• Z TEKI BIBLIOTEKI

        • .ROK SZKOLNY 2023/2024

          DZIEŃ PISARZA

          3 marca przypada Międzynarodowy Dzień Pisarza i Pisarek, ustanowiony w 1984 roku przez PEN Club. Tego dnia celebrujemy miłość do literatury nie tylko dzięki ulubionej lekturze, ale również – a może: zwłaszcza – wspominając twórców.

          Z tej okazji prezentujemy zestawienie najczęściej wypożyczanych książek, czyli też najbardziej lubianych przez naszych czytelników pisarzy.

          Jednocześnie od 1 marca rozpoczynamy wyjątkowy plebiscyt – aż do 13 kwietnia czytelnicy mogą zagłosować na ulubioną książkę. Wyniki – 23 kwietnia w Światowy Dzień Książki.

          DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO 

          Języka Ojczystego przypomina o różnorodności językowej na świecie, a jednocześnie podkreśla wartość języka w rozwoju dziedzictwa kulturowego.Jego celem jest ochrona języków ojczystych oraz dbanie o języki zagrożone i ginące. Jak co roku w bibliotece przygotowano wystawę słowników i literatury popularnonaukowej.

              

           

          Raport "nadwyraz" pokazuje 50 najczęściej popełnianych błędów w internecie w 2023 roku! Analiza objęła 50 błędów językowych za okres 12 miesięcy. Łączna liczba otrzymanych i przeanalizowanych błędów wyniosła aż 3 341 296❗ W 2023 roku internauci popełniali 9154 błędów dziennie. Tryb dostępu:  https://nadwyraz.com/blog-raport-50-najczesciej...., z dnia 20.02.2024

           

          WALENTYNKI W BIBLIOTECE

          RANDKA W CIEMNO Z... KSIĄŻKĄ, ZAKOCHAJ SIĘ W CZYTANIU!

          14 lutego biblioteka zaprosiła wszystkich czytelników,  miłośników książek, do wspólnej walentynkowej zabawy –
           do wypożyczenia książki-niespodzianki.

          Dlaczego? Wybierając nowy tytuł do czytania, często kierujemy się autorem, przeczytaną recenzją, opinią innych osób, marketingowym tekstem albo cudną okładką. Zdarzyć się może, że w ten sposób przeoczymy prawdziwy skarb ukryty pod nieatrakcyjnym opakowaniem.


          Akcja wzbudziła wiele ciepłych uśmiechów oraz pozytywnych reakcji ze strony czytelników. 
          Wybór w ciemno wpłynął zapewne na poszerzenie gustów czytelniczych. 
          Przecież to randka w ciemno, na niej wszystko może się wydarzyć…

           

           

          W BIBLIOTECE DAMY CI SPOKÓJ 

          Biblioteka to bezpieczne miejsce, w którym uczniowie mogą odpocząć, azyl od nadmiaru bodźców, gwaru i stresu. Tu każdy jest mile widziany. W ramach programu „Biblioteka – dobre miejsca dla człowieka” przystępujemy do akcji „W bibliotece damy Ci spokój”. Do końca marca (a może i dłużej) codziennie na przerwie po 5 godzinie lekcyjnej (od 12:45) posłuchasz muzyki klasycznej. Badanie wykazały, że taka muzyka ma pozytywne oddziaływanie na organizm człowieka. Wpływa korzystnie na sferę psychiczną i samopoczucie oraz układ nerwowy. Odpowiednio dobrana muzyka poważna poprawia koncentrację oraz pamięć. Słuchanie muzyki klasycznej sprzyja rozwojowi wyobraźni oraz poprawie kreatywności. Spokojna, harmonijna melodia doskonale wyciszy, jednocześnie poprawiając nastrój.

           

          KSIĄŻKOWE POLECJAKI (3)

          Koło biblioteczne poleca książki na ferie:

          https://fb.watch/pNhIYZoMmQ/

           

          BIBLIOTECZNE PODSUMOWANIE I PÓŁROCZA

          Gratulacje dla wszystkich wspaniałych czytelników i czytelniczek, którzy odkrywają w książkach nowe, cudowne światy, realizują swoje pasje, zdobywają wyróżnienia i nagrody w konkursach czytelniczych.

            

           

          PASOWANIE NA CZYTELNIKA 

          Tradycją jest, że w styczniu odbywa się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Zanim dzieci złożyły uroczyste przyrzeczenie, obiecując m.in. szanować książki, poznały regulamin i wykazały się wiedzą i umiejętnością czytania. Wszystkie zgodnie stwierdziły, że czytanie, nie tylko poszerza horyzonty i rozwija wyobraźnię, ale też jest dużą przyjemnością. Uczniowie wypożyczyli pierwsza książeczkę i otrzymali wyjątkowy prezent - książkę Justyny Bednarek "Wnuczka antykwariusza" w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek".

               

          GRUDZIEŃ W BIBLIOTECE

          BOŻONARODZENIOWE WARSZTATY CZYTELNICZE

          13 grudnia koło czytelnicze odwiedziło Bibliotekę Pedagogiczną w Brzezinach. Dzieci wysłuchały opowieści o świątecznych tradycjach i wykonały piękna gwiazdę z papieru.

           

          KSIĄŻKOWE POLECAJKI (2)

          Książka listopada

          Koło biblioteczne zaprasza na film: https://fb.watch/pNhu1tivTD/

           

          DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

          Pluszowy miś to zabawka, która towarzyszy dzieciom przez długie lata. Ta popularna przytulanka jest powiernikiem dziecięcych tajemnic, smutków i radości. Nieraz pociesza, innym razem pomaga zasnąć. 25 listopada obchodzi swoje urodziny. Jest to też święto wszystkich literackich i bajkowych niedźwiadków. Z tej okazji dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I uczestniczyli w zajęciach bibliotecznych, podczas których wysłuchali bajki o dobroci i przyjaźni, poznali najsłynniejsze (i te mniej znane) misie, rozwiązali quiz i wykonali portret swoich ulubieńców.

               

           

           

           

           

           

           

          KLUB POŻERACZY KSIĄŻEK 

          Zapraszamy do zabawy w Klub Pożeraczy Książek.

          Odbierz kartę gry w bibliotece szkolnej, przeczytaj 5 książek, zrealizuj dwa wyzwania, zdobywaj kolejne poziomy wtajemniczenia i uzyskaj dyplom Pożeracza Książek.

          Akcja czytelnicza organizowana jest w ramach Ogólnopolskiego Programu dla Bibliotek Szkolnych.

          Zabawa trwa do końca listopada.

           

          KSIĄŻKOWE POLECAJKI (1)

           

          Zapraszamy do oglądania: https://fb.watch/nJlFFsT689/https://fb.watch/nJlFFsT689/

           

          Z ODWIEDZINAMI W BIBLIOTECE PEDAGOGICZNEJ 

          Uczniowie z koła czytelniczego poznali historię powstania teatru Kamishibai, czyli japońskiego  teatr obrazkowego. Jest to technika opowiadania, czytania, wykorzystująca plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (butai) – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania. 

           

           

          PRZEGLĄD NOWOŚCI 

           

           

          SŁOWIAŃSKA NOC BIBLIOTEK

          Dawne wierzenia, bogowie i demony, stare obyczaje, legendy z różnych stron świata stały się motywem przewodnim zajęć koła bibliotecznego zorganizowanego w ramach Nocy Bibliotek. Spotkanie zaczęło się od prezentacji filmu o kulturze dawnych Słowian. Uczennice przygotowały wystawę książek z motywami słowiańskimi i zasiadły do słowiańskiej uczty na słodko. Były opowieści o legendach nie tylko słowiańskich, ale i z dalekiej Japonii, odczyty fragmentów tekstu, m.in Dziadów A.Mickiewicza. Nie zabrakło także muzyki (przy akompaniamencie ukulele) i wspólnej zabawy.

                 

           

           TYDZIEŃ KSIĄG ZAKAZANYCH 

          W pewien październikowy piątek uczennice z koła bibliotecznego zasłuchały się w opowieściach o księgach zakazanych i krytykowanych. Historie opowiedziane przez panią Małgosię Siucińską z Biblioteki Pedagogicznej w Brzezinach zainspirowały nas do stworzenia własnej wystawy. Do końca miesiąca w bibliotece szkolnej można poczytać, obejrzeć, dotknąć książek, które kiedyś były zabronione, a za ich posiadanie groziły bardzo surowe kary. Jednak nie od dziś wiadomo, że "zakazany owoc smakuje najlepiej"

              

           

          PRZERWA NA CZYTANIE

          W czwartek 19 października uczniowie uczestniczyli w kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających pt. Przerwa na czytanie. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom. Trzymamy kciuki za wyniki i mamy nadzieję na nowy rekord.

           

                  

           

           

          W bieżącym roku szkolnym przystępujemy do ogólnopolskiego programu

          BIBLIOTEKA-DOBRE MIEJSCE DLA CZŁOWIEKA.

          Celem działań jest promocja czytelnictwa i wizerunku biblioteki. 

          Oznacza to, że czeka nas rok pełen czytelniczych wyzwań! 

           

           

          Ogólnopolski projekt "Czytamy z sercem"

          III edycja Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej „Czytamy z Sercem” jest niekomercyjnym, dużym projektem (w ubiegłym roku wzięło w nim udział około 60 tys. osób skupionych wokół 625 instytucji) promującym czytelnictwo oraz wiedzę o sercu. Akcja skupia się na promocji literatury i czytelnictwa, poszerzaniu wiedzy dzieci i  młodzieży na temat serca –jego funkcjonowania, symboliki, rozwijaniu wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych oraz propagowaniu zdrowego stylu życia jako jednej z form przeciwdziałania chorobom.

          Cele realizowaliśmy poprzez działania:

          • głośne czytanie dzieciom
          • zajęcia czytelnicze i czytelniczo-plastyczne dla uczniów
          • ogólnopolskie konkursy (na model przestrzenny ludzkiego serca i fotograficzny),
          • „Spacer Serc”
          • wystawa „książek z sercem"

          Akcja trwała od 29 września (Światowego Dnia Serca i Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania) do 5 października 2023 r.

           

           

          Relacja pod linkiem: https://fb.watch/nDp8J3sdce/

           

          MIESIĄC BIBLOITEK SZKOLNYCH

           

          Konkurs "Książka mówi"

          6 października w bibliotece szkolnej odbył się konkurs ”Książka mówi” zainicjowany przez Departament Sportu i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Uczestnicy wykazywali się umiejętnością pięknego czytania utworów wybitnych Polaków: Wisławy Szymborskiej oraz Aleksandra Fredry. Laureatami etapu szkolnego zostali: Mikołaj Pałyga Grzegorczyk i Aleksandra Krystera. Uczniowie zaprezentują się w Skierniewicach 15 listopada. Komisja przyznała również wyróżnienia dla: Martyny Domańskiej, Laury Winiarczyk, Anny Pietruszewskiej, Martyny Szczepockiej i Zofii Borowińskiej.

          DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA 

          29 września to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji uczennice z koła bibliotecznego przygotowały odczyt znanych i lubianych wierszy. Wybrano utwory patrona roku 2023 – Aleksandra Fredry. Dziewczynki wystąpiły przed czytelnikami na długiej przerwie oraz odwiedziły przedszkolaków. Dla dzieci przygotowano dodatkowe atrakcje – w tym własnoręcznie robione zakładki z "małpą w kąpieli".

            

           

          Aktyw biblioteczny 

           

                 

           

          Spotkania kół bibliotecznych:

          - koło czytelnicze: środy 13:00

           - aktyw bibllioteczny: piątki 14:00

           

          ROK SZKOLNY 2022/2023

           

          CZAS PODSUMOWAŃ :) 

          Gratulacje i podziękowania dla wszystkich uczniów biorących udział w konkursach i akcjach czytelniczych. 

           

           

           

          JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM 

          7 czerwca o godzinie 10:00 dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji czytelniczej "Jak nie czytam, jak czytam”. Inicjatywa promuje czytanie w prosty i radosny sposób. Bez przymusu, podniosłych haseł i wielkiej filozofii. Powstała, by złamać stereotyp nieczytającej młodzieży i zamanifestować, że uczniowie czytają wręcz więcej niż dorośli.

          #JakNieCzytamJakCzytam

           

                           

           

          CZYTANIE NA POLANIE

          6 czerwca dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji Czytanie na Polanie, która jest realizowana w ramach kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom. Uczniowie klas 0-3 na świeżym powietrzu zagłębiali się w literacki świat ulubionej książki. Były zagadki czytelnicze i krótka pogadanka na temat wybranych tytułów. Czytanie to wspaniała zabawa zawsze i wszędzie!

                    

           

           

          MISTRZOWIE POLSKI WIELKIEJ LIGI CZYTELNIKÓW

          Mamy to! Uczestnicy konkursu po wielu trudach i zmaganiach stanęli na najwyższym podium. Brawo!

           

          WYSTAWA

          "ZAWODY I PASJE W LITERATURZE"

          W ramach doradztwa zawodowego przygotowano w bibliotece wystawę ksiązek podejmujących tematykę wykonywania różnych zawodów.

           

           

          MISTRZOSTWA POLSKI WLC

          12 maja odbyły się Mistrzostwa Polski konkursu Wielka Liga Czytelników. Tym razem Mistrzowie Powiatu i Województwa walczą o najwyższe podium. Ogromne gratulacje dla naszych reprezentantów: Jagody Sadulskiej, Sebastiana Sasina, Karola Budziewskiego, Kariny Kurczewskiej, Amelii Barteli oraz Martyny Domańskiej. . Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą i doskonałą pamięcią. Zmagania konkursowe są wyjątkowo trudne i wymagające. Po konkursie finaliści wznieśli toast sokiem pomarańczowym i pamiętając o promocji zdrowia wzmocnili się babeczką czekoladową z cukinii. 

          Ogłoszenie wyników 22 maja 2023 r.

            

           

           

          MAJOWY TYDZIEŃ BIBLIOTEK

           

          "Biblioteka jest bramą w czasie."

          Carlos María Domínguez

           

          8 maja - Ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

          Z tej okazji czytelnicy, którzy odwiedzili dzisiaj bibliotekę szkolną otrzymali pamiątkową, ręcznie wykonaną zakładkę.

           

          ŻYCZENIA DLA CZYTELNIKÓW

          Drodzy czytelnicy,

          życzę sobie i Wam,bby biblioteka była miejscem przyjaznym i pełnym inspiracji

          oraz by każda przeczytana książka dawała mnóstwo radości

          w myśl słów Wisławy Szymborskiej

          Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

           

          W czasie Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek na uczniów czekały niespodzianki i atrakcje. We wtorek zmierzyli się z bibliotecznymi łamigłówkami, w środę aktyw biblioteczny przygotował wystawę najpiękniejszych cytatów o książce.

               

           

          Czwartek to dzień wyboru ulubionej książki. Wyniki plebiscytu przedstawiają się następująco:

           Ulubieńcy klas I- III: seria książek Zaopiekuj się mną, Paddington, Marcel i czas, Smopsy

          Ulubieńcy klas IV -VI: Rodzina Monet,Trylogia Lato, seria Harry Potter, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi, seria Zwiadowcy, Poradnik Minecraft

          Ulubieńcy klas VII - VIII:  Mały książę, It Ends with Us, Kamienie na szaniec, You'd Be Home Now, seria Szklane dzieci, Arystoteles i Dante (2 tomy)

           

          Wisienką na torcie były Mistrzostwa Polski Wielkiej Ligi Czytelników, które odbyły się z piątek. Z niecierpliwością czekamy na wyniki. Cała szkoła trzyma kciuki!

           

          KONKURS CZYTELNICZY

          Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w bibliotece szkolnej odbył się konkurs czytelniczy "W krainie baśni". Uczniowie klas II i III zaprezentowali umiejętność czytania na przykładzie znanych i lubianych baśni z różnych zakątków świata. Pięknych opowieści wysłuchali pierwszoklasiści. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców:

           

          Kl. II

          I miejsce – Miszko Karpiński i Gabriela Wysocka

          II miejsce - Natalia Krysztofiak

          III miejsce – Julia Skwarka i Antonio Pavoni

           

          Kl. III

          I miejsce – Natan Rydlewski i Krystian Cierplikowski

          II miejsce – Mikołaj Związek

          III miejsce - Filip Loba

           

          Wyróżnienie

          Hordiy Shcherbina

          Vsevolad Shabaiew

                  

           

          SIEJEMY NASIONKA CZYTELNICTWA

          Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich oraz Światowego Dnia Ziemi w bibliotece szkolnej przeprowadzono Ogólnopolską Akcję Siania Nasion Czytelnictwa. Chętni uczniowie (a tych nie brakowało) z klas V i VI zasiali nasionka w doniczkę "owiniętą w słowa". W tym celu wykorzystaliśmy zniszczone już książki, które otrzymały drugie życie. Ponadto dzieci przygotowały ekologiczną zakładkę z nasionkami, a swoją ulubioną propozycję książkową umieściły na drzewku czytelniczym.

                      

          Następnie bibliotekę odwiedziły przedszkolaki, które również zasiały nasionka i stworzyły ekologiczną zakładkę, a także wykonały drzewko czytelniczych życzeń. 

                

          Link do relacji: https://fb.watch/k7pisOzfOb/ 

          https://fb.watch/k7pkcGNkHY/

           

          AKCJA ŻONKILE 

          9 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Biblioteka przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji społeczno – edukacyjnej Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN . Uczniowie przez cały tydzień uczestniczyli w warsztatach. Filmy edukacyjne, w tym „Zdążyć przed Panem Bogiem" i słuchowiska skłaniały do refleksji nad smutną historią. Najmłodsi poznali teksty literackie odwołujące się do idei tolerancji. Uczniowie wykonali symboliczne żonkile, a chętni - plakaty, które zaprezentowano w holu głównym szkoły. Przygotowano również wystawę książek o tematyce wojennej. 

                   

          Link do relacji: https://fb.watch/k7pnEFOZ-f/

           

          KONKURS "MŁODZIEŻ ZAPOBIAGA POŻAROM"

          W bibliotece uczyliśmy się zasad bezpieczeństwa, poznawaliśmy tajniki pożarnictwa i ochrony przeciwpożarowej,  doskonaliliśmy umiejętności w zakresie ochrony ludzkiego życia. Starania uczniów zaaowocowały wysokimi notami w etapie miejsko - gminnym konkursu "Mlodzież Zapobiega Pożarom". Do etapu powiatowego awansowała Nikola Kołodziej z klasy VIIIb, która w tych zmaganiach zdobyła zaszczytne 2 miejsce.

          Gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu.

          Wiedza na temat ratowania ludzkiego życia jest bezcenna!

           

          UROCZYSTE ODEBRANIE DYPLOMÓW

          17 marca zaproszono nas do biblioteki pedagogicznej na uroczyste wręczenie dyplomów. Z dumą ogłoszono wyniki i pięknymi słowami pochwalono pasję czytania, miłość do książek i dobrą pamięć - tym bowiem wykazali się uczestnicy konkursu.

           

          WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW - FINAŁY POWIATU

          28 lutego odbyły się finały powiatowe ogólnopolskiego konkursu w ramach projektu Wielka Liga Czytelników. Test był bardzo szczegółowy. Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą, co potwierdza liczba zdobytych punktów.

          Tytuł MISTRZA POWIATU zdobyły dwie drużyny.

          Do etapu  wojewódzkiego zakwalifikowały się:

          Klasa I - III

          Jagoda Sadulska

          Sebastian Sasin

          Karol Budziewski

          Klasa IV-VI

          Karina Kurczewska

          Amelia Bartela

          Martyna Domaństa 

          Wszystkim uczestnikom GRATULUJEMY!

                  

           

          RANDKA W CIEMNO Z KSIĄŻKĄ! 

          Walentynki to szczególny dzień.

          Z tej okazji do biblioteki szkolnej zaproszono uczniów klasy IIa na... randkę w ciemno z książką!

          Celem akcji było wspieranie czytelnictwa poprzez promocję książek, rozbudzanie zainteresowań

          oraz poszerzanie gustów czytelniczych.

          Wybrane pozycje księgozbioru zostały tego dnia opakowane w szary papier z walentynkowymi dekoracjami.

          Uczniowie nie wiedzieli co wypożyczają, co wywołało dreszczyk emocji i wiele uśmiechów.

          Niespodzianka czeka ich w zaciszu domowym po odpakowaniu książek.

          Walentynki to doskonała okazja, by zakochać się w czytaniu!

              

           

          PASOWANIE NA CZYTELNIKA 

          13 stycznia uczniowie klas I zostali przyjęci do braci czytelniczej Biblioteki Szkoły Podstawowej nr 2 w Brzezinach. Zanim jednak nastąpiło uroczyste przyrzecznie, dzieci wykazały się znajomością książek i umiejętnością czytania. Małych czytelników zapoznano z regulaminem biblioteki i zasadami postępowania z książką. Dzieci doskonale wiedzą, że czytanie to niesamowita przygoda i ogromna przyjemność. Obcowanie z literaturą daje dużo korzyści - poprawia pamięć i koncentrację, wzbogaca słownictwo, rozwija wyobraźnie.

          Pierwszoklasiści złożyli uroczystą obietnicę, że będą kochać książki i je szanować oraz sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Na zakończenie wychowawczyniom klas wręczono pamiątkowe dyplomy.

            

          WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW

          Uczniowie kochający książki i czytanie przystapili do konkursu czytelniczego organizowanym w ramach projektu Wielka Liga Czytelników. Wykazali się ogromną wiedzą i zaangażowaniem. Do pierwszego etapu zgłosiło się ponad 70 osób, do drugiego - przystąpiło (po uzyskaniu pięciu sprawności czytelniczych) aż 35 uczestników! Jest to dowód na to, że czytelnictwo dzieci i młodzieży w naszej szkole jest na wysokim poziomie!
          Do zmagań konkursowych na poziomie powiatu przystępują:
          Klasa 1-3
          Jagoda Sadulska
          Adam Sasin
          Karol Budziewski
          Klasa 4-6
          Karina Kurczewska
          Amelia Bartela
          Martyna Domańska
          Klasy 7- 8
          Martyna Kaźmierczak
          Laura Wieczorek
          Gabriela Budziewska

          Gratulacje!

           

              

           

          DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

          Dzień Postaci z Bajek to święto ustanowiono w rocznicę urodzin Walta Disneya – jednego z najpopularniejszych autorów animowanych bajek dla dzieci. Z tej okazji do oddziału przedszkolnego zawitały wróżki, księżniczki, odważni bohaterowie i inne znakomitości literackiego i filmowego świata. Zerówkowicze wykazali się znajomością bajek, bezbłędnie rozwiązali quiz oraz doskonale poradzili sobie z baśniowymi zadaniami (takimi jak dopasowywanie rekwizytów do postaci, oddzielenie grochu od fasoli, kalambury).  Chętnie opowiadali o ulubionych historiach i uczestniczyli w zabawach. Święto ma na celu nie tylko ukazanie (i docenienie!) bajek i ich twórców, ale także promuje czytelnictwo.  To także wspaniała inicjatywa łącząca pokolenia - bajki bowiem stanowią doskonały pomost do wspólnej zabawy i budowania relacji między dorosłymi a dziećmi.

             

          PRZERWA NA CZYTANIE

          W czwartek 27 października uczniowie i nauczyciele SP2 wzięli udział w akcji " Przerwa na czytanie" realizowanej w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska Czyta Dzieciom. Celem przedsięwzięcia jest promowanie czytelnictwa oraz zachęcanie do sięgania po książkę w każdym miejscu i o każdej porze.   bicia międzynarodowego rekordu zmotywowała dzieci do zabrania z domu ulubionego tytułu lub wypożyczenia go z biblioteki. Na szkolnych korytarzach, w sali gimnastycznej, w klasach, w świetlicy czy w bibliotece uczniowie na kilka minut zanurzyli się w świat literacki.

                      

          SPOTKANIE AUTORSKIE Z PAULINĄ PŁATKOWSKĄ

          21 października do biblioteki szkolnej zawitał niezwykły gość. Paulina Płatkowska - znakomita pisarka, autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, felietonistka, a prywatnie - ciepła i życzliwa osoba, która z pasją opowiadała o swojej twórczości i ekologii. Mali czytelnicy z zachwytem słuchali anegdot, ciekawostek o życiu pszczół, ochronie środowiska i  trudach zawodu pisarza. Autorka odpowiedziała na liczne pytania i rozdała mnóstwo autografów. Dziękujemy pani Paulinie Płatkowskiej oraz pani Iwonie Matusiak - Karnowskiej za niezapomniany dzień.

          Zapraszamy do biblioteki szkolnej na wystawę książek Pauliny Płatkowskiej. 

           

           OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

          "Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła" – mawiała Wisława Szymborska. Z tą myślą do biblioteki szkolnej zaproszono uczniów klas III. Mogli oni wsłuchać rozdziału znanej i lubianej książki - "Dzieci z Bullerbyn". Wzorcowo odczytała go uczennica klasy VIII. Następnie trzecioklasiści wykazali się umiejętnością głośnego czytania oraz zdolnościami manualnymi tworząc własną zakładkę do książek. Bibliotekę odwiedzili również najmłodsi członkowie szkolnej społeczności. Zerówkowicze wysłuchali baśni przygotowanych przez IVa i wychowawcę – panią Grażynę Krysterę. Od bibliotekarki otrzymali pamiątkowe zakładki. Głośne czytanie wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć, pobudza wyobraźnię, uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, pomaga odnieść sukces w szkole i sprawia niemałą przyjemność. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki  w 2001 roku. Obchodzimy go 29 września w rocznicę urodzin Janiny Porazińskiej.

            

           

          ROK SZKOLNY 2021/2022

           

          Zasady korzystania z biblioteki w reżimie sanitarnym

          1. W bibliotece jednocześnie mogą przebywać 2 osoby.

          2. Zdezynfekuj ręce.

          3.Zasłoń nos i usta.

          4. Zachowaj bezpieczną odległość. Rekomendowane 2 metry.

          5. Książki podaje bibliotekarz.

          6. Zawieszone zostaje korzystanie z czytelni oraz stanowisk komputerowych.

           

                                                                                                              

          HARMONOGRAM WYPOŻYCZEŃ

          KLASA

          PONIEDZIAŁEK

          WTOREK

          ŚRODA

          CZWARTEK

          PIĄTEK

          IV A

          12.45 -12.55

           

          9.00-9.10

           

           

          IV B

           

          9.00-9.10

           

          12.45-12.55

           

          VA

           

           

          13.40-13.55

          9.55-10.05

           

          V B

           

           

           

          9.00-9.10

          11.50-12.00

          V C

           

          12.45-12.55

          12.45-12.55

           

           

          VI A

          11.50-12.00

           

           

           

          12.45-12.55

          VII A

           

          13.40-13.55

           

           

          13.40-13.55

          VII B

          14.40-14.50

           

           

          13.40-13.55

           

          VII C

          13.40-13.55

           

          11.50-12.00

           

           

          VII D

           

          11.50-12.00

           

          11.50-12.00

           

          VIII A

           

          14.40-14.50

           

          14.40-14.50

           

          VIII B

           

           

          10.50-11.05

           

          14.40-14.50

          VIII C

          10.50-11.05

           

           

           

          10.50-11.05

          VIII D

           

          10.50-11.05

           

          10.50-11.05

           

           Klasy I-III wypożyczają książki po wcześniejszym uzgodnieniu terminu

          Smaki czytania

          W miesiącu maju, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich, biblioteka ogłosiła konkurs fotograficzny " Smaki czytania". Zasady były proste. Należało pokazać jak, gdzie i kiedy czytamy. Komisja konkursowa miała niełatwe zadanie. Po burzliwych dyskusjach udało się wyłowić zwycięzców.

          Wyniki przedstawiają się następująco:

          Klasy VI-VIII

          I miejsce

          Klaudia Rojek-klasa VIII B

          Daria Matecka, Natalia Nyk-klasa VIII D

          II miejsce

          Roksana Szymczak- klasa VIII A

          Anna Jakubowska-klasa VII C

          III miejsce

          Łukasz Rojek-klasa VII D

          Hanna Nowańska-klasa VIII D

          Klasy IV-V

          I miejsce

          Joanna Rosiak-klasa IV B

          II miejsce

          Aleksandra Krystera-klasa V A

          Natasza Bączyńska-klasa IV B

          III miejsce

          Mateusz Misiak-klasa V C

          Klasa "0"

          I miejsce

          Marcel Rosiak

                 

                 

                 

                               

                 

           

                                                                                                                                                                 

                                                                                    

           

          Bestseller nastolatków

          Maj jest Miesiącem Książek Bibliotek i Czytelnictwa. Z tej okazji biblioteka szkolna ogłosiła plebiscyt na " Bestseller nastolatków." Uczniowie w dwóch kategoriach wiekowych wybierali książki, które zapadły im głęboko w pamięci.   

          Wyniki przedstawiają się następująco:

          Kategoria klas IV-V

          I miejsce Beata Andrzejczuk "Pamiętnik nastolatki" -książka o przyjaźni, miłości, niełatwych relacjach z rodzicami, szkolnych wzlotach i upadkach, marzeniach i planach na przyszłość.

          II miejsce Franceska Simon "Koszmarny Karolek" - cykl książek, który opowiada o niesfornym chłopcu o imieniu Karolek

          III miejsce Lucy Maud Montgomery "Ania z Zielonego Wzgórza" - historia rudowłosej dziewczynki, która z domu dziecka trafia do domu Mateusza i Maryli Cuthbertów. Dziewczynka ma ognisty temperament, przez co raz po raz ściąga kłopoty na siebie i swoich nowych opiekunów.

                          

           

          Kategoria klasy VI-VIII

          I miejsce Rebecca F. Kuag  "Wojna makowa"- autorka kreuje fantastyczny świat, w którym główną bohaterką jest sierota wojenna - Rin. Jej życie wydaje się bezwartościowe. Los od najmłodszych lat nie był jej przychylny. Doświadczyła wiele bólu, pogardy i odrzucenia. Jest sama i ma niewielkie szanse na przetrwanie. Jednak nie traci hartu ducha i stara się zrobić wszystko aby wieść normalne życie.

          II miejsce John Flanagan "Zwiadowcy" - powieść przygodowa dla nastolatków, osadzona w fikcyjnym, stylizowanym na średniowiecze świecie. Bohaterem książki jest piętnastoletni sierota, wychowanek sierocińca. Jego ojciec poniósł bohaterską śmierć w trakcie ostatniego starcia ze złym baronem. Syn chciałby kontynuować tradycję. Może niekoniecznie dać się zabić, ale zostać rycerzem.

          III miejsce Eiichiro Oda "One Piece" - manga i anime. Opowiada o przygodach pirackiej załogi Słomkowego Kapelusza, której kapitanem jest Monkey D. Luffy. Jego największym marzeniem jest odnalezienie najwspanialszego skarbu na świecie, One Piece, oraz stanie się królem piratów.

           

                         

           

           

           

          Konkurs

          Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym „ Smaki czytania."      Zasady są proste. Pokaż nam jak, gdzie i kiedy czytasz.

          Czytasz przy kawie, herbacie? Na kanapie, w fotelu, na podłodze? W kocyku? Na kocyku?      Z kotem obok?

          Po prostu zrób zdjęcie i wyślij do 20 maja za pomocą aplikacji Messenger                           na profil Beata Rubaszewska

           

           

           

           

           

          23 kwietnia- Światowy Dzień Książki              i Praw Autorskich

             Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.

            Według badań Biblioteki Narodowej i TNS Polska , tylko co siódmego z nas można nazwać prawdziwym czytelnikiem. Tylko 11% Polaków czyta minimum siedem książek w ciągu roku.               W świetle tych badań każdy z aktywnych czytelników powinien hucznie obchodzić swoje święto w Światowym Dniu Książki. Zachęcamy wszystkich, którzy lubią czytać książki, by podzielili się ze swoimi przyjaciółmi swoimi fascynacjami książkowymi, zorganizowali wspólne głośne czytanie, koleżeńską wymianę książek. A osoby, które nie czytają zbyt wiele zachęcamy do tego, by poprosiły czytających znajomych o polecenie jakiejś ciekawej książki lub audiobooka.

           

           

                                        


           

           

           

           

          Randka w ciemno z książką

            Wzorem roku ubiegłego biblioteka szkolna z okazji zbliżających się Walentynek przygotowała dla uczniów z klasy II b “Randkę w ciemno z książką"   Najciekawsze pozycje z literatury dziecięcej zostały starannie opakowane w szary papier, w taki sposób, aby nie dało się podejrzeć co kryje okładka. Papier ozdobiono walentynkowymi dekoracjami. Przy wypożyczeniu uczniowie kierowali się jedynie formatem i grubością “randkowiczek.” Zabawa wprowadziła element tajemniczości i ekscytacji. 

          Uczniowie klasy II b mile zaskoczyli panią bibliotekarkę swoim przygotowaniem do randki. Ubrani na czerwono, z serduszkami w dłoniach wprowadzili do bibliotek dużo koloru i radości.Mamy nadzieję, że randka będzie udana.smiley

                       

                           

                                                                    

           

          Pasowanie na czytelnika

                      W miesiącu styczniu 2022 roku w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów z klas pierwszych. Zanim jednak złożyli oni przyrzeczenie musieli wykazać się znajomością bajek i bajkowych postaci, z czym poradzili sobie na szóstkę. Następnie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki oraz zasadami wypożyczeń. 

             Po takim wprowadzeniu, skupione i poważne uroczycie zobowiązały się że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika oraz pierwsze wypożyczenie. 

              Na zakończenie spotkania uczniowie dostali w prezencie książki “Pierwsze abecadło”, które szkoła otrzymała w ramach kampanii społecznej “Mała książka-wielki człowiek” oraz pamiątkowy dyplom.

           

           

                                               

                                                          

           

           

          Patroni roku 2022                               Maria Grzegorzewska-pedagog specjalny, tyflopsycholog, tyflopedagog

              Pierwsza w Polsce podjęła systematyczne badania nad zagadnieniem pedagogiki niepełnosprawnych, stworzyła jej podstawy.
          Wychodząc z założenia, że człowiek jest jednością psychofizyczną, wysunęła tezę globalnego ujęcia odchyleń od normy, rozwijała zagadnienia kompensacji w rewalidacji niepełnosprawnych.

              Powodzenie procesu dydaktyczno-wychowawczego jest uzależnione przede wszystkim od nauczyciela. Temu poglądowi dawała wielokrotnie wyraz, najpełniej w " Listach do młodego nauczyciela". Przedstawiła w nich sylwetkę nauczyciela-dobrego człowieka, bogatego wewnętrznie, osoby obdarzonej charyzmą, zdolnościami empatycznymi, umiejętnością "współbrzmienia" ze swoimi podopiecznymi

          Maria Grzegorzewska mówiła:

          - "Wartość człowieka jest najcenniejszą wartością świata"

          - "Nie ma kaleki jest człowiek"

          - "Każde dziecko ma prawo do szczęścia i swego miejsca w społeczeństwie"

           

           

           

          Dzień Pluszowego Misia                                                                                           

          25 listopada swoje święto obchodzi najmilszy, najprawdziwszy przyjaciel dzieci- Pluszowy Miś!

          W tym dniu do wspólnej zabawy biblioteka szkolna zaprosiła uczniów z klasy „0” oraz z klas pierwszych. Dzieci wraz ze swoimi pluszowymi przyjaciółmi obejrzały prezentację multimedialną opowiadającą o bajkowych misiach. Poznały historię święta, wykonały prace plastyczne, wzięły udział w krótkim quizie. Ostatnim punktem spotkania było wręczenie odznak Przyjaciela Pluszowego Misia oraz okolicznościowego dyplomu.

                                                                                                                       

           

          Konkurs plastyczny                                                                                                                                     W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych został ogłoszony konkurs plastyczny dla uczniów z klas drugich i trzecich pt. “Laurka dla biblioteki”. Jego celem było promowanie czytelnictwa wśród dzieci, rozwijanie wyobraźni i kreatywności oraz popularyzacja biblioteki w środowisku szkolnym. Na konkurs wpłynęło 14 prac. Były to laurki wykonane przez uczniów z klasy II b, którzy wykazali się olbrzymim zaangażowaniem, samodzielnością, pomysłowością oraz poczuciem estetyki. Duże brawa dla wychowawczyni za motywowanie dzieci do rozwijania swoich zdolności plastycznych poprzez udział w różnych konkursach.

          Wyniki

          I miejsce                                                                                                                                                                      Wiktoria Kubiak                                                                                                                                                                 Krystian Cierpikowski

          II miejsce                                                                                                                                                                           Kinga Nowakowska                                                                                                                                                          Nina Becińska                                                                                                                                                                    Mikołaj Związek

          III miejsce                                                                                                                                                                          Alicja Bednarek                                                                                                                                                                 Michalina Łyszkowicz                                                                                                                                                       Igor Dziubiński       

                        

                    

                                   

                                                                                                                                                                                                                                                                            

          Październik                                 Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych

                  Od 1999 roku na całym świecie październik obchodzony jest jako Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych. W bieżącym roku przewodnie hasło święta brzmi: „Baśnie i legendy z całego świata.”

          Dlaczego warto czytać baśnie:

          1,Rozwijają wyobraźnię i inteligencję.

          2. Pomagają dziecku radzić sobie z uczuciami.

          3.Wzbogacają słownictwo.

          4. Budzą poczucie piękna.

          5. Przekazują tradycje kultury.

          6.Bawią oraz sprawiają przyjemność.

          7.Rozwijają  osobowość dziecka.

            W ramach obchodów MMBS biblioteka szkolna przygotowała wystawkę baśni i legend z całego świata.

                  

                   

           

          Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

             29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.To jedno z tych wydarzeń w kalendarzu, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. 

             Czytanie książek to nie tylko ciekawa forma spędzania wolnego czasu, zdobywania nowej wiedzy, ale również rozwijanie wyobraźni czy wzbogacanie słownictwa, a głośne czytanie dzieciom to również budowanie silnej więzi emocjonalnej.

              Biblioteka szkolna zorganizowała w tym dniu głośne czytanie dla klas II i III. Do współpracy zostały zaproszone dziewczynki z klasy VIII b- Maja, Martyna, Ola i Ola. Przeczytały one dzieciom fragmenty książki "Cukierku , Ty łobuzie!" i "Potworak oraz inne kosmiczne opowieści." Następnie przedstawiciel każdej klasy miał za zadanie przeczytać wierszyk "łamiący  język". Akcja zakończyła się wręczeniem dyplomów z podziękowaniem za udział w Ogólnopolskim Dniu Głośnego. Czytania.

             

             

             

           

          Wystawka

             W ramach realizacji programu z doradztwa zawodowego w bibliotece została przygotowana wystawka prezentująca publikacje dzięki którym dzieci mają możliwość zapoznania się z różnymi rodzajami zawodów wykonywanych przez dorosłych.

           

             

                                 

           

           

           

           

           

          ROK SZKOLNY 2020/2021

           

          Zasady korzystania z biblioteki w czasie pandemii

               

               

          Harmonogram wypożyczeń zbiorów dla poszczególnych klas

          Poniedziałek
          klasa IVa      godzina 9.00-9.10, 9.55-10.05
          klasa Va       godzina 10.50-11.05, 11.50-12.00
          klasa VIIIc  godzina 13.40-13.55, 14.40-14.50
           
          Wtorek 
          klasa VIb      godzina 9.00-9.10, 9.55-10.05
          klasa VIIc    godzina 10.50-11.05, 11.50-12.00
          klasa VIIIa   godzina 13.40-13.33, 14.40-14.50
           
          Środa
          klasa VIc      godzina 9.00-9.00, 9.55-10.05
          klasa VIIb    godzina 10.50-11.05, 111.50-12.00
          klasa VIIa    godzina 12.45-12.55, 13.40-13.55  
           
          Czwartek
          klasa IVb      godzina 9.00-9.10, 9.55-10.05
          klasa VId      godzina 10.50-11.05, 11.50-12.00
          klasa VIa      godzina 13.40-13.55, 14.40-14.50
           
          Piątek
          klasa IVc       godzina 9.00-910, 9.55-10.05
          klasa VIId    godzina 10.50-11.05, 11.50-12.00
          klasa VIIIb    godzina 13.40-13.55, 14.40-14.50 
           
          Klasy I - III  czwartek, piątek -przychodzą z wychowawcą na wcześniej umówioną godzinę  
           
          Wyniki konkursu
             Z radością ogłaszam wyniki konkursu fotograficznego „Z książką mi do twarzy” zorganizowanego w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich.
            Nasza komisja konkursowa miała niełatwe zadanie. Po burzliwych dyskusjach udało się wyłonić zwycięzców.
          Wyniki prezentują się następująco:

           

          I miejsce - Dominika Bałys klasa V a

                           Alicja Zajączkowska klasa VI a

          II miejsce – Natalia Bryksa klasa V a

                            Julia Sobczak klasa VI c

          III miejsce – Maciej Dziubiński klasa VI a

                          

           

                     

           
           
          KONKURS
                W ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich oraz Tygodnia Bibliotek biblioteka szkolna ogłasza dla uczniów klas V - VII  konkurs fotograficzny "Z książką mi do twarzy."
              Zachęcam Was do zaprezentowania książki: ulubionej,z piękną okładką, najstarszej na półce, z pięknym przekazem, zaskakującą historią. Pokażcie książkę, która jest dla Was ważna.
          Selfie z książką proszę przesłać na adres bea4@op.pl lub messengera Beata Rubaszewska do 15.05.2021.
          Spośród wszystkich fotografii komisja konkursowa wyłoni 5 najciekawszych, które nagrodzi.  Czekam na Wasze fantastyczne zdjęcia.
           
           
           
          Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
          23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Tegoroczne hasło obchodów brzmi:   " CZYTAJĄC, NIGDY NIE BĘDZIESZ SAM."

           

          *Jak co roku kwiecień jest świętem książki, czytania, dyskusji o autorach, tłumaczach czy też o sytuacji w branży wydawniczo – księgarskiej.

           

          * Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO. Obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została, jako symboliczna dla literatury światowej, bo w tym dniu zmarli m. in. Miguel de Cervantes i William Szekspir.

           

          *Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Święto narodziło się w Katalonii.

                                                                               

                           W ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich odbyła się lekcja biblioteczna dla uczniów klasy "0". Jej celem było rozbudzenie nawyku korzystania z biblioteki oraz uświadomienie młodych czytelników jaką rolę odgrywa książka w życiu każdego człowieka.

           

           
           
          Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
                          
            21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Święto to ma na celu podkreślenie różnorodności językowej świata oraz zwrócenie uwagi na języki zagrożone i powoli ginące, To również data, która ma przypomnieć, że chroniąc język ojczysty - dbamy o tożsamość kulturową.
              Na świecie istnieje około 6-7 tysięcy żywych języków. Szacuje się, że w historii ludzkości istniało ich dwa razy tyle, z czasem jednak niektóre z nich zaczęły zanikać i stały się martwe. Od 1950 r. umarło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ustanowiony w 1999 r. przez UNESCO ma w swoim założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
             Najbardziej popularne języki to: chiński, angielski, hiszpański, hindi i arabski. Szacuje się, że polszczyzna jest jednym z 25 największych języków na świecie – posługuje się nią ponad 40 milionów ludzi w Polsce i poza jej granicami
              Język polski - obok chińskiego, węgierskiego i fińskiego - to jeden z najtrudniejszych do nauki języków świata. Sprawia to skomplikowana gramatyka z mnóstwem wyjątków oraz szeleszczące zgłoski. Tym bardziej szanujmy polszczyznę i posługujmy się nią poprawnie, bo to zaszczyt mówić i pisać bezbłędnie w tak trudnym i pięknym języku.
          Zapraszam do łamania językacheeky
           
          SZCZENIAK                                                                                            JAMNIK
          W gąszczu szczawiu we Wrzeszczu                                            W grząskich trzcinach i szuwarach
          klaszczą kleszcze na deszczu,                                                     kroczy jamnik w szarawarach,
          szczeka szczeniak w Szczuczynie,                                              szarpie kłącza oczeretu
          szepcze szczygieł w szczelinie,                                                   i przytracza do beretu,
          piszczy pszczoła pod Pszczyną,                                                   ważkom pęki skrzypu wręcza,
          świszcze świerszcz pod leszczyną,                                             traszkom suchych trzcin naręcza,
          a trzy pliszki i liszka                                                                  a gdy zmierzchać się zaczyna,
          taszczą płaszcze w Szypliszkach.                                               z jaszczurkami sprzeczkę wszczyna.
           
          STRZYŻYK                                                                                                    MUSZKA
          Czubaty strzyżyk w czystej czapeczce                                                 Mała muszka spod Łopuszki                      
          z Tczowa do Tczewa toczył kuleczkę.                                                    chciała mieć różowe nóżki.
          W Tczewie tłum tczewian wytęża oczy                                                  różdżką nóżki czarowała,
          – Strzyżyk dotoczy czy nie dotoczy?                                                     lecz wciąż nóżki czarne miała.
          Tymczasem strzyżyk tuż-tuż przed Tczewem                                       - Po cóż czary, mary muszko?
          troszeczkę zboczył w krzaczkach za drzewem                                       Ruszże móżdżkiem, anie różdżką!
          i krótszą dróżką krocząc nad rzeczką,                                                   Wyrzuć wreszcie różdżkę wróżki
          wrócił do Tczowa razem z kuleczką.                                                       i unurzaj w różu nóżki!

           
          Wierszyki pochodzą z książki „Wierszyki łamiące języki” Małgorzaty Strzałkowskiej.

           
           
          Pasowanie na czytelnika

            15 lutego 2021 roku w bibliotece odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Celem uroczystości  było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania.

              Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie musieli wykazać się znajomością bajek i bajkowych postaci, z czym poradzili sobie na szóstkę. Następnie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki,  sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki.

             Po takim wprowadzeniu, skupione i poważne uroczycie przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika   oraz wypożyczenie pierwszej książki.

                                           

                                          

           

           

          Randka z książką
           Z okazji Walentynek biblioteka przygotowała dla czytelników niespodziankę. Dzieci z klasy III a zostały zaproszone na niebanalną " Randkę w ciemno..... z książką" Czytelnicy, którzy odwiedzili bibliotekę 12 lutego mogli wypożyczyć książkę " w ciemno", nie znając autora i tytułu, nie kierując się wyglądem okładki. Wybierali ze specjalnego, walentynkowego zestawu, książkę ozdobnie zapakowaną w szary papier z czerwonymi serduszkami.
          Uczniowie klasy III b z zaintrygowaniem sięgali po zapakowane książki. Miłej lektury smileyheart
           
                                       
           
                                                                    
           
          BIBLIOTEKA ZDALNIE
          Patron roku 2021
          KRZYSZTOF KAMIL BACZYŃSKI
                                                                        

                22 stycznia mija 100 rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, poety zmarłego w czwartym dniu powstania warszawskiego, autora takich wierszy jak „Elegia o… [chłopcu polskim]”, „Deszcze” czy „Na moście w Avignon”, żołnierza Armii Krajowej, członka Szarych Szeregów, przedstawiciela tzw. pokolenia Kolumbów. Baczyński zmarł bardzo młodo, kula wystrzelona najprawdopodobniej przez niemieckiego snajpera odebrała mu życie w wieku zaledwie 23 lat. Żył krótko, ale za to odcisnął wyraźny ślad na polskiej kulturze zarówno w jej wymiarze popularnym, masowej.

          Swoim krótkim życiem dał także inspirację innym artystom do twórczości. Poniżej kilka ciekawostek związanych z postacią warszawskiego poety.

          Służba                                                                                                                                                                Baczyński uczęszczał do jednej klasy z kolegami, którzy później wstąpili do Grup Szturmowych Szarych Szeregów. Wśród nich byli znani z kart „Kamieni na szaniec” Tadeusz „Zośka” Zawadzki, Jan „Rudy” Bytnar, Maciej Aleksy „Alek” Dawidowski. Baczyński podobnie jak jego rówieśnicy był harcerzem. Należał do 23. Warszawskiej DH „Pomarańczarnia”, był członkiem „Parasola”, sprawował funkcję dowódcy III plutonu 3. Kompanii oraz był jej kronikarzem.

                                                                                                 

           

          Sztuka                                                                                                      Krzysztof Kamil Baczyński odziedziczył po ojcu talent artystyczny. Podobnie jak on zajmował się pisaniem i był dobrym mówcą. Poeta, mimo że zmarł tragicznie w wieku zaledwie 23 lat, zostawił po sobie przeszło 500 wierszy, kilkanaście opowiadań i kilka poematów. Zachowało się również kilkaset jego grafik i rysunków – ilustracji do konkretnych opowiadań, projektów okładek książek i tomików.

                

          Żona                                                                                                                                                                                             22-letnia żona Krzysztof Barbara z Drapczyńskich Baczyńska podczas Powstania Warszawskiego została ugodzona odłamkiem, który trafił w szybę, a niewielki odprysk szkła zranił jej głowę. Na skutek odniesionych ran zmarła między 20.08 a 1.09.1944 r. (różne relacje i dokumenty podają różne daty zgonu). Krążyła, potwierdzona przez matkę pogłoska, że Basia zginęła spodziewając się dziecka Krzysztofa. Umierając podobno ściskała w ręku tomik wierszy męża i dyplom podchorążówki. Pochowana jest wraz z nim na Powązkach Wojskowych.

           

                                             


           

           
           
           
          Z okazji Świąt Bożego Narodzenia
          życzę wszystkim czytelnikom zdrowia, spokoju
          i ciepła rodzinnego
          oraz wciągającej lektury każdego dnia
          i mnóstwa czytelniczych przygód w Nowym Roku.
           
           
           
          Wychowanie przez czytanie
                   W ramach projektu " Wychowanie przez czytanie" 10 grudnia dzieci z klasy "0" usłyszały opowiadanie pod tytułem " Sąsiedzi z drugiego piętra". Po jego przeczytaniu miała miejsce rozmowa o ocenianiu ludzi po pozorach i o życzliwości. W świątecznej atmosferze, przy słuchaniu kolęd dzieci kolorowały Świętego Mikołaja.
           
          Biblioteka poleca:
          Książki dla dzieci na Mikołajki
           
           
                  „Na dalekiej hen północy, gdzie mróz srogi szczypie w oczy, gdzie prezentów leży fura, elfia jest manufaktura…”
          Wszystkie prezenty są już zapakowane i cierpliwie czekają, by ruszyć w drogę do dzieci. Jednak nagła grypa reniferów sprawia, że elfy muszą znaleźć nowy pojazd dla Świętego Mikołaja! Czy im się to uda? 
           
                     
                            Pan Patyk żyje sobie spokojnie wraz z ukochaną żoną oraz trójką uroczych patycząt. Lecz do czasu, do czasu, gdyż pewnego ranka wychodzi z dziupli rodowej, żeby rozruszać trochę gałązki, i zostaje… PORWANY! A zły los nie patyczkuje się z nieszczęsnym ojcem rodziny, wręcz przeciwnie. Czy zapłakane patyczki spędzą tę Gwiazdkę bez taty? Czy stęskniona Pani Patykowa ujrzy jeszcze swojego małżonka?
           

                                Wyjątkowy dziennik, osadzony w świecie Krainy Lodu, w którym Anna notuje to, co ważne, zabawne i ciekawe w codziennym życiu mieszkańców Arendelle, a także wkleja dawne zapiski swojej mamy, królowej Iduny. Ta pięknie wydana książka pozwoli fankom i fanom filmu wkroczyć do świata bohaterów animacji i poznać go od podszewki.

           

              Czy zdarzyło ci się kiedyś pomyśleć, że Boże Narodzenie mogłoby wyglądać inaczej?
          Kolędy, prezenty, zimne ognie – wszystko to już nieco... trąci nudą.
                   Cóż więc powiesz na wielkie eksplodujące ciasto świąteczne, na paskudnego oswojonego bałwana śniegowego albo sympatyczną gadającą kuropatwę w koronie gruszy? A gdyby tak Święty Mikołaj zatrudnił się w zoo, narozrabiał w sklepie z zabawkami albo nawet został… aresztowany za włamanie?!  Jedenaście opowiastek sprawi, że najpierw parskniesz, potem zakwiczysz, a wreszcie popłaczesz się ze śmiechu i już nigdy nie pomyślisz o Bożym Narodzeniu tak jak dawniej.

           

          MIŁEJ LEKTURY wink

           

           

           
           
          25 listopada-Święto Pluszowego Misia                  
           
                  

          Pluszowy miś – historia niezwykłej maskotki                     

          Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka symbol z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy postrzelono małego niedźwiadka. Prezydent nakazał jego uwolnienie, a całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie.

             Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA.

             Miś Pluszowy, a szczególnie ten nasz, wyjątkowy i ukochany, nie jest zwykłą, pluszową zabawką. Nie, nie! Taki Miś, po to misiem jest, żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz. Ma duże uszy, żeby mieć coś do targania i kochania. W końcu Miś ma bardzo miękkie łapki, za które możemy trzymać, kiedy tylko chcemy.

             Z okazji jego święta biblioteka przygotowała prezentcję dla dzieci z klas I przedstawiając w niej najbardziej znane misie z bajek.

           

           

           
          Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
                                        
           
          Janusz Korczak już blisko sto lat temu napisał :
          "Nie ma dzieci – są ludzie."
          20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Data ta upamiętnia podpisanie najważniejszego dokumentu gwarantującego prawa wszystkim dzieciom – Konwencji o prawach dziecka.
           
           
           
          Książki dla dzieci o prawach człowieka i prawach dziecka

                   

                                       

           
           
           
          Lektura dla rodziców
                                                                
             W „Wychowaniu przez czytanie” autorki skupiają się przede wszystkim na tym, co rodzice mogą zrobić we własnym zakresie, by zapewnić swemu dziecku możliwie najlepszy start, bowiem najważniejsze, decydujące o zdrowiu i przyszłości dziecka rzeczy dzieją się w domu, w rodzinie.
                  Książka Ireny Koźmińskiej i Elżbiety Olszewskiej jest kopalnią praktycznych rad, podpowiadających rodzicom (i nauczycielom), jak wychować dzieci szczęśliwe, zdrowe emocjonalnie, ciekawe świata, twórcze, wykształcone, wrażliwe i dobre. Autorki umiejętnie i rzeczowo przekonują, że w zwykłym głośnym czytaniu tkwi niezwykła moc. Podpierają się przy tym licznymi wynikami badań i fachową literaturą. Omawiają kryteria wyboru książek do czytania dzieciom i polecają konkretne pozycje, przeznaczone dla różnych grup wiekowych. Jeden z rozdziałów poświęcają chłopcom, którzy w dzisiejszej rzeczywistości czują się szczególnie zagubieni. Zwracają też uwagę, że we współczesnym pozbawionym zasad i chaotycznym świecie to właśnie książki są doskonałym narzędziem do nauczania wartości, takich jak szacunek, uczciwość, odpowiedzialność, właściwie pojmowana odwaga, samodyscyplina, pokojowość, sprawiedliwość, szczęście, optymizm i humor, przyjaźń i miłość, solidarność, piękno, mądrość. Serdecznie polecam .
           
           
          Ogólnopolski Dzień Biblioterapi

          14 listopada obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Biblioterapii, w rocznicę zarejestrowania Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego, które rozpoczęło działalność w 1997 roku. Święto zostało zainicjowane w 2016 roku, a hasłem przewodnim było: „Czytanie pomaga”. Kolejnym edycjom towarzyszyły hasła: „Książka kluczem do zrozumienia siebie i innych” (2017) i „Otwórz książkę, otwórz umysł” (2018),  „Kto czyta – rozumie”(2019).

          Tegoroczny, V Ogólnopolski Dzień Biblioterapii, przebiega pod hasłem:

          „Czytanie łączy”.

                  Odmianą biblioterapii dla dzieci jest bajkoterapia, którą nieświadomie stosuje wielu rodziców i dziadków czytając najmłodszym przed snem. Badania wykazały, że czytając dziecku pewne historie, można mu pomóc w wielu trudnych do zrozumienia sytuacjach emocjonalnych.
          W zbiorach naszej szkolnej biblioteki mamy książki adresowane do dzieci i młodzieży pozwalające oswoić im lęki, uczące codzienności i „życia”.     

          Jak ogromna siła jest w książkach zapewne nie trzeba Was przekonywać. Jedne z nich jest właśnie moc łączenia ludzi. Gdy czujesz się samotny, zawstydzony czy smutny, gdy się boisz, gdy dopada Cię melancholia… Czy jesteś mały czy duży – sięgnij po książkę!

          Dzielcie się z innymi swoimi wrażeniami i przeżyciami, potem dyskutujcie albo przelejcie na papier swoje myśli, bo CZYTANIE ŁĄCZY

           

          11 listopada
                Z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w bibliotece została przygotowana gazetka i wystawka książek mówiących o naszej historii, sławnych ludziach oraz wiersze i piosenki patriotyczne.
           
            
           
           
          Lektury online

          Czy wiecie, że na stronach lektury.gov.pl oraz wolnelektury.pl możecie znaleźć różne książki, w tym część lektur szkolnych? 
          Książki dostępne są w różnych formatach począwszy od wersji do czytania w przeglądarce, poprzez formaty PDF, MOBI, TXT, FB2 po audiobooki do pobrania lub odtwarzania na kanale YouTube.

          “Brzydkie kaczątko” Andersena, “W pustyni i w puszczy” Sienkiewicza, “Pan Tadeusz” Mickiewicza oraz wiele innych utworów jest dostępne od ręki w waszych domach. 

          Warto dodać do ulubionych – baza jest stale powiększana o nowe pozycje. 

          Wolne Lektury  https://wolnelektury.pl/
          Lektury  https://lektury.gov.pl/
          Kanał na YouTube https://www.youtube.com/channel/UC8tQ54NHy56gWhlwMmOZwbA




          Wychowanie przez czytanie

              „Czytanie dzieciom wartościowych książek, rozmowa o ich treści, kształtowanie potrzeby i nawyku czytania jest warunkiem rozwoju krytycznego myślenia, mądrości życiowej, wyobraźni i wrażliwości moralnej. To droga do uczestnictwa w kulturze i jej współtworzenia. Umiejętność korzystania z tekstów pozwala radzić sobie z koniecznością wielokrotnej zmiany naszych dróg zawodowych i życiowych. .”
          prof. Zbigniew Kwieciński, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego

                          W październiku biblioteka rozpoczęła akcję " Wychowanie przez czytanie" Jest ona skierowana do uczniów klas "0".          Polega na czytaniu dzieciom raz w miesiącu opowiadań, bajek, wierszy. Wybierając je bibliotekarz bierze pod uwagę to, aby lektura miała najlepszy wpływ na zdolność percepcji, empatii, rozwijała umiejętności interpersonalne i kształtowała charakter dziecka.W październiku i listopadzie dzieci miały okazję posłuchać bajek mówiących o inności, odrzuceniu przez rówieśników. Zajęcia kończyły się  pracą plastyczną.

           

               

                                                   

           

           

           

          ROK SZKOLNY 2019/2020


          W tym tygodniu nasza wirtualna propozycja dla młodszych czytelników to blog Bajkowy Tata Marta Opaski. Znajdziecie tam darmowe audiobooki, humorystyczne rymowanki terapeutyczne oraz krótkie bajki o przeróżnej tematyce - o marzeniach, o emocjach, o tęczowych zebrach, o latających naleśnikach. Są również bajki i wierszyki pomocne w nauce języka angielskiego, opowiadania motywacyjne, edukacyjne rymowanki, które odpowiadają na trudne dziecięce pytania.Jeśli macie ochotę na chwilę relaksu po całym tygodniu edukacji zdalnej zapraszamy na stronie:
          https://bajkowytata.com/audiobooki/

          Dzień Dziecka nie dla mugoli ;)


          W tym tygodniu polecamy przygody Harry'ego Pottera w nieco innej formie niż tradycyjna książka. Dla wszystkich zabieganych proponujemy audiobooki: 
           Harry Potter i Kamień Filozoficzny ROZDZIAŁ 1 https://www.youtube.com/watch?v=lleelgGZasc&list=PLrvc2K51P8VteBN-I8FB0KYHcvj8UaLhB
          Po otworzeniu strony pojawią się następne rozdziały.
          Harry Potter i Komnata Tajemnic Rozdział 1 https://www.youtube.com/watch?v=IEJo6DdB1mk
          Po otworzeniu strony pojawią się następne rozdziały.
          Harry Potter i Więzień Azkabanu
          https://www.youtube.com/watch?v=-EyR4muNGS8&list=PLwnBFj3KRdJvoAXYCDIxuj7t2oa3AdJXs

          COTYGODNIOWA POLECAJKA smiley

          Dziś coś dla młodszych czytelników.  Proponujemy kilka klimatycznych i ciekawych bajek do słuchania i czytania
          Seria bajek do słuchania:
          Słuchaj audiobooków i przenieś się do świata baśni. Każdy audiobook to inna opowieść i wyjątkowa przygoda.
          1. Elfka Kapryśka - Bajka o tym jak niegdyś wylękniony i bardzo bojaźliwy elf stał się najodważniejszym bohaterem w całej wiosce.
          https://www.elfibajka.pl/audiobook/elfka-kapryska.html

          2. Elf Ziółko -Deptanie i niszczenie to największa zabawa naszego bohatera. Czy Królowa Ziół przekona go do zmiany nastawienia?
          https://www.elfibajka.pl/bajka-do-czytania/elf-leniuchello.html
          3. Elf Pasibrzuszek - Mały łakomczuszek przez swoją słabość popada w poważne tarapaty. Wyciąga jednak z tej historii bardzo przydatne lekcje https://www.elfibajka.pl/bajka-do-czytania/elf-narzekajlo.html
          Seria bajek do czytania:
          Czytaj bajki o przygodach elfów, rozwijaj wyobraźnię i przenieś się do magicznego świata latających prezentów i czekoladowych domków.
          1. Elf Trzęsiportek - Elf Trzęsiportek bał się wszystkiego. Na szczęście jego spryt i poczucie humoru pomogło mu wyjść z opresji.
          https://www.elfibajka.pl/bajka-do-czytania/elf-trzesiportek.html
          2. Elf Leniuchello - Elf Leniuchello nigdy nie miał chęci do tego by zająć się czymś pożytecznym. Wolał leniuchować całymi dniami. Dostrzegł jednak że warto czasem zrobić coś pożytecznego.
          https://www.elfibajka.pl/bajka-do-czytania/elf-leniuchello.html
          3. Elf Narzekajło - Elf Narzekajło zawsze marudził. Nic mu się nie podobało. Przygoda z zaginięciem listów od Mikołaja zmieniła jego podejście https://www.elfibajka.pl/bajka-do-czytania/elf-narzekajlo.html



          8 maja – Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

          Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, organizowany od 2004, stał się symbolem determinacji i kreatywności w promowaniu unikalnych wartości kulturowych, edukacyjnych i społecznych bibliotek. Dziś obchodzimy go w zaciszu domu, w wirtualnej przestrzeni. W obecnej sytuacji zamknięcia i izolacji nie zapominajmy o wartości jaką jest książka sama w sobie, pamiętajmy o inicjatywach krzewiących czytelnictwo i rozpalających miłość do literatury najmłodszego pokolenia.  To w sieci odbywają się dziś spotkania autorskie, dyskusje, prezentacje nowości czytelniczych. Coraz więcej jest możliwości (audiobooki na youtubie, dostęp do darmowych ebooków) stałego obcowania z książką. Jednak nam, bibliotekarzom brakuje kontaktu z czytelnikiem, tej szczególnej więzi i pasji. W dniu naszego święta, życzę sobie i Wam, byśmy za rok spotkali się w innych okolicznościach…

           

          O bibliotece z przymrużeniem oka ;)

          Zdradzamy w tajemnicy, że w bibliotece dosyć często zdarzają się sytuacje komiczne, po których cały dzień chodzimy uśmiechnięte. Uczniowskie gafy, dziwne pytania, prośby o wyimaginowane książki… Przykład? Proszę bardzo – kilka autentycznych sytuacji z życia bibliotekarki wink

          - Poproszę „Diabła z siódmej klasy”

          - Czy są dzieci z budy?”

          - Mogę prosić o książkę „Nasza konica” (tak chodzi o szkapę)

          - Proszę pani, wczoraj tam była taka zielona książka i chciałabym ją wypożyczyć

          - Jest Pani najlepszą biblioteczanką! heart

          - A pani biblioteczka prosi o kredę (w sekretariacie)

           - Proszę Pani, co ja wypożyczyłem?  - zaczepiona przez ucznia na korytarzu

          - Proszę Pani, chciałbym przedłużyć książkę – zaczepiona przez ucznia w sklepie spożywczym


          Są takie dni, kiedy gdy czytelnik pyta: Czy mógłbym sobie przedłużyć książkę? Mamy ochotę odpowiedzieć: A o ile centymetrów? ;)

          Oj tak! Nie możemy narzekać na nudę.

          W innych szkołach jest równie wesoło. Kilka przykładów znalezionych w sieci:


          • Siedmiolatek w bibliotece:
          - Poprosę ksiąskę dla Janusa (starszego brata), bo Janus chory...
          - A jaką książkę - pyta bibliotekarka.
          - Jakoś tak... "Kolorowa bitwa"...
          - Aha, to na pewno "Barwy walki".


          Proszę o jakąś książkę dla chorego.
          - Coś poważnego?
          - Struł się lodami.


          Poproszę o "Mały Księżyc".
          - ???


          Spragniony wiedzy czytelnik wpada do biblioteki:
          - Ja poproszę jeszcze raz tę książkę z fizyki, którą ostatnio pożyczałem.
          - A jaka to była książka?
          - No...taka gruba z zieloną okładką...


          Uczeń oddaje książki w bibliotece:
          – Czy mogłaby pani sprawdzić czy jestem czysty? – zwraca się do bibliotekarki.
          – Proszę bardzo… Zechcesz pokazać swoje ręce, uszy i szyję?

          Uczeń w bibliotece:

          - Czy jest „Pan… Pan…”

          - „Pan Tadeusz – podpowiada bibliotekarka”

          - A może. To poproszę książkę „Pan Tadeusz Wołodyjowski”.

           

          Dzięki Wam, czytelnikom, za te wszystkie gafy i pomyłki, które rozjaśniają nam dzień i na pewno zapamiętamy je na długo.  A przede wszystkim dziękujemy za wszystkie miłe słowa, wyjątkowe chwile, które sprawiają, że czujemy sens naszej pracy heart

           

          Cotygodniowa biblioteczna polecjka!

          Jak co tydzień, przedstawiam kilka propozycji czytelniczych. Zachęcam do odwiedzenia poniższych stron.
          ZŁOTA KSIĄŻECZKA CZ. 1 – Bajkowisko.pl – słuchowisko – bajka dla dzieci (audiobook): https://.youtube.com/watch?v=9AcYPpzCwy0
          GRZEŚ NIEDORAJDA - Bajkowisko.pl – słuchowisko – bajka dla dzieci (audiobook): https://www.youtube.com/watch?v=gdp20xHH8zk&t=42s
          CHATKA PUCHATKA A. A. Milne ebook i audiobook : https://www.legimi.pl/ebook-chatka-puchatka-a-a-milne,b126533.html
          WAKACJE Z DUCHAMI Adam Bahdaj ebook i audiobook : https://www.legimi.pl/ebook-wakacje-z-duchami-adam-bahdaj,b365993.html
          DZIEWCZYNKA, KTÓRA WYPIŁA KSIĘŻYC Kelly Barnhill ebook i audiobook: https://www.legimi.pl/ebook-dziewczynka-ktora-wypila-ksiezyc-kelly-barnhill,b226301.html
          KRONIKI JAARU Czarny Amulet Adam Faber ebook: https://www.legimi.pl/ebook-czarny-amulet-adam-faber,b190578.html

           

          Książka na majówkę!

          Propozycja ciekawych książek na długi weekend!
          Majówka to dla wielu z nas okazja do odpoczynku w rodzinnym gronie, krótkiego wyjazdu za miasto(w tym roku jest to niemożliwe) i... nadrobienia czytelniczych zaległości. Pogoda sprzyja - można więc czytać wszędzie: na balkonie, w parku, w ogrodzie... Po jakie książki jednak sięgnąć? Polecamy 5 tytułów, (dla  małych i dla tych starszych) z którymi warto zapoznać się w czasie majówki!
          Jaka jest idealna książka na majówkę? Dość lekka, a jednocześnie błyskotliwa i koniecznie z pozytywnym przesłaniem, by majówka upłynęła pod znakiem radości.


          Klasy I-II
          1. CZARNA OWIECZKA- Jan Grabowski
          Opis wydawcy: Osierocona owieczka wychowuje się razem ze szczeniakiem. Wynika z tego mnóstwo zabawnych sytuacji. Metka sypia w psiej budzie, obszczekuje gości, służy, a nawet biega po podwórku z kością w zębach!
          Fragment Książki można przeczytać na https://liblink.pl/Q7940MRGl1
          2. CUDACZEK WYŚMIEWACZEK  (cz.1)
          Opis wydawcy: Cudaczek Wyśmiewaczek, licho malusie i cieniutkie jak igła, mieszkał w tym domku, co to nie był ani duży, ani mały, tylko w sam raz. Nie jadł i nie pił, tylko śmiechem żył. Śmiał się i śmiał do rozpuku, a brzuszek pęczniał mu i pęczniał, aż napęczniał jak ziarnko grochu. Wtedy Cudaczek był syty i zadowolony.
          można wysłuchać na Bajkowisko.pl - bajki do słuchania po polsku na stronie: https://liblink.pl/3xAsDkQB8J

           

          Klasy III - VI
          3. MYSIA  WIEŻA Agnieszka Fulińska,  Aleksandra Klęczar
          Opis wydawcy: Przeszłość skrywa tajemnice, o których nie śniło się archeologom. Dwunastoletni Igor i jego rówieśniczka Hanka przypadkiem spotykają się na wakacjach nad jeziorem Gopło. Nie wiedzą, że lato w cichym zakątku koło Kruszwicy przyniesie im nieoczekiwane przygody. Któż by się bowiem spodziewał w takim miejscu gadających myszy, duchów pradawnych królów, hologramu czarodzieja i jak najbardziej żywych wieszczek i guślarzy? Tajemnice i dramaty czające się w przeszłości bohaterów też okażą się ważniejsze, niż którekolwiek z nich mogło przypuszczać. Kim była matka Igora, o której nigdy nie mówi się w domu chłopca? Jak rozprawić się z lichem? Gdzie szukać sposobów na pokonanie króla ducha i jego upiornej małżonki? Odpowiedzi czekają w Mysiej Wieży, pierwszym tomie serii Dzieci Dwóch Światów, powieści przygodowej z mitologią słowiańską w tle. Jeśli podoba ci się seria Percy Jackson i Bogowie Olimpijscy, to polubisz też Igora, Hankę i ich przyjaciół.
          W ofercie jest przez 14 dni za darmo na https://liblink.pl/dtguL6qxS6
          4.BYŁ SOBIE SZCZENIAK. ELLIE W. Bruce Cameron
          Opis wydawcy:Ellie to bardzo mądra suczka, z bardzo odpowiedzialnym zadaniem. Od szczeniaka była trenowana na psa ratownika i potrafi teraz odszukać zagubione w lesie dziecko albo wskazać zasypanego przez gruzy człowieka. Ta psina ma nosa! Znajduje ludzi. Ratuje ich. To jej misja. Jednak Ellie ma też bardzo ważne zadanie w domu. Jej opiekunowie - Jakob, który stracił żonę i bardzo samotna Maya - również są zagubieni. Jednak w zupełnie inny sposób niż ktoś, kto chciał sprawdzić, co jest po drugiej stronie placu zabaw. Teraz Ellie musi wykorzystać wszystkie swoje sztuczki, aby dotrzeć do swoich opiekunów i ich uratować. Historia Ellie to piękna opowieść dla młodych miłośników zwierząt, a urocze czarno-białe ilustracje, sprawiają, że jej przygody ożywiają na Twoich oczach!
          Darmowy fragment publikacji można przeczytać na: https://liblink.pl/NQrAKCgVf9

          Klasy VII- VIII
          5. KRONIKI  JAARU - KSIĘGA  LUSTER  Adam Faber
          Opis wydawcy: Kate Hallender jest typową nastolatką, mieszka u swojej ciotki w Londynie i wiedzie spokojne życie, jednak pewnego dnia trafia do tajemniczego sklepu pełnego czarodziejskich przedmiotów, od właścicielki którego otrzymuje Księgę Luster. Nastolatka rzuca miłosny urok na przystojnego Jonathana, jednak czar skutkuje zupełnie inaczej, niż by tego oczekiwała. Dziewczyna trafia do Jaaru, krainy zamieszkanej przez magiczne stworzenia. Fion jest ferem, baśniową istotą, a jego stosunki z ojcem nie są za dobre, więc w akcie buntu opuszcza dom, by odnaleźć czarownicę, z którą się połączy. Trafia w ręce nikczemnej nimfy Errato i przez swoją naiwność wprowadza do świata magii wielki zamęt. Tymczasem w Londynie ciotka dowiaduje się, że ze sklepu pani Selene zniknął magiczny kamień o potężnej mocy. Czy uda się go odnaleźć? Jak Kate, początkująca wiedźma, poradzi sobie w świecie Jaaru, mając u boku ekscentrycznych ferów i wyniosłego jednorożca? I co tak naprawdę skrywa plan nikczemnej Errato?
          Książkę można przeczytać przez 14 dni za darmo na https://liblink.pl/bKTMxbQ5HX

          Kochani czytelnicy!

          Nastały smutne czasy, ale mamy nadzieję, że książki umilają Wam czas kwarantanny.  Postanowiłyśmy co tydzień proponować Wam ciekawe tytuły, które dostępne są w formie ebooków i audiobooków.

          Na początek proponujemy książki polecane przez Waszych rówieśników - ciepłe wzruszajace opowieści o tolerancji, przyjaźni i ciekawości świata.
          R.J. Palacio Cudowny chłopak- https://liblink.pl/49gdFqkVi0
          Recenzja wydawcy: To niezwykle wzruszająca opowieść o walce z przeciwnościami losu. Książka przedstawia historię Augusta - chłopca, który z powodu mutacji genu ma zdeformowaną twarz. Przeszedł już 27 operacji, jednak teraz czeka go zupełnie nowe wyzwanie... August idzie do szkoły, gdzie musi zmierzyć się z ostracyzmem i uprzedzeniami.
          T. S. Easton Chłopaki nie dziergają- https://liblink.pl/GFOPlWndYd
          Recenzja wydawcy.:To dowcipna i wciągająca książka, która zadaje kłam o stereotypach dotyczących męskich i kobiecych zajęć. Gdy Ben musi poddać się resocjalizacji, staje przed ograniczonym wyborem zajęć pozalekcyjnych. Ze względu na atrakcyjną nauczycielkę zapisuje się na naukę robienia na drutach i... odkrywa w sobie prawdziwy talent. Co na to jednak jego rodzina i znajomi?
          Rafał Kosik Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi. Tom 1- https://liblink.pl/qPMHxy59pq
          Opis wydawcy: To pierwsza powieść z bestsellerowego cyklu Felix, Net i Nika autorstwa Rafała Kosika. Opowiada o przygodach trójki przyjaciół z jednego z warszawskich gimnazjów. W stolicy grasuje Gang Niewidzialnych Ludzi, a nastolatkowie przypadkowo odkrywają ich tajemnicę... Powieść Rafała Kosika jest pełna niezwykłych wydarzeń. Znalazło się tu miejsce i dla duchów, i dla zaginionych skarbów, i dla sztucznej inteligencji... A to dopiero początek przygód!

          ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄZKI I PRAW AUTORSKICH

          23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To szczególne święto wszystkich czytelników, bibliofilów i miłośników książek.
          Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii, kobiety obdarowywano w ten dzień czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.
          Pamiętajcie:
          Książki są oknem na nasze wewnętrzne życie, a także bramą do wzajemnego szacunku i zrozumienia między ludźmi. W tych burzliwych czasach książki ucieleśniają różnorodność ludzkiej pomysłowości, nadając kształt bogactwu ludzkich doświadczeń, wyrażając poszukiwania sensu i ekspresji, które wszyscy dzielimy, a które napędzają każde społeczeństwo do przodu. Książki pomagają spleść ludzkość w jedną rodzinę, zawierają wspólną przeszłość, historię i dziedzictwo, by stworzyć wspólne przeznaczenie, w którym wszystkie głosy są słyszane w wielkim chórze ludzkich aspiracji. Książki są naszymi sojusznikami w rozpowszechnianiu edukacji, nauki, kultury i informacji na całym świecie.
          Zachęcam w tym dniu do przeczytania ze swojej biblioteczki, chociaż jednej króciutkiej książeczki. Życzę przyjemnych chwil z lekturą.

          ROZMOWY BRZEZIŃSKO-BERLIŃSKIE

          W piątek 7 lutego jednodniową uczennicą naszej szkoły została Oliwia - dziewczynka mieszkająca w stolicy Niemiec. Postanowiliśmy zaprosić ją do biblioteki i porozmawiać o różnicach kulturowych i edukacyjnych miedzy szkołą polska i niemiecką. Zebraliśmy wiele ciekawych informacji, które opublikujemy w kolejnym numerze gazetki szkolnej "Dwójka". Jest na co czekać!

          PASOWANIE NA CZYTELNIKA

          Tuż po feriach zorganizowano wyjątkowy dzień, zarówno dla pierwszaków, jak i dla całej społeczności bibliotecznej. Do grona czytelników dołczączyli najmłodsi uczniowie. Z tej okazji bibliotekarki przygotowały dla dzieci wiele atrakcji. Jak co roku nie zabrakło konkursów, zagadek i zabaw, związanych z ulubionymi bajkami. Dzieci dowiedziały się jak należy dbać o wypożyczane książeczki, dlaczego warto czytać i jak rozpoznać książkę z biblioteki szkolnej. Następnie uczniowie złożyli uroczystą przysięgę i wybrali swoje pierwsze lektury.

           

          AKTYW BIBLIOTECZNY

           

          DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W SP 2

           

          DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

          5 listopada czyli w Miedzynarodowy Dzień Postaci z Bajek bibliotekę odwiedzili uczniowie wraz z opiekunką świetlicy szkolnej. Dla dzieci przygotowano atrakcje - wspólne odczytywanie znanych bajek, zagadki, gry i konkursy związane z baśniowymi postaciami. To był miło i kreatywnie spędzony czas. 

           

          DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

          czyli spotkanie z zerówkowiczami 

           

          Rok szkolny 2019/2020

          WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW

          Nasze perełki w etapie wojewódzkim!

          Test półfinałowy był trudny i żmudny, ale zdobyli bardzo dużo punktów, i choć nie zawalczą w finale, jesteśmy z nich dumni!

           

           

          JESTEŚMY W PÓŁFINALE!

          Filip Zieliński Wiktoria Krawczyk oraz Aleksandra Barańska zawalczą o finał!

          Do etapu wojewódzkiego przysąpią już 28 marca. Cała szkoła trzyma za nich kciuki!

             

          Pogratulować też należy uczniom klas młodszych, którzy zdobyli aż 125 punktów na 150 możliwych!

           

          Wielka Liga Czytelników

          ETAP POWIATOWY

          Ogólnopolski Konkurs „Wielka Liga Czytelników” to ponad 100 tysięcy przeczytanych książek i przeszło 50 tysięcy aktywnych, młodych czytelników w całym kraju! Ma on na celu zachęcenie młodego pokolenia do czytania książek.  Misją wydarzenia jest promowanie czytelnictwa jako ciekawej i rozwijającej formy spędzania czasu wolnego. Celem konkursu jest również wyłonienie najlepszych czytelników.

          28 lutego w Bibliotece Pedagogicznej w Brzezinach odbył sie kolejny etap zmagań, w którym uczniowie musieli wykazać się wiedzą, dobrą pamięcią i zaangażowaniem.

           

           

           

          Pasowanie na czytelników uczniów klasy I

          Jak co roku przed feriami zimowymi w poczet czytelników szkolnych włączeni zostali uczniowie najmłodszych klas.

          Po uroczystości pasowania na czytelnika dzieci wypożyczyły z biblioteki swoją pierwszą książeczkę. 

          Życzymy zaczytanych ferii :)

           

           

          Szkolny etap konkursu

          "Wielka Liga Czytelników"

          Blisko 40 uczestników przystapiło do drugiej częście etapu szkolnego, znanego juz w całej Polsce, konkursu czytelniczego. Uczniowie musieli wykazać się znajomością lektury, zdobyć jak najwięcej punktów i pokonać rywali. Do etapu wojewódzkiego mogli przejść tylko najlepsi. I oto oni:

          Maja Lipska II a

          Mateusz Misiak II c

          Martyna Kaźmierczak III a

          Aleksandra Barańska V b

          Wiktoria Krawczyk VIII c

          Filip Zieliński VIII c

          Zapraszamy do udziału w ogólnopolskim konkursie czytelniczym! Szczegóły na stronie https://wielka-liga.pl/ mailsmiley

           

          DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

          W Dzień Pluszowego Misia niespodzianek nie brakowało. Uroczystość przygotowana przez uczniów klasy III oraz uczennice z Koła bibliotecznego wprowadziła widzów w odświętny, urodzinowy nastrój. W trakcie imprezy rozstrzygnięto również konkurs biblioteczny "Pluszowy miś - mój przyjaciel". W konkursie uczestniczyło aż 38 uczniów z klas 0 - III. Przygotowane prace to popis kreatywności, zaangażowania i talentu. Komisja w składzie: pani dyrektor Anna Mrówka, pani vicedyrektor Elżbieta Piotrowska, nauczycielka Beata Rubaszewska oraz  bibliotekarka Katarzyna Rosiak zdecydowała, że wszyscy zasłużyli na pierwsze miejsce. Ogromne gratulacje dla wszystkich zwycięzców!

          DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

          Królewna Śnieżka, Pinokio, Kot z butach, Roszpunka czy Czerwony Kapturek także mają swoje święto. 
          5 listopada w Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. 

          Warto o tym pamiętać, gdyż bajki to esencja dzieciństwa. Aby upamiętnić ten szczególny dzień  w bibliotece odbyły się zajęcia dla dzieci młodszych. Nasi kochani zerówkowicze, wystrojeni w kostiumy ulubionych bajkowych postaci, odwiedzili bibliotekę, by wysłuchać opowieści, porozmawiać o znanych baśniach czy obejrzeć wystawę najpiękniejszych książek naszego dzieciństwa. Część atrakcji czekała na nich również w sali. Bajkowe konkursy, rebusy i zagadki  - oto zadania, z którymi musiały zmierzyć się dzieci. Dzień zakończyliśmy balem postaci z bajek. 

           

          Bibliotekę odwiedziły również uczniowie pod opieka nauczyciela świetlicy. Dla nich również przygotowano baśniową opowieść, wystawę, łamigłówki i quizy.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Dzień Głośnego Czytania

           

          Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzimy już po raz trzeci. To wyjątkowe święto każdego czytelnika przypada 29 września. O walorach głośnego czytania coraz częściej mówi grono psychologów, pedagogów i nauczycieli. Wspólne, głośne czytanie nie tylko wspaniale stymuluje rozwój ale też buduje i umacnia więzi rodzinne, wprowadza małe, nieczytające jeszcze dzieci w świat literatury i rozbudza zamiłowania czytelnicze.

          Z tej okazji bibliotekę szkolną odwiedziły dzieci z klas Ia i Ib. Uczniowie wysłuchali opowieści o chłopcu, który nie lubił czytać… Na szczęście pewna zaczarowana księga i niezwykle przygody przyczyniły się do tego, że bohater bajki pokochał czytanie.  Rozmawiano też o ulubionych  książkach, były rebusy i łamigłówki, a także… praca domowa! Dzieci miały za zadanie zachęcić domowników do wspólnego odczytania bajki czy opowiadania!

           

           

          KONKURS RECYTATORSKI W BIBLIOTECE!

           

          22 października w bibliotece odbył się konkurs recytatorski zatytułowany „Ojczyste krajobrazy”. W konkursie wzięło udział aż 53 uczniów z klas IV – VIII. W otoczeniu książek, w miłej atmosferze jury wysłuchało pięknych utworów o miłości do ojczyzny, o poświęceniu i o tęsknocie. Nie obyło się bez łez wzruszenia! Warto o niej mówić, warto przypominać, warto uczyć się tej miłości do ojczyzny, a spotkania poetyckie są ku temu doskonałą okazją .

           

          ROK SZKOLNY 2017/2018

           

          ZWYCIĘZCY W KONKURSIE

          BIBLIOTECZNYM

          Klasa 0 - III - Natasza Bączyńska, Anna Chachuła, Roksana Król

          klasy IV -VII - Filip Gola, Adam Żurek, Wiktor Budziewski, Kacper Ławski

          Gratulujemy!

           

          KONKURS

          Biblioteka szkolne ogłasza konkurs plastyczny pt.

          KOCHAM CZYTAĆ!

          Cel: propagowanie czytelnictwa i miłości do książek.

          Zadanie konkursowe: praca plastyczna (np. plakat) dotycząca wybranego tytuły lub serii książek dla dzieci i młodzieży.

          Technika: dowolna (liczy się pomysł, orygialne wykonanie, starannośc i samodzielne wykonianie). 

          Uczestnicy: wszyscy uczniowie szkoły, szczególnie zapraszamy klasy 0 - III.

          Termin: pracę nalezy składać w bibliotece do końca maja!

           

          DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

           

          Jak co roku biblioteka przyłączyła sie do obchodów Dnia Języka Ojczystego  (21 lutego). Aby podkreślić rolę języka polskiego na tle jezyków europejskich, zwrócic uwage na tradycję i tozsamość językową oraz propagować dbałość o poprawność językową przygotowano wystawę książek popularnonaukowych oraz słowników i leksykownów jęzukowych.

          ZIMA W BIBLIOTECE

          DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA!

          Mały, duży, bury, biały, z klapniętym uszkiem, czy w kubraczku... Każdy posiada bądź posiadał własnego ulubionego misia pluszowego. Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku! To nieodłączny przyjaciel dziecięcych zabaw!

          W tym roku pluszowy miś ma swoje 115 urodziny!!! Z tej okazji najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli okazje wsłuchać historii zabawki oraz  dowiedzieć się w jakich bajkach i książkach można spotkać niedźwiadki. Dziewczynki z Koła Bibliotecznego pod kierunkiem bibliotekarki przygotowały między innymi znane piosenki o misiach, quiz multimedialny oraz zabawę taneczną! 

          DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

          Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie piątego listopada. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby przypomnieć sobie część z nich. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe.

          Z tej okazji do biblioteki szkolnej zawitali uczniowie klasy II oraz dzieci „świetlicowe”. Zajęcia dla klasy II to rozmowa o ulubionych, bajkowych postaciach, rozwiązywanie mulimedialnego quizu czy bajkowa pantonima.

          Również dzieci przebywający w świetlicy gościnnie odwiedzili bibliotekę. Głośne czytanie, zagadki na temat bohaterów baśni i bajek czy konstruktywne zabawy zagwarantowały miło spędzony czas.

           

          Dzień Głośnego Czytania

          29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Czytanie na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.

          Święto stało się znakomitą okazją do zaproszenia dzieci do biblioteki. Przedszkolaki z "0" oraz najmłodsi uczniowie z naszej szkoły mieli okazję wysłuchać  opowiadania Zofii Staneckiej pt. „Basia i telewizor. Opowieść o rezolutnej dziewczynce  nasunęła refleksję o tym, co naprawdę w życiu ważne. Nie to co materialne, ale rodzina z którą wspólnie spędza się czas! 

           

          DROGI RODZICU!

          Czytanie książek to sposób na mądry kontakt z dzieckiem i jedna z najskuteczniejszych strategii wychowawczych, jakie do tej pory wymyślono. Psychologowie oraz nauczyciele często podkreślają, że to właśnie głośne czytanie szczególnie rozwija wyobraźnię dziecka, pozytywnie wpływa na jego wrażliwość i rozwój emocjonalny, pomaga w skupieniu, rozbudowuje słownictwo oraz wzmacnia więzi rodzinne. Poza tym czytanie jest fantastycznym pomysłem na spędzenie wolnego czasu. A gdy już zasiądziemy z książką, przytulimy nasze dziecko i będziemy czytać na głos, sprawimy, że zapamięta te chwile na zawsze i skojarzy je z poczuciem bezpieczeństwa i przyjemnością.

          AKTYW BIBLIOTECZNY 2017/2018 :)

          Rok szkolny 2017/2018

          Zapraszamy do biblioteki od 18 września!

          "Książki kochają każdego, kto je otwiera, dając mu poczucie bezpieczeństwa i przyjaźń,

           niczego w zamian nie żądając..."

          Cornelia Funke

           

          Podróże w czasie

           

             

             

             

           

           

          Maraton Czytania

          20 marca w naszej bibliotece odbył się Maraton Czytania. Uczniowie klas piątych , przebrani za starogreckich bogów i herosów, czytali książkę Ricka Riordana " Greccy herosi według Percy'ego Jacksona". Celem Maratonu było propagowanie czytelnictwa. Opiekunkami przedsięwzięcia były: Beata Rubaszewska- bibliotekarka i polonistki- Anna Gołąbek i Jolanta Sasin.

             

                                                         

             

                                                      

           

           

          Czytam nie klikam- rozstrzygnięcie konkursu

          Zachęcając uczniów do poznania świata książki i konstruktywnego spędzania czasu świetlica
           i biblioteka Dwójki zorganizowały kolejny konkurs plastyczny przeznaczony dla uczniów 
          klas I-III pt.: „Czytam nie klikam”. Konkurs ten został zorganizowany również po to, aby zwrócić 
          uwagę na sposób spędzania wolnego czasu przez dzieci i problem uzależnienia od komputera.
           Zadaniem uczestników konkursu było samodzielne stworzenie plakatu, opatrzonego hasłem 
          promującym czytelnictwo. W odpowiedzi do biblioteki szkolnej wpłynęło bardzo dużo interesujących
           prac zachęcających do czytania książek. Wybierając najciekawsze prace jury poddało ocenie estetykę 
          wykonania pracy, różnorodność wybranych materiałów, oryginalność i pomysłowowść. Po burzliwych
           naradach wybrano laureatów: 
          Klasa IA:
          1. miejsce: Gabriela Budziewska
          2. miejsce: Aleksandra Nowak
          3. miejsce: Martyna Szczepocka
          Klasa II
          1. miejsce : Hanna Trejbsza klasa IID
          2. miejsce: Oliwia Żaba klasa IIC
          3. miejsce: Natalia Szczechowicz klasa IIE
          
          Klasa III
          1. miejsce: Aleksandra Rosiak klasa IIIB
          	       Barbara Stańczyk klasa IIIB
          	       Maja Gruchała klasa IIIB
          2. miejsce: Weronika Karlińska klasa IIID
              	       Bartłomiej Budziewski klasa IIIC
          3. miejsce: Kacper Ławski klasa IIIC
             	        Filip Gola klasa IIIC
          Wyróżnienia: Oliwier Turski klasa IIC
          		Kacper Hrowatić klasa IIIC
          		Zuzanna Sobczak klasa IIID
          		Paweł Michalak klasa IIB
          		Katarzyna Kielich klasa IIA
          		Alan Wiśniewski klasa IIC
          		Nadia Wosińska klasa IIID
          		Aleksandra Barańska klasa IIIB
          		Klaudia Rojek klasa IIIB
          		Zuzanna Szurek klasa IIID
          		Martyna Kaźmierczak klasa IA
          Wszystkim serdecznie gratulujemy!

               

               

                  

           

          Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

           21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji w bibliotece szkolnej została zorganizowana wystawa książek polskich autorów. Poza tym biblioteka szkolna wraz z Kołem języka polskiego przygotowały wystawę okolicznościową, na której można było zapoznać się z różnymi słownikami m. in. słownikiem frazeologicznym, synonimów, antonimów, terminów literackich i słownikiem ortograficznym. Wystawie towarzyszył pokaz najładniej prowadzonych zeszytów przedmiotowych.    

           

          Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

           

          Nasza szkoła przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa .Celem tego projektu jest popularyzacja czytelnictwa oraz rozbudzanie zainteresowań czytelniczych przez uczniów. W ramach projektu zakupione zostały do naszej biblioteki nowe, atrakcyjne książki. Zapraszamy do biblioteki!

           

                            

                                                                    

           

            

          Konkurs plastyczny

          dla uczniów klas I- III

          na plakat

          CZYTAM NIE KLIKAM !

          Organizatorzy: świetlica i biblioteka szkolna

           

          Zadaniem uczestników konkursu jest samodzielne stworzenie plakatu w dowolnym formacie, opatrzonego hasłem promującym czytelnictwo.

           

          Ocenie podlegać będą:

           

          - estetyka wykonania pracy

           

          - różnorodność wykorzystanych materiałów

           

          - oryginalność, pomysłowość

           

          Podpisane prace należy składać w świetlicy lub w bibliotece

          do dnia 24 lutego 2017 roku.

           

          Dla autorów najciekawszych prac przewidziane są nagrody książkowe.

           

          Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie.

           

          PASJA DO KSIĄŻEK CZYTANIA

          SKUTECZNIE PRZED UZALEŻNIENIEM OD KOMPUTERA CIĘ OCHRANIA

           

           

           

           

          Pasowanie na czytelnika

          Pasowanie  na  czytelnika  to  oficjalne  przyjęcie  najmłodszych  uczniów  do  grona czytelników  biblioteki  szkolnej. Organizowane  co  roku,  weszło  na  stałe  do  kalendarza  szkolnych  wydarzeń.                                                                    W tym roku szkolnym miało ono miejsce dnia 12.10.2017. Najważniejszymi gośćmi naszej biblioteki byli uczniowie  klasy I a. Pierwszoklasiści zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych, regulaminem biblioteki i sposobem wypożyczania książek. Zanim jednak zostali pasowani na czytelników, musieli rozwiązać różne zagadki oraz prawidłowo odpowiedzieć na zadane pytania.                                                                                                       Podczas ślubowania młodzi czytelnicy przyrzekli, że będą szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.                                                                                                                               Uroczystość zakończyło wręczenie dyplomu upamiętniającego ten ważny dzień.

           

           

          wystawa książek o tematyce świątecznej

                  Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia w bibliotece szkolnej przy współpracy z Biblioteką Pedagogiczną została zorganizowana wystawa książek o tematyce świątecznej. Zapraszamy do oglądania wystawy i do lektury.

                  

          Goście z Biblioteki Pedagogicznej

            Na zaproszenie biblioteki szkolnej, dnia 9 XII odbyły się zajęcia edukacyjne w klasie Ia przygotowane przez

          p. Małgorzatę Siucińską i p. Małgorzatę Bartnicką z Biblioteki Pedagogicznej. Zajęcia rozpoczęła krótka prezentacja multimedialna na temat tradycji Świąt Bożego Narodzenia. Następnie uczniowie wysłuchali świątecznych bajek oraz samodzielnie wykonali piękne karty świąteczne.

           

                  

           

           

          Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

          "Życzliwość
          jest pragnieniem szczęścia drugich."                               
          Tolmann Pesch

              Dzień 21 listopada upłynął w naszej szkole pod hasłem "Światowego Dnia Życzliwości". Pomysł zorganizowania tego święta narodził się w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych i był odpowiedzią na konflikt pomiędzy Egiptem i Izraelem.  Główną ideą obchodów Dnia Życzliwości jest uzmysłowienie i przypomnienie ludziom o tym, iż tylko wzajemna życzliwość może stać się podstawą do zbudowania pokoju i pomyślnych relacji międzyludzkich na całym świecie. Taki dzień jak ten przypomina wszystkim, że warto jest zatrzymać się na chwilę, zastanowić nad własnym życiem, uczynić drobny gest życzliwości w stronę drugiego człowieka poprzez ciepły uśmiech, miłe słowo, uprzejmość, okazanie empatii, czy przyjazne nastawienie.

          Z okazji Dnia Życzliwości powstała w naszej bibliotece "Tablica życzliwości i pozdrowień". Można na niej zamieścić pozdrowienia lub napisać po prostu kilka miłych słów.  Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w tej przyjemnej akcji, która potrwa do piątku 25 listopada.   

                

           

                                                

           

           

          Święto Niepodległości

          11 listopada to ważna data dla wszystkich Polaków. Tego dnia Polska odzyskała niepodległość po 123 latach zaborów. Dzień Niepodległości świętowaliśmy także w naszej szkolnej bibliotece organizując wystawę:    Nasza Ojczyzna w literaturze pięknej".

           

           

          GRA MIEJSKA

          27 października  Biblioteka Pedagogiczna w Brzezinach zorganizowała zabawę czytelniczą, której celem była popularyzacja literatury Henryka Sienkiewicza (rok 2016 został ogłoszony Rokiem  Henryka Sienkiewicza), ale  zadania dotyczyły także postaci patronów szkół biorących udział w zabawie. Uczniowie prawie wszystkich brzezińskich szkół wędrowali po mieście i odpowiadali na pytania. Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny:

          I DRUŻYNA: kl. VI a                                                  II DRUŻYNA: kl. VIb

          Mateusz Grzegorczyk                                                   Maciej Miazek

          Adam Jasiorowski                                                         Wiktor Durański

          Bartosz Szymczyk                                                        Julia Góralczyk

           

           

          PAŻDZIERNIK 2016

          W październiku obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Święto to zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 roku. Z tej okazji nasza biblioteka zorganizowała akcję: "Czytamy bajki" - w świetlicy szkolnej dzieci słuchały ulubionych bajek w interpretacji nauczycieli naszej szkoły. Akcji tej towarzyszyła wystawa książek najczęściej wypożyczanych przez uczniów. 

           

           

          KONKURS BIBLIOTECZNY "PIĘKNIE CZYTAM"

          Konkurs "pięknego czytania" stał sie majową tradycją naszej szkoły. Co roku kolejni trzecioklasiści czekają, by wziąć w nim udział.  W tym roku poprzeczka ustawiona była bardzo wysoko, ponieważ uczniowie doskonale proradzili sobie z zadaniem konkursowym  i niemal bezbłędnie odczytali przez rówieśnikami wybrane bajki terapeutyczne. Komisja (w składzie wicedyrektor Elżbieta Piotrowska, bibliotekarka Katarzyna Rosiak i nauczyciel wspomagający Marta Jasińska) oceniała tempo czytania, interpretację oraz poprawność merytoryczną. Na zwycięzki laur zasłużył Wiktor Żabczyński z klasy III c. Wszystkim nagrodzonym i uczestnikom należą się ogromne gratulację!

          Zdjecia:https://sp2brzeziny.edupage.org/album/?

           

          WYNIKI KONKURSU „POCZTÓWKA DO ULUBIONEGO PISARZA”

          „Pocztówka do ulubionego pisarza” to tegoroczny konkurs biblioteczny, przeznaczony dla wszystkich czytelników biblioteki szkolnej. Uczniowie do 3 marca (czyli Międzynarodowego Dnia Pisarza) przynosili swoje prace – pięknie wykonane kartki pocztowe z życzeniami lub pozdrowieniami dla ulubionych autorów wierszy, bajek i opowiadań. Do biblioteki wpłynęło ponad 100 prac. Oceniała je komisja w składzie: vicedyrektor  Elżbieta Piotrowska,  bibliotekarka  Katarzyna Rosiak, wychowawca świetlicy Beata Rubaszewska, wychowawca świetlicy Weronika Sikorska, nauczycielka klas III Agnieszka Miecznik- Marczuk, polonistka Anna Gołąbek.

          Wytypować zwycięzcę było bardzo trudno. Komisja musiała ocenić wkład pracy własnej, wykonanie, pomysłowość oraz poprawność językową. W końcu zdecydowano laur zwycięzcy przyznać Aleksandrze Rdesińskiej z klasy II a, na II miejsce zasłużyła Adrianna Urbańska z klasy I d. Dziewczynki otrzymają dyplomy i nagrody książkowe. Nagrodą za III miejsce jest dyplom i słodka niespodzianka. Ponieważ było wiele pięknych i wyróżniających się prac komisja postanowiła „brązowy medal” przyznać następującym uczniom: Ada Świerczyńska, Paulina Barańczyk, Jakub Chruzimski, Natalia Fijałkowska, Gabrysia Rubacha, Zuzanna Rubacha, Amelia Nolbrzak, Joanna Płocka oraz Kacper Ławski.

          Wręczenie nagród obyło się w maju w bibliotece szkolnej. Pamiątkowy dyplom otrzymały również wszystkie osoby, których praca znalazła się na wystawie bibliotecznej. 

          Zdjęcia: https://sp2brzeziny.edupage.org/album/

          WYBORY KSIĄŻEK

          W związku z perspektywą dofinansowania książek dla bibliotek szkolnych, dyskusji o atrakcyjności kanonu lektur i wskaźnikach czytelnictwa wśród uczniów, w wielu szkołach organizowane są tzw. Wybory książek. Również nasi czytelnicy mieli okazję dołączyć do akcji.

          W dniu 25 marca uczniowie wrzucili do urn karty do głosowania, na których wpisali tytuły od 1 do 3 najciekawszych książek, które czytali w ostatnim czasie. 

          W wyborach wzięło udział okolo 150 uczniów naszej szkoły.

          Wybory zostały przeporowadzone w celach konkursowych (nasza szkoła wzięła udział w konursie ogólnopolskim) oraz poglądowych (aby sprawdzic co czytają uczniowie). Najciekawsze pozycje z listy mają szansę na znalezienie sie w księgozbiorze biblioteki szkolnej. 

          Patronat nad wyborami objęła pani minister Edukacji Narodowej, Joanna Kluzik-Rostkowska.

          Oto wykazy typowanych najpopularniejszych książek:

          W klasach I - III

          1

          Koszmarny Karolek

          Francesca Simon

          2

          Dzieci Bullerbyn

          Astrid Lindgren

          3

          O psie, który jeździł koleją

          Roman Pisarski

          4

          Przygody Mikołajka

          René Goscinny

          5

          Zaopiekuj się mną (cykl)

          Holly Webb

          6

          Emi i Tajny Klub Superdziewczyn

          Agnieszka Mielech

          7

          Anaruk, chłopiec z Grenlandii

          Czesław Centkiewicz, Alina Centkiewicz

          8

          Karolcia

          Maria Krüger

          9

          Wiersze

          Julian Tuwim

          10

          Franklin - seria

          Paulette Bourgeois

           

          W klasach IV -VI

          1

          Harry Potter

          Joanne Kathleen Rowling

          2

          Wilken -cykl

          Di Toft

          3

          Opowieści z Narnii

          Clive Staples Lewis

          4

          Gwiazd naszych wina

          John Green

          5

          Hobbit, czyli tam i z powrotem

          John Ronald Reuel Tolkien

          6

          Dziennik cwaniaczka

          Jeff Kinney

          7

          Igrzyska śmierci - trylogia

          Suzanne Collins

          8

          Magiczne drzewo

          Andrzej Maleszka

          9

          Percy Jackson

          Rick Riordan

          10

          Pamiętnik księżniczki

          Meg Cabot

           

          Przeprowadzenia wyborów podjęła sie klasa III c. Uczniowie z zadania wywiązali się celująco.

          Dokumentacja fotograficzna wyborów: https://sp2brzeziny.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=154

           

          NOWY NUMER "DWÓJKI"

          W nowym numerze gazetki przeczytacie :                       

          -wywiady z przyrodniczkami oraz panem od historii

          -wiosenne porady

          -informacje z życia szkoły

          - rady jak rozwiązywać testy i jak się uczyć, żeby umieć

          -quizy, ciekawostki

          -co zrobić, aby poczuć się szczęśliwym                                             

          i wiele, wiele innych…

          Gazetka dostępna będzie w sklepiku szkolnym już w połowie marca!!!

          DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

          21 lutego przypadał  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dzień ten został ustanowiony przez UNESCO w roku 1999 dla podkreślenia wyjątkowej roli języków ojczystych dla narodów świata. Obchody Dnia Języka Ojczystego są  też okazją, by zwrócić uwagę na konieczność ochrony dziedzictwa językowego, gdyż jak podaje UNESCO ponad połowie z 6 tys. istniejących języków grozi zniknięcie w przeciągu kilku następnych pokoleń.

          Dla każdego pokolenia, dla każdego z nas, język ojczysty oznacza zupełnie coś innego.

          Dla Polaków ma on szczególne znaczenie, ponieważ na wiele lat utraciliśmy „wolność językową”. Pomimo zaborów był szanowany, stanowił o naszej tożsamości narodowej. W czasie II wojny światowej dla wielu oznaczał śmierć (niemieccy żołnierze zabijali inteligencję, pisarzy czy artystów), z drugiej utrwalany w ukryciu, stwarzał nadzieję na ocalenie.

          Współczesny język polski nieustannie zmienia się, co związane jest z rozwojem techniki i mediów. Młodzi ludzie często kaleczą go, wprowadzając coraz więcej kolokwializmów i błędów językowych w swojej codziennej wymowie.  Często nawet  politycy czy artyści nie dbają o poprawność językową. Dysleksja i dysfunkcja językowa dotyka coraz większą liczbę osób. Jesteśmy niepewni tego co piszemy i tego o czym mówimy. Środowisko językoznawców i nauczycieli od lat próbuje to zmienić. W wielu szkołach organizowane są akcje popularyzujące język ojczysty, konkursy językowe i inne uroczystości, mające na celu uświadomienie uczniom, że o nasz język ojczysty powinniśmy dbać codziennie, a nie tylko od święta.

          Również w naszej szkole uczniowie z koła bibliotecznego i klasy VI b przyłączyli się do ogólnopolskiej już akcji propagowania wartości językowych. Pod okiem bibliotekarki i nauczycielki języka polskiego – p. Krystery – powstała wystawa  słowników i  leksykonów językowych oraz najpiękniejszych uczniowskich zeszytów. Wystawa cieszyła się dużym powodzeniem, zwłaszcza zeszyty były chętnie oglądane. Uczniów zaciekawiła też gazetka ścienna przygotowana specjalnie na tę okazję.

          Zdjęcia:https://sp2brzeziny.edupage.org/album/?

          Kilka cytatów o języku

          Zaczął .....

          Mikołaj Rej:

          A niechaj narodowie wżdy postronni znają,

          Iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają.

          Nie milczał ...

          Cyprian Kamil Norwid:

          Gromem bądźmy pierw niźli grzmotem,

          Oto tętnią i rżą konie stepowe,

          Górą czyny!... a słowa ? a myśli ? ... potem !...

          Wróg pokalał już i Ojców mowę" -

          Energumen tak krzyczał do Lirnika

          I uderzał w tarcz, aż się wygięła.

          Lirnik na to:

          "Nie miecz, nie tarcz - bronią języka,

          Lecz - arcydzieła"

          Pisał również o języku lirnik wioskowy...

          Władysław Syrokomla (Ludwik Kondratowicz):

          Jakie rozkosze, jakie rozkosze !

          Umieć wypisać słowo po słowie,

          Co marzę w myślach, co w sercu noszę,

          Karta zrozumie, pióro wypowie.

          Zdecydowanie ostrzegał...

          Franciszek Morawski:

          Depce z wzgardą przodków kości,

          Już jest w duszy niewolnikiem,

          Nurzy się w błocie podłości,

          Kto mówi wrogów językiem. (...)

          Póki w polskich komnat ściany

          Gwar obczyzny nie zawita,

          Póty próg wasz nie skalany,

          Póty Polska nie zdobyta.”

          Sentymentalnie podszedł do sprawy...

          Stanisław Wyspiański:

          „O mowo polska, ty ziele rodzime,

          Niechże cię przyjmę w otwarte ramiona;

          Ty będziesz kwieciem tych pół ubarwiona,(...)

          O mowo polska, ty czujny odzewie

          serdecznych żalów, utrwalony w śpiewie.”

          Patetycznie zaś wypowiedział się...

          Leopold Staff:

          „Bądź z serca pozdrowiona,

          Ojczysta święta mowo !

          Niby łańcuchem złotym

          Wiąże nas twoje słowo.(...)

          Tyś nasza twierdza, tarcza,

          Opieka i obrona,

          Ojczysta święta mowo,

          Bądź z serca pozdrowiona !”

           

          CZYTELNICTWO W I SEMESTRZE

          Semestr I już za nami i czas, by go podsumować! Oto wyniki czytelnictwa w poszczególnych klasach. Najlepsza okazała się klasa II c, a największym fanem książek (jak do tej pory) jest Jakub Karbowiak. Pamiętajcie, że konkurs dalej trwa i dopiero w czerwcu okaże się, kto został „Czytelnikiem roku”. Na zwycięzcę czeka nagroda!

          Klasa

          2a

          2b

          2c

          3a

          3b

          3c

          Liczba wypożyczeń

          179

          347

          431

          218

          101

          140

          Średnia na ucznia

          9,9

          12,4

          15,4

          8,4

          4,4

          5,8

           

          Klasa

          4a

          4b

          4c

          5a

          5b

          5c

          6a

          6b

          6c

          Liczba wypożyczeń

          126

          81

          222

          94

          348

          178

          129

          167

          206

          Średnia na ucznia

          6,0

          3,9

          10,1

          3,9

          15,1

          6,8

          6,8

          6,4

          7,1

          PASOWANIE NA CZYTELNIKA

          27stycznia w naszej szkole odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Celem uroczystości jest wprowadzenie małych czytelników w świat książek oraz stworzenie przyjaznej i serdecznej atmosfery podczas kontaktów dzieci z biblioteką. Na tę okazję członkowie koła bibliotecznego przygotowali inscenizację „Czerwonego kapturka”. Brawurowo odegrana bajka bardzo podobała się pierwszoklasistom. Oprawa muzyczna podkreśliła niezwykły charakter spotkania. Po bajce przyszli czytelnicy musieli wykazać się umiejętnością czytania, wiedzą na temat znanych baśni oraz znajomością zasad poszanowania książek. Następnie uczniów zapoznano z regulaminem biblioteki. Na koniec pierwszoklasiści złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować wszystkie książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Rozdano pamiątkowe dyplomy i dzieci wybrały pierwszą lekturę.

          ZDJĘCIA: http://sp2brzeziny.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=141

          DUŻY SUKCES NASZYCH UCZENNIC!!!

          W piątek 12 grudnia odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu „MIŚ PLUSZOWY – MÓJ PRZYJACIEL”. Wydarzenie to miało miejsce w Łodzi w Muzeum Animacji SE-MA-FOR. Na uroczystość zaproszono 2 uczennice z naszej szkoły – Oliwię Krychniak i Aleksandrę Rdesińską z klasy II a. Praca wykonana przez dziewczynki wyróżniała się oryginalnością i starannym wykonaniem. W nagrodę otrzymały one zaproszenie na warsztaty plastyczne dla całej swojej klasy oraz piękne kalendarze ze zdjęciami prac konkursowych (miś dziewczyn reprezentował miesiąc grudzień).

          Dodatkowo wszystkie nagrodzone prace wystawione zostały na aukcję, z której dochód przeznaczono na rzecz Łódzkiego Hospicjum dla Dzieci. Najpiękniejsze misie (w tym również „nasz”) podziwiano w muzeum,  podczas specjalnie zorganizowanej wystawy, która trwała do 13 grudnia    

          Warto podkreślić, iż do konkursu zgłosiły się niemal wszystkie szkoły z województwa łódzkiego oraz niektóre spoza regionu, gdyż były to zmagania o zasięgu ogólnopolskim.

          Zdjęcia: http://sp2brzeziny.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=135

          DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

          25 listopada w naszej szkole (tradycyjnie już) odbyła się uroczystość z okazji bardzo ważnego święta. Ważnego zwłaszcza dla naszych milusińskich. Były to bowiem 113 urodziny pluszowego misia. Z tej okazji uczniowie z koła bibliotecznego oraz dzieci z klasy IIa przygotowały przedstawienie dla najmłodszych. W tym roku to przyjaciele Kubusia Puchatka borykali się z wyborem prezentu dla misia. Na szczęście nie od dzisiaj wiadomo, że misie to duże łakomczuchy, a ich przysmakiem jest wytwór pszczelej pracy, czyli pyszny miód. I to właśnie miód był tematem przewodnim uroczystości. Dzieci podkreśliły jego walory smkowe i zdrowotne oraz przypomniały o innych zdrowych przekąskach i o tym, jak ważna jest zdrowa dieta bogata w witaminy. Było oczywiście też dużo zabawy, piosenki, konkursy, gry, a na koniec poczęstunek, w postaci kanapeczki z pysznym miodem. Zdjęcia zobacz tutaj:

          https://sp2brzeziny.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=134 

          GAZETA SZKOLNA "DWÓJKA"

          Niedawno ukazał się nowy numer gazetki szkolnej „Dwójka”! Ogromnie cieszymy się, że przypadł do gustu zarówno rodzicom, jak i uczniom naszej szkoły. Koło biblioteczne dokłada wszelkich starań, aby sprostać waszym wysokim wymaganiom i sprawić, aby „Dwójka” z każdym numerem była jeszcze ciekawsza oraz pełna inspiracji i pomysłów. Już niedługo archiwalne numery gazety ukażą się na stronie naszej szkoły. A tymczasem czekamy do marca – na kolejny numer naszej „Dwójki”!

          ARCHIWALNY NUMER NASZEJ GAZETKI

          gazetka_sp2_nr2.pdf

          NOWOŚCI W BIBLIOTECE

          Oto lista najnowszych książek, które dołączyliśmy do księgozbioru biblioteki szkolnej. Większość z nich została podarowana przez uczniów naszej szkoły. Za wszystkie książki bardzo dziękujemy i zachęcamy do udziału w kolejnej akcji „Książka od serca”

           

          Piasecki Jerry „Tajemnica akwarium”

          Wyjątkowo zimny luty”

          „Pierwsze czytanki” wydanie zbiorowe

          Szklarski Alfred „Tomek w krainie kangurów”

          Price Willard „Przygoda nad Amazonką”

          L. M. Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”

          Lewis C. S. „Opowieści z Narnii.  Lew, czarownica i stara szafa”

          Landry Leo „Morska niespodzianka”

          Frances Hodgson Burnett „Mała księżniczka”

          „Ostatnia księżniczka Sparks”

          Gehm Franziska „Siostry wampirski – pełnokrwiste przygody”

          Bajki pomagają dzieciom. Opowieści, które uzdrawiają, pocieszają i dodają odwagi.

          „Księga dinozaurów i prehistorii”

          Natalia Usenko „Puchatkowe zaklęcie”

          Vaclav Suplata „Miś Pako”

          Wanda Chotomski „Martynka wsiada na konia”

          Wanda Chotomski „Martynka i arka Noego”

          Wanda Chotomski „Martynka uczy się pływać”

          Wanda Chotomski „Martynka i przygody od środy”

          H. Ch. Andersen, J. i W. Grimm „Mała syrenka. Duch w butelce”

          Najwybitniejsi malarze

          P. Bourgeois, B. Clark „Franklin i święto duchów”

          P. Bourgeois, B. Clark „Franklin zaprasza misia”

          P. Bourgeois, B. Clark “Franklin i złoty interes”

          R. Troiano „Marzenia się spełniają”

          A. Sommer-Bodenburg „Wampirek i kronika rodzinna”

          U Muhr „Najpiękniejsze bajki o zwierzętach”

          J. Brzechwa „Siedmiomilowe buty i inne wiersze”

          Sempe,Gościnny „ Mikołajek ma kłopoty ‘

          Elvira Lindo „Głupek i ja Mateuszek „

           „Sport. Encyklopedia dla dzieci”

          „Pierwsze czytanki” wydanie zbiorowe

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Brzezinach
      • admin strony - sp2brzeziny@gmail.com (to nie jest mail szkoły)
      • 046 874 23 72
      • Brzeziny 95-060 ul. Sienkiewicza 17 Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych