązywania problemów.

Praca projektem wymusiła na mnie ograniczenie nawyków nauczyciela  podającego informację, a wyrobiła nawyk ograniczenia się do kontroli i naprowadzania uczniów, tak by samodzielnie odnajdywali rozwiązania oraz pokonywali trudności. Dzięki lepszemu poznaniu zainteresowań uczniów, mogłem w przyszłości opracowywać atrakcyjniejsze  tematów zajęć czy projektów. Ciekawym doświadczeniem jest przekazywanie uwag i pochwał poprzez Internet, poprzez wpisy komentarzy na blogu. Praca metodą projektu jest jedną z moich ulubionych, co wykorzystuję przy różnych okazjach.

Uczniowie na bieżąco, w nietypowy sposób, prezentują swoje osiągnięcia w realizacji projektu. Podczas tych prac nabywają szereg nowych umiejętności (tworzenie makiet, wyszukiwanie informacji w różnych źródłach, ich dobór i prezentacja, posługiwanie się komputerem, prowadzenie bloga itp.), ćwiczą pracę w zespole, zapoznają się z osiągnięciami innych grup, nawiązują nowe kontakty, dostrzegają różnorodność sposobów zdobywania i prezentowania wiedzy.. Szóstoklasiści dzięki udanemu zrealizowaniu zadań projektowych, zyskują wiarę we własne możliwości i chęć do podejmowania kolejnych wyzwań. Zauważają, że zdobywanie wiedzy może być całkiem ciekawe, interesujące i inspirujące.

KILIKAJĄC NA JEDNĄ Z PONIŻSZYCH IKONEK PRZEJDZIESZ DO ALBUMÓW ZE ZDJĘCIAMI Z PREZENTACJI

2016   2017  2018  2019

2014    2013       2011        2010

PROJEKTY 2019/2020

Ruszyły prace przy tegorocznych projektach z historii.   PIERWSZE ZDJĘCIA

Poniżej tematy jakie wygrali uczniowie do realizacji:

- Powstanie warszawskie,

- Akcja pod Arsenałem,

- D-Day - lądowanie  aliantów w Normandii,

- Historia ubioru,

- Kazimierz Wielki,

Projekty 2016/2017.

Tradycyjnie już, jak co roku od 14 lat, uczniowie klas szóstych wykonują projekty z historii. Do zakończenia prac pozostało jeszcze dwa miesiące, ale już widać pierwsze efekty. W tym roku tematami projektów zostały między innymi:

"Wyprawy krzyżowe i krzyżowcy",

"Bitwa o Midway",

"Życie codzienne dzieci w XIX wieku",

"Bitwa pod Raszynem",

"Samurajowie",

"Wojny z Krzyżakami",

"Wietnam",

"Samoloty lotnictwa polskiego podczas II wś",

"Wikingowie".

Prezentacje projektów przewidujemy na maj, a tymczasem możemy zobaczyć postępy prac na kole modelarskim.

2015/2016

Zeszłoroczne efekty prac w formie makiet i modeli zostały pokazane na wewnątrzszkolnych prezentacjach projektów klas szóstych. Do najciekawszych tematów sezonu 2015/2016 zaliczały się:

- „Nowe bronie I wojny światowej”,

- „Samoloty I wojny światowej”,

- „Historia lotnictwa – od pierwszego lotu po czasy współczesne”,

- „Życie codzienne polskiego dworu szlacheckiego i wsi na początku XIX w.”,

- „Historia medycyny”,

- „Historia szkolnictwa”,

- „Wojna w Afganistanie w latach 1980-89”,

- „Życie codzienne w średniowiecznym zamku”,

- „Akcja pod Arsenałem”,

- „Protesty społeczne w XIX w.”,